بررسی ویژگی‌ ها در وردپرس 5.5

ویژگی‌ های وردپرس 5.5 ویژگی های وردپرس 5.5

وردپرس 5.5 به تازگی منتشر شده و این نسخه را می‌توان دومین نسخه‌ی بزرگ امسال دانست که با تغییرات بسیار زیادی همراه شده است. پیشرفت‌ها و بهبود‌های این نسخه بیشتر متمرکز و معطوف به ویرایشگر بلوک وردپرس می‌باشد. همچنین برخی از ویژگی‌های کاربردی و مورد انتظار اولین بار همراه با این نسخه از وردپرس عرضه شده‌اند. ما در این مقاله، شما را با ویژگی

‌های وردپرس 5.5 به صورت کامل آشنا خواهیم کرد با همیار وردپرس همراه باشید.

ویژگی ‌های وردپرس 5.5

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • بهبودها و پیشرفت‌های ویرایشگر بلوک در وردپرس 5.5
  • به‌روزرسانی خودکار پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرس
  • به‌روزرسانی افزونه‌ها و پوسته‌های وردپرس از طریق بارگذاری نسخه‌ی جدید(به صورت فایل ZIP)
  • بارگیری تنبل (LAZY) برای تصاویر
  • نقشه‌های پیش فرض XML در وردپرس
  • تغییرات درونی در وردپرس 5.5

بهبودها و پیشرفت‌های ویرایشگر بلوک در وردپرس 5.5

ویرایشگر بلوک یا همان ویرایشگر گوتنبرگ جایی است که شما بیشتر وقت خود را صرف ایجاد محتوا برای وبلاگ وردپرس خود می‌کنید. از زمانی که این ویرایشگر جایگزین ویرایشگر قبلی وردپرس شده است همواره در هر به روزرسانی وردپرس شامل بهبود‌ها و پیشرفت‌های زیادی شده تا استفاده از آن را برای کاربران کاربردی‌تر و آسان‌تر کند. این به‌روزرسانی نیز از این موضوع بی‌بهره نبود و بیشترین بهبود‌ها را در این قسمت به خود دیده است.

دایرکتوری بلوک یکپارچه

وردپرس 5.5 اکنون با یک دایرکتوری بلوک یکپارچه ارائه شده است. این بدان معناست که اگر می‌خواهید بلوکی را که در ویرایشگر شما موجود نیست اضافه کنید، به طور خودکار پیشنهادهایی را از دایرکتوری بلوک‌ها مطابق تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

Integrated block directory-ویژگی‌ های وردپرس 5.5
دایرکتوری بلوک یکپارچه

دایرکتوری بلوک در واقع مجموعه‌ای از افزونه‌ها می‌باشد که به شما امکان می‌دهد انواع مختلفی از بلوک‌ها را به ویرایشگر گوتنبرگ سایت خود اضافه کنید. همانطور که طبق تصویر مشاهده کردید امکان جستجوی بلوک‌های مورد نظر شما نیز وجود دارد. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که ویژگی مورد نظر خود را در کادر جستجو وارد کرده و اگر بلوکی موجود بود آن را به ویرایشگر بلوک خود اضافه کنید.

تغییرات ظاهری در ویرایشگر بلوک

شاید نکته‌ی قابل توجه در وردپرس 5.5 پیشرفت‌های بصری در ویرایشگر بلوک باشد. مرزها و بردارها بهبود پیدا کرده‌اند و پیشرفت‌هایی نیز در بخش هایلایت و برجسته سازی برای دسترسی بهتر و بیشتر کاربران اتفاق افتاده است.

Appearance changes in the block editor-ویژگی‌ های وردپرس 5.5
تغییرات ظاهری در ویرایشگر بلوک

دکمه “افزودن بلوک جدید” (+) نیز دچار تغییرات شده و اکنون برجسته‌تر دیده می‌شود و شبیه دکمه‌ای با پس زمینه‌ی سیاه است.

ویرایش تصاویر در داخل ویرایشگر بلوک

وردپرس 5.5 به کاربران امکان ویرایش تصاویر در داخل ویرایشگر بلوک را می‌دهد. شما اکنون بدون ترک ویرایشگر می‌توانید ارتفاع، عرض، نسبت ابعاد و چرخش را تنظیم کرده و برش تصاویر را نیز انجام دهید.

Edit images inside the block editor-ویژگی ‌های وردپرس 5.5
ویرایش تصاویر در داخل ویرایشگر بلوک

معرفی و اضافه شدن بلوک‌های الگو

ویرایشگر بلوک در گذشته نیز ویژگی ذخیره کردن و استفاده‌ی مجدد از بلوک‌های پرکاربرد توسط کاربران را درون خود داشت. با این حال در وردپرس 5.5 یک ویژگی جدید به نام الگوهای بلوک اضافه شده است که با بهره بردن از آن می‌توانید از بلوک‌هایی که از پیش پیکربندی شده‌اند استفاده کرده و به سرعت آن‌ها را به طراحی خود اضافه کنید.

Introducing and adding template blocks-ویژگی‌ های وردپرس 5.5
معرفی و اضافه شدن بلوک‌های الگو

این به شما امکان می‌دهد تا ضمن حفظ سبک و استایل وب سایت، به سرعت چیدمان و طرح‌بندی صفحه مطابق با سلیقه‌ی خود ایجاد کنید. تعداد اندکی از این الگو بلوک‌ها برای استفاده در نسخه‌ی 5.5 موجود هستند. برای دسترسی به موارد بیشتر باید منتظر قالب‌ها و افزونه‌های وردپرسی باشید که الگوهای بلوک خودشان را ثبت ‌کنند.

بهبود در ناوبری و حرکات بلوک

یک مسئله مشترک که بسیاری از مبتدیان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ناوبری بلوک می‌باشد. این اتفاق، خصوصا در زمان استفاده از بلوک های تو در تو مانند ستون یا گروه، انتخاب بلوک سرآغاز یا جابجایی یک عنصر کودک در داخل آن را به امری دشوار و گیج کننده تبدیل می‌کند.

وردپرس 5.5 اکنون از ناوبری بلوک بسیار بهتری برخوردار است و انتخاب بلوک سرآغاز یا یک عنصر تو در تو را آسان‌تر می‌کند. همچنین می‌توانید به منظور حرکت دادن بلوک‌ها، آن‌ها راگرفته و بکشید و در چایی دیگر رها کنید.

Improvements in navigation and block movements-ویژگی‌ های وردپرس 5.5
بهبود در ناوبری و حرکات بلوک

به‌روزرسانی خودکار پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرس

وردپرس 5.5 با معرفی به‌روزرسانی‌های خودکار برای افزونه‌ها و پوسته‌های وردپرس، یک جهش بزرگ رو به جلو به سمت امنیت برداشته است. اکنون می‌توانید به سادگی به صفحه‌ی افزونه‌ها رفته و به‌روزرسانی‌ خودکار را برای افزونه‌های وردپرسی که در سایت خود نصب کرده‌اید، به صورت جداگانه فعال کنید.

Automatic updates of WordPress themes and plugins
به‌روزرسانی خودکار پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرس

همچنین می‌توانید همین کار را برای پوسته‌های وردپرس خود نیز انجام دهید. به سادگی به نمایش <-پوسته‌ها بروید و بر روی یک پوسته کلیک کنید. بعد از انتخاب کردن هر پوسته در پنجره باز شده، گزینه‌ی فعال سازی به‌روزرسانی‌های خودکار برای آن پوسته را مشاهده خواهید کرد. مطابق تصویر با کلیک روی این گزینه می‌توانید به‌روزرسانی خودکار را برای هر پوسته به صورت جداگانه فعال کنید.

  ۱۵ آسیب پذیری در ۱۱ افزونه المنتور که به بیش از ۳ میلیون سایت وردپرسی رسیده
Automatic updates of WordPress themes
به‌روزرسانی خودکار پوسته‌ها

این قابلیت قبلاً در وردپرس موجود بود اما شما مجبور بودید تنظیمات وردپرس را تغییر دهید یا از یک افزونه شخص ثالث برای مدیریت به‌روزرسانی‌های خودکار استفاده کنید. اما این قابلیت در وردپرس 5.5 تضمین می‌کند که وب‌سایت شما همیشه به‌روز بوده و در حال اجرا با اخرین نسخه‌‌‌ی افزونه‌ها و پوسته‌ها می‌باشد.

به‌روزرسانی افزونه‌ها و پوسته‌های وردپرس از طریق بارگذاری نسخه‌ی جدید(به صورت فایل ZIP)

به طور معمول، افزونه‌های وردپرس را از طریق رفتن به بخش افزونه‌ها به صورت خودکار به‌روزرسانی می‌کنید. با این وجود، بعضی اوقات ممکن است مجبور شوید یک افزونه را به صورت دستی به‌روز کنید.

در این حالت، تنها گزینه‌ی شما استفاده از سرویس گیرنده FTP برای بارگزاری نسخه‌ی جدید بود. ولی وردپرس 5.5 این مشکل را برطرف کرده است و اکنون می‌توانید به سادگی با رفتن به افزونه‌ها<- اضافه کردن جدید، نسخه جدید افزونه را به صورت فایلZIP  مطابق تصویر بارگذاری کنید.

upload plugin for update
بارگذاری افزونه

بعد از بارگذاری، وردپرس به طور خودکار تشخیص می‌دهد که این افزونه را قبلاً نصب داشته‌اید و فایل جدید شامل نسخه دیگری از آن افزونه است. سپس به شما امکان می‌دهد نسخه‌ی بارگذاری شده را با نسخه‌ی موجود مطابق تصویر زیر جایگزین کنید.

install plugin for update
نصب افزونه

همین کار را می‌توانید برای پوسته‌ها نیز انجام دهید. به سادگی به نمایش <- پوسته‌ها بروید و سپس در قسمت بالا روی دکمه‌ی” افزودن جدید” کلیک کنید.

پس از آن بر روی دکمه‌ی بارگذاری پوسته کلیک کنید تا پرونده zip خود را بارگذاری کنید. وردپرس به طور خودکار پوسته‌ی موجود را تشخیص داده و امکان جایگزین کردن آن را برای شما با نسخه‌ی موجود فراهم می‌کند.

بارگیری تنبل (LAZY) برای تصاویر

وردپرس 5.5 اکنون بارگیری تنبل تصاویر را به صورت داخلی درون خود اضافه کرده است. این بدان معناست که فقط تصاویر قابل مشاهده برای کاربر در صفحه را بارگذاری کرده و بارگذاری تصاویر دیگر را تا زمانی که در دایره دید کاربر نیست به تاخیر می اندازد. همانطور که می‌دانید این قابلیت، تاثیر به سزایی در افزایش سرعت باگزاری وب سایت دارد و تا پیش از این تنها راه دسترسی به آن، نصب افزونه بود.

اکنون وردپرس با اضافه کردن ویژگی “بارگیری” به برچسب img، آن را به یک ویژگی پیش‌فرض برای همه‌ی سایت‌ها تبدیل کرده است. این ویژگی توسط همه مرورگرهای وب مدرن (به جز سافاری) پشتیبانی می‌شود.

lazy load in new wordpress
بارگیری تنبل (LAZY) برای تصاویر

این قابلیت سرعت و عملکرد وب سایت شما را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد. این موضوع همچنین برای شرکت‌های میزبان وردپرس‌، ISP ها نیز بسیار مفید است.

وردپرس در حال حاضر بیش از 35٪ از کلیه وب‌سایت‌های اینترنتی را تشکیل داده است و این پیشرفت بزرگ درسرعت باعث صرفه جویی بسیاری در پهنای باند، منابع سرور و برق می‌شود.

نقشه‌های پیش فرض XML در وردپرس

وردپرس 5.5 اکنون به طور خودکار نقشه‌های XML را برای وب سایت شما منتشر می‌کند. نقشه سایت XML فایلی است که کلیه محتوای وب سایت شما را با فرمت XML لیست می‌کند. این به موتورهای جستجوگر مانند گوگل کمک می‌کند تا به راحتی محتوای شما را کشف کرده و ایندکس کنند.

نقشه‌ی سایت بخش مهمی از سئو وردپرس است و این ویژگی به بسیاری از مبتدیانی که دنبال بهترین روش‌های سئو نیستند، کمک زیادی می‌کند. با این حال، نقشه‌های XML پیش‌فرض وردپرس از لحاظ ویژگی‌ها و قابلیت‌ها کاملاً محدود هستند. به همین دلیل هر دو افزونه برتر SEO All in One و Yoast SEO به تهیه‌ی نقشه‌های XML خود ادامه می‌دهند.

اگر قبلاً از افزونه SEO یا Sitemaps استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به انجام کاری ندارید. این افزونه‌ها به طور خودکار نقشه‌های XML پیش‌فرض وردپرس را غیرفعال می‌کنند.

تغییرات درونی در وردپرس 5.5

پوسته‌های وردپرس که درحال استفاده از get_custom_logo() یا the_custom_logo() هستند. هنگام نمایش صفحه اصلی لینک به صفحه اصلی اضافه نمی‌کنند. (جزییات را ببینید)

توسعه‌دهندگان پوسته اکنون می‌توانند آرگومنت‌ها را بین پرونده‌های پوسته عبور دهند. (جزییات را ببینید)

توسعه‌دهندگان هم‌اکنون می‌توانند شرایط پیش‌فرض را برای طبقه بندی‌های سفارشی تعریف کنند. (جزییات را ببینید)

وردپرس 5.5 شامل کتابخانه‌های خارجی به‌روزشده مانندphpMailer ، SimplePie ، Twemoji و موارد دیگر می‌باشد. (جزییات را ببینید)

Dashicons به‌روز شده و شامل 65 آیکون جدید است. (جزییات را ببینید)

وردپرس 5.5 قابلیت اسکن موثر تر سازگاری PHP را در این نسخه خواهد داشت. (جزییات را ببینید)

ویژگی ‌های وردپرس 5.5

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با قابلیت‌های جدید وردپرس 5.5 آشنا کنیم. قابلیت بارگذاری تصاویر تنبل و بهبود‌های انجام گرفته در ویرایشگر بلوک بسیار هیجان انگیز است. ویژگی مورد علاقه‌ی شما در وردپرس 5.5 چیست؟ در قسمت دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

در صورت بروز هر گونه سوال می‌توانید آن را از بخش دیدگاه‌ها بپرسید. همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.