پرده کروماکی یا پرده سبز Green screen چیست و چه کاربردی در فیلمسازی دارد؟

پرده کروماکی یا پرده سبز Green screen چیست و چه کاربردی در فیلمسازی دارد؟ پرده کروماکی یا پرده سبز Green screen چیست و چه کاربردی در فیلمسازی دارد؟

تابه‌حال موقع تماشای یک فیلم علمی تخیلی یا فیلم اکشن به این فکر کرده‌اید که چگونه این فیلم ساخته شده است؟ یا تابه‌حال فیلمی را تماشا کرده‌اید و به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه بازیگران در آن مکان‌های خارق‌العاده نقش‌آفرینی می‌کنند؟ یا چگونه آنها را در موقعیت‌های تهدیدکننده زندگی قرار می‌دهند؟ همه آنها نمی‌توانند مکان‌های واقعی یا مجموعه‌های حقیقی باشند، درست است؟ خیلی از سکانس‌های فیلم‌برداری شده برای این صحنه‌ها عملاً در یک اتاق فیلم‌برداری شده‌اند. این موضوع قابل به ذکر است که بهره‌برداری از تکنیک پرده کروماکی خیلی ارزان‌تر و راحت‌تر از رفتن به محل حقیقی برای فیلم‌برداری به نظر می‌رسد. آن‌قدر ارزان که حتماً در فیلم بعدی‌تان به دنبال این خواهید بود که از تکنیک پرده سبز استفاده کنید. پس اگر دوست دارید که بیشتر با پرده سبز  آشنا شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 • پرده سبز چیست و چرا از آن در صنعت فیلمسازی استفاده می‌شود؟
  • پرده کروماکی در صنعت فیلمسازی
 • مزایا و معایب پرده سبز و چگونگی ساخت کاربرد آن
  • مزایا
  • معایب
  • چگونگی ساخت پرده سبز
  • کاربرد پرده کروماکی
 • پنج نکته برای ساخت پرده سبز در خانه
 • پنج کاربرد استفاده از پرده کروماکی را بشناسید.
 • نکاتی که باید هنگام خرید پرده کروماکی به آن توجه کرد؟

پرده سبز چیست و چرا از آن در صنعت فیلمسازی استفاده می‌شود؟

پرده کروماکی در زمینه‌های عکاسی و فیلم‌برداری مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پرده یک‌صفحه‌ با پس‌زمینه سبز روشن است که درزمان ادیت کردن عکس و ویدئو این اجازه داده می‌شود که کل پس‌زمینه را بعداً در هنگام تولید تغییر دهند. هدف این است که انتقال از محل عکس‌برداری به پس‌زمینه ویرایش شده تا حد امکان یکپارچه و طبیعی باشد. پرده‌های سبز معمولاً از اسپندکس نایلونی قابل کشش مصنوعی ساخته می‌شوند. هر پارچه سبز روشنی را می‌توان به‌عنوان پرده سبز استفاده کرد اگرچه ممکن است کمی نتایج متفاوتی داشته باشد.

در واقع، برخی از افراد برای تقلید از پرده سبز، دیوارهای محیط کار خود را به رنگ سبز روشن در می‌آورند. در اصل، پرده سبز به‌عنوان نمایش‌دهنده پس‌زمینه‌های مختلف عمل می‌کند. هر چیزی که فیلم‌برداری می‌شود، پس‌زمینه‌ای کاملاً متفاوت خواهد داشت و این بزرگ‌ترین نشانه است. انتخاب رنگ سبز ممکن است در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر برسد، اما علت این انتخاب ساده است. رنگ پوست انسان‌ها و اکثر لباس‌ها، مبلمان و دکورها سبز نیستند.

درحالی‌که سبز یک رنگ برجسته در طبیعت است، اما به‌ندرت در مد یا دکوراسیون روزمره استفاده می‌شود، خواه یک‌خانه، یک دفتر یا یک کافی‌شاپ لوکیشن ما باشد. رنگ‌های دیگر مانند قهوه‌ای، زرد، نارنجی و قرمز را می‌توان در سایه‌های مختلف در اطراف تصویر و حتی به‌صورت مختلف در پوست و موی افراد یافت. درحالی‌که ممکن است زمان تعویض صفحه با پس‌زمینه اصلی این رنگ‌ها به‌کاررفته باشد، این موضوع کار را ده برابر سخت‌تر می‌کند.

عملکرد پرده سبز به گونه‌ای است که فیلمسازان می‌توانند کل فیلم خود را تنها در یک محیط کوچک فیلم برداری کنند و آن را بر اساس سناریو تغییر دهند. برای انجام این کار در قسمت تولید، فیلمسازان از نرم‌افزار ویرایش استفاده می‌کنند تا محدوده رنگ پس‌زمینه (در این مورد سبز) را در فیلم‌های پرده سبز شفاف کنند. در واقع تنها بازیگر و هر وسیله‌ای را که میخواهند در پیش‌زمینه ویدئو باشد باقی می‌ماند. در اخر هنگام تدوین و ویرایش ویدئو، می‌توان این فیلم را از طریق ترکیب پرده با تصاویر پس‌زمینه موجود که می‌تواند به طور جداگانه فیلم‌برداری شود، توسط رایانه تولید کرد. ویرایش ویدئو با نرم‌افزار پرده سبز در این مرحله  یکی از کار های ضروری است.

پرده سبز چیست و چرا از آن در صنعت فیلمسازی استفاده می‌شود؟

پرده کروماکی در صنعت فیلمسازی

استفاده از فناوری پرده کروماکی از بسیاری جهات سودمند است. استفاده از پرده سبز به فیلمساز اجازه می‌دهد تا هر پس‌زمینه‌ای را با سوژه‌ای که در حال فیلم‌برداری یا عکس‌برداری است لایه‌بندی کند. سوژه در برابر پس‌زمینه سبز (گاهی اوقات آبی) فیلم‌برداری می‌شود که در قسمت پروداکشن با پس‌زمینه‌ای که به‌صورت دیجیتالی تولید می‌شود، جایگزین خواهد شد. عکاسی روی صفحه سبز به‌جای عکاسی در لوکیشن اختصاصی باعث صرفه‌جویی در زمان و البته هزینه می‌شود. به کمک این تکنولوژی و ازآنجایی‌که پس‌زمینه اضافه‌شده به‌صورت دیجیتالی تولید می‌شود، برای دستیابی به تنظیمات دلخواه نیازی به سفر فراتر از استودیو نیست.

این کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، تقریباً مقرون‌به‌صرفه‌تر است. فیلم‌برداری و عکاسی در استودیو به‌جای لوکیشن تضمین می‌کند که فیلم‌برداری به دلایلی خارج از کنترل فیلمسازان مانند شرایط آب‌وهوایی، دردسترس‌بودن مکان‌های خاص و غیره به تعویق نیفتد. محیط کنترل شده توسط یک استودیو تضمین می‌کند که صدای خارجی؛ شرایط نور و غیره در روند فیلم‌برداری تداخل ایجاد نکند. در ادامه مثال‌‌هایی از اینکه به لطف پرده کروماکی قادر به اجرا چه عمل‌هایی خواهید بود می‌زنیم:

 • می‌توانید در هر کجای دنیا، در داخل یا خارج از این دنیا، با صفحه سبز فیلم بگیرید.
 • می‌توانید سوژه‌های مختلفی را در مکان‌های گوناگون قرار دهید
 • می‌توانید سایز شخصیت‌ها و کاراکترهای خود را تغییر دهید
 • می‌توانید موضوع و پس‌زمینه را از هم جدا کنید
 • کاراکترها را به‌گونه‌ای قرار دهید که در فیلم‌های ابر قهرمانی مانند سوپرمن و … پرواز کنند.
 • می‌توانید کاراکترها را در زمان جابه‌جا کنید یعنی از حال به گذشته یا آینده ببرید.

مزایا و معایب پرده سبز و چگونگی ساخت و کاربرد آن

مزایا:

مزایای پرده سبز قابل‌شمارش نیست. پرده کروماکی به فیلم‌سازان این امکان را می‌دهد که تقریباً هر کاری را انجام دهند تا زمانی که کار به اتمام برسد و همچنین مطمئن شوند که آن را به‌درستی انجام داده‌اند. بزرگ‌ترین مزایای استفاده از صفحه سبز عبارت‌اند از:

 • این پرده امکان تولید صحنه‌های هیجان‌انگیز و غیرممکن را فراهم می‌کند و امکاناتی را برای فیلمبرداران فراهم می‌کند که ممکن است بسیار دور از ذهن باشند.
 • مزایای دیگر پرده کروماکی این است که می‌تواند با نگه‌داشتن بازیگران در استودیو و دور از محیط‌های خطرناکی که با استفاده از فناوری پرده سبز به تصویر کشیده شده است از جان آن‌ها محافظت کند.
 • این پرده می‌تواند به بازیگران اجازه دهد حتی اگر صحنه را جداگانه فیلم‌برداری کرده‌اند در کنار یکدیگر ظاهر شوند. این موضوع زمانی کمک می‌کند که زمان‌بندی به دغدغه کارگردان تبدیل شده باشد.

معایب:

استفاده از پرده سبز  دشوار است و همچنین دارای معایب قابل‌توجهی است که در زیر به معایب مهم آن می‌پردازیم:

 • چنانچه نورپردازی به شکلی سالم توازن نداشته باشد، جلوه‌‌های خاص مصنوعی ظهور کرده و سبب آزار و اذیت بیننده می‌شوند.
 • علی‌رغم ایجاد مبلغ کمتر در مقایسه با جایگزین‌های دنیای حقیقی، این پروسه در هر شکل خیلی هزینه‌بر، وقت‌گیر و دردسرساز خواهد بود و ازاین‌رو برای فیلم‌های مستقل و استودیوهایی که سرمایه کم دارند ایده‌آل نخواهد بود.
 • اگر فیلم پیش‌زمینه حاوی مقداری از رنگ پس‌زمینه باشد، در طول فرایند پساتولید دردسرها را به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.
  تفاوت سایت استاتیک و داینامیک + معرفی هر کدام

چگونگی ساخت پرده سبز

اگر مواد و فضای لازم را دارید، ساختن پرده سبز نسبتاً کار ساده ای است. چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا ساخت پرده کروماکی را به‌درستی انجام دهید:

 • نورپردازی‌ها باید، هم در فیلم‌های پیش‌زمینه و هم در پس‌زمینه ثابت باشد. اگر خورشید در فیلم پس‌زمینه روشن باشد و در فیلم پیش‌زمینه خاموش باشد، این توهم را از بین می‌برد زیرا پس‌زمینه و پیش‌زمینه منسجم نیستند.
 • نورپردازی همچنین باید یکنواخت و ملایم باشد. اگر فیلم پیش‌زمینه در نور ناهموار و همراه با سایه فیلم‌برداری شود، سایه‌های مختلفی روی پرده ظاهر می‌شود و بنابراین جداسازی در پساتولید سخت می‌شود. پس‌زمینه سبز باید به‌صورت تک‌رنگ و ثابت برای فرایند تولید ظاهر شود، بنابراین سوژه هنگام فیلم‌برداری باید چند فوت جلوتر از پرده باشد و باید با نور از سه زاویه روشن شود.
 • فاصله دوربین نیز مهم است. میزان دوری و نزدیکی دوربین در فیلم‌های پیش‌زمینه و پس‌زمینه باید مطابقت داشته باشد.
 • دوربین‌ها نیز باید ثابت و در همان میزان زوم باقی بمانند. یک دوربین فیلم‌برداری لرزان یا متحرک در پیش‌زمینه، ثبات در پس‌زمینه را دچار مشکل می‌کند. به طور مشابه، تغییر فوکوس یا زوم کردن نیز ثبات پس‌زمینه را عوض می‌کند.
 • لباس می‌تواند یک صحنه خوب پرده سبز را خراب کند – همیشه مطمئن شوید که لباس‌های بازیگران با صفحه پشت آن‌ها همرنگ نیست، یا اینکه بخشی از لباس آن‌ها نیز با رنگ‌های دیگر جایگزین می‌شود.

مزایا و معایب پرده سبز و چگونگی ساخت و کاربرد آن

کاربرد پرده کروماکی

کاربردهای پرده کروماکی بسیار زیاد است اما ما در ادامه شما را با چند نمونه از کاربرد آن آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

1- ساختن موزیک ویدئو با پرده کروماکی

ساختن موزیک ویدئو برای بیشتر خواننده‌ها هزینه بر می‌باشد که همین امر سبب گردیده تا بیشتر خواننده‌ها صرفاً به منتشر کردن آهنگ صوتی خویش اکتفا کنند. با این وجود از وقتی که پرده کروماکی ابداع شد، عملا کار بخش اعظمی از خواننده‌ها را نیز راحت کرد. امروزه بیشتر خواننده‌ها به ‌راحتی توانسته‌اند در فضای استودیو با به‌کارگیری از پرده کروماکی و دوربین فیلم‌برداری ویدئوهای با کیفیتی را بسازند.

پس شما هم می‌توانید با استفاده از پرده سبز بهترین موزیک ویدئوها را برای خود بسازید.

2- تکنیک پرده کروماکی نمایش خلاقیت و قدرت

شما می‌توانید از پرده کروماکی برای رهاکردن قدرت‌های فوق‌العاده خود استفاده کنید. شما با کمک‌گرفتن از پرده کروماکی می‌توانید هرآنچه که در ذهن خویش دارید را به حقیقت تبدیل نماید. از ایستادن در یک منزل تخیلی و ترسناک تا نامرئی شدن و …. صرفاً کافی است رو به روی پرده سبزرنگ بایستید و بعد از فیلم‌برداری از تدوینگر بخواهید تا با استفاده از افکت‌ها و جلوه‌های ویژه ایده شما‌ را پیاده‌سازی نماید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از این پرده در زمان سفر کنید و از زمان حال به گذشته و یا بالعکس بروید.

3- تعریف داستان حرفه‌ای با پرده سبز

یکی از مهیج‌ترین روش‌های روایت داستان ساخت کاراکترهای آن است. شما می‌توانید به کمک پرده سبز برخی از کاراکترهای داستان خود را در پس زمینه نشان دهید. این کار سبب می‌شود مخاطبان شما راحت‌تر با داستان شما ارتباط برقرار کنند. برای این کار ابتدا گستره‌ای از فیلم یا طرح تلویزیونی موردعلاقه خود را انتخاب نمایید و جایگاه فیزیکی کاراکترهای روی ایوان و طرز رابطه آن‌ها با یکدیگر را به‌خاطر بسپارید. آن‌گاه از خودتان مقابل پرده سبز  فیلم بگیرید و نشان دهید که بخشی از صحنه‌ بوده‌اید که تنها نظاره کرده‌اید. در اتاق ویرایش، پرده سبز را می‌توان از صحنه نمایش یا فیلم موردعلاقه خود پاک کرد و مورد دیگری را جایگزین آن کرد. به این ترتیب شما می‌توانید راوی داستانی باشید که کاراکترهای آن به نمایش گذاشته شده‌اند. البته این نکته را فراموش نکنید که این کار به هیچ وجه ساده نیست و نیاز به تخصص خاص خود دارد.

4- عکاسی خلاقانه به کمک پرده کروماکی

احتمالاً فکر می کنید که تنها کاربرد پرده کروماکی برای فیلم‌برداران است و فیلمسازان تنها کسانی هستند که به‌صورت مرتب پرده سبز را به کار می‌گیرند. ولی بایستی بگویم که این‌طور نیست … عکاسان نیز می‌توانند از پرده کروماکی استفاده کنند. پرده سبز این توانایی را به شما داده است که در برابر هر زمینه‌ای تصویرهای زیبایی بگیرید. در تصویر برداری با پرده سبز شما می‌توانید به راحتی تصویر خود را در نقاط مختلف کره زمین نشان دهید. اگر شما هم تمایل دارید تصویرتان لحظه‌ای در سواحل هاوایی باشد و دقایقی بعد در سیبری، پرده کروماکی راهگشای شماست. تخیل خویش را به کار بگیرید تا زمینه‌ای خوب برای تصویرهای خویش داشته باشید. در ادامه یک پوزیشن مناسب نسبت به لوکیشن انتخابی، پیدا کنید و تصویر خود را در مقابل پرده سبز ثبت کنید. حال تنها کاری که باید بکنید استفاده از تکنیگ‌های گرافیکی و تغییر پرده سبز با لوکیشن انتخابی شماست.

5- تدریس آنلاین با تکنیک پرده کروماکی

یکی از راهکارهایی که سبب می‌شود شما بتوانید درسی را برای دانشجویان خود بهتر تدریس کنید این است که خود را در موقعیت آن درس قرار بدهید. مثلا در مورد نجوم کنار سیارات بروید و در مورد شیمی به دل اتم‌ها سفر کنید. در این وضعیت دانشجویان و دانش‌آموزان هم بیشتر می‌توانند استنباط کنند که سر کلاس درس هستند و بیشتر حواس خویش را به کلاس می‌دهند.

کاربرد پرده کروماکی

نکاتی که باید هنگام خرید پرده سبز به آن توجه کرد

 1. اقسام پارچه آبی و سبز را در بازار شناسایی نمایید، آن‌هایی را که برای کارتان خوب بودند، با ذکر کد رنگ بایگانی کنید .
 2. توجه نمایید که پارچه انتخابی‌تان باید کلفت باشد تا هیچ‌گونه نوری را از خودش عبور ندهد.
 3. رنگ آن ۱۰۰% آبی یا ۱۰۰% سبز باشد و هیچ رنگ دیگری در آن نباشد.

نکته مهم و قابل‌توجه این است که آبی ۱۰۰% با سرمه‌ای فرق می‌کند؛ سرمه‌ای ترکیبی از آبی و مشکی و در برخی موارد قرمز است.

 1. سعی نمایید جنسی را انتخاب کنید که تاحدامکان ترکیب رنگی دیگری نداشته باشد و حتماً از پارچه‌هایی که نور را منعکس می‌کنند خودداری نمایید.

سخن آخر

همان‌طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، روش‌های بی‌شماری برای استفاده از پرده کروماکی یا همان پرده سبز وجود دارد که هم در عرصه فیلمسازی و هم عکاسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین تمام افراد می‌توانند از این ابزار استفاده کنند و مختص هیچ فرد یا گروه خاصی نیست. در نتیجه شما هم می‌توانید با تهیه پرده کروماکی رؤیاهای خود را به‌راحتی به واقعیت تبدیل کنید و مانند کارگردان‌های مطرح سینمایی فیلم موردعلاقه خود را بسازید.

منابع :

https://www.scienceworld.ca

https://www.masterclass.com

https://chromakeyland.com 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.