آزمون ساز آنلاین وردپرس با افزونه فارسی HD Quiz + آموزش ویدئویی

آزمون ساز آنلاین وردپرس

همه چیز در حال اینترنتی شدن است. دنیای مجازی جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کرده و هر روز شاهد یک اتفاق جدید هستیم. در این میان موسسات و مراکز آموزشی نیز غافل نشدند و برای برگزاری آزمون یا ارائه پرسش‌نامه‌هایی به دنیای اینترنتی روی آوردند. جالب است نه؟ در وردپرس این امکان چگونه ایجاد می‌شود؟ امکان ساخت آزمون ساز آنلاین وردپرس با کمک بعضی افزونه‌های جالب امکان‌پذیر است. امروز می‌خواهیم یکی از همین آزمون‌سازها را برایتان آموزش  دهیم. به کمک آن حتما می‌توانید پرسشنامه‌ای کامل را طراحی کنید. اگر آماده‌اید به سراغ معرفی و آموزش امروز برویم…

آزمون ساز آنلاین وردپرس

در وردپرس آزمون‌سازهای متعدد رایگان و حرفه‌ای موجود است که مراکز آموزشی، درمانی، روانشناسی و… می‌توانند به راحتی آن را بنا به نیاز خود سفارشی کرده و مورد استفاده قرار دهند. فقط باید نوع نیاز خود را شناسایی کرده و مطابق با آن پرسشنامه را تهیه کنید.

افزونه HD Quiz  یک آزمون ساز آنلاین وردپرس است که کار با آن بسیار مناسب و آسان است و برای طراحی انواع آزمون‌ها با رابط کاربری انعطاف‌پذیر در نظر شده است. این افزونه با آخرین نسخه وردپرس سازگار و تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نصب فعال را به نام خود ثبت کرده است. حال می‌رویم به سراغ آموزش وردپرس امروز که کار با آزمون ساز آنلاین وردپرس است…

امکانات افزونه HD Quiz

 • تهیه تعداد نامحدود آزمون.
 • طراحی آزمون‌ها با ویژگی‌های اختصاصی و مختص همان آزمون.
 • طراحی رسپانسیو و واکنش‌گرا.
 • پشتیبانی کامل از دستگاه‌های هوشمند.
 • نمایش تصویر شاخص برای هر پرسش.
 • اعلام نتیجه نهایی آزمون همراه با پاسخ‌های سوالات.
 • امکان یادداشت گذاری برای سوالات توسط طراح.
 • اعمال محدودیت زمانی برای آزمون.
 • و…

نصب و راه اندازی افزونه

hd quiz- آزمون ساز آنلاین وردپرس

برای شروع، افزونه HD Quiz را از انتهای آموزش دانلود کنید. سپس از مسیر افزونه ها> افزودن اقدام به نصب و فعال سازی افزونه کنید. پس از انجام مراحل فوق، منوی جدیدی به نام HD Quiz به پنل مدیریتی وردپرس شما اضافه خواهد شد که همان آزمون ساز آنلاین وردپرس است که انتظارش را می‌کشیدیم.

hd quiz- آزمون ساز آنلاین وردپرس

نحوه کار با افزونه

افزونه آزمون ساز آنلاین وردپرس شامل چهار زیر منو به شرح زیر است که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

Quizzes: مشاهده تمامی آزمون‌های طراحی شده همراه با گزینه‌های افزودن آزمون جدید و ویرایش آن‌ها .
About / Options: مشاهده توضیحاتی در مورد افزونه و تنظیمات ظاهری مربوط به افزونه.

نحوه طراحی آزمون آنلاین

برای شروع کار با آزمون ساز آنلاین وردپرس و ایجاد پرسش‌ها، ابتدا باید به زیر منوی Quizzes رجوع کنید.

add new- آزمون ساز آنلاین وردپرس

در این صفحه دو دکمه ی DELETE QUIZES و DELETE QUESTIONS وجود دارد که به ترتیب برای نشان دادن و ویرایش آزمون‌ها و سوالات است. اکنون برای ساخت آزمون جدید می‌توانید در فیلد add new quiz نام آزمون خود را بنویسید و سپس از روی کیبورد خود، دکمه ENTER را بزنید تا آزمون جدید ساخته شود.

سپس روی آزمونی که ساختید کلیک کنید تا وارد صفحه ای شوید که بتوانید سوالات آزمون را طراحی کنید. دقت داشته باشید در کنار نام آزمون، کد کوتاهی قرار دارد که آن کد را در هر جایی مثل برگه یا نوشته قرار دهید، آزمون نمایش داده خواهد شد.

shortcode- آزمون ساز آنلاین وردپرس

حال در صفحه باز شده، روی دکمه ADD NEW QUESTION کلیک کنید تا یک سوال جدید به این آزمون اضافه کنید.

enter question- آزمون ساز آنلاین وردپرس

حال در فیلد Enter the question here، متن صورت سوال را بنویسید. در پایین 3 گزینه وجود دارد که به کاربرد آن ها می‌پردازیم:

Paginate: اگر این گزینه را فعال کنید، کاربران باید روی دکمه “بعدی” کلیک کنند تا این سوال نمایش داده شود. اگر برای تمامی سوالات آزمون، این گزینه را فعال کنید، هر سوال در صفحه جداگانه قرار خواهد گرفت و سوالات آزمون به صورت مرحله‌ای به کاربر نمایش داده خواهد شد.

Question as Title: اگر می‌خواهید صورت سوال به عنوان تیتر در نظر گرفته شود، این گزینه را فعال کنید. این گزینه زمانی کارایی دارد که شما بخواهید آزمون خود را به چند قسمت تقسیم کنید و پس از تعدادی سوال، عنوان سوالات بعدی را بنویسید که می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

Image Based Answers: اگر می‌خواهید در گزینه‌های سوال از تصاویر استفاده کنید، این ویژگی را فعال کنید.
در ادامه گزینه‌های مربوط به سوالات را در کادرها به ترتیب وارد کنید. در ستون Correct مشخص می‌کنید که پاسخ صحیح کدام است؛ هر کدام را که در حالت سبز رنگ قرار دهید، به عنوان گزینه درست در نظر گرفته خواهد شد.

نکته: هر سوال به صورت ماکسیمم می‌تواند ده گزینه‌ای باشد.

  ساخت فرم ساز قدرتمند با "CaptainForm" + آموزش ویدیویی

حال به سربرگ Extra بروید.

extra- آزمون ساز آنلاین وردپرس

در فیلد اول می توانید راهنمایی برای پاسخ دهی به سوال بنویسید. در کادر پایینی نیز می توانید متنی بنویسید که پس از اینکه کاربر پاسخ اشتباه به سوال داد، برای او نمایش داده شود.

سربرگ بعدی Quizzes است که در این سربرگ لیست تمامی آزمون‌هایی که در آزمون ساز آنلاین وردپرس ساخته اید وجود دارد و می‌توانید این سوال را در چند آزمون به صورت همزمان وارد کنید. البته دقت کنید که با این کار ترتیب سوالات آزمون‌های قبلی به هم خواهد خورد.

در نهایت از بالای صفحه، روی دکمه SAVE QUESTION کلیک کنید تا این سوال ذخیره شود. اگر می‌خواهید سوالات بیشتری اضافه کنید، از بالای صفحه، دکمه ADD NEW QUESTION را بزنید و اطلاعات سوال بعدی را وارد کنید.
اکنون از بالای صفحه، دکمه BACK TO QUIZ را بزنید تا وارد صفحه تنظیمات آزمون شوید. در این صفحه وارد سربرگ Options شوید.

quiz setting- آزمون ساز آنلاین وردپرس

Quiz Pass Percentage: حداقل درصد برای قبولی در این آزمون را در این قسمت بنویسید.
Quiz Pass Text: متنی که می‌خواهید پس از قبولی کاربر در آزمون به او نشان داده شود را در این قسمت وارد کنید.
Quiz Fail Text: متنی که می‌خواهید پس از رد شدن کاربر در آزمون به او نشان داده شود را در این قسمت وارد کنید.
Show Results Above Quiz: بعد از آزمون، نتایج را نشان خواهد داد.
Share Quiz Results: پس از اتمام آزمون، کاربران می‌توانند نتیجه آزمون را به اشتراک بگذارند.
Show the correct answers on completion: پس از آزمون، گزینه‌های صحیح را نمایش خواهد داد.
Highlight correct / incorrect selected answers on completion: در انتهای آزمون به کاربر نشان می دهد کدام سوالات را درست یا نادرست پاسخ داده است.

Always show incorrect answer text: اگر این گزینه را فعال کنید، اگر حتی کاربر به سوال، پاسخ درست بدهد، متنی که تنظیم کرده بودید در صورت پاسخ اشتباه به سوال نمایش داده شود، نمایش داده خواهد شد.
Timer / Countdown: می‌توانید مدت زمان مجاز برای پاسخ به سوالات را به ثانیه وارد کنید. دقت داشته باشید اگر ویژگی Pagination فعال باشد، شمارش معکوس کار نخواهد کرد.
Random Answer Order: اگر فعال باشد، گزینه‌های سوالات آزمون را در آزمون ساز آنلاین وردپرس به ترتیب تصادفی نمایش خواهد داد.
Randomize Question Order: این گزینه، سوالات را به ترتیب تصادفی نمایش خواهد داد که با ویژگی Pagination سازگاری ندارد و کلا توصیه نمی‌شود.
WP Pagination: می‌توانید تعداد سوالات برای نمایش در هر صفحه را هنگامی که از ویژگی Pagination استفاده می‌کنید، تعیین کنید. به توصیه سازنده افزونه، از این قسمت فقط در موارد ضروری استفاده کنید.
Use Pool of Questions: به عنوان مثال اگر 100 سوال برای این آزمون طرح کنید و در این فیلد عدد 20 را وارد کنید، برای هر نفر به صورت رندوم 20 سوال از بین 100 سوال انتخاب خواهد شد.

اکنون که آزمون خود را ساختید، دکمه SAVE QUIZ را بزنید تا آزمون ذخیره شود. حالا می توانید یک برگه بسازید یا در داخل یکی از نوشته‌های خود، کد کوتاه این آزمون را قرار دهید تا آزمون نمایش داده شود.

About/options

همچنین برای اعمال تنظیمات کلی آزمون ساز آنلاین وردپرس می‌توانید به زیر منوی About / Options  رجوع کنید. در این بخش امکان تنظیمات دکمه‌های اشتراک‌گذاری نتایج آزمون و نوشته‌های روی دکمه‌های آزمون وجود دارد.

about- آزمون ساز آنلاین وردپرس

متن مورد نظر خود را در کادرها وارد کرده و دکمه SAVE را کلیک کنید.

نتیجه نهایی

در نهایت خروجی حاصل از طراحی آزمون ساز آنلاین وردپرس به صورت زیر خواهد بود:

result- آزمون ساز آنلاین وردپرس

در پایان آزمون تمامی سوالات همراه با جواب کاربر و گزینه صحیح، همچنین نمره نهایی آزمون و نتیجه قبولی یا رد شدن کاربر قابل مشاهده است.

سخن پایانی

با توجه به الکترونیکی شدن تمامی کارها، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که نسبت به برگزاری پرسشنامه یا آزمون‌های آنلاین با اهداف آموزشی و سرگرمی اقدام  می‌کنند. یا از طرفی برخی موسسات آموزشی و درمانی با توجه به عملکردشان نیازمند اجرای آزمون‌هایی بصورت آنلاین هستند. با توجه به اینکه طراحی آزمون آنلاین کار وقت‌گیری است داشتن یک افزونه با رابط کاربری ساده و جذاب می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. در این آموزش به معرفی یک آزمون ساز آنلاین وردپرس پرداختیم که علاوه بر سهولت کار دارای تمامی گزینه‌های مورد نیاز برای برپایی آزمون آنلاین است.

نکته!!! افزونه مذکور فارسی سازی شده و دموی آنلاین آن نیز در دسترس است.

مشاهده دموی آنلاین

پیش‌نمایش آزمون‌ساز آنلاین

آموزش ویدئویی

دانلود افزونه فارسی HD Quiz

دانلود صفحه افزونه

مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه همیار آکادمی استفاده نمائید.
 
مشاوران آموزشی
همیار آکادمی
پاسخگوی شما هستند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

324,207 نفر

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام نسخه جدیدی از افزونه برای بروزرسانی هست وقتی افزونه رو آپدیت میکنیم زبانش خراب میشه. لطفا نسخه بروز شده رو هم فارسی سازی کنید که بتونیم از اینجا دانلود کنیم

 2. 2 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام
  آیا این افزونه این امکان رو داره:
  1- حتما کاربر عضو باشد تا به آزمون دسترسی پیدا کند
  2- هر کاربر فقط یکبار بتواند آزمون را پر کند و بعد از انجام آزمون دیگر دسترسی به آزمون نداشته باشد

 3. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  با این پلاگین میشه ازمونی ساخت که نتیجه رو به ایمیلخاطب فرستاد؟؟
  دقیقا مثله ازمون Mbti سایت کاربوم

 4. 7 ماه عضو همیار وردپرس

  میتونه جواب رو به صورت درصد بده؟

 5. 9 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  از این افزونه برای ساخت تست mbtiهم میشه استفاده کرد؟

 6. 2 سال عضو همیار وردپرس

  لینک افزونه مورد داره

 7. سلام من میخواستم آزمونی طراحی کنم که به ازای پرداخت وجه ، مخاطب بتونه در آزمون شرکت کنه و نتیجه رو ببینه
  و اینکه نمره منفی هم در آزمون لحاظ بشه
  پیشنهاد شما چه افزونه ای هست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی