آزمون ساز آنلاین وردپرس HD Quiz

آزمون ساز آنلاین وردپرس
آزمون ساز آنلاین وردپرس

همه چیز در حال اینترنتی شدن است. دنیای مجازی جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کرده و هر روز شاهد یک اتفاق جدید هستیم. در این میان موسسات و مراکز آموزشی نیز غافل نشدند و برای برگزاری آزمون یا ارائه پرسش‌نامه‌هایی به دنیای اینترنتی روی آوردند. جالب است نه؟ در وردپرس این امکان چگونه ایجاد می‌شود؟ آیا می‌خواهید در وبسایت وردپرس خود از یک کوییز بسازید؟ با استفاده از کوییزها می‌توانید ارتباط خوبی با مخاطب خود برقرار کنید، می‌توانید از آنها برای اهداف آموزشی استفاده کنید. همچنین این تست‌های کوتاه گزینه‌ای سرگرم کننده برای افرادی هستند که به وبسایت شما مراجعه می‌کنند. با استفاده از کوییزها می‌توانید داده‌ها را به راحتی از کاربران وبسایت خود جمع آوری کرده و با استفاده از این داده‌ها  محتوای جدیدی را به وبسایت خود اضافه کنید. این کار با کمک یک آزمون ساز آنلاین وردپرس امکان‌پذیر می‌شود.

آزمون ساز آنلاین وردپرس

در وردپرس آزمون‌سازهای متعدد رایگان و حرفه‌ای موجود است که مراکز آموزشی، درمانی، روانشناسی و… می‌توانند به راحتی آن را بنا به نیاز خود سفارشی کرده و مورد استفاده قرار دهند. فقط باید نوع نیاز خود را شناسایی کرده و مطابق با آن پرسشنامه را تهیه کنید.
برای مثال می‌توانید از کوییزهای آموزشی استفاده کنید، اما کوییزهای نظرسنجی چطور؟ می‌توانید از بازدید کننده‌ها نظراتشان را درباره وبسایت خود بپرسید، این روش برای جمع آوری بازخورد مخاطبان‌تان بسیار مفید است.

چرا در وبسایت خود از آزمون سازها استفاده می‌کنیم؟

آزمون ساز آنلاین وردپرس یکی از افزودنی‌های بسیار مفید برای وبسایت شماست. می‌توانید سوالاتی پیرامون هر موضوعی را طراحی کنید. در این کوییزها می‌توانید موضوعات ریاضی، کتاب‌ها، علمی، تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و بسیاری موضوعات دیگر را به نظرسنجی بگذارید.(این مسئله بنا به نوع سایت شما متفاوت است) افراد دوست دارند که معلومات خود را به چالش کشیده و با دوستان و خانواده خود رقابت کنند. حتی در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر نیز از کوییزها برای افزایش مشارکت مخاطبان استفاده می‌شود.

یکی از ارزشمندترین نکات این کوییزها این است که می‌توانید یک سری داده را از مخاطبان خود جمع آوری کنید. برای مثال اگر موضوع کوییز شما بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و کتاب‌ها باشد و متوجه شوید که افراد نسبت به بازی‌های ویدئویی علاقه بیشتری از خود نشان می‌دهند، می‌توانید در وبسایت خود میزان محتوای مربوط به بازی‌های ویدئویی را افزایش دهید. این روش یکی از راحت‌ترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات از مخاطبان و همچنین دریافت بازخورد آن‌ها نسبت به سایت شما است.

ساخت آزمون در وردپرس با افزونه HD Quiz

افزونه HD Quiz  یک ساخت آزمون در وردپرس است که کار با آن از سادگی جالبی برخوردار بوده و برای طراحی انواع آزمون‌ها با رابط کاربری انعطاف‌پذیر در نظر گرفته شده است. این افزونه با آخرین نسخه وردپرس سازگار و تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نصب فعال را به نام خود ثبت کرده است. برای ساخت آزمون در وردپرس می‌توانید با ما همراه باشید…

امکانات افزونه HD Quiz

 • تهیه تعداد نامحدود آزمون.
 • طراحی آزمون‌ها با ویژگی‌های اختصاصی و مختص همان آزمون.
 • طراحی رسپانسیو و واکنش‌گرا.
 • پشتیبانی کامل از دستگاه‌های هوشمند.
 • نمایش تصویر شاخص برای هر پرسش.
 • اعلام نتیجه نهایی آزمون همراه با پاسخ‌های سوالات.
 • امکان یادداشت گذاری برای سوالات توسط طراح.
 • اعمال محدودیت زمانی برای آزمون.
 • و…

نصب و راه اندازی افزونه

hd quiz- آزمون ساز آنلاین وردپرس
افزونه HD Quiz برای ایجاد آزمون و نظرسنجی در وردپرس

برای شروع، افزونه HD Quiz را از انتهای آموزش دانلود کنید زیرا آن را برایتان فارسی‌سازی کرده‌ایم. سپس از مسیر افزونه ها> افزودن اقدام به نصب و فعال سازی افزونه کنید. پس از انجام مراحل فوق، منوی جدیدی به نام HD Quiz به پنل مدیریتی وردپرس شما اضافه خواهد شد که همان آزمون ساز آنلاین وردپرس است که انتظارش را می‌کشیدیم.

نحوه کار با افزونه

افزونه آزمون ساز آنلاین وردپرس شامل چهار زیر منو به شرح زیر است که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

Quizzes: مشاهده تمامی آزمون‌های طراحی شده همراه با گزینه‌های افزودن آزمون جدید و ویرایش آن‌ها .
About / Options: مشاهده توضیحاتی در مورد افزونه و تنظیمات ظاهری مربوط به افزونه.

نحوه طراحی آزمون آنلاین

ساخت آزمون در وردپرس بسیار آسان است، اما به خاطر بسپارید که سوال‌ها را باید جداگانه به وجود آورید. شما باید ابتدا یک کوییز ایجاد کنید و سپس سوال‌ها را به آن اضافه کنید. در پنل سمت راست، روی گزینه Quizzes کلیک کنید، در این قسمت می‌توانید بی‌نهایت کوییز ایجاد کنید.

add quiz- آزمون ساز آنلاین وردپرس
افزودن آزمون

در ابتدا باید نام کوییز خود را مشخص کنید. پس از اینکه نام آن را مشخص کردید، اینتر را بزنید تا کوییز جدید ساخته شود.

quiz name- عنوان کوییز
مشخص کردن عنوان کوییز

در این مرحله ساخت آزمون در وردپرس را اجرا کردیم اما برای اعمال تغییرات و ایجاد سوالات آزمون روی کوییزی که ساخته‌اید، کلیک کنید. شما می‌توانید تغییرات زیادی را روی آزمون ساخته شده خود ایجاد کنید. برای مثال مشخص کنید که در صورت قبولی یا ردشدن در کوییز، چه پیامی به مخاطب نشان داده شود، قابلیت اشتراک نتایج از طریق فیسبوک یا توییتر، نشان‌دادن پاسخ‌های صحیح پس از پایان کوییز، اضافه کردن کوییز تایمر (محدودیت زمانی برای پاسخ دادن) و همچنین تصادفی کردن سوالات و پاسخ‌ها از تغییراتی است که می‌توانید ایجادکنید. پس از انجام تغییرات روی گزینه ذخیره آزمون کلیک کنید تا آزمون شما ذخیره شود.

  ساخت اسلایدر تصاویر اینستاگرام با Instagram Slider Widget + آموزش ویدیویی
save quiz- ساخت آزمون در وردپرس
ذخیره آزمون در وردپرس

حالا زمان این است که سوالات را برای آزمون در آزمون ساز آنلاین وردپرس طراحی کنید. چه سوالاتی در بانک سوال خود دارید؟ اصلا هدف خاصی را برای تولید سوال در نظر گرفتید؟ قرار است چه نتیجه‌ای از ارائه این سوالات کسب کنید؟
بسیار خوب! اول به این سوالات با دقت فکر کنید و بعد تصمیم به ساخت آزمون در وردپرس بگیرید.

طرح سوالات کوییز

پس از اینکه کوییز را ایجاد کردید، باید سوالات آن را نیز ایجاد کنید. می‌توانید از سوالاتی که در آزمون‌های قبلی ایجاد کرده‌اید، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تعداد سوالاتی که ایجاد می‌کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال، اگر می‌خواهید درباره بیسبال، کوییز ایجاد کنید، می‌توانید هزاران سوال را مطرح کنید، اما در کوییز شما تنها 10 سوال نمایش داده می‌شود. از آنجا که هر دفعه مخاطب با سوالات متفاوتی روبرو می‌شود، هر دفعه ممکن است امتیاز متفاوتی را کسب‌کند، اما باید توجه کنید که طرح این حجم از سوال، زمان زیادی نیاز خواهد داشت.
در پنل کوییز روی گزینه افزودن سوال جدید کلیک کنید.

new question- افزودن سوال جدید
افزودن سوال جدید

هنگامی که می‌خواهید سوالی ایجاد کنید، در قسمت عنوان صورت سوال را وارد کنید.

question title- آزمون ساز آنلاین وردپرس
وارد کردن صورت سوال در بخش عنوان

حالا زمان ایجاد جواب سوال است. شما می‌توانید برای هر سوال، ده گزینه (پاسخ) متفاوت ایجاد کنید. البته رایج است که در کوییزها از چهار یا پنج گزینه به عنوان پاسخ استفاده‌ شود.

quiz answer- پاسخ سوالات
پاسخ سوالات را وارد کنید

شاید بخواهید از یک‌سری تصاویر بعنوان پاسخ استفاده کنید. برای این امر باید از گزینه “پاسخ‌های مبتنی بر تصویر” استفاده کنید. شما می‌توانید تصویری به اندازه ۴۰۰ در ۴۰۰ را بعنوان جواب سوال استفاده نمایید. برای استفاده از عکس، باید تصویر را به بخش گالری یا کتابخانه وردپرس اضافه‌ کنید.

add image- افزودن پاسخ تصویری
افزودن پاسخ‌های تصویری

همچنین باید پاسخ‌های صحیح را مشخص کنید. برای این کار روی علامتی که در قسمت بعد مشاهده می‌کنید، کلیک کنید.

correct answer- ساخت آزمون وردپرس
مشخص کردن پاسخ‌های درست

حال باید مشخص کرد که از این سوال در کجا استفاده شود. در قسمت آزمون‌ها قسمتی تحت عنوان “این سؤال را به چندین آزمون اضافه کنید” وجود دارد. در این قسمت می‌توانید مشخص کنید که این سوال در چه آزمونی مطرح شود.

اختصاص دادن سوال به آزمون
اختصاص دادن سوال به آزمون مورد نظر

پس از اینکه سوال خود را ایجاد کردید، روی گزینه ذخیره سوال کلیک کنید.

save question- ذخیره سوال
سوال مورد نظر را ذخیره کنید

این گام‌ها را تکرار کنید و هر اندازه که می‌خواهید سوال در آزمون ساز آنلاین وردپرس ایجاد کنید. به یاد داشته باشید سوال‌هایی با ساختارهای مختلف (مثل صحیح و غلط) ایجاد کنید. تا زمانی که یک سوال را برای یک کوییز مشخص نکنید، سوال شما در کوییز نشان داده نمی‌شود، پس فراموش نکنید که سوال را روی کوییز قرار دهید.

اضافه کردن کوییز در وردپرس

زمانی‌که کوییز و سوالات آن را آماده کردید، زمان آن است که این کوییز را به وبسایت خود اضافه کنید. افزونه‌ها از یک‌سری shortcode (کد کوتاه) برای قراردادن کوییز در وبسایت استفاده می‌کنند. شما می‌توانید این shortcode را در قسمت آزمون مربوطه و پس از نام آزمون مشاهده کنید.

quiz shortcode- افزودن شورتکد
استفاده از شورت کد آزمون

به سادگی می‌توانید shortcode را درون یک صفحه، پست یا ویرایشگر متنی قرار دهید.

قرار دادن شورت کد در برگه
قرار دادن شورت کد در برگه

حال می‌توانید کوییز را در وبسایت خود مشاهده کنید. در نهایت خروجی حاصل از طراحی آزمون ساز آنلاین وردپرس به صورت زیر خواهد بود:

result- آزمون ساز آنلاین وردپرس

تبریک می‌گوییم، شما با موفقیت یک آزمون را به وبسایت خود اضافه کرده‌اید. شما در هر زمانی می‌توانید کوییزها و سوالات جدیدی را اضافه کنید.
در پایان آزمون تمامی سوالات همراه با جواب کاربر و گزینه صحیح، همچنین نمره نهایی آزمون و نتیجه قبولی یا رد شدن کاربر قابل مشاهده است.

نتیجه نهایی

با توجه به الکترونیکی شدن تمامی کارها، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که نسبت به برگزاری پرسشنامه یا آزمون‌های آنلاین با اهداف آموزشی و سرگرمی اقدام  می‌کنند. یا از طرفی برخی موسسات آموزشی و درمانی با توجه به عملکردشان نیازمند اجرای آزمون‌هایی بصورت آنلاین هستند. با توجه به اینکه طراحی آزمون آنلاین کار وقت‌گیری است داشتن یک افزونه با رابط کاربری ساده و جذاب می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. در این آموزش دست به ساخت آزمون در وردپرس زدیم که علاوه بر سهولت کار دارای تمامی گزینه‌های مورد نیاز برای برپایی آزمون آنلاین است.

مشاهده دموی آنلاین

پیش‌نمایش آنلاین آزمون‌ساز

آموزش ویدئویی

دانلود افزونه فارسی HD Quiz

دانلود افزونه صفحه افزونه

منابع:

مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه همیار آکادمی استفاده نمائید.
 
مشاوران آموزشی
همیار آکادمی
پاسخگوی شما هستند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 9 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  من قصد دارم یک صفحه ای در سایتم درست کنم که سوال و جواب از پیش تعیین شده داشته باشه
  مثلا: سوال: جنسیت؟ پاسخ ها: مرد-زن بعد بره سوال بعدی
  یعنی یک سری سوال طبق یک روال خاص و پشت سر هم که نسبت به انتخاب های کاربر تعیین میشه
  پیشنهادی دارید؟

 2. 2 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام
  اول از سایتتون تشکر کنم
  سوال من اینجاست به نظرتون از چه افزونه ای استفاده کنم تا کاربرای سایتم با یه دسترسی بتونن از این افزونه استفاده کنن

 3. 4 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام خسته نباشید
  من تو نصب این افزونه به مشکل برخوردم اگه جواب بدین ممنون میشم
  بعد از زدن گزینه فعال کردم افزونه با خطای زیر روبرو میشم

  Fatal error: Cannot use isset() on the result of an expression (you can use “null !== expression” instead) in /home/frb140341/domains/ دامنه سایتم/public_html/wp/wp-content/plugins/hd-quiz/includes/meta.php on line 317

  وردپرس هم به صورت خودکار د رهاست نصب بود امکان نصب مجدد دستی ندارم
  افزونه های پیش فرض بدون مشکل کار میکنن
  ولی افزونه غیر پیش فرض همون خطا رو میده

 4. 3 سال عضو همیار وردپرس

  درود بر همه ی هم یار ورد پرسیان

  چه بهتر که نصب این افزونه را با واپسین نسخه آن راه نمایی و آموزش دهید.

  با سپاس

 5. 11 ماه عضو همیار وردپرس

  ما یه ازمون ترتیب داریم که نتیجه اون بصورت عکس یا pdf بهمون میده و میخوام توی پنل کاربری هر دانش آموز که وارد میشه عکس یا pdf مخصوص خودش رو نشون بده …
  بین 500 تا دانش آموز نفر اول کارنامه خودش
  نفر دوم کارنامه خودش و…
  نظرتون چیه ؟
  چجوری تنظیم کنم راحت ترین راه ممکن هست ؟

  • 3 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این چیزی که شما می‌خوایین یک سیستم قوی نیاز داره که این افزونه رایگان نمی‌ده این امکان رو به شما. داخل ژاکت یک جستجو بزنید و افزونه پرمیوم خوب پیدا کنید که انی امکان رو داشته باشه.

 6. 8 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام .
  من میخواهم از چند دانش آموز امتحان بگیرم .
  از کجا میتوانم ببینم چه کسی چه نمره ای اورده؟

 7. 9 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام ببخشید من میرم توی بخش افزونه ها ، افزودن
  اما میگی باید حسابت رو به بیزینس تغیر بدی که فکر کنم 35 دلار می خواد
  آیا راه رایگانی وجود داره؟

 8. 10 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام دوست خوبم و با تشکر از زحمات تون
  نرم افزار فارسی نیست

 9. 12 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام می خوام از چندین نفر (مثلا 100 نفر یا بیشتر) آزمون بگیرم که سوالات رو تصادفی بده و سوالات هر نفر فرق داشته باشه با این افزونه میشه این کارو کرد؟و در پایان اونایی که 100درصد رو پاسخ دادن برام جدا کنه

 10. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام چرا نمیشه هیچ چیزی از سایت شما دانلود کرد وقتی میزنم روی دانلودمیگه 15 ثانیه وایسا تا دانلود بشه یعد 15 ثانیه error میده وقتی هم میزنم روی لینک پایینیش اونم همون صفحه ی error رو نشون میده چیکار کنم؟

 11. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من سایت کنکور داارم و میخوام یه قسمت برای آزمون تستی بزارم میشه از این برای این کار استفاده کرد؟
  میخوام فقط برای یک سری از افراد که هزینه آزمون رو پرداخت کردن صفحه اجرا بشه
  مثلا طرف هزینه ورودی رو بده تا بتونه واردش بشه

  • 7 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   میتونید این ازمون رو در برگه‌ای ایجاد کنید که کاملا خصوصی است و تنها با ورود کاربران دسترسی دارد. از طرفی برای شرکت در آزمون می‌توانید مبلغ را با کمک ووکامرس یا اشتراک ویژه دریافت کنید.

 12. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام نسخه جدیدی از افزونه برای بروزرسانی هست وقتی افزونه رو آپدیت میکنیم زبانش خراب میشه. لطفا نسخه بروز شده رو هم فارسی سازی کنید که بتونیم از اینجا دانلود کنیم

 13. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  آیا این افزونه این امکان رو داره:
  1- حتما کاربر عضو باشد تا به آزمون دسترسی پیدا کند
  2- هر کاربر فقط یکبار بتواند آزمون را پر کند و بعد از انجام آزمون دیگر دسترسی به آزمون نداشته باشد

 14. 3 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  با این پلاگین میشه ازمونی ساخت که نتیجه رو به ایمیلخاطب فرستاد؟؟
  دقیقا مثله ازمون Mbti سایت کاربوم

 15. 2 سال عضو همیار وردپرس

  میتونه جواب رو به صورت درصد بده؟

 16. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  از این افزونه برای ساخت تست mbtiهم میشه استفاده کرد؟

 17. 3 سال عضو همیار وردپرس

  لینک افزونه مورد داره

 18. سلام من میخواستم آزمونی طراحی کنم که به ازای پرداخت وجه ، مخاطب بتونه در آزمون شرکت کنه و نتیجه رو ببینه
  و اینکه نمره منفی هم در آزمون لحاظ بشه
  پیشنهاد شما چه افزونه ای هست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی