آشنایی با دستبندهای سلامتی

دستبندهای سلامتی

حتما شما هم این روزها در مورد دستبند سلامتی یا مچ بند سلامتی زیاد شنیده‌اید و دوست داشته‌اید که برای کنترل بیشتر تناسب اندام خود از این مچ بندها استفاده کنید. جالب است که هر روز با استفاده از یک وسیله‌ای ببینید چقدر کالری سوزانده‌اید و یا حتی ضربان قلبتان چگونه است. اگر دوست دارید بدانید که دستبند سلامتی چه کاربردهایی دارد و چه فوایدی می تواند برای سلامتی شما داشته باشد، پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله از دکتر سلام به بررسی فواید و کاربردهای دستبند سلامتی خواهیم پرداخت.

دستبند سلامتی چیست و چه کاربردی دارد؟

اولین چیزی که شاید به ذهنتان برسد این است که آیا دستبند سلامتی همان ساعت هوشمند است؟ باید بگوییم که خیر. این دو وسیله، دو گروه از تجهیزات تناسب اندام را تشکیل می دهند. شاید تا حدودی کاربردشان با هم یکی باشد و در کل تفاوت هایی با هم دارند. بیایید ببینیم دستبند سلامتی چه کاربردهایی دارد.

می توانید با کمک آن گام های خود را بشمارید

این قابلیت بین ساعت های هوشمند و دستبند هوشمند مشترک است. با کمک این وسایل هوشمند می توانید بررسی کنید که روزانه چند قدم راه رفته اید. همانطور که می داید یکی از روش هایی که بسیاری از افراد برای لاغری خود استفاده می کنند تکنیک ده هزار قدم می باشد. با استفاده از این وسایل هوشمند می توانید ببینید روزانه چند قدم از این تکنیک را برداشته اید.

بررسی تعداد ضربان قلب

افراد که ورزش های حرفه ای انجام می دهند لازم دارند که میزان ضربان قلبشان را مورد بررسی قرار دهند. حتی افرادی که به بیماری های قلبی دچار هستند، خیلی برایشان سودمند خواهد بود که وسیله ای هوشمند تعداد ضربان قلبشان را گوشزد کند. البته شایان ذکر است که همه دستبندهای سلامتی این قابلیت را ندارند و اگر می خواهید که این امکان را داشته باشد حتما آپشن های دستبند خود را مورد تحلیل قرار دهید.

مسافت پیموده شدتان را بررسی کنید

با استفاده از دستبند سلامتی می توانید بررسی کنید کهمیزان پیاده روی شما از نقطه مبدا تا نقطه مقصد چقدر بوده است و در این پیاده روی چقدر کالری سوزانده شده است.

میزان پله های بالا و پایین رفته

می توانید با کمک این دستبند ببینید چه تعداد پله در روز بالا و پایین می روید. همچنین به شما خواهد گفت چقدر از زمین بالاتر رفته اید یا از موقعیت کنونی خود پایین تر آمده اید.

بهبود کیفیت خواب

با کمک این دستبندها شما می توانید تحلیل کنید که آیا میزان خوابتان بر اساس فعال بودنتان مناسب است یا خیر. در صورتی که میزان خوابتان کم باشد و دستبند هوشمند به شما اخطار دهد می توانید  به بهبود کیفیت خواب خود بپردازید. حتی میزان خواب مورد نیاز بدنتان را به شما گوشزد می کند.

میزان کالری سوزانده شده در روز

می توانید با کمک این دستبندها بررسی کنید که در طول روز چه مقدار کالری سوزانده اید. شما حتی پس از انجام یک کار می توانید مقدار کالری سوزانده شده با انجام آن کار را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

آیا می خواهید بدانید امروز پرتحرک بوده اید؟

با کمک این دستبندها شما می توانید بررسی کنید که آیا امروز انسان فعال و پرتحرکی بوده اید یا خطرات کم تحرکی شما را تهدید می کند.

آیا می دانید چه تفاوتی بین ساعت هوشمند و دستبند سلامتی است؟

میتوان تفاوت های این دو گجت سلامتی را اینگونه ذکر کرد:

  • در نحوه کاربرد
  • ساعت هوشمند آپشن های بیشتری دارد
  • ساعت هوشمند همه منظوره تر است
  • ساعت هوشمند صفحه نمایش بزرگتری دارد
  • ساعت هوشمند ساعت دارد

در کل از دستبند سلامتی استفاده بکنیم یا نه؟

می توانم اینگونه برایتان بگویم که دست بند سلامتی در یک کلام می تواند به شما بگوید احوالتان چطور است! از این دستبند حتی در موقع شنا هم می توانید استفاده کنید و در زمان کوهنوردی کاربردهای زیادی دارد چرا که نه تنها میزان کالری سوزانده شده و ضربان قلبتان را مشخص می کند به شما می گوید که چه مقدار از زمین ارتفاع گرفته اید. افرادی که ورزش های دومیدانی، دوچرخه سواری، قایق سواری می کنند برای تعیین فاصله پیموده شده و ضربان قلب شدیدا به این دستبند نیاز دارند.

دستبند سلامتی به طور قابل توجهی ارزان تر هستند

بیشتر مدل های CR  قیمتی  پایین تر نسبت به بقیه دارند. ردیاب های تناسب اندام، ارزش این را دارند که برایشان هزینه شود. متخصصان می گوید: بیشتر مدل هایی که مورد آزمایش قرار گرفته اند، نتایج بسیار خوبی داشتند.

اکثر این ردیاب ها، اندازه گیری ضربان قلب را به خوبی انجام می دهند، که بسیاری از متخصصان پزشکی و تناسب اندام معتقدند که شاخص مهمی برای سلامتی کلی شما محسوب می شود.

بسیاری از این دستبندها ویژگی هایی مانند ساعت های هوشمند دارند، مانند ضبط موسیقی، GPS، تماس تلفنی، ایمیل و علائم هشداردهنده. برای مثال Garmin Forerunner 35، GPS و علائم هشداردهنده دارد.

این مچ بندها اغلب برای افراد حرفه ای، مناسب تر است و این یک امتیاز مهم نسبت به افرادی است که از نظر تکنیکی، مهارتی ندارند. بنا بر نظر  دانی آریگو، استادیار روانشناسی دانشگاه اسکرانتون که به بررسی چگونگی تاثیر سلامت این گونه وسائل بر روی سلامتی، تحقیق می کند، قابلیت ها  و داده های اضافی که بر روی ساعت های هوشمند، تعبیه شده اند، برای افرادی که چگونگی کار با این نوع وسائل را ندارند، مفید نخواهد بود.

او می گوید: “مردم فکر می کنند که این چیزها جادویی هستند و می خواهند با بستن آنها به مچ دستشان، رفتار خود را تغییر دهند”، و افزود که حتی ساده ترین مچ بندهای سلامتی و برنامه های ورزشی، برای برخی می تواند سخت باشد.

آریگو می گوید: “اگر از چگونگی کار یک دستگاه اطلاعاتی ندارید، نتیجه گرفتن از آن دستگاه واقعا سخت خواهد بود .”

سوالات متداول در مورد دستبند هوشمند

جنس دستبندها از چیست؟

معمولا جنس این دستبندها از پلاستیک ژله ای است ولی میتوان دستبندهایی با جنس های دیگر نیز در بازار یافت.

ابعاد و وزن این دستبندها به چه صورت می باشد؟

ابعاد دستبندها اندازه های مختلفی دارد ولی می توانید هر ابعادی که به سلیقه شما می خورد را انتخاب کنید. به نحوی که به اندازه دست شما هم بخورد. معمولا دستبندها چیزی در حدود 20 گرم وزن دارند.

نحوه شارژ کردن این دستبندها به چه صورت است؟

باتری های این دستبندها هم به صورت شارژ معمولی یا همان USB شارژ می شود و هم به صورت آهنربایی. مهمولا مانند گوشی هر روز باید ان را شارژ کنید.

سنسورهای استفاده شده در این دستبندها چیست؟

معمولا یک سنسور برای نبض شمار دارد که زیر دستبند است و یک سنسور گام شمار هم برای آن تعبیه شده است.

آیا همه دستبندها بلوتوث دارند؟

بعضی از دستبندها دارای بلوتوث هستند.

آنچه که درباره ساعت های هوشمند باید بدانید

با داشتن ساعت هوشمند، می توانید تلفن خود را در جیب  و یا حتی در خانه بگذارید. ساعت هوشمند زمانی که یک ایمیل یا متن دارید، به شما اطلاع نمی دهد، بلکه شما را مجبور به خواندن آن نیز می کند. آنها قابلیت ضبط موسیقی و نشان دادن تصاویر کوچک را دارند و سری های اپل سری 3 و سامسونگ   S3قابلیت مکالمه تلفنی هم دارند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.