چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟

چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟ چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟

دورکاری در 10 سال گذشته بسیار متداول و محبوب شده است برای اینکه مزایای زیادی برای کسب‌وکارها و افراد دور کار دارد. معمولا دو نوع دور کار وجود دارد؛ برخی از افراد دور کار مانند کارمند فول تایم باید در جلسات شرکت کنند، در ساعات مشخصی در دسترس باشند و در صورت نیاز درخواست مرخصی کنند اما کارفرما موظف است تا برنامه‌ریزی کار را انجام دهد و امکانات لازم را هم برای دفتر کار یا منزل دورکار فراهم کند. برخی دیگر که فریلنسر محسوب می‌شوند این محدودیت‌ها را ندارند در عوض مسئولیت راه‌اندازی دفتر کار خانگی و تنظیم برنامه کار را خودشان به عهده دارند. حال سوال اینجاست که چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟ برای پاسخ به سوال بد نیست پیشرفت این موضوع را ببینیم.

درآمدزایی با استخدام دور کار

پیشرفت تکنولوژی برای کارمندان این امکان را فراهم کرده است تا از خانه کار کنند تا جایی که برخی از کسب‌وکارها 100% دورکار شده‌اند و درآمدزایی با استخدام دور کار را برای خود امکان‌پذیر ساخته‌اند.
تکنولوژی مدرن نگاه کسب‌وکارها را نسبت به دورکاری تغییر داد، محل کار را دوباره تعریف کرد و ساعت کاری را متحول کرد و کارفرماها را متوجه ساخت که چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟ در واقع شرکت‌های مدرن هوشمند باور دارند که پرسنل نباید زیر یک سقف جمع شوند تا کارشان را به‌خوبی انجام دهند.

در این مقاله به بررسی انواع فعالیت دورکاری و درآمدزایی با استخدام دور کار می‌پردازیم و مزایا و معایب آن‌ها را تشریح می‌کنیم تا یک تصمیم آگاهانه بگیرید که آیا کسب‌وکار شما برای استخدام دورکار آماده است و اگر هست چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟

انواع دورکاری

works- چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟

کسب‌وکارهایی که امکان دورکاری را فراهم می‌کنند دو گروه هستند:

  • کسب‌ و کار نیمه دورکار

این شرکت‌ها معمولا دفترشان در مرکز شهر است اما اجازه می‌دهند که پرسنل گاهی از خانه کار کنند. از آنجایی‌ که در این موقعیت پرسنل فقط برخی روزها دورکاری می‌کنند نیازی به دفتر کار خانگی مجهز ندارند و درنتیجه لزوما اینترنت پرسرعت، پرینتر و نرم‌افزارهای کاری ندارند. این نوع کارمند ممکن است تصمیم‌ها و گفتگوهای مهم محل کار را از دست بدهد برای اینکه تمام‌ وقت در شرکت حضور ندارد.

شرکت هم شاید امور روزانه‌اش مختل شود اگر دورکار نیمه‌وقت نتواند به‌موقع برای یک جلسه مهم حاضر شود. اینجاست که کارفرما باید این سوال را مطرح کنم که چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟
شرکت باید زمان‌بندی کار را با دقت انجام دهند تا کل تیم صدمه‌ای نبیند. درنتیجه برنامه جامع زمان‌بندی برای کل شرکت می‌تواند مشخص کند که کارمندان در چه روزهایی می‌توانند دورکاری کنند.

  • کسب‌ و کار 100% دورکار

در انتهای دیگر طیف، تیم کاملا دورکار قرار دارد؛ یعنی دفتر مرکزی برای کسب‌ و کار وجود ندارد و هر کسی که بخشی از کار را برعهده دارد به صورت دورکار همکاری می‌کند.

دورکارها به یک فضای اختصاصی برای دورکاری نیاز دارند که از بقیه خانه جدا شده است. آن‌ها روی پروژه‌ دیگری در ساعت اداری کار نمی‌کنند و سرپرست هیچ کودک یا اقوامی هم نیستند. معمولا دورکارها نباید در ساعات کاری فیلم تماشا کنند، آشپزخانه را تمیز کنند یا برای دویدن بیرون بروند بلکه درست مانند حضور در شرکت، در ساعت اداری در محل کار خانگی هستند. در این شرایط، استاندارد مشخصی برای شروع و پایان کار وجود دارد، اینکه دورکارها در چه ساعاتی باید در دسترس باشند و در چه ساعاتی مجبور نیستند کار کنند.

راه‌های ارتباطی معمولا دیجیتال است و اعضای تیم به صورت تک‌به‌تک تماس می‌گیرند اما جلسات دیجیتالی هم با حضور افراد دعوت شده برگزار می‌شوند و کانال‌های چت همیشه باز هستند. در جلسات، همه از طریق ویدئو، شرکت می‌کنند و صحبت کردن منحصر به یک یا دو نفر نیست بلکه همه دورکارها حاضرند و اظهارنظر می‌کنند. مزیت جلسات ویدئویی نسبت به تلفنی این است که زبان بدن هم دیده می‌شود و ارتباط ملموس‌تر است.

شرکت معمولا از سرویس‌های ابری استفاده می‌کند تا داده‌ کاری در مورد مشتریان و پروژه‌ها در یک‌جا مستقر باشد و در دسترس همه دورکارهای مجاز قرار گیرند. کیفیت کار دورکارها به صورت مستمر با سرپرست تیم، هماهنگ می‌شود تا عملکردها، سررسیدها و توقعات بازبینی و تنظیم شوند. شرکت موظف است تا هزینه تغییرات لازم در دفتر کار خانگی دورکار را بپردازد مثلا ارتقای سرویس وای فای دورکار به عهده شرکت است.

چگونه کسب و کار خود را برای دور کاری آماده کنیم؟

درآمدزایی با استخدام دور کار

تشخیص اینکه دورکاری برای کسب‌وکار شما مناسب است زمان زیادی نیاز دارد. برای شروع باید تصمیم بگیرید که چند روز دورکاری را مجاز کنید، چه کسانی می‌توانند دورکار شوند و چند نفر به صورت هم‌زمان دورکاری کنند. پس از تست اولیه احتمالا متوجه می‌شوید که برخی از کارمندان در روزهای دورکاری بازده کمی دارند درحالی‌که برخی دیگر پربازده می‌شوند. در این صورت باید راهی پیدا کنید که به گروه اول بگویید اجازه دورکاری ندارند. و بررسی کنید که چگونه درآمدزایی با استخدام دور کار داشته باشید.

برای کارمندها، دورکاری راحت‌تر از حضور روزانه در شرکت است. ارتقای کیفیت زندگی، طبیعتا باعث کار بهتر می‌شود. برای شرکت‌ها، داشتن نیروی کار توزیع‌شده، شانس داشتن متقاضیان شغل بیشتری را فراهم می‌کند فارغ از اینکه محل زندگی‌شان دور یا نزدیک باشد.
متقاضیان شغل مشتاقانه در جستجوی دورکاری هستند پس کسب‌وکارهای مدرن هم شانس دورکاری بیشتری فراهم می‌کنند برای اینکه دورکاری یک گزینه برد-برد است.

ما نیز در همیار وردپرس این امکان را برای کاربران خود فراهم کردیم تا هر شخصی که توانایی مورد نظر ما را دارد بصورت کاملا مجازی و دورکار مشغول فعالیت شود. برای همکاری با همیار وردپرس می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نظر شما چیست؟ آیا دورکاری برای کسب‌وکارها مناسب است؟ حتما نظر خود را در بخش دیدگاه‌ها منعکس کنید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.