یادگیری برنامه نویسی چقدر زمان نیاز دارد؟

یادگیری برنامه نویسی

برای تعیین مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. سرعت یادگیری در برخی افراد بسیار بیشتر است و البته برخی منابع یادگیری نیز به شما این فرصت را می‌دهند تا مفاهیم پیچیده و سخت برنامه نویسی را با سرعت بیشتری یاد بگیرید.

به‌طور کلی، اصلی‌ترین فاکتور در تعیین مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، خود افراد هستند. هرچه زمان بیشتری را برای شروع یادگیری برنامه نویسی در نظر داشته باشید، سریع‌تر قوانین و رویه‌های اساسی برنامه نویسی را درک خواهید کرد. اما اگر می‌خواهید درباره این بدانید که یادگیری برنامه نویسی چقدر زمان می‌برد، این مقاله را دنبال کنید.

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می‌کشد؟

یادگیری برنامه نویسی به هیچ عنوان سخت نیست. اگر می‌خواهید بر اصول اولیه برنامه نویسی تسلط پیدا کنید، سه تا شش ماه طول می‌کشد تا این مرحله را پشت سر بگذارید. اما برای اینکه بفهمید یادگیری برنامه نویسی چقدر طول می‌کشد، باید نگاهی به برنامه‌ی دوره‌های آموزشی و همچنین بوت‌کمپ‌ها بیندازید چرا که زمان در تمام این دوره‌ها و بوت‌کمپ‌ها یکسان است.

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی به‌صورت آنلاین، به همان اندازه یادگیری برنامه نویسی به صورت حضوری است. تنها تفاوتی که اینجا باید قائل شد، این است که شما چقدر توان و تلاش برای یادگیری می‌گذارید و چقدر زمان آزاد برای درک مفاهیم دارید. در صورتی هم که به دانشگاه برای یادگیری برنامه برنامه نویسی فکر می‌کنید، باید گفت که برای دریافت مدرک لیسانس چهار سال زمان لازم است. به‌صورت کلی، مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری برنامه نویسی در روش‌های مختلف را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

روش یادگیری زمان یادگیری
خودآموز 6 تا 12 ماه
دانشگاه 4+ سال
بوت‌کمپ 3 تا 6 ماهه

اما غیر از روش یادگیری، فاکتورهای دیگری نیز روی مدت زمان یادگیری تاثیر دارند. برخی از مهم‌ترین آنها را در ادامه مطرح خواهیم کرد:

بستگی به زبان برنامه نویسی‌ای دارد که قصد دارید یاد بگیرید

نوع زبان برنامه نویسی

یکی از عوامل مهم در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، این است که کدام زبان را انتخاب می‌کنید. بیشتر متخصصان عنوان می‌کنند که مدت زمان یادگیری یک زبان برنامه نویسی نسبتا آسان حدود چهار تا شش ماه است. اگر فرض کنیم که تمام وقتِ خود را روی یادگیری و تمرینِ زبان‌هایی مانند HTML، CSS یا زبان برنامه نویسی پایتون بگذارید، پس این زمانی که اعلام شده غیرمنطقی به‌نظر نمی‌رسد.

یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید شبیه به یادگیری یک زبان خارجی است. همان‌طور که عادت کردن به یک زبان خارجی زمان زیادی می‌طلبد، یادگیری یک زبان برنامه نویسی نیز نیاز به زمان دارد. یادگیری زبان‌هایی مانند یادگیری جاوا اسکریپت، C++ یا جاوا در صورتی که دانش شما از این زبان‌ها دانش حداقلی باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

بستگی به سبک یادگیری شما دارد

منابع آموزشی برنامه نویسی متنوع هستند و هر یک از این منابع تعهدات زمانی متفاوتی دارند. اگر یک برنامه ساختاریافته و سخت‌گیرانه مانند یک بوت‌کمپِ تمام وقت را انتخاب کنید، احتمالا کدنویسی را بسیار سریع‌تر از کسی یاد خواهید گرفت که هر چند هفته یک بار سراغ یادگیری برنامه نویسی می‌رود.

برای بسیاری از مبتدیان برنامه نویسی دسترسی به متخصصان و انجمن‌هایی از افراد متخصص در این حوزه، به آنها کمک می‌کند تا مفاهیم دشوار در برنامه نویسی را سریع‌تر یاد بگیرند. علاوه بر این، کمک گرفتن از فردی متخصص در این حوزه به شما کمک می‌کند تا این حرفه را سریع‌تر از حالت خودآموز یاد بگیرید و بر ابزارها و تکنیک‌های جدید تسلط پیدا کنید.

برنامه نویسی یک فرآیند یادگیری مداوم است

برنامه نویسی یک فرآیند یادگیری مداوم است که در زمان فعالیت حرفه‌ای نیز متوقف نخواهد شد. بنابراین، نمی‌توان زمان مشخصی را برای پایان مدت زمان یادگیری برنامه نویسی در نظر گرفت. برنامه نویسان حرفه‌ای همزمان با کار به دنبال یادگیری هستند، از جدیدترین روندها در این حوزه باخبر می‌شوند و با یادگیری زبان‌های جدید و به روز ماندن با تکنیک‌های جدید، مهارت خود در این حرفه را تقویت می‌کنند. برای موفقیت در برنامه نویسی، باید مرتب به دنبال یادگیری باشید. تسلط بر زبان‌های برنامه نویسیِ جدید همیشه زمان می‌برد، اما اگر به دنبال یادگیری زبان‌های بیشتر باشید، این زمان برای شما کوتاه‌تر خواهد شد.

بهترین راه برای یادگیری سریع برنامه نویسی

یادگیری سریع برنامه نویسی

اگر به دنبال سریع‌ترین راه برای یادگیری برنامه نویسی هستید، در ادامه ما روش‌هایی را نام خواهیم برد و جزئیات بیشتری در مورد گزینه‌های آموزشی زیر ارائه می‌دهیم. هر گزینه مزایای خاص خود را دارد، بنابراین بهترین گزینه برای شما احتمالا گزینه‌ای است که با اهداف شخصی و حرفه‌ای شما همخوانی داشته باشد.

خودآموز

روش خودآموز در یادگیری برنامه نویسی یکی از گزینه‌های محبوب است، زیرا معمولا ارزان‌ترین و انعطاف‌پذیرترین روش است. این روزها دوره‌های آنلاین، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های زیادی برای یادگیری مهارت‌های برنامه نویسی برای مبتدیان وجود دارد.

نکته منفی آموزش برنامه نویسی از طریق این روش‌ها این است به نظم بسیار نیاز دارند. یادگیری برنامه نویسی یک فرآیند مداوم است و اگر به آن پایبند نباشید، پیشرفت زیادی نخواهید داشت. علاوه بر این، احتمال افزایش مدت زمان یادگیری شما نیز وجود دارد زیرا به یک برنامه زمان‌بندی‌شده یا به پروژه‌هایی که در بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی یا دانشگاه کار می‌شوند، دسترسی نخواهید داشت.

مدرک دانشگاهی

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای مهارت در برنامه نویسی، کسب مدرک دانشگاهی است. این روش، همچنین یک روش مطمئن برای قوی کردن بخش تحصیلات در رزومه کاری خواهد بود. در حالی که می‌توانید بدون مدرک دانشگاهی مهارت خود در این حرفه را ثابت کنید، اما بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند فارغ‌التحصیلان دانشگاه را استخدام کنند. البته در ایران رشته‌ای به نام برنامه نویسی در دانشگاه‌ها وجود ندارد و باید سراغ تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار یا کامپیوتر بروید.

یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف دانشگاه برای یادگیری برنامه نویسی، مدت زمان آن است. برای بسیاری از افراد، به ویژه افرادی که به دنبال تغییر شغل به برنامه نویسی هستند، ادامه تحصیل چهار ساله غیرعملی است. تعداد کمی از افراد قادر به ترک کار تنها برای یادگیری یک مهارت جدید مانند برنامه نویسی هستند. علاوه بر این، تحصیل در برخی دانشگاه‌ها هزینه بالایی دارد و افراد کمی مایل به پرداخت چنین هزینه‌ایی هستند.

بوت‌کمپ

بوت‌کمپ

بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، برنامه‌های کوتاه مدتی هستند که اصول و هر آنچه را که برای شروع حرفه‌ای به عنوان برنامه نویس نیاز دارید به شما آموزش می‌دهند. با آموزش در بوت‌کمپ‌های برنامه نویسی، در حدود سه تا شش ماه مهارت‌های مورد نیاز و شغلی در برنامه نویسی را به دست خواهید آورد.

علاوه بر این حضور در بوت‌کمپ‌های آموزشی، به متقاضیان این فرصت را می‌دهد تا به ابزارها و متخصصان این حوزه دسترسی داشته باشند. این منابع نه تنها به شما کمک می‌کنند تا برنامه نویسی را یاد بگیرید، بلکه به شما کمک می‌کنند تا پس از اتمام یادگیری آموزش، در صنعت فناوری اطلاعات شغلی پیدا کنید. البته انتخاب هر کدام از این موارد به شما و اهداف شما بستگی دارد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 ماه عضو همیار وردپرس

  خیلی عالی و مفید بود ممنون … سایتتون دوره ی ۱۲ قدم برنامه نویسی رو داره باهاش شروع کنم ؟‌

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   دوست عزیز این یک رپورتاژه و جزء خدمات همیار محسوب نمیشه. لطفا از داخل رپورتاژ لینک مربوطه رو پیدا کنید و باهاشون ارتباط بگیرید