لیست جامع اصطلاحات اینستاگرام به همراه توضیحات کامل

اصطلاحات اینستاگرام

اینستاگرام با هدف یک شبکه اجتماعی روی کار آمد و در ابتدا محلی برای به اشتراک گذاری تصاویر بود. اما به مرور زمان آنقدر بر امکانات آن اضافه شد که تبدیل به یک بستر کسب و کاری شده است. برای اینکه بتوانیم بهتر با آن کار کنیم و کاملا بر آن مسلط شویم، اصطلاحات اینستاگرام را بطور کامل باید بدانیم. نگران نباشید در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با این موارد بطور کامل آشنا شوید.

اصطلاحات اینستاگرامی که هر بلاگر و اینفلوئنسری باید بداند

از روز اول تا به امروز اصطلاحات مختلفی در اینستاگرام روی کار آمدند که دانستن آن‌ها بر علم ما می‌افزاید و امکان فعالیت بهتری را برایمان فراهم می‌کند. در واقع برای تمام افرادی که در این بستر فعالیت می‌کنند باید حرفه‌ای باشند تا به موفقیت برسند. پس پیش به سوی بررسی اصطلاحات instagram:

پیج (Page)

حتما کلمه پیج اینستاگرامی را شنیده‌اید، وقتی اکانتی ایجاد می‌کنیم یعنی یک پیج اینستاگرام را تولید کردیم. دقیقا مانند زمانی که ایمیل می‌سازیم یا وبسایتی می‌سازیم، با پر کردن فرم ثبت نام اینستاگرام، حالا صاحب یک پیج اینستاگرام هستیم.

 

پیج یا page

 

عکس پروفایل (Profile Picture)

برای بهتر شناساندن خود به افراد باید برای پیج اینستاگرام، یک عکس مناسب انتخاب کنیم که کاملا در آن تصویر ما واضح و قابل نمایش باشد. به این عکس، تصویر پروفایل اینستاگرام می‌گویند که بسیار مهم بوده و حتما باید به آن توجه شود.

 

عکس پروفایل

 

بایو (Bio)

بایو یا بایوگرافی در واقع در معنی اصطلاحات اینستاگرام به همان زندگی‌نامه معروف است اما کوتاه و رسا. یعنی شما طی این بخش به مخاطب خود می‌فهمانید چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید.

 

بایو (Bio)

 

فید (Feed)

صفحه اصلی پیج اینستاگرامتان که تمامی پست‌ها و ریل‌ها، تصویر پرفایل، بایو، هایلایت‌ها و … قابل مشاهد هستند. این صفحه را تمامی افراد می‌توانند ببینند.

 

فید (Feed)

 

پست (Post)

یکی دیگر از اصطلاحات اینستاگرام، پست است. پست همان محتواییست که شما بصورت متنی، تصویری و ویدیویی منتشر می‌کنید. این پست‌ها می‌توانند تک اسلایدی یا چند اسلایدی باشند.

 

پست (Post)

 

استوری (Story)

استوری یعنی داستان! شما می‌توانید بصورت روزانه تعدادی استوری در اینستاگرام منتشر کنید که شامل وضعیت‌های مختلف بوده یا یک داستان را روایت می‌کند. در واقع از زمانی که گزینه استوری به اینستاگرام اضافه شد، عنصر داستان سرایی هم روی کار آمد و افراد با کمک رشته استوری‌ها به هدف خود نزدیک می‌شوند. مدت زمان ماندگاری هر استوری در حال حاضر، ۲۴ ساعت است و پس از آن دیگر خبری از استوری شما نیست مگر در آرشیو‌ها.

 

استوری اینستاگرام

 

هایلایت (Highlight)

بعضی از استوری‌ها بسیار مهم هستن و تمایل داریم که مدت زمان بیشتری در پیج ما باقی بمانند که به آن هایلایت می‌گویند. با هایلایت کردن استوری مانند خدمات ما، بیوگرافی ما و … می‌توانید این مدل استوری‌ها را در صفحه اصلی اینستاگرام خود برای همیشه داشته باشید. (البته تا زمانی که خودتان بخواهید)

هایلایت (Highlight)

 

فالو (Follow)

زمانی که فردی را در اینستاگرام دنبال می‌کنید یعنی او را فالو کرده‌اید. دکمه‌ای با عنوان فالو در پیج او مشاهده می‌کنید که با کلیک کردن روی آن به فالوورهای او مبدل می‌شوید.

 

فالوئر (Follower)

افرادی که پیج شما را دنبال می‌کنند، فالوور نام دارند. یعنی افرادی که پست‌ها، استوری‌ها و تمام فعالیت‌های شما را مشاهده می‌کنند.

 

فالوئر (Follower)

 

فالوئینگ (Following)

شما افرادی را دنبال می‌کنید، یعنی شما آن‌ها را فالو کرده‌اید. به این افراد فالووینگ‌های شما می‌گویند.

 

فالوئینگ (Following)

 

لایک (Like)

یکی دیگر از اصطلاحات اینستاگرام یا شاید تمامی شبکه‌های اجتماعی، لایک کردن است. زمانی که شما پستی را در اینستاگرام می‌پسنید آن را لایک می‌کنید. لایک کردن در اینستاگرام یعنی قرمز کردن قلب سفید پایین پست‌ها.

 

لایک (Like)

 

کامنت (Comment)

کامنت گذاری همان قرار دادن نظرات در پایین هر پستی را می‌گویند. اینکه نظری درباره هر پست یا ریلز داشته باشید می‌توانید کامنت خود را بنویسید.

 

کامنت (Comment)

 

شِیر (Share)

معنی اصطلاحات اینستاگرام معمولا با معنای واقعی کلمات یکیست. مثلا share یعنی امکان ارسال پست‌ برای سایر افراد وجود دارد. این کلمه با یک موشک در زیر پست‌های اینستاگرام وجود دارد و با زدن روی آن، پست‌ها را می‌توان برای دیگران فرستاد.

  لینکدین LinkedIn چیست ؟

 

شِیر (Share)

 

سیو (Save)

امکان ذخیره پست‌ها در اینستاگرام وجود دارد. شما در اینستاگرام بخشی دارید که وویس‌ها و پست‌ها را می‌توانید در آن نگه دارید و مجدد ببینید. این امکان نیز مانند یک پرچم در زیر هر پست قرار دارد که با زدن روی آن، پرچم مشکی شده و نشان می‌دهد که پست دلخواهتان ذخیره شده.

سیو (Save)

 

لایو (Live)

شما امکان برگزاری ویدیوهای آنلاین را در اینستاگرام خواهید داشت. با کمک لایو به راحتی می‌توانید بصورت زنده مقابل دوربین قرار بگیرید و برای مخاطبین (فالوورها) خود صحبت کنید.

 

لایو (Live)

 

ریلز (Reels)

چندی پیش امکانی با عنوان ریلز روی کار آمد که مورد استقبال قرار گرفت. این مدل پست‌ها بصورت ویدیوهای کوتاه تا ۹۰ ثانیه هستند که معمولا یک خلاقیتی را منعکس می‌کنند. ریل‌ها مشابه ویدیوهای تیک‌تاک و با الگوبرداری از آن‌ها روی کار آمدند.

 

ریلز (Reels)

 

 

دایرکت (Direct)

پیام‌هایی را که در اینستاگرام به یکدیگر ارسال می‌کنیم دایرکت نام دارند.

 

دایرکت (Direct)

 

ریپلای (Reply)

یکی از اصطلاحات instagram، همین ریپلای کردن یا پاسخ دادن است که بیشتر برای استوری‌ها جوابگوست. برای استوری امکان کامنت‌گذاری وجود ندارد و شما می‌توانید آن را ریپلای کنید.

ری‌اکت (React)

یکی دیگر از امکاناتی که به تازگی به اینستاگرام اضافه شده، ایجاد یک واکنش به پیام افراد در دایرکت‌ها با کمک ایموجی است که به آن ری‌اکت می‌گویند.

پیج پرایوت (Private Page)

پیجی که تنها فالوورهای آن امکان مشاهده پست‌ها و تمامی فعالیت‌هایش را دارند به اصطلاح پرایوت یعنی خصوصی گفته می‌شود.

پیج پابلیک (Public Page)

پیج اینستاگرامی که قابل مشاهده برای تمامی افراد بوده و به جز فالوورها نیز قادر به مشاهده آن هستند.

پیج بیزنس (Business Page)

یکی دیگر از اصطلاحات اینستاگرام، بیزینس و کریتور است. معمولا پیج‌هایی که بصورت کسب و کاری هستند یا حرفی برای گفتن در بازار دارند بصورت بیزینس یا کریتور مشخص می‌شوند. این‌ها امکاناتی از نظر تحلیلی و … نسبت به پیج‌های شخصی دارند.

اکسپلور (Explore)

موتور جستجوی اینستاگرام اکسپلور نامیده می‌شود که با توجه به فالوورها و نوع فعالیت شما چیده می‌شود.

هشتگ (Hashtag)

هشتگ‌ها همان برچسب‌های سایت هستند که با کمک آن‌ها می‌توان موارد مرتبط را در سطح اینستاگرام پیدا کرد.

شادوبن (Shadow ban)

تنبیهی از سمت اینستاگرام بوده که اگر افراد فعالیت‌های بیش از حد یا غیر قانونی داشته باشند، دامانشان را خواهد گرفت. در اینصورت همه افراد امکان مشاهده پست‌ها را نخواهند داشت و از طرفی رشد ارگانیک خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند.

بلاک و آنبلاک (Block/Unblock)

بلاک کردن افراد توسط شما موجب دیده نشدن پست‌ها و فعالیت‌ها و حتی پیج شما برای فرد موردنظر خواهد شد. از طرفی برعکس اگر کسی را آنبلاک کنید یعنی او را از این مخمسه نجات داده‌اید و دیگر برای او قابل مشاهده هستید.

نوتیفیکیشن (Notification)

بصورت معمول هر فعالیتی که در اینستاگرام انجام می‌شود مانند لایک شدن، گرفتن کامنت، استوری و پست گذاشتن فالوورهایتان و … با کمک نوتیفیکیشن‌ها به شما اطلاع داده خواهد شد.

K (کا) در فالوئرها و فالوئینگ‌ها

کا مخفف کیلو در واحد بوده که ۱۰۰۰ است. پس هر ۱کا فالوور یعنی شما ۱۰۰۰ فالوور دارید. این مورد را اینستاگرام با کا نمایش می‌دهد مثلا ۱K.

منشن (Mention)

منشن کردن یعنی مورد خطاب قرار دادن پیجی. وقتی ما در پست و استوری خود آیدی پیجی را با @ مشخص می‌کنیم یعنی بصورت مستقیم او را معرفی کرده و موردخطاب قرار دادیم.

تگ اینستاگرام (Instagram Tag)

اگر تصویر یا ویدیویی که اشخاص دیگری در آن هستند را با آیدی مشخص می‌کنید یعنی آن شخص را نیز معرفی کرده‌اید که به آن تگ کردن گویند.

کپشن (Caption)

در پایین هر پستی امکان نوشتن چند خط توضیح وجود دارد که به آن کپشن گویند. معمولا این بخش شامل توضیحاتی کوتاه در ارتباط با پست است و هشتگ و آیدی پیج نیز پشت سر آن می‌آید.

 

کپشن insta

 

جمع بندی

در هر بستری که فعالیت می‌کنیم قطعا باید اطلاعات کاملی درباره اصطلاحات آن نیز داشته باشیم. مثل اینستاگرام که پر است از اصطلاحات instagram که برای فعالیت در آن باید کاملا آگاه بود. در این مقاله سعی کردیم تمامی این موارد را با توضیحی مختصر و کامل ارائه دهیم.

 

سوالات متداول

منشن کردن یعنی مورد خطاب قرار دادن پیجی. وقتی ما در پست و استوری خود آیدی پیجی را با @ مشخص می‌کنیم یعنی بصورت مستقیم او را معرفی کرده و موردخطاب قرار دادیم.
این قابلیت به تازگی به اینستاگرام اضافه شده است. با ری اکت می‌توان در دایرکت به پیام افراد با استفاده از اموجی واکنش نشان داد. تا قبل از ری اکت تنها واکنشی غیر پیامی که می‌شد به پیام های مخاطبان در دایرکت داد لایک کردن بود.
بله. بعنوان مثال برای نمایش 2 میلیون فالوور یا فالویینگ، اینستاگرام 2m را نمایش می‌دهد.
خیر، در آخرین بروزرسانی اینستاگرام شما می‌توانید چندین اموجی را به یک پیام مخاطب، بعنوان ری اکت بدهید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.