چگونه می‌توان با وردپرس مهاجرت کرد؟

مهاجرت وردپرس مهاجرت وردپرس

مهاجرت در ذهن افراد یعنی اینکه از یک جایی به جایی بهتر رفتن. خب در طراحی سایت این مهاجرت یا جابه­‌جایی نیز صورت می‌­گیرد. مهاجرت وردپرس یا انتقال وردپرس، کاری است که ممکن است شما در بعضی مواقع مجبور به انجام آن شوید. شاید شما در حال مهاجرت از یک ارائه دهنده میزبانی به دیگر ارائه­‌دهنده هستید. شاید شما یک سایت محلی ایجاد کرده‌­اید یا شاید در حال مهاجرت یا جابه­‌جایی به یک  Multisite باشید. فرقی ندارد! در این مقاله ما می‌­خواهیم به شما یک مهاجرت عالی و بی­‌نقص را بیاموزیم تا حین این عمل به مشکلی
بر­نخورید یا اطلاعات شما از دست نرود. در ادامه با ما همراه باشید.

مهاجرت وردپرس

آنچه در ادامه به اختصار خواهید خواند:

 • چه زمان‌­هایی نیاز به مهاجرت داریم؟
 • مهاجرت وردپرس با افزونه WordPress Duplicator
 • مهاجرت وردپرس به داخل یا خارج از WordPress Multisite با استفاده از افزونه‌­ها
 • مهاجرت وردپرس به صورت دستی
 • انتقال دستی WordPress Multisite Network

چه زمان­‌هایی نیاز به مهاجرت داریم؟

چند سناریو وجود دارد که در این صورت ممکن است شما نیاز به مهاجرت وردپرس داشته باشید. بیایید به برخی از آنها نگاهی بیاندازیم:

 • بارگیری یک سایت توسعه محلی در یک سایت میزبان ریموتی

اگر کارهای توسعه سایت خود را به صورت محلی انجام می‌­دهید، در نهایت باید سایت را به سایت میزبان به صورت ریموتی منتقل کنید. هنگام ایجاد سایت، ممکن است لازم باشد فقط فایل­‌ها را انتقال دهید، یا ممکن است نیاز به انتقال پایگاه داده از هر دو جهت داشته باشید تا بتوانید با استفاده از داده­‌های فعلی، هرگونه تغییر را چک کنید.

 • جابجایی بین ارائه دهندگان میزبانی

این یکی از متداول­‌ترین سناریوها برای مهاجرت وردپرس است. ارائه دهنده هاست، این جابه­‌جایی را به­ صورت رایگان انجام می­‌دهد. شما فقط باید مشخصات ورود به سایت قدیمی خود را ارائه دهید. اگر سایت شما راه اندازی پیچیده‌­تری دارد یا اگر ترجیح می‌­دهید خودتان این کار را انجام دهید، می‌­توانید روش‌­های دیگر را امتحان کنید.

 • مهاجرت یک سایت از یک شبکه چندرسانه‌­ای وردپرس

اگر شما یک سایت را در یک شبکه Multisite میزبانی کرده‌­اید و تصمیم گرفته‌­اید که آن را جدا کنید، فقط آن سایت از شبکه مهاجرت کرده و سپس آن را به یک وردپرس تازه نصب شده، منتقل کنید. این کار پیچیده‌­تر از مهاجرت از یک سایت مستقل به سایت دیگر است، اما
امکان­پذیر است.

 • مهاجرت یک سایت به یک شبکه چندرسانه­‌ای در وردپرس

بعضی اوقات ممکن است نیاز باشد یک سایت واحد را به یک شبکه منتقل کنید. باز هم، این کمی پیچیده­‌تر از مهاجرت از یک سایت به سایت دیگر است.

اما در کل به یاد داشته باشید ساده­‌ترین راه برای مهاجرت وردپرس شما، استفاده از افزونه است.

مهاجرت سایت وردپرس با افزونه WordPress Duplicator

افزونه رایگان WordPress Duplicator افزونه‌­ای است که برای مهاجرت یک سایت استفاده می­‌شود. می­‌توانید آن را نصب و در سایت خود استفاده کنید. در ادامه نحوه­ استفاده از آن برای انتقال وردپرس به محلی دیگر را با هم مرور می­‌کنیم.
البته لازم به ذکر است که این دستورالعمل­‌ها برای هر نوع نصب استاندارد وردپرس کار می­‌کنند، از راه دور یا محلی. همچنین اگر می­‌خواهید به یک شبکه کامل Multisite مهاجرت کنید، این امر نیز کارآمد خواهد بود.

افزونه duplicator با ایجاد دو پرونده کار می­‌کند:

 1. یک فایل فشرده حاوی پرونده‌­ها و بانک اطلاعاتی از سایت قدیمی شما
 2. پرونده php

سپس این فایل­‌ها را در سایت جدید بارگذاری کرده و فایل installer.php را اجرا کنید. این افزونه، پرونده zip را باز کرده و داده‌­ها و پرونده­‌ها را وارد می­‌کند.

قبل از شروع مهاجرت با Duplicator

لازم به ذکر است که قبل از انجام مهاجرت وردپرس، یکسری کارهاست که باید انجام دهید.

 • سایت قدیمی خود را تمیز کنید

این بدان معناست که باید هر نوع تم یا افزونه‌­ای که از آن­ها در سایت خود استفاده نمی­‌کنید را حذف کنید. آخرین نسخه­‌های وردپرس و افزونه­‌های خود را به‌­روز کنید.

 • افزونه­‌های ذخیره را غیرفعال کنید

وجود افزونه­‌ها می‌­توانند در مهاجرت اختلال ایجاد کنند، بنابراین اگر هر یک از این موارد را در سایت قدیمی خود دارید، آن­ها را غیرفعال کنید.

 • از سایت قدیمی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

قبل از مهاجرت وردپرس، از سایت خود، نسخه پشتیبان تهیه کنید. این امر بستگی به شرایط میزبانی شما نیز دارد. در این مسیر می‌توانید از یک بک‌آپ و بازگردانی در وردپرس کمک بگیرید.

 • سایت جدید ایجاد کنید

شما باید یک مکان جدید و خالی (بدون نصب وردپرس) در مکان جدید سایت خود ایجاد کنید. سپس می‌­توانید پرونده‌­های خود را در آن سایت وارد کنید. به یاد داشته باشید، به هیچ عنوان وردپرس را نصب نکنید.

اگر به یک سایت محلی مهاجرت می‌­کنید، باید ابزاری مانند Desktop Server را نصب کنید تا بتوانید وردپرس را اجرا کنید. اگر وارد ارائه دهنده هاستینگ دیگری می‌­شوید، به SFTP برای دسترسی به دایرکتوری خود نیز نیاز دارید. بازم هم می‌گوییم که نیازی به نصب وردپرس نیست.

 • مهاجرت یک شبکه چندرسانه ای

اگر در حال مهاجرت به یا از یک ارائه­‌دهنده هاست هستید، قبل از انجام مهاجرت یک‌سری کار هست که باید انجام دهید. شما همچنین باید دستورالعمل‌­های افزونه Duplicator را برای اقدامات اضافی که برای یک مهاجرت Multisite  در نظر گرفته می‌شود، بررسی کنید. این موارد فقط در صورت انتقال به یک ارائه­‌دهنده هاست یا نام دامنه متفاوت اعمال می­‌شود.

نحوه ایجاد پرونده‌­های بایگانی و داده‌­ها از سایت قدیمی وردپرس

duplicator- افزونه داپلیکیتور
افزونه مهاجرت داپلیکیتور

اولین قدم در روند مهاجرت، ایجاد پرونده‌­ها از سایت قدیمی شماست تا بتوانید آن­ها را به سایت جدید خود وارد کنید. افزونه WordPress Duplicator را نصب و فعال کنید.

duplicator menu- مهاجرت وردپرس
انتقال با کمک داپلیکیتور

اکنون زمان آن رسیده است که پرونده بایگانی شده را برای مهاجرت وردپرس، ایجاد کنید. برای رفتن به تنظیمات افزونه بر روی Duplicator در منوی مدیریت کلیک کنید.

create new- ایجاد یک پرونده جدید
آماده سازی پرونده مهاجرتی

برای ایجاد بایگانی سایت خود، روی دکمه ایجاد جدید کلیک کنید. سپس به صفحه تنظیم بروید تا جزئیات بسته را به شرح زیر وارد کنید:

 • Name:نامی را برای ذخیره بگذارید که برای شما معنی­‌دار باشد.
 • Storage: محل ذخیره پرونده­‌ها را مشخص کنید. در نسخه رایگان افزونه، می­‌توانید آن را در وب­‌سرور خود ذخیره کنید، در این صورت لازم است بعداً آن را بارگیری کنید. با نسخه حرفه­‌ای این افزونه می­‌توانید از خدمات ذخیره سازی­‌های دیگر مانند Dropbox و Google Drive نیز استفاده کنید.
 • Archive: مشخص کنید که آیا می­‌خواهید فقط بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده و پرونده­‌ها را بایگانی کنید یا نه. به هنگام مهاجرت وردپرس خود، به همه چیز احتیاج خواهید داشت. کادرهای چک را علامت بزنید.
 • Installer: در این بخش با اضافه کردن رمز عبور، از بسته خود محافظت کنید. شما در حال ایجاد یک پرونده با تمام جزئیات سایت هستید، بنابراین امنیت، اهمیت بسیاری دارد.
setup- انتقال وردپرس
انجام تنظیمات مهاجرتی

اکنون برای ادامه بر روی دکمه Next کلیک کنید.

این افزونه سیستم شما را اسکن خواهد کرد و به شما اطلاع می­‌دهد که آیا همه چیز درست است یا نه.

scannig site- اسکن وبسایت
بررسی کامل سایت

در صورت بروز هر گونه مشکلی، توصیه­‌های ارائه شده توسط افزونه را اجرا کنید.
اکنون برای ساختن بایگانی بر روی دکمه Build کلیک کنید. صبر کنید تا مراحل به پایان برسد و روی صفحه اصلا کلیک نکنید.

build archive- ساختن بایگانی
ساختن بایگانی

پس از اتمام، گزینه بارگیری پرونده­‌های فایل، به شما داده می‌­شود.
برای بارگیری هر دو فایل روی رایانه، روی دکمه بارگیری ” One-Click Download” بزنید. آن­ها را در جایی ایمن ذخیره کنید که بعداً برای مهاجرت به سایت جدید خود بازیابی کنید. حالا فایل بایگانی سایت خود را دارید.

archive file- فایل بایگانی سایت
فایل بایگانی سایت

وارد کردن فایل بایگانی به سایت جدید خود

قدم بعدی وارد کردن پرونده­‌ها به سایت جدید و اجرای آن­ است. از SFTP برای بارگذاری دو پرونده در دایرکتوری سایت جدید خود استفاده کنید. با استفاده از سرویس گیرنده FTP، این دو پرونده را در آن پوشه بارگذاری کنید.

upload FTP- بارگذاری اف تی پی
استفاده از اف تی پی برای انتقال

سپس نصب­ کننده را با مراجعه به URL آن در مرورگر خود، اجرا کنید. به یاد داشته باشید که شما این کار را با استفاده از URL موقتی برای سایت جدید خود انجام می­‌دهید زیرا هنوز دامنه خود را به آن منتقل نکرده‌­اید. بنابراین اگر آدرس اینترنتی موقت شما http://example.com است، می­‌توانید با آدرس http://example.com/installer.php در مرورگر از سایت خود بازدید کنید.

installer- دریافت نسخه نصبی
دریافت نسخه نصبی

اگر هنگام تنظیم پرونده برای آن رمز قرار داده باشید، آن را وارد کنید و روی دکمه submit کلیک کنید.

پس از آن شما می‌­توانید روند وارد کردن فایل‌­ها را انجام دهید. در صفحه بعدی، کادر تأیید را بررسی کرده و روی دکمه Next کلیک کنید.

enter files- ورود تمامی فایل‌ها
ورود تمامی فایل‌ها

مرحله بعدی نصب یک بانک اطلاعاتی جدید است. مواردی که نیاز است عبارتند از:

 • نام میزبان
 • کلمه عبور
 • نام کاربری

افزونه از این داده‌­ها برای به­‌روزرسانی تنظیمات سایت استفاده می­‌کند.
اگر به یک ارائه دهنده هاستینگ دیگری مهاجرت می‌­کنید، جزئیات هاست و اطلاعات لازم  را بخواهید یا آن را در ایمیلی که هنگام ورود به سیستم برای شما ارسال کرده‌­اند، پیدا کنید.

host details- جزئیات هاست
بررسی جزئیات هاست و ورود اطلاعات در آن

بر روی دکمه کلیک کنید تا بررسی شود که کارها به درستی انجام شده باشد و در صورت وجود هرگونه مشکلی، آن را اصلاح کنید. سپس روی دکمه Next کلیک کنید. سپس افزونه Duplicator در مرحله ۳ اجرا خواهد شد، در اینجا از URL موقتی برای سایت جدید شما استفاده می­‌کند تا پایگاه داده به درستی کار کند. بر روی دکمه Next کلیک کنید تا به مرحله ۴ بروید، از این طریق می‌­توانید وارد سایت خود شوید. وقتی سایت بالا بیاید، باید یک نسخه کامل از سایت قدیمی خود را داشته باشید. تنها تفاوت در نام دامنه خواهد بود.

تغییر مسیر نام دامنه

وقتی سایت جدید خود را آزمایش کردید و آن‌طور که باید کار می­‌کرد، می‌­توانید نام دامنه را به سمت سایت جدید خود هدایت کنید. اگر شما ارائه دهنده هاستینگ را تغییر داده­ باشید، باید DNS را برای نام دامنه خود به‌­روزرسانی کنید تا به سایت جدید شما اشاره کند.
با ثبت دامنه خود، سرورهای نام یا CNAME را تغییر دهید تا مکان جدید سایت شما را منعکس کند.

مرحله آخر ب­روزرسانی دامنه در صفحه­‌های مدیریت وردپرس است. در سایت خود­، به تنظیمات و سپس به قسمت general  بروید و فیلدهای URL را پیدا کنید. این کار به منظور گسترده کردن  DNS و اشاره دامنه به سایت جدید شما است.
این کار ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد اما اغلب خیلی سریع‌­تر می­‌شود.

دو قسمت برای ب­روزرسانی وجود دارد

 • (WordPress Address (URL: این آدرس خود سایت است، بنابراین دامنه اصلی است که برای سایت استفاده می‌­شود.
 • (Site Address (URL: اگر می­‌خواهید آدرس کاربر با آدرس سایت واقعی متفاوت باشد­، کافیست این قسمت را به روز کنید. اگر هر دو آن­ها یکسان هستند، هر دو قسمت را ب­روز کنید. به همین خاطر برای ذخیره URL ها باید روی دکمه Save Changes کلیک کنید.

اکنون سایت جدید خود را در محل جدید فعال کنید. اگر نیازی به سایت قدیمی ندارید، وقت آن است که آن را حذف کنید و حساب میزبانی قدیمی خود را ببندید.

مهاجرت یک سایت به داخل یا خارج از WordPress Multisite با استفاده از افزونه­‌ها

اگر در حال مهاجرت یک سایت واحد به WordPress Multisite هستید، می­‌توانید این کار را با یک افزونه انجام دهید اما این افزونه، افزونه WordPress Duplicator نیست، به دلیل اینکه شما نمی‌­خواهید کل پایگاه داده و پرونده­‌ها منتقل شوند.
برای مهاجرت وردپرس به یا از Multisite می­‌توان از سه افزونه به منظور زیر استفاده کرد:

 • برای انتقال محتوای
 • برای انتقال تنظیمات ابزارک
 • برای جابجایی کاربران

بسته به راه اندازی شما، شاید نیازی به استفاده از همه این موارد نباشد.

خارج کردن پرونده‌­ها از یا به WordPress Multisite

قبل از مهاجرت هرگونه محتوا یا تنظیماتی باید فایل­‌های تم و افزونه را انتقال دهید. شما می­‌توانید این کار را از دو روش زیر انجام دهید:

 1. اگر آن­ها را از منبعی خریداری کرده‌­اید، در سایت جدید بارگذاری کنید و یا همین تم و افزونه­‌ها را در سایت جدید از طریق صفحه تم یا افزونه نصب کنید.
 2. با استفاده از SFTP، فایل­‌های افزونه را از سایت قدیمی خود بارگیری کرده و آن­ها را در سایت جدید بارگذاری کنید.

هر دو روش کارساز خواهند بود، اما اگر افزونه­‌ای به صورت خاص برای سایت شما ایجاد شده است، باید آن را از سایت قدیمی بارگیری کرده و در سایت جدید بارگذاری کنید.
اگر می­‌خواهید مضامین و افزونه­‌ها را در سایتی در یک شبکه WordPress Multisite بارگذاری و نصب کنید، باید آن­ها را برای شبکه نصب کنید و سپس آن­ها را برای سایت شخصی خود فعال کنید.

وارد کردن کاربران به داخل و خارج از Multisite

اگر به سایتی که می‌­خواهید مهاجرت کنید، کاربر دیگری غیر از خودتان وجود دارد، باید کاربران را از سایت قدیمی خود به سایت جدید خود صادر کنید. اگر تنها کاربر سایت هستید، می‌­توانید در هنگام ایجاد سایت جدید، خود را به عنوان کاربر ایجاد کنید. وارد کردن و صادر کردن کاربران به داخل و خارج از Multisite با این واقعیت پیچیده همراه است که وردپرس کاربران را برای هر سایت در Multisite ذخیره نمی­‌کند. در عوض، همه آن­ها را در یک جدول بانک اطلاعاتی برای کل شبکه، به نام wp_users ذخیره می‌­کند.

اگر کاربران سایت را به سایتی دیگر در یک شبکه وارد می­‌کنید­، فقط باید آن دسته از کاربرانی را که در سایت شما ثبت شده‌­اند را صادر کنید، و نه تمام آن­هایی را که برای سایت­‌های دیگر در شبکه ثبت شده‌­اند.
اگر سایت شما دارای چندین نویسنده است، این کار را قبل از وارد کردن محتوا باید انجام دهید تا بتوانید هنگام وارد کردن آن­ها به سایت جدید، کاربر صحیح را به محتوا خود اختصاص دهید. با استفاده از افزونه Import Export WordPress Users می­‌توانید بین سایت­‌ها مهاجرت کنید.

Import Export WordPress Users
نصب افزونه‌ای برای ورود و خروج اطلاعات کاربران

این کار را با نصب و فعال‌­سازی افزونه در هر دو سایت قدیمی و جدید شروع کنید. سپس در سایت قدیمی خود به قسمت کاربران و سپس به User Import Export بروید.

import exportuser- اطلاعات کاربران
وارد کردن یا خارج کردن اطلاعات کاربری

ابتدا تب مربوط به User/Customer Export را مانند عکس بالا انتخاب کنید. هر کدام از نقش­‌های کاربر را که می­‌خواهید صادر کنید را انتخاب کنید، سپس به پایین بروید و بر روی دکمه Export Users بزنید. این افزونه یک پرونده CSV را به شما می‌­دهد. این مورد را در جایی ذخیره تا بتوانید دوباره آن را برای وارد کردن به سایت پیدا کنید.

اکنون در سایت جدید خود به قسمت Users> User Import Export رفته و برگه Import / Customer Import را انتخاب کنید. پرونده CSV را که تازه ایجاد کرده‌اید را بارگذاری کنید و روی دکمه بارگذاری پرونده و اضافه کردن کاربر کلیک کنید. این افزونه پرونده را بارگذاری کرده و کاربران را به سایت جدید شما وارد می‌کند.

new user- ورود کاربران جدید به سایت
ورود کاربران جدید به سایت

هنگام کار در وردپرس شبکه یا Multisite، شما وارد و خارج کردن وردپرس را در سایت انجام می‌­دهید، نه در مدیریت شبکه.

خارج کردن محتوا از یا به  WordPress Multisite

برای شروع، ابتدا به Tools و سپس به Export بروید. همه محتواهایی را که می‌­خواهید انتقال دهید، انتخاب کنید و روی دکمه بارگیری پرونده برون‌بری  کلیک کنید.

download export- انتقال وردپرس
بارگیری پرونده برون‌بری

فایل بارگیری را در جایی ذخیره کنید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. فایل در قالب XML خواهد بود.

اکنون سایت جدید را باز کرده و به قسمت ابزارها و به قسمت Import رفته و وارد وردپرس شوید. اگر قبلاً افزونه مورد نیاز نصب شده باشد، روی گزینه هم‌اکنون نصب کن، کلیک کنید. اگر نصب نکردید، آن را باید نصب کنید.

run importer- هم اکنون نصب کن
هم اکنون نصب کن

در این قسمت از شما خواسته می‌­شود که پرونده­ایی را برای اضافه کردن، بارگذاری کنید. بر روی Select File کلیک کنید و پرونده­ایی را که از سایت قدیمی خارج کرده­‌اید پیدا کنید و روی دکمه Upload file and import کلیک کنید.

شما به خوبی مراحل مهاجرت وردپرس خود را انجام داده‌­اید، تنها آنچه در حال حاضر باقی مانده است، انتقال تنظیمات ابزارک است.

انتقال ابزارک‌­ها به یا از Multisite

مرحله آخر، انتقال ابزارک یا ویجت است. لازم نیست این موارد را به صورت دستی انجام دهید، شما می­‌توانید از افزونه
Widget Importer & Exporter برای درون‌ریزی یا برون‌بری در وردپرس استفاده کنید. با نصب و فعال‌سازی این افزونه هم در سایت قدیمی و هم در سایت جدید، کار را شروع کنید. مثل مراحل قبل از طریق ابزارها به این قسمت بروید.

import export widget- درون‌ریزی و برون بری ابزارک‌ها
درون‌ریزی و برون بری ابزارک‌ها

بر روی دکمه برون‌­ریزی ابزارک‌­ها کلیک کنید. این کار تنظیمات ویجت را همراه با پرونده­‌ای در رایانه شما بارگیری می­‌کند.
برای ایمپورت کردن به سایت جدید به ابزارها و سپس به درون و برون­‌ریزی ابزارک­‌ها بروید. این بار روی دکمه choose file کلیک کنید و
پرونده‌­ای را که از سایت قدیمی خود بارگیری کرده‌­اید، upload کنید. این فایل پسوند Wie دارد.

دانلود افزونه Import Export WordPress Users

دانلود افزونه صفحه افزونه

مهاجرت سایت وردپرس به صورت دستی

اگر شما با SFTP و MySQL به خوبی کار ­کنید، می‌تواند به جای استفاده از افزونه، راهی سریع‌­تر و مطمئن‌­تر برای انتقال دستی سایت و مهاجرت وردپرس داشته باشد.

یک وردپرس تازه نصب کنید

برای ایجاد سایت جدید خود، برای شروع، وردپرس را نصب می­‌کنیم. دلیل این امر است که شما فایل‌­های وردپرس را از طریق سایت قدیمی خود منتقل خواهید کرد. پس فعلاً نام دامنه سفارشی را خالی بگذارید.

صدور فایل‌­ها با استفاده از SFTP

قدم بعدی انتقال فایل‌­ها از سایت قدیمی خود به سایت جدید است. این شامل پرونده­‌های شی‌­ها­، افزونه­‌ها، آپلودها و هر نوع پرونده دیگری است. لازم به ذکر است که پلاگین­‌ها ممکن است به فهرست محتوای wp شما اضافه شوند. از طریق SFTP وارد سایت قدیمی خود شوید و تمامی فایل­‌های وردپرس را بارگیری کنید. اگر سایت شما در دامنه اصلی میزبان قرار دارد، این به معنی بارگیری همه پرونده‌­ها خواهد بود.

صدور پایگاه داده از سایت قدیمی

مانند فایل­‌ها، سایت جدید وردپرسی شما به نسخه‌­ای از پایگاه داده قدیمی نیاز دارد. برای این کار شما باید از یک ابزار MySQL یعنی phpMyAdmin استفاده کنید. در رابط میزبانی وبسایت قدیمی خود، به phpMyAdmin بروید. در phpMyAdmin، روی تب Databases کلیک کنید. با این کار لیستی از کلیه بانک­‌های اطلاعاتی که ایجاد کرده‌­اید، خواهید دید.

information bank- بانک‌های اطلاعاتی
بانک‌های اطلاعاتی

روی نام بانک اطلاعاتی که با سایتی که می­‌خواهید کپی کنید کلیک کنید.

choose bank- انتخاب بانک اطلاعاتی
انتخاب بانک اطلاعاتی موردنظر

سپس لیستی از تمام جداول موجود در پایگاه داده را مشاهده خواهید کرد. روی کادر تأیید گزینه Check all در زیر لیست جداول کلیک کنید و در کادر باز شده، export را انتخاب کنید.
PhpMyAdmin شما را به یک صفحه جدید می‌­برد. بر روی دکمه go  در پایین صفحه کلیک کنید.

exporting table- خروجی گرفتن از جداول
خروجی گرفتن از جداول پایگاه داده

PhpMyAdmin یک پرونده SQL را صادر می‌­کند که باید آن را در جایی ذخیره کنید.

ایمپورت کردن فایل­‌ها به سایت جدید

مرحله بعدی در مهاجرت وردپرس، بارگذاری تمام آن پرونده‌­ها در سایت جدید است. در سرویس گیرنده FTP خود با ارائه جزئیات زیر، ارتباط برقرار کنید:

 • نوع اتصال: SFTP
 • نام میزبان، آدرس، سرور یا URL: آدرس IPv4 شما.
 • نام کاربری: نام کاربری SFTP شما.
 • رمز عبور: رمز عبور SFTP شما.
 • پورت: درگاه SFTP شما.

اضافه کردن جداول بانک اطلاعاتی به سایت جدید

مرحله آخر مهاجرت وردپرس، وارد کردن جداول بانک اطلاعاتی است. در رابط میزبانی وبسایت جدید خود به phpMyAdmin بروید. اگر یک وردپرس را قبلاً نصب کرده باشید یا باید وردپرس موجود را نادیده بگیرید، یا باید جداول پایگاه داده موجود را رها کنید. همه جدول­‌ها را به همان روشی که هنگام خارج کردن آن­ها از سایت قدیمی خود انجام داده‌­اید، انتخاب کنید و روی لیست کشویی  روی Drop کلیک کنید.

select all table- انتخاب تمامی جداول
دراپ کردن تمامی جداول

سپس از شما خواسته می­‌شود که می­‌خواهید جداول را حذف کنید یا نه. پس از جداول بانک اطلاعاتی خود، یا اگر در ابتدا پایگاه داده ندارید، باید جداول را از سایت قدیمی خود به سایت جدید خود وارد کنید.

import table- درون‌ریزی جداول پایگاه داده
عملیات درون‌ریزی

در phpMyAdmin، روی تب برگه Import کلیک کنید. در بخش File to import، روی دکمه Select file کلیک کنید و پرونده SQL را که قبلاً بارگیری کرده‌­اید، انتخاب کنید. به انتهای صفحه بروید و دکمه Go را بزنید. PhpMyAdmin پرونده SQL را بارگذاری کرده و از آن برای ایجاد جداول بانک اطلاعاتی برای سایت جدید شما استفاده خواهد کرد.

پرونده wp-config.php را ویرایش کنید

اکنون که دیتابیس خود را بارگذاری کرده­‌اید، باید فایل مربوط به  wp-config.php را در سایت جدید نیز ویرایش کنید تا مطمئن شوید که آن منعکس کننده دیتابیسی است که اخیراً ایجاد کرده­‌اید. به کلاینت FTP خود برگردید و پرونده wp-config.php را در سایت جدید خود پیدا کنید. از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس بر روی فایل، راست کلیک کرده و بر روی گزینه ویرایش کلیک کنید تا باز شود. بخشی که شامل جزئیات بانک اطلاعاتی است را پیدا کنید:

sql info- مهاجرت وردپرس
یافتن اطلاعات پایگاه داده در فایل

این خطوط را با اطلاعات مربوط به پایگاه داده خود ب­روز کنید.

تست سایت خود و بروزرسانی دامنه

اکنون که کار ساخت سایت جدید و انتقال وردپرس را تکمیل کرده‌­اید باید آن را تست کنید. فقط پیوندهایی را که به سایت جدید و نه به سایت قدیمی اشاره دارند را آزمایش کنید. هم زمان دامنه را هم ب­روزرسانی کنید. در انتها، سایت قدیمی و جدید را با هم مقایسه کرده و بررسی کنید که یکسان باشند.

تغییر نام دامنه به سایت جدید شما

اکنون که سایت جدید شما آماده است، وقت آن است که سایت قدیمی را پایین بیاورید و نام دامنه خود را به سایت جدید هدایت کنید. اکنون سایت جدید خود را در مکان جدید دارید و به راحتی مهاجرت وردپرس را انجام داده‌­اید. اگر دیگر نیازی به سایت قدیمی ندارید، آن را حذف کنید.

انتقال دستی WordPress Multisite Network

اگر نیاز به انتقال دستی یک شبکه Multisite دارید یا می­‌خواهید یک سایت را به یک شبکه Multisite به صورت دستی انتقال دهید و
نمی­‌خواهید از رویکرد افزونه­‌هایی که در بالا ذکر شده است استفاده کنید، می‌­توانید به صورت دستی انجام دهید. در این صورت شما فقط نیاز به مهاجرت برخی از جداول بانک اطلاعاتی و  پرونده­‌ها دارید.

در اینجا ما به جای اینکه دوباره مراحل را بگوییم، تفاوت­‌ها را بیان می­‌کنیم تا هنگام کار از طریق انتقال دستی، این موارد را نیز اعمال کنید.

ایجاد سایت جدید

لازم است قبل از شروع، وردپرس را نصب کنید. اگر به یک شبکه موجود مهاجرت می­‌کنید، لازم نیست این کار را انجام دهید زیرا شبکه از قبل وجود دارد. وقتی می­‌خواهید پرونده­‌ها را انتقال دهید، پرونده­‌های وردپرس را وارد نمی‌­کنید، بلکه فقط محتوای فهرست محتوای wp را وارد می‌­کنید.

صادر کردن پرونده‌­ها

اگر از یک سایت واحد به شبکه منتقل می‌­شوید، روند خارج کردن پرونده‌­ها همانند موارد قبل خواهد بود. اگر پرونده‌­ها را به سایتی صادر
می­‌کنید که در حال حاضر در یک شبکه Multisite قرار دارد­، فقط باید پرونده­‌های آن سایت را پیدا کنید. با افزونه‌­ها و مضامین شروع کنید. شما فقط باید آن دسته از افزونه­‌ها و مضامین نصب شده در شبکه را بارگیری کنید.
در یک شبکه Multisite ، آپلودها برای هر سایت به صورت جداگانه ذخیره می­­‌شوند، بنابراین شما فقط باید آن­هایی را که برای سایتی که صادر می­‌کنید، بارگیری کنید.

necessary file- فایل های ضروری
انتقال فایل‌های ضروری

صدور یا وارد کردن جداول بانک اطلاعات

اگر بانک اطلاعاتی را از سایتی در یک شبکه صادر می­‌کنید، فقط باید جداول مربوط به آن سایت را صادر کنید. در phpMyAdmin، جداول بنام wp-id-name را پیدا کنید، جایی که id سایت است و نام هر جدول قرار دارد. همه آن­ها را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Export کلیک کنید.

phpmyadmin- خارج کرده اطلاعات
خروج اطلاعات

پس از انجام این کار، باید قبل از وارد کردن آن­‌ها به یک سایت جدید، آن فهرست‌­ها را ویرایش کنید.

وارد کردن پرونده‌­ها

اگر به یک سایتی در یک شبکه Multisite وارد می­‌شوید، باید بارگذاری‌­ها را در پوشه دارای شماره صحیح در فایل­‌های
wp-content / upload/ سایت بارگذاری کنید. این بدان معناست که ابتدا باید یک سایت تازه در شبکه خود ایجاد کنید تا وردپرس این پوشه را ایجاد کند.

ایمپورت کردن جداول بانک اطلاعاتی

قبل از وارد کردن آن­ها مطمئن شوید که جداول موجود در پرونده SQL دارای پیشوند صحیح هستند. پس از ایجاد سایت خالی جدید در شبکه که قصد ورود به آن را دارید، شناسه آن سایت را یادداشت کنید. از فایل SQL که از سایت قدیمی بارگیری کرده‌­اید­، نسخه پشتیبان تهیه کنید و نسخه اصلی را باز کنید. در آن پرونده، تمام موارد wp- را با (برای مثال) wp-3- جایگزین کنید، جایی که 3 شناسه سایت جدید است. و سپس آن پرونده را ذخیره کنید.

در مرحله بعد، در phpMyAdmin پرونده­‌هایی را که برای سایت جدید ایجاد شده است در شبکه خود انتخاب کنید. پس از اتمام این کار، پرونده جدید را وارد کنید تا نسخه‌­های جدید آن جداول ایجاد شوند.

ایمپورت کردن کاربران

از آنجا که کاربران برای یک شبکه به صورت کلی ذخیره می‌­شوند و برای سایت­‌های انفرادی در شبکه این امکان وجود ندارد، هیچ روش دستی برای صادر کاربران به یک سایت از طریق یک شبکه چندرسانه‌­ای وردپرس وجود ندارد.
تنها روش انجام این کار با استفاده از افزونه‌­هاست که در این مقاله در ابتدا توضیح داده شده است. بعد از وارد کردن تمام پرونده­‌ها و جداول دیگر، این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید که وقتی کاربران به این روش وارد می­‌کنید، هنگام انتساب پست­‌ها به نویسندگان، به همان کاربر شناخته نمی­‌شوند. پس باید تمام پست‌­ها و صفحات را مرور کرده و به صورت دستی آن­ها را به نویسندگان صحیح نسبت دهید.

مهاجرت وردپررس، سخت یا آسان؟

مهاجرت وردپرس بین میزبان‌­ها یا انتقال وردپرس از محلی به محل دیگر  برای افراد مشکل ساز است چنانچه از انجام آن صرف نظر کرده و یا حتی سایت را رها کرده و به دنبال سایت جدید می­‌روند. اما ما در این مقاله چندین روش به شما برای مهاجرت وردپرس، آموزش داده­‌ایم که اصلی­‌ترین تفاوت میان آن­ها این است که آیا شما این کار را به صورت دستی انجام می­‌دهید یا از یک افزونه استفاده می­‌کنید. پس حتما مقاله بالا را به طور کامل و با دقت مطالعه کنید و تمام مراحل را قدم به قدم پیش ببرید تا بدون مشکلی، سایت خود را انتقال دهید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.