Native ad یا تبلیغات همسان چیست؟

Native ad یا تبلیغات همسان چیست؟

دنیای دیجیتال مارکتینگ هرروز در حال رشد و توسعه است تا بتواند نیازها و خواسته­ های کاربران این دوره را به بهترین شکل ممکن پاسخ دهد و حوزه تبلیغات هم که بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است متاثر از این تغییرات ، هر روز در حال تغییر و پیشرفت است. فعالان حوزه تبلیغات برای جذب مخاطب سخت پسند امروزی ، هر روز به دنبال ابداع روش های خلاقانه­ ای هستند که یکی از این ابداعات تبلیغات همسان یا در اصطلاح تخصصی Native ad است. Native Ad ، به شکلی از تبلیغات گفته میشود که در آن تبلیغات با محتوای سایت به گونه­ ای ادغام شده ­است که برای کاربر آزاردهنده نباشد و باعث جلب توجه او نشود که به این نوع تبلیغات ، تبلیغات بومی هم می­گویند. بسیاری از کاربران ، در هنگام مواجهه با تبلیغات ، آن را نادیده میگیرند و در واقع میتوان گفت که هدف از Native Ad این است که با ترکیب محتوای تبلیغاتی با محتوای اصلی سایت ، بخش تبلیغاتی به شکلی شبیه و همسان محتوای اصلی سایت شود تا برای کاربر آزاردهنده نباشد. تبلیغات همسان نسبت به روش های تبلیغات سنتی در فضای مجازی مثل تبلیغات با بنر تبلیغاتی بسیار کارسازتر است چرا که معمولا مخاطب کم­ حوصله امروزی توجهی به تبلیغات بنری سایت ها یا سایر تبلیغات مشابه آن نمی­کند.

استفاده از هوش مصنوعی به جای کوکی برای تعامل با مخاطبین و درک نحوه تعامل کاربر با محتوای یکی از مواردی است که در سال های اخیر در حوزه تبلیغات بسیار مورد توجه قرار گرفته­ است.

در ادامه این محتوا ، ما درباره موارد زیر با شما صحبت میکنیم:

 • انواع تبلیغات بومی
 • مزایای تبلیغات بومی
 • آماری جالب در مورد تبلیغات بومی
 • چند مثال از تبلیغات بومی

 انواع تبلیغات همسان

امروزه با پیشرفت حوزه تبلیغات در گستره وسیع دیجیتال مارکتینگ ، فعالان حوزه تبلیغات به سمت اجرای روش های مختلف تبلیغاتی که برای کاربران آزاردهنده نباشد تمایل پیدا کرده ­اند تا مانع ، از دست رفتن مخاطبین به عنوان محور اصلی حوزه تبلیغات شوند که یکی از این روش ها ، تبلیغات همسان یا native ad است. تبلیغات بومی به صورت دستی یا اتوماتیک انجام میشود به طور کلی می­توان Native Ad را به انواع دسته­ بندی ­های زیر تقسیم­بندی کرد:

 • تبلیغات بومی در شبکه­ های اجتماعی
 • تبلیغات بومی در موتورهای جستجو مثل گوگل
 • تبلیغات بومی با ابزارک­های توصیه محتوا
 • تبلیغات بومی با استفاده از لیست های تبلیغاتی
 • تبلیغات بومی با محتوای حمایت شده یا در اصطلاح sponsored content
 • تبلیغات بومی در کانالهای محتوایی مرتبط

در ادامه این مقاله در مورد هر یک از انواع این تبلیغات بومی ، که در لیست بالا معرفی کردیم جداگانه توضیح میدهیم. 

 تبلیغات همسان در شبکه ­های اجتماعی

یکی از بهترین پلتفرم ها برای اجرای استراتژی­ های تبلیغاتی ، شبکه ­های اجتماعی هستند که به راحتی ­می­توان در آنها انواع مختلف تبلیغات از جمله همین Native Ad را اجرا کرد و فقط ممکن است در بعضی از این شبکه ­های اجتماعی پست یا محتوا برچسب تبلیغات پولی بخورد. 

Native ad یا تبلیغات همسان چیست؟

تبلیغات بومی در موتورهای جستجو

موتورهای جستجو از جمله گوگل در صفحه نتایج خود یا در اصطلاح SERP معمولا سه یا چهار مورد از تبلیغات پولی را قرار میدهند که مشابه سایر نتایج ارگانیک جستجو است و اندازه فونت ، نوع فونت ، رنگ لینک و سایر موارد کاملا یکسان است و فقط یک برچسب کوچک با عنوان Ad در کنار آنهاست که میتوان از روی این برچسب پولی بودن آن لینک را تشخیص داد. میتوان با پرداخت هزینه ، با استفاده از گوگل­ ادز ، اقدام به اجرای Native Ad کرد به طوری که کاربر با جستجوی کلمه کلیدی موردنظر ، لینک سایت تبلیغ­ شونده را مشاهده کند.

Native ad یا تبلیغات همسان چیست؟

تبلیغات همسان با ابزارک های توصیه محتوا

شاید شما هم با محتواهایی مواجه شده ­اید که در بخش پایانی محتوا ، با بخش ­هایی مثل “توصیه میشود” یا “سایر مطالب مرتبط” سعی میکنند تا مخاطب را به سمت لینک موردنظر خود هدایت کنند به این نوع از تبلیغات ویجت یا ابزارک توصیه محتوا میگویند و یکی از انواع پرکاربرد تبلیغات همسان است. این نوع از تبلیغات میتواند مانع از خروج کاربر از سایت شود و یا حتی کاربر را به سمت سایتی دیگر که موردنظر تولیدکنندگان آن محتوا است هدایت کند. نکته کلیدی که برای موفقیت این نوع تبلیغات اهمیت دارد این است که هر برند ، باید با مجموعه­ ای از سایت های تبلیغ ­کننده مرتبط با حوزه فعالیت خودش ارتباط برقرار کند و از این کانال ها برای تبلیغ برند و محصول خود استفاده کند. 

تبلیغات همسان با استفاده از لیست های تبلیغاتی

یکی از انواع Native Ad ، تبلیغ از طریق لیست های تبلیغاتی در سایت های تبلیغاتی مثل دیوار است که معمولا این سایت ها با تقسیم محصولات تبلیغ­ شونده به دسته ­بندی­ های مختلف ، کار کاربران را برای جستجو در محصولات تبلیغ ­شده راحت میکند.

تبلیغات همسان با محتوای حمایت شده یا در اصطلاح sponsored content

یکی از روش های رایج دیگر برای اجرای Native Ad ، استفاده از محتوای حمایت شده است که در آن ، کانال تبلیغ­ کننده در محتوای خود اقدام به تبلیغ برند مورد نظر خود می­کند به طوری که این تبلیغات برای مخاطب آزاردهنده نباشد و کانال تبلیغ ­شونده هم با لینک دادن به آن محتوا ، به نوعی از آن محتوا حمایت و پشتیبانی می­کند.

  اپل آیدی Apple ID چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تبلیغات همسان در کانال های مرتبط

یکی از روش های دیگر تبلیغات همسان انتشار آگهی یا لینک محصول در سایتها یا کانال های مرتبط با محصول موردتبلیغ است به عنوان مثال برای تبلیغ یک محصول در صنایع غذایی مثل ماکارونی میتوان در سایت های آشپزی که اجازه انتشار مقاله به کاربران خود را می­دهند در یک محتوا ، شیوه پخت ماکارونی را آموزش داد و در آن محتوا بدون اینکه برای کاربر آزاردهنده باشد اقدام به تبلیغ محصول موردنظر کرد. 

مزایای تبلیغات همسان

علت اصلی محبوبیت تبلیغات همسان که باعث رشد چشمگیر این نوع تبلیغات شده ­است مزایای بسیار مفید این نوع تبلیغات است که برای اجرای درست استراتژی­ های دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است در ادامه به معرفی مهمترین مزایای Native Ad می­ پردازیم.

سازگاری با قیف فروش یا همان sale funnel

یکی از مهمترین موضوعات در حوزه بازایابی و تبلیغات آنلاین مفهوم قیف فروش است که برای هدایت کاربران تا مرحله خرید محصول کاربرد دارد. با استفاده از Native Ad به صورت صحیح میتوان به گونه ­ای محتوای مناسب برای بالای قیف فروش ایجاد کرد که دربرگیرنده تبلیغات مطلوب است و با استفاده از آن برند تجاری را به مخاطبین هدف معرفی کرد. به علاوه با استفاده از Native Ad می­توان محتوای مناسب برای پایین قیف فروش ایجاد کرد به گونه­ ای که بتوان مخاطب را به سمت خرید محصول سوق داد. یک مثال برای ایجاد محتوای مناسب برای بالای قیف فروش ، تبلیغات ویدئویی برای معرفی برند و محصولات آن به مخاطبین است تا بتوان این مشتریان بالقوه را با برند تجاری و زمینه فعالیت آن آشنا کرد.

Native ad یا تبلیغات همسان چیست؟

عدم مزاحمت تبلیغات همسان برای کاربران

یکی از مهمترین مزایای تبلیغات بومی این است که این نوع تبلیغات برای مخاطبین مزاحم و آزاردهنده نیست و به گونه ­ای با محتوای اصلی ترکیب شده که نه تنها باعث فرار مخاطب نمیشود بلکه با تعامل سازنده محتوای تولیدشده با مخاطب ، دید خوبی در مخاطب نسبت به برندی که تبلیغ می شود ایجاد می­کند. 

دستیابی به مخاطبین هدف تبلیغات

با استفاده از تبلیغات همسان می­توان با مخاطبین هدف تعامل برقرار کرد و به هدف اصلی تبلیغات ، که همان افزایش آگاهی عمومی نسبت به برند تجاری و افزایش فروش است رسید و مخاطبین هدف را در معرض تبلیغات مطلوب و جذاب قرار داد. با استفاده از تبلیغات بومی میتوان با توجه به معیارهایی مثل موقعیت جغرافیایی ، جنسیت ، سن ، علائق و نیازهای مشتری ، مخاطبین هدف را در معرض تبلیغات مطلوبی قرار داد و در یک جمله به طور خلاصه میتوان گفت که با استفاده از Native Ad می­توان به مخاطب مناسب ، در زمان مناسب ، محتوای مناسب او را ارائه داد.

تبلیغات بومی مزایای بالقوه زیادی برای فعالان حوزه تبلیغات ، برندها و کاربران فضای مجازی دارد. با استفاده از تبلیغات بومی می­توان به مخاطبین هدف دسترسی پیدا کرد و با استفاده از هوش مصنوعی با تحلیل مناسب هدف کاربر از جستجو ، فعالیت های سابق کاربر و اطلاعات پروفایل او ، عملکرد خوبی در جذب مخاطب و بازاریابی داشت. 

برخی آمارهای جالب در مورد تبلیغات همسان

 • براساس آماری که در سال 2008 منتشر شد Native Ad ، 18 درصد بیشتر نسبت به تبلیغات بنری باعث ترغیب مخاطبین به خرید محصول تبلیغ ­شده میشود که شاید دلیل اصلی این موضوع سازگاری این نوع تبلیغات با محتوای اصلی سایت است که باعث آموزنده و غیرتهاجمی بودن native ad می­شود.
 • با توجه به گسترش اپلیکیشن­ ها و شبکه ­های اجتماعی مثل اینستاگرام و اخیرا تیک تاک ، تبلیغات همسان و جذاب برای کاربران در این پلتفرم ها هر روز بیشتر میشود بر اساس پیش بینی­ ها تا سال 2021 ، Native Ad در آمریکا 74درصد از کل درآمد صنعت تبلیغات را خواهد داشت.
 • نسل جوان به عنوان بزرگترین مخاطبین فضای مجازی و شبکه ­های اجتماعی ، همواره جذب محتوای جذاب و ارزشمند میشوند در نتیجه با ارائه تبلیغات بومی در بستر محتوای باکیفیت میتوان تعداد زیادی از مخاطبین را در معرض تبلیغات قرار داد بر اساس یک نظرسنجی 90 درصد کاربران جوان تبلیغات همسان را به تبلیغات سنتی ترجیح می­دهند.
 • به دلیل اینکه Native Ad با محتوای باکیفیت ترکیب میشود این نوع تبلیغات برای مخاطبین جذابتر است و بر اساس یک نظرسنجی 32 درصد کاربران اعلام کرده ­اند که قصد اشتراک گذاری محتوای Native Ad با خانواده یا دوستان خود را دارند در حالی که این عدد برای تبلیغات بنری 19 درصد است. در نتیجه میتوان گفت با استفاده از تبلیغات بومی احتمال فروش محصول بیشتر است.

نتیجه گیری

امروزه صنعت تبلیغات نسبت به سالهای گذشته تغییرات بسیاری کرده ­است و فعالان حوزه تبلیغات سعی در ارائه تبلیغات در بستر ، محتوای جذاب برای مخاطبین دارند تا بتوانند مخاطبین بیشتری را جذب تبلیغات خود کنند. یکی از مفاهیمی که در حوزه صنعت تبلیغات در سالهای اخیر به طرز چشمگیری رشد داشته ­است تبلیغات همسان یا native ad است که ما دراین محتوا به معرفی این نوع تبلیغات پرداختیم. امیدواریم محتوای این مقاله برای شما مفید و آموزنده بوده ­باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.