با فاکتور جدید افزایش رنک گوگل آشنا شوید!

افزایش رنک گوگل
افزایش رنک گوگل

دو ماه پیش گوگل از فاکتور جدید خود یعنی “Web Vitals” رونمایی کرد. این رونمایی برای طراحان سایت و صاحبان کسب و کار اینترنتی بسیار جذاب به نظر می‌آید چرا که افزایش رنک گوگل و قرار گرفتن در رتبه های بالا در این موتور جستجو در گرو رعایت این فاکتور است. اگر قصد حفظ رتبه بالای خود در موتور‌های جستجو را دارید یا علاقه دارید در موتور‌های جستوجو بیشتر و بهتر دیده شوید و کسب و کار اینترنتی خود را بهبود ببخشید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

افزایش رنک گوگل

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • اهمیت فاکتور سئوی گوگل
 • افزایش رنک در گوگل با Web Vitals
 • ترکیب فاکتور Web vital با عوامل قدیمی تاثیر گذار در افزایش رنک در گوگل
 • ابزار های سنجش معیارهای تجربه صفحه (Page Experience)

اهمیت فاکتورهای سئوی گوگل

اگر به گذشته برویم و فاکتور سئوی گوگل را مرور کنیم. در سال 2010، گوگل اعلام کرد سرعت بارگذاری سایت در تعیین رتبه بندی، فاکتور فوق‌العاده تاثیر گذاری محسوب می‌شود. بعد از آن در سال 2018، عامل جدیدی برای رتبه بندی سایت ها معرفی شد، آن هم فاکتور سرعت صفحه (Page Speed) در نتایج جستجوی تلفن همراه بود. و اما در دو ماه پیش، گوگل فاکتوری را معرفی کرد که آن یک نسخه بروز شده از تجربه کاربری بوده و نام آن تجربه صفحه (Page Experience) است.

با گذشت زمان طراحی و ظاهر سایت‌ها با تغییرات متنوع‌ای روبه‌رو شده است و در آینده نیز رو به خواهند شد. این تغییرات در کد های جاوا اسکریپتی و عوامل دیگر می‌تواند حجم سایت را افزایش داده و سرعت بارگذاری را دچار اشکال کند. به همین خاطر سالهاست که بهینه سازی عملکرد وب سایت‌ها، بیشتر به معنای بهینه سازی سرعت آنها بوده است.

فاکتور سئوی گوگل به طور مستقیم با تجربه کاربری ارتباط دارد. به بیانی دیگر شما سایت‌تان را برای تعامل با مخاطبانتان طراحی می‌کنید پس قطعا باید آنها هنگام مراجعه به سایت شما و رفع نیازشان، بهترین تجربه را داشته باشند.

یک تجربه صفحه عالی، باعث می‌شود افراد بتوانند به سرعت خدمات مورد نیازشان را در سایت شما پیدا کرده و تعامل بیشتری داشته باشند. این افزایش مراجعه و تعامل بیشتر با سایت، اعتبارتان را بالا برده و در نتایج جسئوی رتبه بهتری کسب خواهید کرد. از طرفی دیگر یک تجربه صفحه بد، علاوه بر اینکه کاربر را در کار با بخش‌های مختلف سایت دچار اشکال می‌کند باعث می‌شود مراجعه به سایت شما کاهش پیدا کرده و گوگل سایت شما را در نتایج جستجوی بسیار پایین‌تری نمایش دهد.

افزایش رنک گوگل با Web Vitals

در اوایل ماه مه 2020، گوگل Web Vitals را معرفی کرد. این فاکتور مجموعه‌ای کامل از معیارهای می‌باشد که هر کسی برای بهبود تجربه سایت خود نیاز دارد.

در این فاکتور جدید، هسته‌های اصلی به نام” Core Web Vitals ” وجود دارند که همه صاحبان سایت باید روی آن تمرکز کنند. طبق گفته گوگل، Core Web Vitals مجموعه‌ای از معیارهای بسیار کاربردی است که جنبه‌های اصلی تجربه کاربر (User Experience) و تجربه صفحه را تعیین می‌کند. خوب است بدانید که هر بخشی از Core Web Vital  یک قطعه خاصی از پازل تجربه صفحه می‌باشد. که باقراردادن همه قطعات آن در کنار هم به شما در طراحی یک تجربه صفحه خوب کمک شایانی می‌شود.

گوگل اعلام کرده است که، فاکتور سئوی گوگل Web Vital، به مرور زمان تکامل می‌یابد و موارد جدیدی نیز در موعد مقرر به آن اضافه می‌شود. اما برای سال 2020، گوگل بر روی 3 بخش تاکید دارد:

 • بارگذاری (Loading)
 • تعامل (Interactivity)
 • ثبات بصری (Visual Stability)

این بخش ها به ترتیب با سه معیار زیر مرتبط هستند:

   (Largest Contentful Paint (LCP

این معیار از جنس زمان بوده که مربوط به بارگذاری می‌باشد و می‌گوید چه مدت طول می‌کشد تا بزرگترین عنصر محتوایی در قسمت مشاهده (Viewport) بارگیری شود.

  5 نکته برای نوشتن یک مطلب جذاب برای مخاطب و موتور های جستجو

(First Input Delay (FID

این معیار از جنس زمان بوده که مربوط به تعامل است و مشخص می‌کند چه مدت طول می‌کشد تا یک مرورگر بتواند به تعامل که برای اولین بار توسط کاربر ایجاد شده است، پاسخ دهد. (به طور مثال کاربر بر روی یک لینک کلیک می‌کند حال چه مدت زمانی طول می‌کشد تا مرورگر آن لینک را باز کند).

(Cumulative Layout Shift (CLS

این معیار در بخش ثبات بصری قرار می‌گیرد و بیان می‌کند که صفحه سایت بعد از بارگذاری برای کاربر، چه میزانی ثبات و پایداری دارد. ثبات و پایداری بدین معنا که کاربر هنگام مطالعه بخشی از سایت به طور تصادفی به بخشی دیگری از سایت و یا یک سایت دیگر منتقل نشود. این مشکل هنگام ظاهر شدن تبلیغات و کلیک ناخواسته کاربر بر روی آنها بسیار رایج بوده که برای کاربران آزاردهنده است.

new-factor-of-increasing-Google-rank-فاکتور سئوی گوگل
فاکتور سئوی گوگل

ترکیب فاکتور Web vital با عوامل قدیمی تاثیر گذاری در افزایش رنک گوگل

از این پس گوگل قصد دارد از این جدید خود همراه با عوامل موجود تاثیرگذاری در سئو، برای رتبه بندی صفحات وب استفاده کند. در نظر داشته باشید، نهایتا ترکیبی فاکتور جدید گوگل و عوامل قدیمی باهم، داستان یک وب سایت (رتبه‌بندی در موتور جستجو) را بازگو می‌کند.

عوامل قدیمی که تا به الان به عنوان فاکتور سئوی گوگل تاثیر گذار بوده‌اند عبارتند از:

 • واکنش‌گرا بودن- Mobile-friendliness: آیا سایت شما برای نمایش تلفن‌های همراه نیز مناسب است؟
 • پروتکل امن انتقال- HTTPS: آیا سایت شما از یک اتصال مطمئن بین کاربر و درگاه بانکی استفاده می‌کند؟
 • عدم وجود تبلیغات مزاحم- Interstitial use: آیا سایت شما از پاپ آپ‌های ناخواسته و سراسر تبلیغ دوری می‌کند؟
 • گشت و گذار ایمن- Safe browsing: آیا سایت شما برای کاربرانتان بی ضرر است؟ (عدم نمایش محتوای مخرب)
Web vital-افزایش رنک گوگل
افزایش رنک گوگل

ابزارهای سنجش تجربه صفحه (Page Experience)

در گذشته، شاهد بودیم که بسیاری از بروزرسانی‌های الگوریتم، بدون اطلاع رسانی از طرف گوگل در رتبه بندی سایت‌ها استفاده می‌شد. اما امروزه، گوگل بیش از هر زمان دیگری به کاربران خود در مورد عواملی مانند فاکتور سئوی گوگل اطلاع رسانی می‌کند.

گوگل در مورد بروزرسانی فاکتور جدید افزایش رنک گوگل یعنی  Web Vitals دو مرتبه اطلاع رسانی خواهد کرد:

بار اول با اعلام عوامل رتبه بندی صفحه تجربه در اوایل ماه می 2020 بود که گوگل به صاحبان سایت، سئوکاران و توسعه دهندگان فرصت کافی (6 ماه) را داد تا برای این بروزرسانی آماده شوند. و بار دوم آن بعد از تمام شدن این فرصت 6 ماهه یعنی اوایل سال 2021 خواهد بود.

اما ابزارهای مناسبی وجود دارند که به صاحبان سایت کمک می‌کنند تا میزان منطبق بودن سایت شان با فاکتور سئوی گوگل را بررسی نمایند. از جمله این ابزارها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

با فاکتور جدید افزایش رنک گوگل آشنا شوید!

در گذشته، بهینه‌سازی سایت شما برای تجربه و سرعت کاربری کمی شبیه به پرواز کردن کورکورانه بود. چراکه شما هیچ اطلاعی از فاکتور سئو گوگل در مورد معیار‌های تاثیر گذاری که در سرعت سایت وجود دارد، نداشتید. با اعلام این فاکتور و معیارها توسط گوگل می‌توانید به صورت هدفمند تغییرات را شروع کرده و برای افزایش رنک گوگل خود برنامه ریزی خوبی داشته باشید.

اما آنچه که حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که علاوه بر رعایت تمامی معیارها و عواملی که برای افزایش رنک گوگل و بهتر شدن تجربه کاربری سایت تان موثر است، شما باید به تولید محتوای با کیفیت و منحصر به فرد نیز بپردازید.

در صورت بروز هر گونه سوال می‌توانید آن را از بخش دیدگاه‌ها بپرسید. همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: yoast.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

397,818 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی