“rel=”noopener در وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟

"rel="noopener در وردپرس

احتمالا تا به حال به “rel=”noopener در وردپرس برخورد کردید و شاید هنوز نمی‌دانید این قطعه به چه معناییست و چرا در ادیتور متنی وردپرس مشاهده می‌شود. هنگامی که پیوندی را اضافه کرده و علامت باز شدن در صفحه جدید را فعال می‌کنید، وردپرس به طور خودکار ویژگی “rel=”noopener را به پیوند مذکور اضافه می‌کند. برای واضح شدن موضوع در این مقاله توضیح خواهیم داد که “rel=”noopener در وردپرس به چه معناست و چگونه روی وبسایت شما تأثیر می‌گذارد.

“rel=”noopener در وردپرس

هنگامی که در محتوا یا جایی از سایت وردپرسی خود لینکی اضافه می‌کنید، می‌توانید از ویژگی‌های HTML برای کنترل آنچه که با کلیک بر روی لینک اتفاق می‌افتد، استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگامی که یک لینک ایجاد می‌کنید، امکان باز شدن لینک در همان صفحه یا صفحه جدید برایتان وجود دارد.

باز شدن لینک در پنجره جدید

کد HTML تولید شده توسط وردپرس برای این لینک به شکل زیر است:

<a href="http://example.com" target="_blank" rel="noreferrer noopener">external link</a>

توجه داشته باشید که برخی از ویژگی‌های HTML به پیوند اضافه شده است، “rel=”noopener و “rel=”noreferrer. این ویژگی‌ها برای رفع یک آسیب پذیری امنیتی اضافه می‌شوند.
مشکل این است که از کد جاوا اسکریپت می‌توان برای اجازه دادن به یک تب جدید برای کنترل پنجره ارجاع خود استفاده کرد. اگر به یک وبسایت خارجی تحت تأثیر کد مخرب پیوند دهید، آن وبسایت می‌تواند از ویژگی window.opener در جاوا اسکریپت برای تغییر صفحه اصلی جهت سرقت اطلاعات و انتشار کدهای مخرب استفاده کند.
وردپرس “rel=”noopener را اضافه می‌کند تا در استفاده تب جدید از این ویژگی جاوا اسکریپت جلوگیری کند. به طور مشابه، ویژگی              ” rel=”noreferrer از ارسال اطلاعات ارجاع دهنده به برگه جدید جلوگیری می‌کند.

چگونه ”rel=”noopener بر سئوی وردپرس شما تاثیر می گذارد؟

با اقتدار باید بگوییم هیچ تاثیری ندارد!
حتی با وجود اینکه ویژگی “rel=”noopener امنیت وردپرس را بهبود می‌بخشد، برخی از کاربران از استفاده از آن اجتناب می‌کنند زیرا فکر می‌کنند بر سئوی وردپرس آنها تأثیر منفی می‌گذارد. اما این فقط یک شایعه است. در واقع باید بگوییم “rel=”noopener در وردپرس هیچ تاثیری بر رتبه بندی سئوی سایت شما یا عملکرد کلی وردپرس ندارد.

چه تفاوتی بین “noopener” و “nofollow” وجود دارد؟

بسیاری “rel=”noopener را با “rel=”nofollow اشتباه می‌گیرند. با این حال، باید بگوییم این دو ویژگی‌های کاملا مجزایی هستند. ویژگی noopener از هک شدن وبسایت شما جلوگیری کرده و امنیت وردپرس را بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر، ویژگی nofollow مانع از انتقال لینک سئو شده سایت شما به وبسایت لینک شده می‌شود.
موتورهای جستجو هنگام دنبال کردن یک لینک در وبسایت شما به دنبال ویژگی nofollow هستند و آن را در نظر می‌گیرند. در صورتیکه هیچ توجهی به برچسب noopener نمی‌کنند.

  بهترین افزونه‌های کمک های مالی برای وردپرس

به طور پیش فرض، وردپرس به شما اجازه نمی‌دهد که nofollow را به لینک‌های خارجی خود اضافه کنید. اگر می‌خواهید nofollow را در وردپرس اضافه کنید، باید از یک افزونه استفاده کنید یا با افزودن کد به function نوفالوی اتوماتیک ایجاد کنید.

آیا “rel=”noreferrer بر لینک های وابسته در وردپرس تاثیر می گذارد؟

“rel=”noreferrer بر پیوندهای وابسته در وردپرس تأثیر نمی‌گذارد. برخی از کاربران معتقدند که این کار به این دلیل است که “rel=”noreferrer از انتقال اطلاعات ارجاع دهنده به برگه جدید جلوگیری می‌کند. با این حال، اکثر برنامه‌های وابسته (لینک‌های همکاری در فروش) یک URL منحصر به فرد را در اختیار شما قرار می‌دهند که دارای شناسه مخصوص به شما باشد. این بدان معنی است که شناسه وابسته شما به عنوان پارامتر URL برای ردیابی و انتقال وبسایت دیگر ارسال می‌شود.

ثانیاً، اکثر افراد بازاریاب در حوزه همکاری در فروش از یک پلاگین پنهان سازی پیوند برای پیوندهای وابسته خود استفاده می‌کنند. با پنهان کردن پیوند، پیوند وابسته که کاربران شما روی آن کلیک می‌کنند، در واقع URL خود وب‌سایت شما است، که سپس کاربران را به URL مقصد هدایت می‌کند.

چگونه “rel=”noopener را در وردپرس غیرفعال کنید؟

نیازی به حذف “rel=”noopener از لینک‌های موجود در وردپرس نیست. برای امنیت وبسایت گزینه خوبی است و هیچ تأثیری بر عملکرد یا سئوی سایت شما ندارد. با این حال، اگر می‌خوهید آن را حذف کنید، باید ویرایشگر بلوک گوتنبرگ را در وردپرس غیرفعال کرده و از ویرایشگر کلاسیک قدیمی استفاده کنید.

به این دلیل که اگر “rel=”noopener را به صورت دستی از پیوند حذف کنید، ویرایشگر بلوک به طور خودکار آن را دوباره به آن اضافه می‌کند تا وبسایت شما ایمن بماند. هنگامی که ویرایشگر بلوک غیرفعال شد، باید یک قطعه کد را به فایل functions.php تم خود اضافه کنید.

به سادگی قطعه کد زیر را وارد کنید:


add_filter('tiny_mce_before_init','wpb_disable_noopener');
function wpb_disable_noopener( $mceInit ) {
$mceInit['allow_unsafe_link_target']=true;
return $mceInit;
}

حال ذخیره را بزنید.
این کار وردپرس را از اضافه کردن “rel=”noopener به لینک‌های جدید باز می‌دارد. همچنین برای حذف “rel=”noopener در وردپرس باید پیوندهای قدیمی را به صورت دستی ویرایش کنید.

جمع بندی نهایی

بسیاری از دوستان این سوال را می‌پرسند که “rel=”noopener در وردپرس تاثیر مثبت یا منفی در سئو دارد؟ در این مقاله این مسئله را کاملا نفی کرده و استفاده از این امکان را بلامانع و بدون هیچ تاثیری دانستیم. در واقع با این امکان تنها به باز شدن راحت‌تر محتوا و حفظ برخی مسائل امنیتی کمک خواهید کرد.

سوالات متداول

هنگامی که در محتوا یا جایی از سایت وردپرسی خود لینکی اضافه می‌کنید، می‌توانید از ویژگی‌های HTML برای کنترل آنچه که با کلیک بر روی لینک اتفاق می‌افتد، استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگامی که یک لینک ایجاد می‌کنید، امکان باز شدن لینک در همان صفحه یا صفحه جدید برایتان وجود دارد.
با اقتدار باید بگوییم هیچ تاثیری ندارد! حتی با وجود اینکه ویژگی “rel=”noopener امنیت وردپرس را بهبود می‌بخشد، برخی از کاربران از استفاده از آن اجتناب می‌کنند زیرا فکر می‌کنند بر سئوی وردپرس آنها تأثیر منفی می‌گذارد. اما این فقط یک شایعه است. در واقع باید بگوییم “rel=”noopener در وردپرس هیچ تاثیری بر رتبه بندی سئوی سایت شما یا عملکرد کلی وردپرس ندارد.
بسیاری “rel=”noopener را با “rel=”nofollow اشتباه می‌گیرند. با این حال، باید بگوییم این دو ویژگی‌های کاملا مجزایی هستند. ویژگی noopener از هک شدن وبسایت شما جلوگیری کرده و امنیت وردپرس را بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر، ویژگی nofollow مانع از انتقال لینک سئو شده سایت شما به وبسایت لینک شده می‌شود. موتورهای جستجو هنگام دنبال کردن یک لینک در وبسایت شما به دنبال ویژگی nofollow هستند و آن را در نظر می‌گیرند. در صورتیکه هیچ توجهی به برچسب noopener نمی‌کنند.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.