کسب درآمد اینترنتی

کسب درآمد از اینترنت
کسب درآمد از اینترنت

کسب درآمد اینترنتی چیست؟ این سوالی است که امروزه هر فردی به دنبال پاسخ به آن است. اما یافتن جواب آن کار چندان ساده‌ای نیست. در دنیای امروز این عبارت یعنی کسب درآمد از اینترنت زیاد به گوشمان می‌خورد. کسب درآمد آنلاین یعنی درآمدی که در اینترنت و بدون حضور در محیطی خاص، به کمک یک کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه که به اینترنت متصل است بدست می‌آید. حالا سوال اینجاست که چرا باید به دنبال درآمد اینترنتی باشیم؟
افراد زیادی هستند که به کسب درآمد از اینترنت در منزل علاقه دارند اما از مزایای آن اطلاع درستی ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم به برخی از مزایایی که درآمد اینترنتی برایمان به ارمغان می‌آورند، اشاره کنیم.

کسب درآمد اینترنتی

همان‌طور که می‌دانید راه‌های کسب درآمد اینترنتی بسیار زیاد و متنوع است که هرکدام مزایا و معایب خودشان را دارند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، نمایندگی هاستینگ، مشاوره کسب‌وکار، کسب درآمد موبایل از راه ساخت اپلیکیش موبایل، وبلاگ نویسی، همکاری در فروش و … فقط تعدادی از این راه‌ها هستند. شاید در حال حاضر بگویید این روش‌ها بطور قاطع در ایران جوابگو نیست اما ما در مقاله کسب در آمد از سایت‌های ایرانی به شما ثابت کردیم که می‌توانید درآمد اینترنتی خود را در ایران هم داشته باشید. در این مقاله نیز می‌خواهیم بیشتر درباره راه های کسب درآمد از طریق اینترنت صحبت کنیم و به درآمد اینترنتی بدون سرمایه برسیم.

امکان شروع با سرمایه اندک (یا بدون سرمایه گذاری): در واقع یعنی باید ببینیم چگونه می‌توان درآمد اینترنتی بدون سرمایه بدست آورد و اینکه چنین چیزی ممکن است یا خیر. یکی از مزایای مهم کسب و کارهای آنلاین، امکان راه اندازی آن با هزینه‌ای بسیار کمتر از کسب و کارهای سنتی است. در این روش شما می‌توانید حتی با سرمایه کمتر از 100 هزار تومان، کسب و کار خود را راه اندازی کرده و به کسب درآمد از اینترنت بپردازید.

مدیریت در هر موقعیت و مکانی: برخلاف کسب و کارهای سنتی که نیاز به حضور فیزیکی دارند، شما می‌توانید تجارت آنلاین خود را از هر نقطه‌ای در دنیا مدیریت کنید. اگر به سفر می‌روید یا مشکلی برایتان پیش می‌آید که نمی‌توانید حتما در یک محل مستقر باشید، به هیچ وجه جای نگرانی نیست زیرا فقط باید یک مودم همراه با یک لپ‌تاپ در اختیار داشته و به فعالیت خود ادامه دهید. اینگونه هرگز نیازی به مرخصی نداشته و از اوقات خود به نحو احسنت استفاده می‌کنید. اینگونه کسب درآمد اینترنتی برایتان بسیار لذتبخش می‌شود، فقط کافیست هدف خود را در نظر گرفته و کاملا مطابق آن عمل نمایید.

مشتریان فرا منطقه‌ای: زمانی که کسب و کار شما در یک منطقه خاصی راه‌اندازی شده و نیاز به حضور فیزیکی است باید محدود یه یک منطقه خاص شوید مگر اینکه گاهی افرادی که به شهر شما می‌آیند از شما خرید کنند. در غیراینصورت کاملا محدود به یک منطقه خاص هستید. اما یکی دیگر از مزایای کسب درآمد اینترنتی، امکان ارائه خدمات به همه افراد، فارغ از موقعیت مکانی‌شان است. شما محدود به منطقه خاصی نیستید و می‌توانید محصول و خدمات خود را به کل شهر، کشور و یا حتی دنیا ارائه دهید. اگر خدمت ارائه کنید که اصلا مشکلی ندارید و به سراسر جهان می‌توانید خدمت بفروشید اما اگر محصول خاصی ارائه می‌کنید می‌توانید با پیک‌هایی قرارداد بسته و اینگونه محصولات را بدست مشتریان خود برسانید. (دقیقا مانند دیجی‌کالا)

ارائه خدمات 24 ساعته: آیا تا به حال فروشگاهی را دیده‌اید که بصورت شبانه‌روزی کار کند؟ شما یک فروشگاه شبانه‌روزی باشید. با داشتن یک کسب و کار آنلاین می‌توانید بدون وقفه در دسترس باشید و فعالیت کنید. یعنی حتی در ساعاتی از نیمه شب که روحتان هم خبر ندارد، می‌توانید فروش داشته باشید. فقط کافیست زیرساخت درستی را در نظر گرفته و پیاده‌سازی کنید و مطمئن شوید که تمامی فرآیند انتخاب محصول تا فروش آن به خوبی کار می‌کند. سپس بنشینید و درآمد از طریق اینترنت داشته باشید.

سرعت بالا: از طریق کسب و کار اینترنتی، در لحظه و بصورت آنی به مشتریان خود پاسخ دهید تا انگیزه و اعتماد بنفس بیشتری را در مشتریان خود تقویت کنید. تصور کنید در منزل خود نشستید و تصمیم می‌گیرید محصولی را خریداری کنید اما فرصت مراجعه به فروشگاه محل خود را ندارید. به راحتی و با چند کلیک می‌توانید محصول مورد نظر را از طریق اینترنت خریداری کرده و تحویل بگیرید. اینکه امروزه هنوز بسیاری از افراد با خرید آنلاین سازگار نشده‌اند اما این مسئله روز به روز در حال پیشرفت است و باید امیدوار بود و به رشد آن کمک کرد.

حذف کاغذ بازی: همه ما درباره کاغذبازی‌های سازمانی شنیده‌ایم و اگر سر و کارمان به آن‌ها افتاده باشد بسیار احساس نارضایتی می‌کنیم. یکی از مواردی که کسب درآمد اینترنتی برایمان به ارمغان می‌آورد حذف همین کاغذبازی‌هاست. در حال حاضر می‌توانیم تمام کارهای خود را بصورت دیجیتال انجام دهیم. نه حجمی از قفسه و کمد خود را پر می‌کنید و نه زمانی صرف فاکتورهای کاغذی می‌کنید. اینگونه خیلی راحت فقط در محیط اینترنتی فعال بوده و درآمد اینترنتی خود را بدست می‌آورید. در ازای آن به بسیاری افراد نیز خدمت می‌کنید.

ارتباط پیوسته با مشتری: در یک فضای فیزیکی شما تنها یک بار با مشتری خود برخورد خواهید داشت. البته به استثنای مشتریانی که بصورت همیشگی از شما خرید می‌کنند. اما در فضای اینترنتی مطمئنا می‌توانید ارتباط موثرتری با مشتریان خود داشته و این ارتباط را روز به روز بهبود ببخشید. شما می‌توانید عملکرد مشتریان اینترنتی خود را بصورت مستمر پیگیری کنید که این کار باعث افزایش رضایت‌مندی مشتری شده و در نهایت موجب کسب درآمد از اینترنت می‌شود.

مدیریت راحت و جامع: شما به عنوان مدیر کسب و کار آنلاین، می‌توانید به سادگی بر روی کل پروسه ارائه کالا یا خدمات نظارت مستقیم داشته باشید و به راحتی گزارش‌های دقیق از عملکرد آن را دریافت کنید. مثلا اگر از فروشگاه‌ساز ووکامرس استفاده کنید، به راحتی می‌توانید نظارت درستی روی فرآیند عملکردی خود و سایر کارمندان یا مشتریان خود داشته باشید. هر زمان در هر جایی که باشید می‌توانید سایت فروشگاهی خود را بررسی کرده و بهبودهایی را در کسب و کار خود اعمال کنید.

افزایش روز به روز گرایش مردم به خرید اینترنتی: خوشبختانه در سال‌های اخیر، استقبال مردم از فروشگاه‌های اینترنتی رو به افزایش بوده و مزیت‌های خرید اینترتی برای بسیاری از افراد جامعه نهادینه شده که این بستری مناسب برای موفقیت کسب و کارهای آنلاین و کسب درآمد اینترنتی را فراهم می‌کند. اگر فروشگاه اینترنتی خود را به خوبی بهینه کنید و در معرض دید افراد قرار دهید شک نکنید که به فروش می‌رسد و کم کم رو به بهبود می‌رود.

تبلیغات و جذب مشتری با هزینه کمتر: در مقایسه با فعالیت‌های تجاری سنتی، در کسب و کارهای آنلاین، مارکتینگ و جذب مشتری به مراتب با هزینه کمتری انجام می‌شود. تا جایی که برخی از فعالیت‌های مارکتینگ واقعا هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و فقط کافیست درباره آن‌ها اطلاعات داشته و روی آن‌ها متمرکز شوید تا به نتیجه مطلوب برسید. همین عامل خود شوق گرایش به سمت کسب درامد اینترنتی را فراهم می‌کند.

ارائه ی خدمات در حجم انبوه: با استفاده از بستر وب، می‌توانید خدمات خود را بصورت همزمان به هزاران نفر ارائه دهید. این مزیت خوبی نسبت به حالت فیزیکی است زیرا در حالت فیزیکی شما مشکل تعداد دارید. با توجه به منطقه خود نمی‌توانید انتظار زیادی داشته باشید و به هر حال یک محدود مشخصی را باید در نظر بگیرید اما در محیط اینترنت محدودیت واقعا بی‌معناست و گستره مانور شما بزرگ است. زمانی که این محدوده بزرگ می‌شود مسلما میزان فروش شما نیز افزایش می‌یابد.

چند برابر کردن درآمد: اگر شما یک فروشگاه سنتی داشته باشید، بزرگتر کردن آن بسیار پرهزینه و زمانبر است. در این مسیر باید در وهله اول دست کم باید به فکر اجاره یک مکان بزرگ‌تر باشید، باید به دنبال کارمندان و کارکنان بیشتری باشید، هزینه آب و برق و … در یک محل بزرگ‌تر به مراتب بیشتر است. تا جایی که شاید به این راحتی‌ها نتوانید چنین کاری را عملی کنید. اما در کسب و کارهای اینترنتی با چند کلیک می‌توانید بخش جدیدی را به فروشگاه خودتان اضافه کنید. با در نهایت قالب وردپرس خود را تعویض کرده یا چند افزونه وردپرس را به آن اضافه کنید تا تغییراتی را امکان‌پذیر نمایید. با این‌کار به افزایش درآمد خود نیز کمک بسیاری خواهید کرد.

مواردی که در بالا بررسی کردیم دلایل بسیار خوبی برای کسب درآمد اینترنتی است. بعد از بررسی دلایل به انواع کسب درآمد از اینترنت می‌پردازیم تا بتوانید با انواع کسب درآمد بدون سرمایه و با سرمایه در اینترنت آشنا شده و کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.

کسب درآمد با طراحی سایت

بعدازاینکه طراحی سایت و پشتیبانی سایت را یاد بگیرید می‌توانید سه کار را انجام دهید:
1- می‌توانید برای خودتان یک سایت طراحی کنید و محصولات و یا خدمات خودتان را در آن ارائه دهید.
2- می‌توانید در شرکت‌های طراحی سایت مشغول به کار شوید.
3- می‌توانید به‌عنوان فریلنسر (دورکاری) به طراحی سایت و یا پشتیبانی سایت بپردازید.
البته شما می‌توانید این سه کار را هم‌زمان باهم انجام دهید. اگر برنامه‌ریزی شما درست باشد خیلی راحت می‌توانید کسب درآمد با طراحی سایت را امکان‌پذیر سازید.

چرا یادگیری طراحی و پشتیبانی سایت بهترین راه است؟
جالب است بدانید که در سال 97 نزدیک به 4 درصد از اقتصاد کشور در دست کسب‌وکارهای اینترنتی بوده است؛ و پیش‌بینی می‌شود تا سال 1404 این عدد به 14 درصد برسد که رقم بسیار بالایی است. پس اگر می‌خواهید در بازار کار آینده حضورداشته باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید باید پشتیبانی و طراحی سایت را به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید تا بتوانید کسب درآمد با طراحی سایت داشته باشید. اما روش چگونه سایت خود را طراحی کنیم

طراحی سایت با وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که شما می‌توانید به راحت‌ترین حالت ممکن با آن سایت خودتان را راه‌اندازی کرده و کسب درآمد اینترنتی داشته باشید. تعداد سایت‌های طراحی‌شده با وردپرس در دنیا بیش از 33 درصد است یعنی از هر 3 سایت یک سایت با وردپرس طراحی‌شده است. در ایران هم وردپرس پرطرفدارترین سیستم مدیریت محتوا است و بیش از 89 درصد از بازار CMSها را در اختیار دارد. به دلیل فرهنگ‌سازی مناسبی که برای وردپرس انجام‌شده است، در آینده هم اغلب سایت‌های ایرانی با وردپرس ایجاد می‌شوند. این سایت‌ها نیازمند یک طراح و پشتیبان حرفه‌ای هستند.
چرا طراحی سایت با وردپرس؟
دو فرصت شغلی که در آینده هر روز نیازش بیشتر می‌شود، یکی توسعه‌دهنده وردپرس است و دومی هم دیجیتال مارکترهایی که به ابزارهای وردپرسی و ووکامرسی تسلط دارند. در حال حاضر درخواست‌های طراحی و پشتیبانی سایت‌های وردپرسی بسیار زیاد است و شما اگر بتوانید در زمینه‌های مختلف وردپرس فعالیت داشته باشید، درآمد بسیار بالایی خواهید داشت.
فعالیت‌هایی که می‌توان با وردپرس برای کسب درآمد اینترنتی انجام دهید عبارت است از:

 • طراحی سایت با وردپرس
 • بازاریابی اینترنتی
 • خدمات سئو وب‌سایت و فروشگاه‌های اینترنتی
 • تولید محتوا برای سایت‌های وردپرسی
 • خدمات امنیتی وردپرس
 • سفارشی‌سازی سایت‌های وردپرسی
 • فارسی سازی قالب و افزونه وردپرس
 • طراحی قالب وردپرس

همان‌طور که ذکر شد شما می‌توانید در زمینه‌های مختلفی در وردپرس کار کنید. اگر بخواهید این آموزش‌ها را با جستجو در اینترنت بدست آورید، راه بسیار طولانی را در پیش دارید و ممکن است در وسط راه از ادامه دادن منصرف شوید یا احتمال دارد که آموزش‌های نامناسب را مشاهده کنید که باعث شود شما از ادامه کار دست بکشید. زمینه‌هایی که شما بدون کدنویسی می‌توانید با آن‌ها کسب درآمد کنید شامل طراحی سایت با وردپرس، دیجیتال مارکتر، خدمات سئو و خدمات امنیتی هستند.

چگونه بهترین و مناسب‌ترین آموزش را در اینترنت پیدا کنیم؟
همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، جستجو در اینترنت برای پیدا کردن این آموزش‌ها احتمالا چیزی را نصیب شما نکند. گزینه‌ای که ما برای شما در نظر داریم دوره جامع وبمستران هوشمند است. دلیل اینکه می‌گوییم این بهترین دوره برای شماست این است که کاملاً کاربردی است و شما بلافاصله بعد از این دوره به کسب درآمد از اینترنت دست می‌یابید.

کسب درآمد از اینترنت با کدنویسی

زمینه‌هایی که شما می‌توانید با آن‌ها از طریق کدنویسی درآمد کسب کنید عبارت است از: سفارشی‌سازی سایت‌های وردپرس، فارسی‌سازی قالب و افزونه وردپرس، طراحی قالب وردپرس و برنامه‌نویسی افزونه هستند.
برای اینکه شما بتوانید در زمینه کدنویسی با وردپرس کار کنید، کار دشوارتری در پیش دارید ولی درآمد بهتری هم می‌توانید داشته باشید. پیدا کردن آموزش‌های کدنویسی وردپرس کار بسیار سخت و وقت‌گیری است، به همین خاطر تیم همیار آکادمی دوره جامع ۰ تا ۱۰۰ آموزش طراحی سایت و آموزش طراحی فروشگاه اینترنتی را طراحی کرده است که شما بتوانید با استفاده از آن کدنویسی را به‌آسانی یاد بگیرید و به‌آسانی با کدنویسی طراحی سایت انجام دهید. این دوره یک دوره بی‌نقص و کاملاً کاربردی است. شما بعد از اتمام پروژه درآمدتان شروع خواهد شد به شرطی که پشتکار کافی داشته باشید.
همان‌طور که در اول مقاله ذکر کردیم شما می‌توانید با سه روش از پشتیبانی و طراحی سایت درآمد کسب کنید. فقط کافیست سایت خودتان را راه‌اندازی کنید، در شرکت‌های طراحی سایت مشغول به کار شوید و به‌عنوان فریلنسر کار کنید.

1- راه‌اندازی وبسایت اینترنتی

شما می‌توانید با وردپرس در عرض 5 دقیقه یک سایت را راه‌اندازی کنید و با استفاده از قالب‌های آماده آن را سفارشی‌سازی کنید اما این پایان کار نیست، زیرا شما باید خیلی کارهای دیگر را انجام دهید که سایتتان موفق شود و فروش داشته باشد. کارهایی که شما باید روی سایت خودتان انجام دهید:

 • باید بتوانید سایت فروشگاهی خودتان را راه‌اندازی و مجهز کنید.
 • باید بتوانید برای سایتتان بخش اشتراک ویژه ایجاد کنید.
 • باید بتوانید فرم‌های گوناگون طراحی کنید.
 • باید بتوانید امنیت سایتتان را بالا ببرید.
 • باید بتوانید سئوی سایت خودتان را بهبود ببخشید و سایتتان را در گوگل بالا بیاورید.
 • باید بتوانید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.
 • و بسیاری از کارهای دیگر…

همه‌ی این بایدها را شما می‌توانید در دوره جامع وبمستران هوشمند یاد بگیرید. این کارهایی که گفته شد لازمه پیشرفت کسب‌وکار شما است و در نهایت اگر درست پیش رود منجر به کسب درآمد اینترنتی خواهد شد.

2- در شرکت‌های طراحی سایت با وردپرس مشغول به کار شوید

همان‌طور که گفتیم وردپرس روزبه‌روز معروف‌تر و پرطرفدارتر می‌شود، این محبوبیت باعث می‌شود که هر روز شرکت‌های طراحی سایت که در زمینه وردپرس فعالیت می‌کنند بیشتر شوند، درنتیجه نیروی کار بیشتری نیاز است. برای حضور در شرکت‌های طراحی سایت باید به موارد زیر مسلط باشید:

 • باید به طراحی گرافیکی با استفاده از فتوشاپ تسلط داشته باشید.
 • باید به کدنویسی CSS HTML مسلط باشید.
 • باید با زبان برنامه‌نویسی PHP آشنایی داشته باشد.
 • باید بتوانید یک قالب وردپرسی را ترجمه کنید.
  قالب شرکتی وردپرس Prolific فارسی

3- به‌عنوان فریلنسر کار کنید

در بسیاری از سایت‌ها می‌توانید بصورت فریلنسری کار کنید. به عنوان یک طراح، نویسنده و…
امروزه این مدل کار کردن بسیار باب شده تا جایی که وبسایت‌هایی مانند پونیشا محیطی را مخصوص به فریلنسرها ایجاد کرده تا اقدام به دریافت پروژه‌های مرتبط به حرفه خود کنند. اینگونه می‌توانند به ازای هر فعالیتی که انجام می‌دهند درآمد اینترنتی خود را کسب کنند. حال سوال اینجاست که کسب درآمد از اینترنت برای چه کسانی مناسب است؟ می‌خواهید کسب درآمد اینترنتی کنید؟ دوست دارید در خانه خودتان کسب درآمد کنید؟ به طور کلی کسب درآمد از اینترنت را به افراد زیر پیشنهاد می‌کنیم:

 • دانشجویان
 • خانه داران
 • دانش آموزان و نوجوانان
 • کارمندانی که به دنبال کار پاره وقت برای پوشش هزینه‌های زندگی هستند.
 • معلمان و مدرسان.
 • افراد جویای کار در منزل.
 • و خلاصه همه علاقمندان به کسب درآمد از اینترنت و از همه مهم‌تر کسب درآمد از وردپرس

یک سوال مهم؟
من دانش برنامه نویسی یا طراحی سایت ندارم، چگونه می‌توانم وبسایتی راه‌اندازی کرده و کسب درآمد اینترنتی را آغاز کنم؟
جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. همه افراد مهارت برنامه نویسی و طراحی وبسایت از پایه را ندارند. اما این به این بدان معنا نیست که باید بیخیال کسب درآمد از اینترنت و راه‌اندازی کسب و کار آنلاین شوند. پس چه باید کرد؟
با کمک وردپرس و آموزش‌های وردپرس می‌توان به این مهم دست یافت. یعنی بدون دانش برنامه‌نویسی وبسایت خود را طراحی کنید و کسب و کار اینترنتی را محیا سازید.

busines-plan- کسب درآمد از اینترنت
کسب و کار اینترنتی خود را با وردپرس راه‌اندازی کنید

حال رسیدیم به مهم‌ترین قسمت. اینکه چطور کسب درآمد کنیم؟ کسب درآمد اینترنتی بی دردسر و بدون زحمت، همیشه یکی از وسوسه انگیزترین پیشنهادها برای انسان بوده. آیا می‌توان بدون زحمت به نتیجه رسید؟ پاسخ هم بله است و هم خیر. هیچ موفقیتی بدون زحمت امکان‌پذیر نیست اما شاید آن‌قدری که ما فکر می‌کنیم سخت نباشند. با وجود فراگیری سیستم‌های بسیار پر قدرت مثل وردپرس، می‌توان کسب و کاری را با زحمت بسیار کمتر از انتظار راه اندازی کرد. در ادامه به تعدادی از راه‌های کسب درآمد از اینترنت اشاره می‌کنیم:

محصول بفروشید

online store- کسب درآمد اینترنتی
فروش محصول در اینترنت

یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد از وردپرس، فروش کالای فیزیکی است. شما می‌توانید به راحتی با این سیستم مدیریت محتوا و انتخاب قالب فروشگاهی وردپرس ، یک سایت زیبای فروشگاهی با امکان درگاه مستقیم بانکی داشته باشید و به فروش انواع کالاها مشغول شوید. به طور کلی می‌توانیم فروش اینترنتی کالا را به دو دسته تقسیم کنیم: 1-کالاهای ساخت خودمان. 2-کالاهای ساخت دیگران.
شما هم می‌توانید کالاهایی که خودتان قادر به تولیدشان هستید را به فروش برسانید و هم بصورت خرده فروشی (مانند تمام سایت‌های فروشگاهی دیجی‌کالا، آمازون و..) انواع کالاهای مختلف تولید شده دیگران را بفروش برسانید.

ممکن است بگویید که توانایی مالی بالایی ندارید و یا امکان انبار و ارسال محصولات را ندارید. اما نگران نباشید. ما راه‌حل‌های خوبی داریم. نیازی نیست که هزینه زیادی متقبل شوید و محصولات گران قیمت را انبار کنید. می‌توانید در شروع کارتان حتی پس از آنکه سفارش کالا را دریافت کردید اقدام به خرید و ارسال کالا کنید. نگران انبارداری و ارسال هم نباشید. خوشبختانه شرکت‌هایی برای این منظور در کشور به وجود آمده که تمام این مراحل را انجام می‌دهند. شرکتی مانند Logito این کار را برای شما انجام می‌دهد و فقط کافی است که سفارش را از مشتری دریافت کنید و بقیه کارها را به این شرکت‌ها بسپارید.
کم‌کم با گسترده شدن کسب و کارتان، سرمایه شما زیاد می‌شود و می‌توانید انبار، لجستیک و سیستم اختصاصی خودتان را راه اندازی کنید. در ادامه به چند ایده فروش کالا اشاره می‌کنیم:

فروش کالای اختصاصی

 • فروش صنایع دستی و هنری: هنرمند هستید؟ قادر به ساخت محصولی هستید؟ پس می‌توانید انواع محصولات مختلف را خودتان درست کنید و به طور آنلاین به فروش برسانید. به عنوان مثال: گل‌های تزئینی، زیور آلات، سفال‌های تزئینی و…
 • فروش گل و گیاه: اگر علاقمند به گل و گیاه هستید، می‌توانید در منزل، تراس، پشت بام و یا هرجای دیگری گل‌ها و گیاهان زینتی پرورش دهید و بصورت آنلاین آنها را بفروش برسانید.
 • دسر، مواد خوراکی و…: خوراکی‌های خوشمزه همیشه مشتریان پر و پا قرص خودشان را دارند. اگر از جمله افراد با سلیقه‌ای هستید که خوراکی‌های خوش‌ طعم درست می‌کنید، پیشنهاد ما به شما فروش آنلاین این خوراکی‌هاست.
 • فروش کلکسیون: اگر کلکسیون‌دار هستید و اشیای جالب جمع آوری می‌کنید، می‌توانید با ساخت سایتی بسیار زیبا، آنها را به مشتری ارائه دهید و از اینترنت به این شیوه کسب درآمد کنید.
 • تابلو نقاشی: نقاش هستید؟ بسیار عالی! شما می‌توانید تابلوهای نقاشی و یا هر نوع از تولیدات هنری خود را در قالب سایتی شکیل با ظاهری بسیار مدرن، به فروش برسانید.
 • دیگر تولیدات شما: آیا شما محصولی را تولید می‌کنید که برای آن مشتری وجود دارد؟ پس می‌توانید آنرا بصورت الکترونیکی بفروش برسانید.

تمامی موارد بالا نیز با طراحی یک سایت فروشگاهی امکان‌پذیر می‌شود و اینگونه می‌توانید کسب درآمد از وردپرس داشته باشید.

کسب درآمد از اینترنت با فروش کالای مجازی (فروش فایل)

files- کسب درآمد از اینترنت
فروش فایل

علاوه بر کالاهای فیزیکی، می‌توانید به فروش کالاهای دیجیتال یا به عبارتی دارایی‌های معنوی (intellectual property) بپردازید. از مزیت‌های بزرگ فروش کالای دیجیتال می‌توان به عدم نیاز به انبارداری و ارسال، فروش به تعداد نامحدود و ارائه لحظه‌ای محصول اشاره کرد. بعنوان مثال، بخش دوره‌های اموزشی غیرحضوری همیار وردپرس، یک فروشگاه اینترنتی محصولات دیجیتالی و آموزشی است. فروشگاه اینترنتی کالاهای مجازی هم به دو دسته کالای تولید خودتان و کالای تولید دیگران طبقه‌بندی می‌شود. اگر در زمینه‌ای تخصص دارید و علاقمند به آموزش آن به دیگران هستید، در ادامه به ایده‌های فروش محصولات آموزشی دیجیتالی می‌پردازیم:

 • فروش آموزش ویدئویی
 • فروش کتاب الکترونیکی
 • فروش کتاب صوتی

تمامی موارد گفته شده در بالا نیز گزینه‌های بسیار خوبی برای کسب درآمد از وردپرس هستند. با ایجاد یک سایت معمولی و نصب افزونه‌هایی مانند Easy digital downloads به کسب درآمد بپردازید.
در زیر ایده‌های دیگری از محصولات دیجیتالی را برایتان مطرح کردیم که می‌توانید به کمک آن کسب درآمد از وردپرس را امکان‌پذیر سازید:

 • فروش عکس و لوگو
 • فروش فیلم و موسیقی
 • فروش افزونه و قالب
 • و…

برای فروش محصولات مجازی، همیشه حق کپی‌رایت را رعایت کنید. تا هم کار اصولی، با کیفیت و حرفه‌ای ارائه دهید و هم از لحاظ قانونی برایتان مشکلی ایجاد نشود.

کسب درآمد از اینترنت با معرفی خدمات و گرفتن پروژه

project- کسب درآمد اینترنتی
دریافت پروژه و انجام آن

اینترنت، به بزرگ‌ترین بستر ارتباطی در دنیا تبدیل شده است. صدها هزار نفر از سراسر دنیا بطور روزانه از این بستر برای جذب مشتری و اخذ سفارش کار استفاده می‌کنند. در صورتی که در زمینه‌ای تخصص دارید، می‌توانید از اینترنت برای گرفتن سفارش کار استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید، داشتن یه وبسایت حرفه‌ای، مهم‌ترین عنصر برندسازی بر بستر اینترنت است که در کسب درامد اینترنتی موثر است. یک وبسایت خوب به عنوان کارت ویزیت و کاتالوگ نمونه کارهای شما عمل می‌کند.

تولید محتوا

content- کسب درآمد بدون سرمایه
تولید محتوای حرفه ای

سایت‌های مختلفی نیاز به محتوای پویا دارند. شما می‌توانید به عنوان تولید کننده محتوا برای یک یا چند سایت مشغول به کار شوید. چند نمونه وظایف تولید کننده محتوا عبارت است از:

 • مطلب گذاری سایت
 • ترجمه
 • گردآوری خبر
 • عکاسی و فیلم برداری

سفارش کار از سایت‌های فریلنسر

افراد زیادی هستند که نیاز به انجام یک پروژه دارند (کارفرما). افراد بسیاری هم وجود دارند که توانایی انجام آن پروژه‌ها را دارند (فریلنسرها). سایت‌های فریلنسر برای ایجاد ارتباط بین این افراد به وجود آمده‌اند. در این نوع سایت‌ها، کارفرمایان می‌توانند پروژه‌های مورد نیاز خود را ثبت کنند و شما به عنوان یک فریلنسر می‌توانید برای هر پروژه‌ای که توانایی انجامش را دارید، پیشنهاد انجام کار دهید و از این کار کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از اینترنت از طریق تبلیغات

ads- کسب درآمد از تبلیغات
کسب درآمد از تبلیغات

به طور کلی کسب درآمد اینترنتی را به دو گروه تقسیم می‌کنیم:

 1. فروش مستقیم کالا و خدمات و کسب درآمد از اینترنت به صورت مستقیم.
 2. ارائه مطالب و خدمات رایگان و کسب درآمد از تبلیغات و اسپانسرها.

در روش دوم، شما محصولی را به فروش نمی‌رسانید؛ بلکه خدمات و مطالبی را به شکل رایگان به کاربران ارائه می‌دهید. پس از جذب تعداد زیادی از کاربران، اقدام به گرفتن اسپانسر(حامی مالی) می‌کنید و در ازای دریافت مبلغی، کالا و خدمات اسپانسر را به کاربران خود معرفی می‌کنید. وبسایت‌های خبری و سرگرمی در این حوزه کسب درآمد می‌کنند. از بزرگترین شرکت‌ها با این نوع سیستم کسب درآمد، می‌توان به گوگل اشاره کرد. شرکت گوگل تقریبا تمام خدمات خود را بصورت رایگان به کاربران ارائه می‌دهد و درآمد خود را از راه تبلیغات و از شرکت‌های آگهی دهنده دریافت می‌کند. از جمله سرویس‌های رایگان گوگل، می‌توان به گوگل سرچ، جیمیل، گوگل مپ، آنالیتیکس، گوگل درایو، گوگل پلاس و… اشاره کرد که برای کاربر رایگان است و هر کدام به طریق ویژه خودشان از طریق شرکت‌های آگهی دهنده درآمدزایی می‌کنند.
حال برای استفاده از این شیوه کسب درآمد از اینترنت، شما نیاز به ارائه مطالبی دارید که برای مخاطب آنقدر جذاب باشد که به طور دائم به سایت شما سر بزند و با این کار آمار بازدیدکنندگان وبسایتتان را بالا ببرد. به خاطر داشته باشید که در این روش درآمدزایی آنلاین، بازدید بالاتر به معنی درآمد بیشتر است. در ادامه به تعدادی از روش‌های کسب درآمد از تبلیغات اشاره می‌کنیم.

قرار دادن تبلیغات در سایت

اگر سایت شما بازدیدکننده دارد، می‌توانید با قرار دادن تبلیغات شرکت‌هایی که خدمات و کالا ارائه می‌دهند کسب درآمد اینترنتی انجام دهید. به طور کلی 3 نوع تبلیغات اینترنتی داریم:

 1. هزینه به ازای کلیک (CPC): در این روش به ازای هر کلیکی که بر روی بنر قرار گرفته در سایت شما شود، مبلغ مشخصی به حسابتان واریز می‌شود. برای گرفتن لینک تبلیغات کلیکی می‌توانید از سایت ای‌نتورک استفاده کنید.
 2. هزینه به ازای تعداد نمایش (CPM): در این شیوه، تعداد دفعات نمایش تبلیغ مبنای دریافت هزینه است.
 3. هزینه بر اساس مدت زمان نمایش آگهی: در این حالت شما تبلیغات یک شرکت را برای مدت مشخصی برروی سایت خود به نمایش می‌گذارید. صرفنظر از تعداد بازدیدکنندگان و کلیک.

این اقدام نیز بصورت کسب درآمد از اینترنت در منزل امکان‌پذیر است و هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

فروش کالای دیگران

sales- کسب درآمد از اینترنت در منزل
فروش کالا

نیازی نیست که خودتان تولید کننده محصولی باشید. شما می‌توانید هر محصولی را که هم به آن علاقه دارید و هم بازار مناسبی دارد، بصورت آنلاین به فروش برساند. در ادامه به چند پیشنهاد اشاره می‌کنیم.

 • کالای دیجیتال: انواع کالاها و انواع نیازها. فلش، پاور بانک، لوازم تلفن همراه و یا هر وسیله دیجیتالی-الکترونیکی را در فروشگاه آنلاین خود قرار دهید و به کسب درآمد از اینترنت بپردازید.
 • لوازم آشپزخانه: با وجود تنوع زیاد در لوازم آشپزخانه و آشپزی، بازار بسیار مناسبی برای فروش کالاهای خلاقانه وجود دارد. انواع وسایل شیرینی پزی، ظروف، قهوه ساز و….
 • فروش کتاب، مجلات و لوازم تحریر: کالاهایی با قیمت نه چندان زیاد در عین حال با مشتریان همیشگی. کتاب، مجلات، بازی های فکری و….
 • لباس، کیف و کفش: با تغییر مد، سبک لباس‌ها عوض می‌شوند و این باعث می‌شود که تقاضا برای خرید اینترنتی البسه جدید و زیبا، روز به روز بیشتر شود.
 • فروش تابلو فرش: کالایی لوکس که مشتریان خاص خود را دارد. حتما این محصول را برای کسب درآمد از اینترنت مد نظر داشته باشید.
 • فروش گل و گیاه: گل‌ها باعث زیبایی زندگی و محیط اطراف ما می‌شوند. شما می‌توانید با گل فروشی‌ها و تولیدکنندگان گیاهان آپارتمانی قرارداد ببندید و محصولاتشان را برروی سایت خودتان بفروش برسانید.
 • و…: هرچیزی! تقریبا تمام محصولاتی که در دنیا تولید می‌شوند قابلیت فروش آنلاین را دارند. با توجه به استقبال روز افزون از سرویس‌های خرید اینترنتی و مناسب‌تر شدن بسترهای آن، فرصت بسیار مناسبی برای علاقمندان به حوزه فروش آنلاین به وجود آمده. کشور ما، ایران، با وجود پتاسیل‌های فراوان، خلاهای بسیار زیادی در این حیطه دارد که شما می‌توانید با شناسایی آن‌ها، در حین رفع نیاز مردم و کمک به اقتصاد کشور، درآمدهای بسیار بالا داشته باشید. همچنین تمامی این موارد بصورت کسب درآمد از اینترنت امکان‌پذیر است.

چطور می‌توانم فروشگاه اینترنتی داشته باشم؟

شاید تصورش را نکرده باشید که طراحی یک سایت فروشگاهی تا چه اندازه می‌تواند راحت باشد. با استفاده از سیستم سایت‌ساز وردپرس می‌توانید با سرعت خیلی بالا سایتتان را طراحی کنید. همچنین می‌توانید حتی بدون یک خط کدنویسی سایت فروشگاهی خودتان را با کمک افزونه ووکامرس راه اندازی کنید و در آن تمام امکانات یک سایت فروشگاهی را نظیر سبد خرید، مدیریت موجودی و محصولات، لیست محصولات، درگاه پرداخت بانکی، دیجیتالی بودن یا فیزیکی بودن کالا و…. ، داشته باشید. به شما آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی را پیشنهاد می‌کنیم.
اما اگر زمان کافی برای یادگیری و ایجاد سایت ندارید یا دوست دارید که قالب اختصاصی برای فروشگاهتان طراحی کنید و سایتی حرفه‌ای‌تر داشته باشید، آموزش صفر تا صد طراحی سایت فروشگاهی می‌تواند به شما کمک کند.

 برای مشاوره رایگان تلفنی در مورد نحوه ی شروع به فعالیت آنلاین و آموزش‌های مناسب شما، با شماره ی زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۷۴۵۵۳۰۰۰

نتیجه گیری

در پایان، به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر واقعا به دنبال ارائه خدمات مطلوب به مردم هستید و به دنبال شغل دوم می‌گردید، حتما کسب درآمد از اینترنت در منزل را مدنظر بگیرید. با وجود سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس طراحی یک سایت واقعا کار سختی نیست. شما به راحتی می‌توانید امکان کسب درآمد اینترنتی را محیا کنید. در ادامه، طبقه‌بندی انواع روش‌های کسب درآمد از اینترنت و کسب درآمد از وردپرس مرور می‌کنیم…

روش‌های کسب درآمد از اینترنت

 • فروشگاه اینترنتی
  • فروشگاه اینترنتی کالای فیزیکی
   • فروش کالای ساخت خودتان
   • فروش کالای تولیدی موجود
  • فروشگاه اینترنتی کالای مجازی
   • فروش محتوای آموزشی
   • فروش محتوای غیر آموزشی (عکس، لوگو، فیلم و موسیقی و…)
 • سایت
  • معرفی اینترنتی خدمات و گرفتن پروژه
   • سفارشات آی تی
   • سفارشات هنری
   • سفارشات تولید محتوا
   • سفارشات فریلنسری
   • تدریس خصوصی
   • انواع دیگر سفارش‌ها
  • کسب درآمد از طریق تبلیغات
   • تبلیغات بر اساس تعداد کلیک
   • تبلیغات بر اساس تعداد نمایش
   • تبلیغات بر اساس زمان نمایش

منبع:

مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه همیار آکادمی استفاده نمائید.
 
مشاوران آموزشی
همیار آکادمی
پاسخگوی شما هستند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

359,909 نفر

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام سوالی گه دارم در باره درامد از طریغ نمایش تبلیغات تو سایت هست .سایت من نسبتا امار کمی داره در الکسا خواستم بدونم که ایا کسی سایتی رو میشناسه از سایت های ایرانی که به ازای نمایش تبلیغات برای سایت هایی مثل سایت من هزینه پرداخت کنه و به ازای نمایش هزینه پرداخت و محاسبه کنه ؟

  ممنون.

 2. 3 سال عضو همیار وردپرس

  سلام دوستان
  اگر کسی ایده خوب به نظرش میرسه توی تلگرام پی ام بده یه کسب و کار خوب شرو کنیم من سایت های زیادی با وردپرس راه انداختم
  فقط دنبال یه ایده میگردم که با یک یا چند نفر به صورت شراکتی یه سایت را بندازیم برای خودمون
  اگر کسی مایل به شراکت بود به آیدی من توی تلگرام پی ام بده لطفا
  @sense1

 3. 1 سال عضو همیار وردپرس

  من بیشتر ب پی اچ پی و جاوا و اندروید علاقه دارم . چجوری میتونم خودمو بهتون ثابت کنم ک شما هم تو این زمینه ها بهم کمک کنید و باهم همکاری موفق و اینده دار داشته باشیم

 4. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام. شما همکاری در فروش ندارید؟

 5. 3 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  ایده های بسیار جالب و کاربردی را مطرح کردید.
  به نظرم امروزه با وجود دسترسی به اینترنت و داشتن یک کامپیوتر و یا لپتاپ، بیکاری جز بهانه و یا تنبلی نیست.
  یادگیری هر یک از این مهارت ها با تلاش منظم تقریبا 2-3 ماه زمان نیاز دارد. (طبق تجربه خودم)
  با یادگیری این مهارتها می توان در هر جایی کار کرد و کسب درآمد داشت.

 6. 4 سال عضو همیار وردپرس

  مقاله کاملی بود
  کسب درامد واقعا یک بحث بزرگه

  به ماهم سر بزنید

 7. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام

  مقاله عالی بود

  یک روش را نگفتید و آن روش ساخت و فروش نرم افزار اندرویده

  ساخت نرم افزار بدون کد نویسی و کسب درامد از مارکت اندرویدی کافه بازار
  برای این منظور روی لینک زیر کلیک کنید
  https://cafebazaar.ir/app/ir.simorgh.pjbsh/?l=fa

 8. سلام دوستان خسته نباشید
  یه روش جدید برای کسب درامد از تلگرام پیدا کردم که واقعا به صرفس و ماهی حدود پونصد تا یک تومن میشه کسب درامد کرد
  هر کس علاقه داره میتونه بیاد تلگرام تا بیشتر توضیح بدم
  [email protected]

 9. با سلام خدمت همگی . دوستان من قبلا هم از این سایتا دیدم / میشه کسی بگه اینا واقعنی پول میدن یا نه ؟؟؟

  • با سلام بله که پول میدن چرا ندن باید سایت معتبر پیدا کنی مثلا دیجی کالا تازه نین سیستمی راه اندازی کرده همچنین به تازگی یه سیستمی می خواد تو ایران راه بیافته به اسم کنتل شما از طریق لینک زیر وارد شو و ثبتنام کن ضرر نمی کنی بدون هیچ زحمتی ماهانه حد اقل 193000 تومان درآمد داری برای توضیحات بیشتر مطالب لینک زیر رو بخون.
   http://arazfile.com/earn-money

 10. آیا برای کسب درآمد از طریق همکاری در فروش یا affiliate marketing باید سایت داشت؟ سئوالی بسیار مهم که می تواند تمام فعالیتهای ما در بیزینس همکاری در فروش را تحت تأثیر قرار دهد. همانطور که درباره سیستمهای همکاری در فروش و affiliate marketing می دانیم، این کسب و کار یکی از بهترین راههای کسب درآمد از اینترنت به شمار می رود.

  پاسخ:
  خیر اما بهتر است داشته باشیم. دلیل اینکه می گویم بهتر است داشته باشیم، این است که سایت یا وبلاگ مانند داشتن دفتر کار در دنیای واقعی است. خب مسلماً یک وکیل بدون دفتر وکالت هم می تواند به پرونده های خود رسیدگی کرده و با مشتریان (موکلانش) در تماس باشد اما وجود دفتر کار باعث ایجاد نظم در کار وی می شود.

  دقیقاً شما بدون سایت یا وبلاگ هم می توانید درآمد داشته باشید اما وجود این سایت باعث ایجاد نظم می شود چرا که افرادی که از طریق یکی از لینکهای شما خریدی انجام داده اند، با بازگشت به سایت شما می توانند دوباره هم خرید کنند یا مثلاً با عضویت در خبرنامه سایت شما، می توانند برای همیشه با شما در تماس باشند. یعنی در واقع وجود سایت، این امکان را به شما میدهد که مشتری خود را تبدیل به یک مشتری دائمی کنید و این بزرگترین مزیت وجود سایت است.

 11. سلام مطالب خیلی خوب بود بنده طراح سایتم ولی کاری پیدا نکردم سایتم دارم ولی سیو نداره هزینه سیو هم خیلی زیاده کاش از تجربه هاتون از اول کار هم میگفتید

 12. سلام مقاله عالی و بسیار موثری خواندم ممنون از زحماتی که می کشید زبان نوشتاری نویسنده محترم در عین روانی و سادگی بسیار نافذ است امیدوارم که پیوسته موفق باشید .

 13. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام به همیاران وردپرسی ,راستش من دوست دارم یه کسب و کار در حوضه وب داشته باشم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم و مراحل و ابزارهاش رو چجوری بدست بیارم مثلا” بخوام یه سایت بزنم و خدمات قالبیا چیزی دیگر ارائه بدم نمیدونم از کجا شروع کنم ,دوستان و عزیزان ووردپرس لطفا” کمکم کنید چون همیشه رویای داشتن یه کسب و کار اینتر نتی رو داشتم , ممنون میشوم

  • 2 سال عضو همیار وردپرس

   سلام…خیلی آسون اولین کار اینه که مقاله بخونی و و اروم اروم راه بیفتی…
   منم یه ماهه شروع کردم اما توی این یه ماه از همین همیار کلی چیز یاد گرفتم و توی اولین هفته کاریم 400 هزار تومن کار کردم با طراحی سایت و خودمم یه سایت دارم که دارم روی سئو اش کار میکنم…
   farsiwp.com

 14. 2 سال عضو همیار وردپرس

  رفیق عالیه

 15. خیلی عالیه وخوب

 16. خیلی عالیه

 17. عالی بود ممنون از راهنماییهاتون

 18. بسیار عالی و مفید بود

 19. 4 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام خدمت ژاکت بنده قصد راه اندازی سایت فروش چند فروشنگی همانند سایت خودتان در انواع زمینه های قالب سایت،گرافیک و پروژه های متن باز رو دارم میخواستم برای شروع با همکاری شما یه نوع بازاریابی فروش قالب و افزونه رو داشته باشیم تا سایت ماهم بتونه به این روش رنکش بالا بیاد .
  مایلم نظرتونو درباره این همکاری بشنوم

 20. 2 سال عضو همیار وردپرس

  خیلی عالی بود

 21. سلام وقتتون بخیر ، مطالب بسیار عالی . به همراه عکس با کیفیت . بهتر از این نمیشد … واقعا خسته نباشید و دمتون گرم … موفق باشید ^_*

 22. خوبه

 23. داره میگه میشه همچین کارایی با اینترنت راه انداخت مثلاً فروشگاه زد ، طراحی کرد یا …

 24. اگر خودم بخواهم تولید کننده باشم … قبل از اینکه بخواهم محصولم رو به بازار عرضه کنم ریسک پیدا کردن مشتری رو از طریق سایت می تونم برطرف کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟ من دوس دارم کارآفرین هم باشم …… میشه کمکم کنید با هزینه ای کم بتونم یک فروشگاه کوچک بسازم … من تازه از خدمت فارغ شدم کم بودن هزینه ها برام مهم هستش …

  • 6 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام
   بخشی از کارکرد یک وبسایت خوب جلب اعتماد مشتری به عنوان مهمترین نکته در خرید اینترنتی است و ما هم در این مورد بحث های زیادی در دوره ها انجام داده ایم. اگر واقعا می خواهید شروع به کسب درامد کنید بهتر است دوره ی وبمستران هوشمند را ببینید.
   https://hamyarwp.com/smartwebmasters

 25. ممنون از اینکه با نیتی صاف مردم رو راهنمایی می کنید موفق باشید.

 26. 6 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  وارد کردن لینک سایت از قوانین خارجه. بدون لینک مشکلی نیست

 27. به نظر من که خیلی خوب بود برای اونا یی که درآمد بالایی ندارند

 28. سلام
  ایده فوقالعاد برای کسایی که دنبال کارهایی هستن که از نظر زمان و مکان آزاد باشن و همچنی درآمد نسیتا بالایی رو داشته باشن
  به سایت من یه سری بزنید تو قسمت همکاری با ما پیشنهاد های ویژه ای گذاشتم که برای شروع کسب وکار و در آمد جانبی بین ۵ تا ۷ میلیون در ماه و حتی بیشتر!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی