چگونه مشکل نگهداری فایل‌ها در وردپرس را برطرف کنیم؟

نگهداری فایل‌ها در وردپرس

قدرت و نفوذ سیستم مدیریت محتوای وردپرس، از جامعه‌ی بزرگ و همیشه به‌روزِ توسعه دهندگان آن و آموزش‌های همیشه در دسترسش حاصل شده است. این روزها  کسب‌وکارهای بی‌شماری هستند که بخشی یا همه‌ی کسب‌وکار خود را با استفاده از وردپرس، ابزارها و افزونه‌های کارآمد آن پیاده‌سازی می‌کنند. اما هر سیستم بزرگ نواقصی هم دارد. درمورد وردپرس، مشکل نگهداری فایل‌ها در وردپرس و نیاز به هاست دانلود، هاست برای بک‌آپ از اطلاعات، هاست مناسب جهت پخش ویدئوها بدون فشار به سرور و حتی هاست فروش فایل مجهز به لینک های امن و زمان دار، برخی از مهم‌ترین این مشکلات هستند.

نگهداری فایل‌ها در وردپرس

برای اینکه بتوانیم این مشکلات را برطرف کنیم چه راهکارهایی ارائه می‌دهید؟ این راهکارها را در این مقاله نام می‌بریم و بهترین گزینه را در انتها به شما معرفی می‌کنیم.

هاست وردپرس

ارزشمندترین سرمایه در هر سایتی، اطلاعات و فایل‌های آن سایت است و  بخش رسانه در سایت‌های وردپرسی، بیشترین فضای هاست وردپرسی را اشغال می‌کند. هرقدر که وب‌سایت شما توسعه پیدا کند و بزرگ‌تر شود، این بخش چابکی وب‌سایت شما را تحت شعاع قرار می‌دهد و ممکن است نیازمند سرورهای اختصاصی با هزینه‌های بسیار بالا برای نگهداری فایل‌ها در وردپرس باشید.

هاست مناسب جهت میزبانی از فایل‌های وردپرسی، باید خدمات میزبانی از تصاویر پست‌ها، آلبوم عکس‌ها، تصاویر محصولات، ویدیوهای آموزشی و حتی فایل‌های دانلودی محصولات ووکامرسی در سایت‌های فروش فایل و فروشگاه‌های محصولات مجازی را بدون نگرانی از کاهش سرعت دسترسی به سایت برای شما فراهم کند.

در این شرایط مطمئنا هاست وردپرس نمی تواند کمک خوبی برای شما باشد چرا که هاست‌های مخصوص وردپرس صرفا برای سایت‌هایی با بانک اطلاعاتی بزرگ بهینه سازی شده‌اند و برای نگهداری فایل‌ها در وردپرس شاید از دیسک‌های پر سرعت NVME بهره‌مند باشند اما برای ذخیره سازی حجم انبوهی از اطلاعات ناکارآمد بوده و هیچ قابلیت جدیدی در اختیارتان قرار نخواهند داد.

هاست دانلود

سرویس‌هایی که برای نگهداری فایل‌ها در وردپرس وجود دارند به هاست دانلود معروف شده‌اند اما مدیران سایت‌هایی که خدمات دانلود نرم‌افزار ارائه می‌دهند با این سرویس‌ها و مشکلات آن به خوبی آشنایی دارند.

بسیاری از هاست‌های دانلود به همان شیوه سنتی با اختصاص صرفا یک فضای هارد‌ دیسک بدون پنل مدیریتی در اختیار مدیر سایت قرار می‌گیرند و تنها راه اتصال از طریق پروتکل FTP است.

همچنین هاست دانلود به واسطه بهره مندی از تکنولوژی‌ قدیمی، هنگام دانلود همزمان فایل‌ها توسط چند کاربر با محدودیت و مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و از ساده‌ترین امکانات سرویس‌های ذخیره سازی همچون Dropbox, Amazon S3 و … برای ایجاد لینک‌های امن و زمان‌دار نیز بی‌بهره هستند.

سرویس‌های پر سرعت و ارزان قیمت ذخیره سازی فایل

به خاطر ارزان تمام شدن هزینه‌های هاست دانلود هیچ نوع خدمات امنیتی بر روی این سرویس‌ها ارائه نمی‌شد. معمولا سرویس دهنده‌ها به‌خاطر حجم بالای فایل‌های دانلودی، خدمات پشتیبان‌گیری هم ارائه نمی‌دادند. دراین شرایط عموما فایل‌های شما بی‌دفاع و بدون امنیت رها می‌شدند و عملا مشکل نگهداری فایل‌ها برطرف نشده بود.

اگر اکنون نیز شرایط 4 یا 5 سال پیش برقرار بود هیچ‌کس جرات نمی‌کرد توصیه کند که فایل‌های وردپرس خود را به یک هاست دانلود منتقل کنید. اما حالا شرایط فرق کرده‌است. تکنولوژی‌های جدید به کمک ما آمده‌اند تا مشکل نگهداری فایل‌ها در وردپرس و امنیت آنها، یک‌بار برای همیشه حل شود.

پشتیبان، هاست دانلود ابری برای وردپرس و ووکامرس

پشتیبان یک Cloud Storage یا اصطلاحا یک سرویس ذخیره‌سازی ابری است. پشتیبان با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های رایانش ابری و معماری نرم‌افزار پیاده‌سازی شده است و در حال توسعه است. پشتیبان در واقع یک هارد اکسترنال همیشه در دسترس و یک هاست دانلود مطمئن و بسیار ارزان است.

هر فایلی که بر روی پشتیبان بارگذاری می‌شود حداقل در سه نسخه بر روی سرور‌های مختلف و دیتاسنترهای متفاوت ذخیره‌ می‌شود. معماری ابری سرورها این امکان را به پشتیبان می‌دهد که فایل‌ها در امنیت کامل باشند. بنابراین هیچ خسارتی به سرورها یا دیتاسنتر نمی‌تواند مشکلی برای فایل‌ها ایجاد کند.

فناوری‌های رایانش ابری به پشتیبان این قدرت را داده است که منابع مورد نیاز برای ارائه خدمات خود را تنها در صورت لزوم فراخوانی کند و تخصیص این منابع صرفا در صورت نیاز سیستم صورت می‌گیرد. این خصوصیت باعث‌ می‌شود سرویس ذخیره‌ساز ابری پشتیبان دارای ظرفیت نامحدود و بی نهایت ارزان قیمت باشد.

خدمات مدیریت فایل با امکاناتی کم‌نظیر

سرویس ذخیره‌ساز ابری پشتیبان یک اپلیکیشن تحت وب است که امکان مدیریت، اشتراک‌گذاری و مرور فایل‌ها را به شما می‌دهد. با پشتیبان یک هاست دانلود به ‌همراه امکانات مدیریت فایل پیشرفته خواهید داشت تا امکان نگهداری فایل‌ها در وردپرس را فراهم کنید.

واحدهای ذخیره فایل در پشتیبان مانند یک هارد معمولی، به طور پارتیشن نامگذاری شده‌اند. با ثبت‌نام در پشتیبان یک پارتیشن رایگان با فضای ذخیره‌سازی 5 گیگابایت به شما تعلق می‌گیرد که همه امکانات پشتیبان بر روی این پارتیشن رایگان در اختیار شما قرار دارد. در صورت نیاز به فضای بیشتر می‌توانید پارتیشن‌های دیگری تا ظرفیت 500 گیگابایت را خریداری کنید یا همان پارتیشن رایگان خود را ارتقا دهید.

در هر پارتیشن ابزار مدیریت فایل مانند آپلود، کپی ، کات و آپلود از طریق لینک مستقیم را در اختیار دارید. می‌توانید یک فایل یا یک پوشه با تعداد نامحدودی فایل را در خود پشتیبان برای دوستانتان ارسال کنید. امکاناتی که در یک هاست دانلود معمولی نخواهید یافت.

برای هر فایل امکان ایجاد لینک مستقیم و قرار دادن لینک دانلود مستقیم آن در وب‌سایت خودتان را دارید. بر روی هر پارتیشن پشتیبان می‌توانید یک دامنه یا زیردامنه متعلق به خودتان را تنظیم کنید. بنابراین لینک مستقیم فایل‌ها بر روی آدرس دامنه متعلق به خودتان منتشر خواهند شد.

  استفاده از آیکون های مختلف در وردپرس با Font Awesome

در پشتیبان امکان مرور و مشاهده ویدئو و تصاویر را به صورت آنلاین دارید. می‌توانید لینک ویدیو یا تصویر را در وب‌سایت خود قرار دهید. عکس یا ویدئوی مورد نظر از روی سرویس پشتیبان پخش خواهد شد و عملا پهنای باند هاست میزبانی وب‌سایت شما مصرف نخواهد شد.

با افزونه وردپرس پشتیبان بر فراز ابرها  پرواز کنید

سرویس ذخیره‌سازابری پشتیبان دارای یک افزونه وردپرس است. افزونه وردپرس پشتیبان، وب‌سایت شما را به این هاست دانلود ابری امن و مطمئن متصل می‌کند. پس از نصب این افزونه وردپرس می‌توانید یک پارتیشن پشتیبان خود را با استفاده از کلید اتصال پارتیشن به وردپرس متصل کنید. پس از اتصال افزونه، هنگام استفاده از گزینه‌ی ” افزودن پرونده چند رسانه ای” گزینه‌ی آپلود در پشتیبان را خواهید داشت. بدین صورت فایل را از طریق پیشخوان وردپرس آپلود می‌کنید و فایل در ذخیره‌ساز ابری پشتیبان، ذخیره می‌شود.

افزونه وردپرس پشتیبان همچنین با ووکامرس سازگاری کامل دارد. می‌توانید فروشگاه محصولات مجازی خود را با کمک پشتیبان به راحتی راه‌اندازی کنید. لینک‌های دانلودی که در بخش تعریف محصول ووکامرس ساخته می‌شوند، اختصاصی هستند و به صورت مخفی به مشتری نشان داده می‌شوند. شما می‌توانید آنها را محدود کنید و برای دانلود کردن کاربر زمان مشخص کنید. با اتصال وردپرس به هاست دانلود پشتیبان هنگام بارگذاری فایل در بخش تعریف محصول فایل در سرویس ذخیره‌ساز ابری پشتیبان بارگذاری می‌شود و لینک مخصوص دانلود ووکامرس طبق تنظیمات شما ساخته خواهد شد.

افزونه وردپرس پشتیبان همچنین امکان بک‌آپ گیری از فایل‌های وردپرس و ارسال فایل بک‌آپ به پارتیشن پشتیبان را دارد. با این امکان افزونه وردپرس پشتیبان، فایل‌های پشتیبان شما در هاست دانلود ابری پشتیبان ذخیره می‌شود که به خاطر فناوری پیشرفته رایانش ابری نیازی به بک‌آپ گیری مجدد ندارد.

همین حالا در پشتیبان ثبت نام کنید و 5 گیگابایت فضای رایگان دریافت کنید. تمام امکانات فوق‌العاده‌ی افزونه وردپرس پشتیبان را بروی پارتیشن رایگان امتحان کنید. زیردامنه متعلق به خودتان را روی پارتیشن تنظیم کنید و زمانی که  نیاز داشتید، فضای آن را ارتقا دهید.

آموزش نصب و راه‌اندازی

برای اینکه بتوانیم نگهداری فایل‌ها در وردپرس را به کمک پشتیبان انجام دهیم در قدم اول باید افزونه وردپرسی آن را بر روی سایت خود نصب کنیم. برای این منظور مراحل نصب و راه‌اندازی را یک بار با هم طی می‌کنیم.

poshtiban plugin- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

مانند تمامی افزونه‌ها برای نصب افزونه poshtiban به پیشخوان وردپرس رفته و آن را در مسیر افزونه‌ها نصب و فعال کنید. پس از فعال‌سازی گزینه‌ای با عنوان “پشتیبان” در وردپرس ایجاد می‌شود که دارای سه زیر منوی تنظیمات، لیست آپلودهای ریموت، پشتیبان‌گیری است. به بررسی مجزای هر کدام می‌پردازیم.

تنظیمات

general- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

همین ابتدای کار باید به سیستم پشتیبان که به صورت تحت وب است متصل شوید. برای این منظور در وبسایت پشتیبان  گزینه ورود را بزنید. برای ثبت‌نام یا ورود خود لازم است شماره همراه خود را وارد نمایید. پس از وارد کردن یک کد تایید یک‌بار مصرف دریافت می‌کنید، آن را وارد کرده تا سیستم پشتیبان برایتان نشان داده شود:

poshtiban website- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید دو پلن رایگان و خرید پارتیشن در اختیار شماست. ما در حال حاضر قصد داریم از 5 گیگ فضای رایگان برای نگهداری فایل‌ها در وردپرس استفاده کنیم. برای اینکه این پارتیشن را به وبسایت خود مرتبط کنیم با کلید دسترسی را دریافت کنیم. پس از اینکه کلید دسترسی را دریافت کرده و در وردپرس وارد کردید، لطفا یک بار ذخیره تغییرات را بزنید تا امکان وارد کردن دامنه نیز فعال شود.

شما می‌توانید برای ذخیره شدن فایل‌ها پوشه‌ای را در هاست خود به آن‌ها اختصاص دهید و نام آن را در این بخش وارد کنید. از این پس تمامی مواردی که قرار است در پشتیبان ذخیره شود داخل آن پوشه قرار می‌گیرد.

domain- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

رسانه

media- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

در بخش رسانه‌ها مسیر بارگذاری خود را مشخص کنید. شناسه بارگذاری نیز به صورت خودکار تولید می‌شود و نیازی نیست کاری به آن داشته باشید.

پشتیبان‌گیری

backup- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

در این قسمت نیز باید مسیر بارگذاری فایل‌های پشتیبان را مشخص کنید. این عنوان در سرویس پشتیبان شما با عنوان backup تعبیه شده است و تمامی فایل‌ها در آن قرار می‌گیرد.

ووکامرس

woocommerce- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

این قسمت نیز مربوط به محصولات، تصاویر و نسخه پشتیبان فروشگاه ووکامرسی است. برای این قسمت نیز پوشه‌ای در فضای ابری شما ایجاد شده است.

all folder- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

لیست آپلودهای ریموت

این قسمت مربوط به فایل‌هایی است که در خارج از وبسایت مثلا در دراپ باکس آپلود شده است. می‌توانید آن را طی فرآیندی به راحتی به پشتیبان منتقل کنید. آموزش آپلودهای ریموت در بلاگ پشتیبان موجود است.

پشتیبان‌گیری

این قسمت نیز تمامی فایل‌های پشتیبان شما موجود است و نگهداری فایل‌ها در وردپرس و در پشتیبان انجام می‌شود. این افزونه به شما امکان تهیه بک‌آپ از پایگاه داده و فایل‌ها را می‌دهد.

backup- نگهداری فایل‌ها در وردپرس

نتیجه گیری

از این پس به جای اینکه به دنبال خرج هزینه‌های هنگفت برای خرید هاست دانلود باشید و با شک و تردید اطلاعات خود را در آن بارگذاری کنید، از پشتیبان استفاده کنید. پشتیبان به شما امکان نگهداری فایل‌ها در وردپرس را می‌دهد و با اطمینان خاطر می‌توانید از آن کمک بگیرید.

دانلود افزونه Poshtiban

دانلود افزونه صفحه افزونه
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

  1. 5 سال عضو همیار وردپرس

    سلام افزونه ای هم هست که مسیر آپلود پیش فرض وردپرس را به پشتیبان وصل کنیم؟
    آخه با این افزونه فقط یک صفحه جداگانه برای آپلود فایل در اختیار ما قرار می دهد

  2. 9 سال عضو همیار وردپرس

    سلام وقت بخیر، من از این افزونه استفاده کردم اما لینک دانلودی که توسط ووکامرس برا مشتری ارسال میشه مشکل داره و ارور زیر را میده لطفا راهنمایی کنید
    {“name”:”Not Found”,”message”:”Page not found.”,”code”:0,”status”:404}