آموزش ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

آزمون آنلاین در وردپرس

یکی از مواردی که در طراحی سایت­ها میتواند پیاده ­­سازی شود طراحی آزمون آنلاین یا شاید یک فرم نظرسنجی و پرسشنامه باشد که این بخش ­ها بیشتر در سایت های آموزشی یا حتی هر سایت دیگری که در آنها مدیران سایت به دنبال نظرخواهی از مخاطبین خود هستند کاربرد دارد مثلا ممکن است یک فروشگاه از مشتریان خود در مورد کیفیت محصولات ، خدمات یا هر مورد دیگری نظرسنجی کند که به راحتی با استفاده از پلاگین های وردپرس میتوان اقدام به ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next کرد.

با استفاده از فرم نظرسنجی ، مدیران یک فروشگاه آنلاین یا هر کسب­ وکار دیگری ، به راحتی و با کمترین هزینه می­تواند تعاملی سازنده و مفید با مشتریان خود برقرار کنند و با اطلاعات مفیدی که از این راه بدست می­ آورد استراتژی­ های آینده خود را به بهترین شکل ممکن تدوین و در مواقع حساس ، بهترین تصمیم ممکن را بگیرند. ما در این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس قصد داریم به شما نحوه ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با استفاده از پلاگین کاربردی Quiz and Survey Master را آموزش دهیم.

پلاگین Quiz and Survey Master چیست ؟ کاربرد این پلاگین چیست ؟

Quiz and Survey Master یک پلاگین چندمنظوره بسیار کاربردی برای ساخت آزمون آنلاین است که از آن میتوان برای ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next ، نظرسنجی ، پرسشنامه یا هر نوع فرم نظرخواهی دیگری استفاده کرد. تصویر زیر یک نمونه از ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next است.

پلاگین Quiz and Survey Master چیست ؟ کاربرد این پلاگین چیست ؟

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

در این بخش مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next را به صورت گام به گام به شما آموزش میدهیم برای ساخت آزمون آنلاین باید مراحلی که در ادامه این بخش بیان میکنیم را گام به گام اجرا کنید:

مرحله اول : دانلود و نصب افزونه Quiz and Survey Master

نصب این پلاگین مثل بقیه پلاگین ها بسیار ساده است برای این کار از بخش پلاگین­ ها مطابق مسیر زیر اقدام به دانلود افزونه QSM کنید:

Plugins > Add New >

و در کادر جستجو نام این پلاگین را که Quiz and Survey Master است سرچ کنید تا در صفحه نتایج این پلاگین نمایش داده شود سپس آن دانلود و نصب کنید.

با نصب افزونه Quiz and Survey Master در پنل مدیریت وردپرس در منوی سمت راست ، بخش جدیدی به نام QSM نمایش داده میشود که با کلیک روی آن به داشبورد این افزونه هدایت میشوید :

مرحله دوم : ایجاد آزمون جدید

پس از نصب افزونه ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next با کلیک روی بخش QSM در منوی سمت راست پنل مدیریتی ، مطابق شکل زیر به بخش مدیریت افزونه QSM هدایت میشوید که با کلیک روی گزینه Create New Quiz/SURVEY در شکل زیر میتوان اقدام به طراحی آزمون آنلاین کرد :

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

در این بخش باید یک نام برای آزمون انتخاب کنید و آن را در کادر قرمز اول در شکل زیر وارد کنید همچنین باید نوع آزمون را انتخاب کنید که در این بخش ما آزمون با زمانبندی محدود را انتخاب میکنیم.

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

در بخش تنظیمات این پلاگین در سمت راست تصویر بالا میتوان زمان و سایر تنظیمات آزمون را تعیین کرد بعد از تعیین این تنظیمات روی دکمه Create Quiz پایین صفحه کلیک کنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید.

مرحله سوم : افزودن سوال به آزمون آنلاین

در این مرحله باید سوالاتی که برای آزمون آنلاین مدنظرتان است را طراحی کنید برای تعداد سوالات هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر تعداد سوال که نیاز است اضافه کنید. ابتدا باید نوع سوالی که مورد نظر شماست را از لیست کشویی سمت راست مطابق شکل زیر انتخاب کنید. این پلاگین شامل 15 نوع مختلف سوال مثل سوال چند گزینه­­ای ، جای خالی ، چک باکس ، پاسخ کوتاه و انواع دیگر سوال است که باید در هر سوال یکی از آنها انتخاب شود.

در این مثال ما قصد داریم سوال چندگزینه­ای را انتخاب کنیم بنابراین ما گزینه vertical multiple choice را که بیانگر سوال چندگزینه ­ای عمودی است انتخاب می­کنیم و در کادر متنی سوال خود را وارد می­کنیم و گزینه­ های سوال را هم وارد می­کنیم و گزینه صحیح را هم مشخص می­کنیم.

نکته جالب این افزونه این است که برای هر سوال می­توان از رسانه­ های مختلف مثل عکس ، ویدئو ، گیف و حتی سوال هم استفاده کرد.

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

در این مثال در سوالی که طراحی کرده ­­ایم 4 گزینه را قرار داده­ایم که پاسخ صحیح سوال گزینه 2 است که مقدار آن را 1 قرار داده­ایم و تیک چک ­باکس آن را هم علامت زده­ایم.

همان طور که در تصویر بالا می­­بینید هر سوال می­تواند یک دسته­ بندی داشته باشد از بخش catergory آن را انتخاب کنیم به عنوان مثال یک سوال میتواند در دسته سوالات برنامه­ نویسی وب باشد و با استفاده از همین دسته­ بندی میتوان سوالات یک آزمون را انتخاب کرد مثلا در آزمون برنامه­ نویسی وب فقط سوالاتی که در دسته بندی برنامه­ نویسی وب هستند را قرار داد.

مرحله چهارم : جمع ­آوری اطلاعات تماس کاربران از طریق تب contact

در تب بعدی در پلاگین Quiz and Survey Master ، باید اطلاعات تماس کاربران را دریافت کنید برای این مطابق شکل زیر منظور روی تب دوم در افزونه Quiz and Survey Master کلیک کنید :

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

برای هر افزودن فیلد جدید روی دکمه “Add New Field” در پایین صفحه کلیک کنید تا یک فیلد جدید ایجاد شود نوع فیلد را می­توان در لیست کشویی “Field Type” انتخاب کرد که ما در این مثال نوع سوال را “open small answer” را انتخاب کرده­ ایم.

برای هر فیلد می­توان یک برچسب برای نمایش به کاربر انتخاب کرد مثلا برای بخش نام در این مثال برچسب “Name” و برای بخش ایمیل در این مثال برچسب “email” را قرار داده ­ایم.

در کادر متنی سوم هم تعیین می­کنیم که مقدار ورودی کاربر به عنوان چه متغیری قرار می­گیرد مثلا فیلد اول در نام کاربر و فیلد دوم در ایمیل کاربر قرار می­گیرد.

با تیک زدن چک ­باکس “Required?” میتوان ورود اطلاعات آن فیلد را برای کاربر الزامی کرد تا در صورت پر نکردن آن فیلد به کاربر پیام خطا داده ­شود.

بعد از افزودن فیلدهای موردنظر ، با کلیک روی دکمه آبی “save contact fields” در بالای صفحه فرم مورد نظر برای دریافت اطلاعات تماس کاربران ایجاد و ذخیره می­شود.

مرحله پنجم : تعیین محتوای پیام نمایشی به کاربر قبل از شروع آزمون

در تب سوم از افزونه Quiz and Survey Master برای ایجاد آزمون آنلاین در وردپرس ، که تب Text است پیامی که قبل از شروع آزمون به کاربر نمایش داده می­شود را میتوان تعیین کرد که این پیام می­تواند یک متن ساده باشد. نکته مهم این است که در این بخش می ­توان از رسانه­ ها مثل فیلم ، عکس یا گیف هم استفاده کرد.

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

در لیست کشویی تصویر بالا با برچسب “Select Message Drop Down” چند متن آماده برای نمایش به کاربر وجود دارد که می­توان از بین آنها هم متنی که قبل شروع آزمون به کاربر نمایش داده­ میشود را انتخاب کرد.

در بخش “Customize Labels” ، میتوان لیبل دکمه مربوط به هر سوال را تعیین کرد که مثلا با کلیک روی دکمه “Next” ، کاربر به سوال بعدی منتقل میشود حال میتوانیم این برچسب را به “سوال بعدی” تغییر دهیم.

در بخش “validation” هم میتوان پیامی که به ازای ورود مقدار نامعتبر در هریک از فیلدها وارد میشود را تعیین کرد مثلا وارد کردن مقدار متنی در فیلد شماره تماس نامعتبر است و با وارد کردن متن به جای شماره در این فیلد کاربر با پیام خطای اعتبارسنجی مواجه

می­شود. پس از وارد کردن مقادیر موردنظر روی دکمه آبی “Save Text Message” کلیک کنید تا تغییراتی که اعمال کرده ­اید ذخیره شود.

مرحله ششم : تعیین تنظیمات آزمون آنلاین 

در تب options این پلاگین ، گزینه­ های متعددی برای تنظیم در ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next وجود دارد که مهمترین این گزینه­ ها شامل موارد زیر می­شود :

 • آیا “progress bar” نمایش داده شود؟
 • آیا برای مشاهده آزمون آنلاین کاربر حتما باید لاگین کند؟
 • تعداد سوالاتی که در هر صفحه باید نمایش داده شود
 • آیا آزمون محدودیت زمانی دارد؟
 • اگر آزمون محدودیت زمانی دارد محدودیت زمانی آن چقدر است؟
 • آیا بعد از پایان آزمون ، عملکرد کاربر ارسال شود؟
 • در یک آزمون حداکثر چند سوال می­توان ایجاد کرد؟
 • تعیین تاریخ و زمان برگزاری آزمون
 • در یک زمان واحد حداکثر چند کاربر می­توانند در آزمون شرکت کنند؟
 • آیا امکان آزمون مجدد وجود دارد؟
 • آیا نام دسته ­بندی سوالات به کاربر نمایش داده شود؟

علاوه بر مواردی که در لیست بالا به آنها اشاره کردیم تنظیمات دیگری هم وجود دارد که می­­توان آنها را تعیین کرد

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

اگر تنظیمات آزمون آنلاین را مطابق شکل بالا قرار دهید کاربر برای پاسخ به سوالات 5 دقیقه زمان خواهد داشت.

مرحله هفتم : تنظیم محتوای ایمیل ها برای ارسال به کاربر و مدیر آزمون

تب بعدی در پلاگین ساخت آزمون آنلاین در وردپرس ، تب email که برای تنظیمات ایمیل ارسالی به کاربران و مدیران است که اطلاعات ایمیل کاربران را قبلا در تب contacts دریافت شده­ است

به طور پیشفرض ­، مقدار این تب “QUESTIONS_ANSWERS_EMAIL%” است که یک ایمیل حاوی پاسخ کاربر به سوال و پاسخ صحیح آن به خود کاربر و مدیر ارسال میشود البته می­توان با استفاده از بیش از 30 متغیر مختلف تغییراتی در ساختار ایمیل ارسالی به کاربر و مدیر سایت ایجاد کرد.

مرحله هشتم : تنظیمات صفحه نتایج نهایی آزمون

تب بعدی تب تنظیمات نحوه نمایش نتیجه آزمون به کاربر است که در آن می­توان با ساختارهای مختلف نتایج آزمون را به کاربر و مدیر آزمون نمایش داد که در شکل زیر ما یک ساختار را که در سمت چپ تصویر قرار دارد نمایش داده­ایم.

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

ما در این تب ساختار زیر را ایجاد کرده ایم :

Thanks for submitting your response %USER_NAME%!

You completed the Exam in %TIMER_MINUTES% minutes %TIMER% seconds and scored %POINT_SCORE% points. %AMOUNT_CORRECT% answers were correct and you got %CORRECT_SCORE%%.

Following are your answers:

%QUESTIONS_ANSWERS%

البته می­توان با استفاده از بیش از 30 متغیری که در تصویر زیر نمایش داده ­شده ­اند نحوه نمایش نتایج آزمون به کاربر یا مدیر آزمون را تغییر داد:

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

بعد از تعیین نحوه نمایش نتایج آزمون ، روی دکمه آبی “save result page” کلیک کنید تا اطلاعاتی که وارد کرده ­اید ذخیره شوند.

مرحله نهم : استایل صفحه آزمون

تب بعدی تب استایل است که در آن می­توان از استایلهای پیشفرض زیادی برای تعیین نحوه نمایش آزمون به کاربر استفاده کرد البته برای این کار می­توان استایل ها و cssهای سفارشی هم ایجاد کرد تا نحوه نمایش آزمون به کاربر را سفارشی­ سازی کرد.

بعد از انتخاب استایل مورد نظر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تغییرات شما اعمال شوند.

مرحله دهم : پیش نمایش و انتشار آزمون

در مرحله آخر همانطور که مشاهده می­کنید میتوان پیش­ نمایش آزمونی که طراحی شده است را مشاهده کرد و سپس آن را انتشار داد برای پیش نمایش آزمون باید مطابق شکل زیر روی آیکون بالای صفحه کلیک کرد تا آزمون طراحی­ شده نمایش داده شود که با کلیک روی این آیکون این آزمون در یک برگه جدید نمایش داده می­شود.

مراحل ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next

اگر با مشاهده پیش­ نمایش آزمون ، آزمون طراحی شده مطابق خواسته شماست می­توانید مطابق شکل بالا ، آن را با کلیک روی دکمه “Publish Quiz” در بالای صفحه منتشر کنید.

با اجرای مراحلی که در این محتوا بیان شد می­توان به راحتی اقدام به ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next کرد بعد از طراحی آزمون باید آن را در یک صفحه یا پست قرار داد یا یک لینک از آزمون ساخته­ شده ایجاد کرد که برای این منظور باید از shortcode آزمون ساخته شده استفاده کرد. برای مشاهده shortcode آزمون ساخته شده با استفاده از پلاگین Quiz and Survey Master باید با کلیک روی بخش QSM در منوی سمت راست داشبورد وردپرس سایت مطابق مسیر زیر پیش رفت :

QSM -> QSM Dashboard > Edit, previously created quizzes

با پیمایش مسیر بالا اگر می­خواهید shortcode آزمون را در یک صفحه یا پست خالی قرار دهید shortcode .را به عنوان یک کد embed کپی کنید و اگر به دنبال ایجاد یک لینک برای آزمون هستید گزینه Link Shortcode را انتخاب کنید.

نتیجه­ گیری

در این مقاله نحوه ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next را به شما آموزش دادیم نکته جالب این است که این افزونه دارای بیش از 34 افزونه حرفه­­ ای مکمل است که با استفاده از این افزونه ­ها میتوان به راحتی آزمون های پیشرفته ­تری ایجاد کرد.

علاوه بر افزونه Quiz and Survey Master وردپرس افزونه­ های دیگری هم برای ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Quiz Master Next وجود دارد که مراحل طراحی آزمون در آنها شبیه همین افزونه است.

امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده ­باشد در پایان از اینکه وقت خود را به مطالعه این محتوا اختصاص دادید متشکریم.

سوالات متداول

 • آیا به کمک این آزمون‌ساز می‌توان نمره علمی برای افراد در نظر گرفت؟
  بله! چنانچه اطلاعات کامل را برای افراد در نظر بگیرید، می‌توانید نمره علمی نیز برای آن‌ها تعریف کنید و از بخش Quizzes Result آن را مشاهده کنید.
 • تعداد سوالاتی که مطرح می‌شود محدود است؟
  خیر. هیچ محدودیتی در کار نیست. هر تعداد سوال و جوابی که می‌خواهید ایجاد کنید، امکان‌پذیر است.
 • از این آزمون‌ساز برای چه سایت‌هایی می‌توان استفاده کرد؟
  هر سایت آموزشی که نیازمند طرح سوال باشد، وبسایت‌های روانشانسی که آزمون‌های مختلف دارند و حتی سایت‌هایی که نیازمند فرم نظرسنجی هستند، می‌توانند از این افزونه کمک بگیرند.
 • آیا این افزونه با تمامی نسخه‌های وردپرس سازگار است؟ 
  خیر، برای استفاده از این افزونه حتما باید وردپرس خود را بروزرسانی کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

چنانچه سوالات دیگری دارید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کرده تا پاسخگوی شما دوستان باشیم.

مقالات پیشنهادی : 

ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با HD Quiz

ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Wp Pro Quiz

دانلود افزونه Quiz Master Next (نسخه 6.0.1)

https://dl.hamyarwp.com/2018/07/HAMYARWP-quiz-master-next6.0.1.zip

https://wordpress.org/plugins/quiz-master-next

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  این افزونه از لحاظ کارایی واسه جامعه 1000 تا 2000 نفری که بخان شرکت کنند مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  و اینکه اگه بخام خروجی بگیرم با توجه به اینکه در نسخه رایگان این امکان وجود نداره چه پیشنهادی دارید؟
  نشخه کاملش رو از کجا میشه تهیه کرد؟

 2. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  فرم رو روی سایت که میزارم گزینه ارسال رو نشون نمیده
  مشکل از چی میتونه باشه؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این دکمه تنظیماتی نداره و بصورت پیش فرض اضافه میشه.

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   روی سایت دیگه ای تست کردم درست بود
   به نظرم مشکل از قالب سایتمه

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   قطعا. حالا این ناسازگاری رو باید پیدا کنید

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   من قالب سایت رو کلا تغییر دادم مشکلن برعکس شد
   یعنی الان دکمه ارسال فرم داره ولی سوالات رو نشون نمیده
   البته سوالات رو موقع لود صفحه یک لحظه کوتاه نشون میده و سری پناهنش میکنه

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   من با php زیاد آشنا نیستم ولی از داخل فایل page.php که داخل فولدر قالب هست وقتی تابع فراخوانی فوتر رو حذف میکنم سوالات باز میشه ولی دکمه ارسال رو حذف میکنه
   ممنون میشم راهنمایی کنید در این زمینه

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   بهترین راه حل برای شما غیرفعال کردن تمامی افزونه‌ها به غیر از افزونه مذکور هست. به احتمال زیاد افزونه‌ای موجوده که باعث تداخل میشه.

 3. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام آیا این افزونه سوال تشریحی دارد؟

 4. 5 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  با احترام و تشکر از همیاروردپرس

  افزونه Quiz And Survey Master علی رغم اینکه همه سوالات و پاسخ ها به درستی و دقت زیاد ایجاد و ثبت می شود در این افزونه . در هنگام استفاده توسط کاربر برای آزمون . در مشاهده صفحه نتایج برخی سوالات بی پاسخ می ماند علی رغم اینکه کاربر پاسخ همه ی انها را درج و ثبت نموده است .
  منظور اینکه علی رغم اینکه کاربر که در آزمون شرکت کرده پاسخ به همه سواات را می دهد . ر هنگام مشاهده صفحه نتایج جای برخی سوالات بی جواب می ماند . !
  اقداماتی که انجام دادیم ولی نتیجه نداد !!!
  متن سوال عوض کردیم . از ابتدا همه ی سوال ها حذف و دوباره جواب ها طراحی شدند . جواب چه صحیح و چه اشتبا ه در صفحه نتایج برخی سوال ها بی پاسخ خالی میماند !
  با نهایت تشکر از پاسخ شما .

 5. 6 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقت بخیر
  از این افزونه برای ساخت تست mbtiهم میشه استفاده کرد؟

 6. سلام…ببخشید از طریق این افزونه چطور باید برای تست روانشناسی جواب انتخاب کرد؟مثلا کسی ک تسست رو انجام داده بر اساس امتیازش بهش بگیم چه شخصیتی داره..میشه راهنماییم کنید؟

 7. سلام
  میشه از نتایج خروجی گرفت؟
  یا اینکه میشه نوع سوالات رو انتخاب کرد مثلا چند گزینه ای، تشریحی، جا خالی، چند جوابی؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   امکان خروجی گرفتن فقط در نسخه پرمیوم موجوده.
   نوع سوالات هم فقط به صورت چند گزینه‌ای هست

 8. 6 سال عضو همیار وردپرس

  عالی بود ممنون

 9. سلام. خسته نباشید
  قابلیت نمره منفی هم وجود داره که به ازای پاسخ های غلط امتیاز منفی به کاربران داده بشه؟

 10. با سلام
  ايا امكان دريافت هزينه از شركت كنندگان ازمون وجود دارد؟!