راهنمای دکوراسیون خانه های مستطیلی شکل

دکوراسیون خانه های مستطیلی دکوراسیون خانه های مستطیلی

چیدمان یک خانه مستطیلی شکل می تواند یک چالش بزرگ بر سر راه طراح داخلی و یا صاحب خانه باشد. هیچ کس دوست ندارد در خانه ای که به شکل راهرو و یا اتوبان ساخته و چیده شده است، وقت بگذراند.

بنابراین ایجاد فضایی دلنشین که احساس خوشایندی به ساکنین و مهمان ها بدهد، در خانه های مستطیلی شکل نیاز به سلیقه، خلاقیت و مهارت بالایی دارد. در واقع چیدن مبلمان و دیگر وسایل در سالن و پذیرایی مستطیلی شکل، می تواند به طرقی در برطرف کردن احساس ناخوشایندی که شکل مربع یا مستطیل در خانه به ما میدهد کمک کند.

خوشبختانه در بحث دکوراسیون داخلی راه هایی وجود دارد که اتاق نشیمن، هال و پذیرایی مستطیلی شکل را به فضایی راحت و خوش نشین برای ساکنین یا مهمان ها تبدیل می کند.

برای مثال اگر یک مسیر خالی در نشیمن مستطیلی شکل ایجاد کنید، که بتوانید به راحتی از آن عبور و مرور کرده و در رفت و آمد باشید، جریان درستی را در آن به راه انداخته اید. در غیر اینصورت حسی از سردرگمی به کسی که می خواهد از بین اسباب و وسایل راه عبوری برای خودش پیدا کند، دست می دهد.

ما در این مقاله همراه با شما ترفندهایی که برای دکوراسیون خانه های مستطیلی شکل به کار می آید را مرور می کنیم. پس اگر قصد دارید مهارت هایی را در مورد چیدمان خانه مستطیلی شکل خود یاد بگیرید، بهتر است با ما همراه باشید:

دکوراسیون خانه های مستطیلی

Rectangular house decoration1
دکوراسیون خانه های مستطیلی

ترفندهای برای چیدمان خانه های مستطیلی شکل

در دکوراسیون خانه های مستطیلی، همواره این سه مورد مهم را باید در نظر داشته باشید؛ نحوه چیدن مبلمان، نحوه حفظ فضا و روش هایی که اتاق ها را بزرگتر و بازتر نشان می دهد.

در ابتدا در مورد چیدمان مبل نکاتی را به شما آموزش می دهیم:

 • به جای استفاده از مبلمان چهار گوش، از میز و مبل گرد استفاده کنید. به کار گیری میز و مبل گرد در اتاق مستطیلی شکل از چهارگوش بودن فضا کم می کند. قرار دادن مبلمان چهار گوش در اتاق پذیرایی مستطیلی شکل، آن را به شکل دالان در آورده و به ساکنین احساس ناخوشایندی می دهد.

وجود یک میز گرد نیز در وسط اتاق پذیرایی و بین صندلی ها می تواند خطوط مستطیل و یا مربع را بشکند و تنوعی از اشکال به فضا بدهد.

 • از وسایل چهار گوش و یا دراز و باریک در چیدمان پذیرایی مستطیلی شکل استفاده نکنید.

وسایلی که چهار گوش و باریک هستند، اتاق را شبیه به تونل می کنند. خطوط وسایل باریک و دراز، هم راستای دیوارها می شوند و به ساکنین و مهمان ها احساسی شبیه به حضور در راهرو یا تونل می دهند. در چنین فضایی هر کسی دوست دارد زودتر به انتهای تونل رسیده و از آن خارج شود!

 • صندلی ها را در گوشه های هال، اتاق نشیمن و یا پذیرایی بگذارید.

به هیچ عنوان صندلی ها را بر سر راه ورود و خروج اتاق ها نگذارید. اگر بتوانید به هر طریقی چهار گوشه اتاق را با وسایل مناسب پر کنید، در واقع عمق فضای آن را افزایش داده و تصوری از اتاق بزرگتر ایجاد کرده اید.

 • مبلمان را با زوایای ملایم بچینید.

اگر وسایل اتاق را موازی با دیوارها بچینید، اتاق را به یک جعبه در بسته و فضایی غیر قابل تحمل تبدیل کرده اید. چیدمان وسایل با زوایای ملایم و غیر هم ر استا با زوایای اتاق، باعث برطرف کردن احساس گیر کردن در جعبه مستطیلی شکل را به شما می دهد!

 • مبلمان را در وسط اتاق بچینید.

شاید این نوع از چیدمان برای حفظ فضا مناسب نباشد اما، به نوعی تمرکز را از روی زوایای چهارگوش اتاق بر می دارد. حسن دیگر این روش چیدمان اتاق مستطیلی شکل، ایجاد یک فضای مناسب برای رفت و آمد در اتاق است.

 • از قرار دادن مبل های دراز درست در کنار دیوار خودداری کنید.

قرار دادن مبل های دراز چسبیده به دیوار باعث کمتر دیده شدن فضا و بیشتر دیده شدن دیوارها و زوایای نامطلوب می شود. مبل های تکی کوچک بهترین گزینه برای دکوراسیون اتاق پذیرایی مستطیلی شکل هستند.

نکاتی در مورد حفظ فضا در دکوراسیون خانه های مستطیلی شکل:

 • در اتاق های مستطیلی شکل از قفسه های بلند استفاده کنید.

در چیدمان نشیمن، هالی یا پذیرایی مستطیلی شکل باید تا جایی که امکان دارد از وسایلی استفاده کنید، که در تماس با کف اتاق نباشند. اگر قفسه های مورد نظر خود را در قسمت های بالایی دیوار نصب کنید، می توانید زیر آنها مبلمان و وسایل دیگر را بچینید.

 • دورتادور مسیر رفت و آمد اتاق را وسیله بچینید.

در مورد مسیری که قرار است آدم ها از آن رفت و آمد کنند، خوب فکر کنید. اگر مبل راحتی خود را درست چسبیده به دیوار قرار دهید، به نوعی مسیر رفت و آمد ساکنین را سد کرده اید.

پس بهترین راه ممکن این است که ابتدا مسیر عبور و مرور درست را تعیین کنید و سپس می توانید دورتادور آن مسیر را مبل و یا وسایل دیگر بچینید.

 • برای استفاده کاربردی و موثر از فضا، اتاق را به دو بخش تقسیم کنید.

این کار به شما کمک می کند که اتاق را از حالت مستطیلی شکل خارج کرده و همزمان فضای بیشتری داشته باشید. شما می توانید هر بخش را به کاربرد خاصی اختصاص دهید. برای مثال بخشی را با چیدن مبل راحتی و تلویزیون به نشیمن تبدیل کرده و بخش دیگر را به قرارگیری کتابخانه و میز و صندلی مطالعه و یا میز نهار خوری اختصاص دهید.

فراموش نکنید که بین این دو بخش و ورودی و خروجی اتاق نیز باید مسیری برای عبور و مرور در نظر بگیرید.

Rectangular house decoration2
دکوراسیون خانه های مستطیلی
 • از وسایلی استفاده کنید که در عین اینکه جای کمی را اشغال می کنند، خود نیز گنجه ای برای جایگیری وسایل دیگر محسوب می شوند؛

برای مثال یک میز تلویزیون که دارای کشو و قفسه است، می تواند دی وی دی ها، هندزفری، فلش مموری ها و کلیه وسایل و ابزار اینچنینی را در خود جای دهد.

کنسول ها نیز انتخاب خوبی برای قرار دادن وسایل مختلف در درون خود و در نتیجه حفظ قابل توجه فضا هستند.

ترفندهایی در رابطه با موضوع دلباز بودن و روشنایی دکوراسیون خانه های مستطیلی شکل:

همانطور که می دانید دلباز بودن و روشنایی کافی برای همه بخش های خانه به خصوص؛ اتاق نشیمن، هال و همچنین اتاق پذیرایی اهمیت زیادی دارد.

 • تا جایی که امکان دارد در رنگ آمیزی اتاق های مستطیلی شکل، از رنگ های روشن استفاده کنید.

رنگ های روشن به فضا حجم می دهند و آن را بزرگارو پر نورتر نشان می دهند. درحالیکه رنگ های تیره فضا را بسته و کوچک نشان داده و حس خفگی را به ساکنین القاء می کنند.

اگر دیوارهای خانه مستطیلی شکل شما بنفش، قرمز، آبی تیره و یا طوسی است؛ سعی کنید با رنگ هایی نظیر آبی روشن و یا بژ آن را دوباره رنگ آمیزی کنید.

 • در اتاق های مستطیلی شکل خانه خود پنجره های بزرگ و آینه های قدی، تعبیه کنید.

وجود پنجره در هر اتاقی، باعث بزرگتر دیده شدن آن می شود. پنجره ها منظره ای از فضای بیرون را به داخل خانه می آورند.

همچنین نور کافی و طبیعی تنها از طریق یک پنجره با اندازه متناسب می تواند به خانه شما راه پیدا کند.

پس خانه خود را از نعمت پنجره محروم نکنید و به هیچ وجه وسایل و مبلمان خود را در جلوی پنجره ها قرار ندهید.

آینه ها نیز می توانند اتاق را تا دو برابر بزرگتر از اندازه واقعی نشان دهند. این موضوع به خاطر خطای دیدی است که چشمان ما در هنگام تماشای اتاق از آینه مرتکب می شود.

با قرار دادن یک تا چند آینه در اتاق پذیرایی، هال یا نشیمن خود؛ البته به صورت اصولی و فکر شده، احساس خوشایندی را در ساکنین و مهمان ها ایجاد می کنید.

 • با قرار دادن گل و گلدان و سبزینگی در چیدمان اتاق پذیرایی، هال و نشیمن مستطیلی شکل خود، حس تازگی را به خانه خود بیاورید.

داشتن گیاه های کوچک در جای جای خانه شما، انرژی و سرزندگی را به ساکنین و مهمان ها القاء می کند.

تحقیقات زیادی در این مورد انجام گرفته و همگی آنها نشان داده اند، که وجود گل و گیاه در خانه احساس فوق العاده ای به ساکنین می دهد و از حس نامطلوب خانه دالان شکل به شدت می کاهد.

البته در تعداد گلدان هایی که در خانه خود قرار میدهید، زیاده روی نکنید. سعی کنید این گل و گیاه ها را با دقت و سلیقه فراوان انتخاب و در جای درستی از خانه خود قرار دهید.

angular house decoration3
دکوراسیون خانه های مستطیلی

چالش دکوراسیون خانه های مستطیلی شکل را با حوصله و ذوق خود، به فرصت تبدیل کنید

درست است که چیدمان دکوراسیون پذیرایی، هال و نشیمن یک خانه مستطیلی شکل کار دشواری به نظر می رسد اما، کافیست ذائقه هنری خود را به کار بیندازید و با حوصله و دقت از ترفندهایی که به شما آموزش دادیم استفاده کنید.

مطمئن باشید تبدیل اتاق های مستطیلی شکل خانه شما به فضایی دلنشین و گرم، غیر ممکن نیست.

منبع: وب سایت آدرس

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.