ریدایرکت 301 در وردپرس چیست و چه تاثیری بر روی سئوی وبسایت دارد؟

ریدایرکت 301 در وردپرس ریدایرکت 301 در وردپرس

اطلاعات شما درباره ریدایرکت چیست؟ آیا می‌دانید وقتی می‌گویند ریدایرکت کنید یعنی باید چه کاری انجام دهید؟ معمولا زمانی که آدرسی در سایت یا دامنه‌ای را تغییر می‌دهید با کاهش رتبه در گوگل و تغییر برخی از فاکتورهای مهم رو به رو می‌شوید. برای اینکه جلوی این اتفاق را بگیرید یا به حداقل برسانید باید از عملیات ریدایرکت کردن استفاده کنید. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟ یکی از انواع ریدایرکت که در این زمان انجام می‌شود ریدایرکت 301 در وردپرس است. در این مقاله می‌خواهیم انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس را با هم مورد بررسی قرار دهیم و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا در مواقع مورد نیاز با آگاهی کامل از آن استفاده کنیم.

ریدایرکت 301 در وردپرس

فرض کنید مدت‌ها برای مطالب خود از یک آدرس مشخص استفاده می‌کردیم، حال به هر دلیلی باید آن را تغییر دهیم. مسلما با تغییر آن به مشکل می‌خوریم زیرا آدرس قبلی در گوگل ثبت شده و حال با تغییر آن، کاربران مجدد روی آدرس قبلی رفته و به طور حتم با خطای 404 (صفحه مورد نظر یافت نشد) مواجه می‌شوند. برای اینکه جلوی این اتفاق را بگیریم باید از ریدایرکت 301 در وردپرس استفاده کنیم.

انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس در واقع باعث می‌شود تا با کلیک روی همان لینک قدیمی، تمامی کاربران به آدرس جدید منتقل شوند. اینگونه دیگر خطایی را دریافت نمی‌کنند و مشکلی پیش نمی‌آید. به عبارت دیگر ریدایرکت 301 تغییر یک آدرس به آدرس جدید به طور دائمی است.

301 redirect- انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس
انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس

چگونه باید عملیات انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس را انجام دهیم؟

اگر ریدایرکت شما در سطح سرور باشد باید با تغییر در فایل htaccess. صورت گیرد. اما ما معمولا در وردپرس به کمک افزونه می‌توانیم این‌کار را عملی کنیم. یکی از افزونه‌هایی که به راحتی این‌کار را انجام می‌دهد، افزونه Yoast SEO است. با کمک بخش بازگشتی‌ها در این افزونه که البته متعلق به نسخه پرمیوم است می‌توانید هر آدرسی را که می‌خواهید ریدایرکت کنید.

redirect on yoast- ریدایرکت کردن با کمک بازگشتی ها
ریدایرکت کردن از بخش بازگشتی ها

اما افزونه‌های دیگری نیز وجود دارند که بصورت اختصاصی این‌کار را انجام می‌دهند. مثلا از افزونه SEO Redirection نیز برای این منظور می‌توان استفاده کرد.

تاثیر ریدایرکت 301 بر سئو

از این بحث‌ها که بگذریم، به نظر شما انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس چه اثری بر سئوی سایت دارد؟
در گذشته با تغییر آدرس و استفاده از ریدایرکت 301 در وردپرس همه ما نگران می‌شدیم. حتی در برخی موارد مشاهده می‌شود بسیاری به دلیل همین کاهش رتبه پروتکل سایت خود را از HTTP به HTTPS تغییر نداده‌اند که اصلا اتفاق جالبی نیست. زیرا با این تغییر رتبه سایت چند درصدی کاهش یافته و ضربه‌ای به آن وارد می‌شد. همین امر در بسیاری موارد باعث استفاده از آدرس‌های بی‌ربط شده و ما را از روال درست و استاندارد دور می‌کرد. اما در حال حاضر گوگل اعلام کرده که اصلا مشکلی با این قضیه ندارد و با انجام عملیات ریدایرکت چه برای آدرس‌های داخلی سایت و چه برای دامنه، خطری در پی ندارد.

ریدایرکت 301 یا 302

همان‌طور که ریدایرکت 301 وجود دارد، ریدایرکت 302 نیز موجود است. فقط تفاوت این دو در موقتی و قطعی بودن آن است. در واقع ریدایرکت 301 در وردپرس یک تغییر آدرس ثابت و قطعی است اما در 302 این‌چنین نیست. یعنی کاملا موقتی است و باید حواستان باشد که اشتباهی به جای یکدیگر به کار نبرید تا باعث به وجود آمدن مشکلات و ضرر رساندن به رتبه سایت نشود.

اما از هر دو روش هم که استفاده کنید بنا به قانون جدید گوگل با هیچ کاهش رتبه‌ای مواجه نمی‌شوید. اما مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای هر صفحه‌ای قرار نیست این کار را انجام دهید یا از این امکان به وفور استفاده کنید. سعی کنید همیشه بهینه کار کنید. اینکه بخواهید ریدایرکت 301 در وردپرس را به هر صفحه نامرتبطی بدهید، مسلما رتبه‌ای دریافت نمی‌کنید و به مشکل برمی‌خورید. پس دقیق باشید باید انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس را به گونه‌ای اجرا کنید که ترافیک از صفحه پیشین به صفحه جدید منتقل شود نه اینکه از بین برود.

  سلب مسئولیت از لینک های وابسته در پست های وردپرس

چه زمانی باید از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

بهتر است بدانیم که چه زمانی دقیقا باید از ریدایرکت 301 استفاده کنیم و چه زمانی استفاده از آن مفید است؟ در واقع در چند مورد استفاده از این نوع ریدایرکت ضروری است:

 • دایرکتوری مسیر نصب وردپرس خود را تغییر دادید.
 • زمانی که دامنه وبسایت خود را عوض می‌کنید.
 • زمانی که ساختار پیوند یکتای مطالب را تغییر می‌دهید و می‌خواهید کاربران به پست جدید منتقل شوند.
 • در صورتی که می‌خواهید یک مقصد کانونی را روی صفحه اصلی خود حفظ کنید.

فواید استفاده از ریدایرکت 301 در سایت

redirect- فواید استفاده از ریدایرکت
فواید استفاده از ریدایرکت 301

حال می‌خواهیم ببینیم استفاده از ریدایرکت 301 در سایت دقیقا چه سودی به حال سایت ما دارد و در واقع به چه دردی می‌خورد.

تجربه کاربران در بازدید از سایت شما

زمانی که شما آدرس‌هایی را در سایت خود تغییر می‌دهید، مسلما آدرس قبلی ما مشکل 404 مواجه می‌شود و کاربران با مشاهده آن با یک صفحه 404 مواجه شده که واقعا برای شما خطرناک است. زیرا آن را خیلی سریع رها کرده و بیخیال سایت شما می‌شوند. برای اینکه کاربران خود را از دست ندهید، حتما از انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس استفاده کنید.

موجودیت در موتورهای جستجو

مطالب و صفحات وبسایتتان در موتورهای جستجو بعد از چندی ایندکس خواهد شد. بهترین گزینه بعد از تغییر آدرس‌ها، استفاده از ربدایرکت 301 است تا خللی در عملکرد سایت به وجود نیاید و گوگل متوجه می‌شود که آدرس قبلی به جدید منتقل شده است. فقط کمی زمان می‌برد تا این موضوع توسط گوگل بررسی شود.

اشتباهات رایجی که در ریدایرکت 301 باید رعایت کنیم

تا اینجا به میزان اهمیت ریدایرکت 301 پی بردیم اما اشتباهات رایجی وجود دارد که ممکن است مرتکب شوید. بنابراین برای اینکه دچار چنین خطاهایی نشوید، بد نیست با آن‌ها آشنا شوید.

1- تنظیم ریدایرکت 301 بین دو ورژن http و http://www

آدرس با http و با http://www متفاوت است و اصلا یکی محسوب نمی‌شود. پس در هنگام استفاده از ریدایرکت 301 به این موضوع توجه کنید تا امتیاز گوگل را از دست ندهید.

2- انتقال به دامنه جدید قبل از استفاده از ریدایرکت 301

تا زمانی که تنظیمات 301 را اجرا نکردید، به هیچ وجه به سمت دامنه جدید حرکت نکنید. زیرا ترافیک سایت شما با مشکل مواجه خواهد شد. پس این مورد را نیز حتما در نظر بگیرید تا زحماتتان هدر نرود.

3- ریدایرکت آدرس‌های قدیمی وبسایت

شاید تصور کنید با ریدایرکت کردن آدرس‌های قدیمی سایت به مشکل برمی‌خورید اما باید فکری به حال آن‌ها بکنید. همانطور که مطالب قدیمی را بروزرسانی می‌کنید، آدرس‌ها را نیز باید نوسازی کنید (البته در صورت لزوم). برای همین می‌توانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

نتیجه نهایی

اگر می‌خواهید آدرسی را در سایت تو تغییر دهید، نگران نباشید و نترسید. آن را تغییر دهید اما از ریدایرکت 301 در وردپرس استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاید و اتفاق بدی برای رتبه سایتتان نیفتند. در این مقاله سعی کردیم درباره انتقال آدرس با ریدایرکت 301 در وردپرس صحبت کنیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم تا با اقدامات اشتباه رتبه خود را در گوگل کاهش ندهید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام ویدیوی آموزشی برای ریدایرکت کردن نیست ؟
  من برام بعضی چیزا نامفهموه .
  مثلا من یه سری موسیقی در قالب محصول قرار دادم ولی نامک اون و … رو درست نزدم فقط تستی قرار دادم ولی الان تو سرچ ها بالا میاد .
  الان باید محصول جدید بذارم و اون قبلی هارو به این ریدارکت کنم ؟
  یا همین محصول رو ویرایش بزنم .
  یه آموزش ویدویی هم قرار میدادین برای همین ریدایرکت خیلی خوب میشد . راستی سایت برا سئو سایت هیچ کاری نکردم تو سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس و .. هم ثبت نکردم .

  • 6 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   اگر یواست سئوی پرمیوم بگیرید وزمانی که نامک رو تغییر بدید بالای صفحه یه پیام میاد که میگه با کلیک رو دکمه زیر آدرسها ریدایرکت میشن.