سئوی وردپرس با Yoast SEO (آموزش گام به گام)

سئوی وردپرس

بروزرسانی به نسخه ۷٫۱ توسط محدثه اسماعیلی
همان‌طور که می‌دانید مقوله سئوی وردپرس از موارد بسیار مهم در هر نوع وبسایت است که باید توجه شایانی به آن داشت. سئوی وردپرس دارای بخش‌های گسترده‌ای است که برای همگان قابل درک نیست اما به هر جهت باید تلاش کرد تا محتوای وبسایت را به گونه‌ای مناسب برای موتورهای جستجو بهینه کنیم تا بتوان قدمی در جهت بهبود جایگاه وبسایت برداشت. یکی از راه‌کارهای مناسب برای بهینه‌سازی محتوای وبسایت استفاده از افزونه‌های سئوی وردپرس است که در این میان
افزونه Yoast SEO جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

سئوی وردپرس

افزونه Yoast SEO مورد مناسبی برای ارزیابی عناصر سئوی داخلی است اما به این معنی نیست که پس از نصب آن کار تمام شده! این افزونه مواردی که از نظر موتورهای جستجو حائز اهمیت هستند را بررسی کرده و پیشنهادهایی در جهت بهبود آن‌ها ارائه می‌دهد. ویژگی بسیار خوب Yoast SEO این است که هم زمان با تهیه محتوا آن را بررسی می‌کند و در انتهای مقاله بخشی برای بهبود ارائه می‌دهد که نسبت به تغییرات محتوا واکنش داده و کاملاً پویا است.

سئوی وردپرس با Yoast SEO

yoast seo- سئوی وردپرس

افزونه Yoast SEO یکی از افزونه‌های اصلی در حوزه سئوی وردپرس است که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز کرد و بروزرسانی‌های مداوم، آن را محبوب کرده است به‌طوری که هم‌اکنون بیش از ۵ میلیون نصب فعال را با امتیاز ۴٫۹ از ۵ به خود اختصاص داده است. این افزونه قوانینی را در توابع خود جای داده که نتیجه نهایی موردپسند ربات‌های گوگل و کاربران قرار گیرد.

امکانات افزونه Yoast SEO

 • مدیریت سایت مپ
 • بروزرسانی های مداوم
 • توابع قدرتمند
 • پشتیبانی قوی
 • حاوی نکات مورد نظر موتورهای جستجو برای سئوی محتوا
 • کنترل آدرس‌ها برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری
 • امکان کنترل متا تگ‌ها
 • و…

نصب و راه‌اندازی افزونه

برای شروع کار افزونه Yoast SEO را از انتهای مقاله دانلود کرده و در پنل مدیریتی وردپرس به منوی افزونه‌ها و زیر منوی افزودن رجوع کرده سپس اقدام به نصب و فعال‌سازی افزونه کنید. پس از فعال‌سازی منوی جدیدی تحت عنوان سئو به پنل مدیریتی وردپرس شما اضافه خواهد شد.

general- سئوی وردپرس

نکته: پس از فعال‌سازی افزونه، گزینه دسترسی سریع افزونه به ادمین بار اضافه خواهد شد. برای سهولت در پیکربندی افزونه می‌توانید از بخش پیکربندی گام به گام شروع به تنظیم افزونه کنید. نسخه جدید این افزونه به تفکیک بخش‌ها پرداخته و پیکربندی آن بسیار ساده‌تر شده است.

منوی سئوی وردپرس شامل شش زیر منو به شرح زیر است.

 1. عمومی: شامل بخش‌های تنظیمات عمومی و مشاهده اطلاعیه‌ها است.
 2. ظاهر جستجو: شامل تنظیمات نحوه نمایش محتوا است.
 3. میز فرمان جستجو: بخشی برای وارد کردن کد تاییدیه گوگل است.
 4. اجتماعی: بخشی برای کنترل و مدیریت شبکه‌های اجتماعی است.
 5. ابزارها: شامل ابزارهایی برای درون‌ریزی و برون‌بری اطلاعات سئوی وردپرس و تنظیمات فایل‌های اصلی است.
 6. نسخه پولی: برای مشاهده ویژگی‌های نسخه پرمیوم و ارتقا از این بخش می‌توان کمک گرفت. تنظیمات را از زیر منوی اول شروع می‌کنیم.

زیر منوی اول: عمومی

تنظیمات را از زیر منوی عمومی شروع می‌کنیم. این بخش شامل سه سربرگ است.

 • پیشخوان
 • امکانات
 • ابزارهای وبمستر

پیشخوان

از طریق اولین سربرگ به نام پیشخوان می‌توانید کلیه اطلاعات و اعلان‌های مربوط به افزونه را مشاهده کنید.

dashboard- سئوی وردپرس

امکانات

با مراجعه به سربرگ امکانات می‌توانید کلیه بخش‌ها را در حالت فعال یا غیرفعال قرار دهید. در این بخش امکان فعال‌سازی تجزیه و تحلیل خوانایی مطالب، نقشه‌های XML سایت، نوار منوی مدیریت و… وجود دارد. با توجه به نیازهای خود بخش‌های دلخواه را فعال کنید. به‌طور پیش‌فرض کلیه موارد در حالت فعال قرار دارند.

facility- سئوی وردپرس

ابزارهای وبمستر

قسمت ابزارهای وبمستر شامل سه فیلد است که می‌توانید تاییدیه‌های مربوط به بینگ، گوگل و یاندکس را در این سه فیلد وارد کنید. برای دریافت هر کد می‌توانید بر روی لینک مقابل فیلد کلیک کنید. این بخش برای ایجاد اتصالات و استفاده از انواع ابزارهای وبمستران است. در پایان تنظیمات بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

webmaster tools- سئوی وردپرس

زیر منوی دوم: ظاهر جستجو

با کلیک بر روی زیر منوی ظاهر جستجو به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر هدایت خواهید شد. این بخش تنظیمات نسبتاً مهمی را شامل می‌شود که حتماً باید پیکربندی شوند. ابتدا سربرگ عمومی را بررسی می‌کنیم.

عمومی

این سربرگ برای پیکربندی تنظیمات کلی افزونه است که هنگام جستجو به بازدیدکنندگان نمایش داده می شود. دقت کنید این تنظیمات بسیار مهم هستند.

general setting- سئوی وردپرس

جداکننده‌ عنوان: در انتهای عنوان سئوی مطالب نام وبسایت درج می‌شود در این بخش می‌توانید مشخص کنید که فاصل نام وبسایت و عنوان سئو چه کاراکتری باشد که به‌صورت پیش‌فرض کاراکتر خط تیره انتخاب شده است.

صفحه خانه: در این بخش می‌توانید برای صفحه اصلی خود عنوان و توضیحات مورد نظر را وارد کنید.

گراف دانش: از کشوی مقابل این بخش می‌توانید مشخص کنید که صاحب وبسایت یک شخص حقیقی است یا حقوقی. در صورتی که وبسایت شخصی است گزینه شخص را انتخاب کرده و در فیلد بعدی نام خود را وارد کنید. در صورتی که وبسایت متعلق به سازمان یا شرکت است گزینه شرکت را انتخاب کنید و در فیلدهای بعدی نام شرکت را وارد کرده و تصویری را به‌عنوان نماد شرکت بارگذاری کنید.

انواع محتوا

سربرگ انواع محتوا شامل تنظیمات مرتبط با فعال‌سازی درج تاریخ نوشته‌ها و برگه‌ها، فعال‌سازی نمایش فیلد توضیحات متا برای برگه‌ها و نوشته‌ها، فعال‌سازی امکان نمایش برگه‌ها و نوشته‌ها در موتورهای جستجو است.

multimedia- سئوی وردپرس

سربرگ‌های طبقه‌بندی‌ها و بایگانی‌ها نیز به همین روال و به همین صورت پیکربندی می‌شوند.

زیر منوی سوم: میز فرمان جستجو

پس از تنظیمات، نوبت به برقراری اتصالات می‌رسد. برای این منظور به زیر منوی میز فرمان جستجو رجوع کنید با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه می‌شوید. تنظیم این بخش باعث می‌شود که نظارت بیش‌تری را بر روی وبسایت خود داشته باشید. در این صفحه بر روی دکمه دریافت کد تصدیق گوگل کلیک کنید.

setting- سئوی وردپرس

پس از آن صفحه‌ای باز شده و می‌توانید جیمیل مورد نظر خود را برای برقراری اتصال انتخاب کنید که درنهایت کدی برای برقراری اتصال بین افزونه سئوی وردپرس و جیمیل انتخاب شده نمایش داده می‌شود. کدد را کپی کرده و در فیلد افزونه درج و بر روی دکمه تصدیق کلیک کنید.

gmail-سئوی وردپرس

زیر منوی چهارم: اجتماعی

این صفحه مربوط به آدرس تمامی شبکه‌های اجتماعی است. می‌توانید آدرس حساب‌های اجتماعی خود را برای برقراری ارتباط با وردپرس وارد کنید. این بخش تأثیر به سزایی در کسب امتیاز برای سئوی وردپرس دارد.

social- سئوی وردپرس

زیر منوی ابزارها

بخش ابزارها شامل سه قسمت به شرح زیر است.

درون‌ریزی و برون بری اطلاعات: به کمک این بخش می‌توانید تنظیماتی که در سایر افزونه‌های سئو مانند HeadSpace2، All-in-One SEO و… اعمال کرده‌اید را درون‌ریزی کرده و یا اینکه تنظیمات جاری خود را برون‌بری کرده و بر روی وبسایتی دیگر پیاده کنید.

ویرایشگر فایل: با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید محتوای فایل robots.txt را مشاهده و یا ویرایش کنید. همچنین در زیر این کادر امکان مشاهده و ویرایش فایل مخفی htaccess. را نیز خواهید داشت.

ویرایشگر گروهی: در این بخش لیستی از تمامی برگه‌ها و نوشته‌های خود مشاهده می‌کنید که عنوان سئوی فعلی را در مقابل هر کدام نمایش داده و امکان تغییر آن را خواهید داشت که برای تسریع در روند تغییرات عنوان‌ها در نظر گرفته شده است.

tools- سئوی وردپرس

تنظیمات سئوی داخلی پس از پیکربندی

کلیه تنظیمات پیکربندی مطابق با توضیحات فوق بود که تنها یک‌بار باید آن‌ها را اعمال کنید و در گام‌های بعدی پس از ایجاد هر نوع محتوایی می‌توانید به انتهای محتوا و باکس سئو رجوع کرده و آن را بهینه کنید.

seo setting- سئوی وردپرس

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید این باکس شامل سه بخش کلی به شرح زیر است که در ادامه به توضیح بخش‌ها می پردازیم.

بهینه‌سازی محتوا: این قسمت شامل دو سربرگ برای تنظیم کلمات کلیدی، عنوان سئو، نامک و توضیحات متا است.
اجتماعی: از بخش اجتماعی می‌توان نحوه نمایش محتوا و توضیحات آن را در شبکه‌های اجتماعی تنظیم کرد.
پیشرفته: از این قسمت نیز می‌توانید تنظیمات کلی مرتبط با هر محتوا مانند دنبال کردن محتوا توسط موتورهای جستجو را اعمال کنید.

بهینه‌سازی محتوا

همان‌طور که ذکر کردیم هدف اصلی این افزونه راهنمایی برای بهینه‌سازی محتوا است. در این بخش دو سربرگ به نام خوانایی و کلید واژه مشاهده می‌کنید.

سربرگ خوانایی: در این سربرگ می‌توانید وضعیت کلی مرتبط با پاراگراف‌ها، تعداد کلمات پاراگراف، اعلان‌های مرتبط با سرفصل‌ها و میزان خوانایی مطلوب را مشاهده کنید. سعی کنید خوانایی را در وضعیت ایدئال یا سبزرنگ قرار دهید.

سربرگ کلید واژه: در سربرگ بعدی که کلید واژه نام دارد می‌توانید عنوان سئو، توضیحات متا، کلمه کلیدی و نامک هر محتوا را درج کنید.

نکته: سعی کنید کلید واژه نزدیک‌ترین لغت به موضوع محتوای شما و منحصربه‌فرد باشد و آن را در صورت امکان در ابتدای عنوان سئو و توضیحات متا درج کنید.

keywords- سئوی وردپرس

پس از تکمیل اطلاعات محتوا، در کادر پایین‌تر که تحلیل و بررسی نام دارد می‌توانید اعلان‌های افزونه را مشاهده کنید و سعی کنید که رنگ کنار هر اعلان سبز شود. بخش تحلیل و بررسی به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را از نظر موتورهای جستجو بهینه کنید. در واقع کار اصلی افزونه همین است که شما را در بررسی و رعایت نکات سئوی وردپرس یاری کند. درنهایت هر برگه یا نوشته امتیازی را کسب می‌کند. این امتیازها با سه چراغ رنگی سبز، نارنجی و قرمز مشخص می‌شوند.

جمع‌بندی نهایی

سئوی وردپرس بخش مهمی است که صاحبان وبسایت‌ها باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس نیز از این قاعده مستثنا نیست و وبسایت‌های طراحی‌شده با وردپرس نیز باید به این مقوله توجه کنند. خوشبختانه افزونه‌های متعددی در این زمینه طراحی و توسعه داده شده‌اند که از این میان افزونه Yoast SEO جزء برترین‌ها است.

تنها کافی است این افزونه را نصب و فعال کرده و سپس آن را پیکربندی کنید. پس از یک‌بار پیکربندی در دفعات بعدی می‌توانید محتوای هر برگه یا نوشته را برای موتورهای جستجو بهینه کنید. این افزونه محتوای شما را بررسی کرده و در بخش تجزیه و تحلیل راه‌کارهایی را برای بهبود سئوی وردپرس ارائه می‌دهد.

موفق باشید.

برای دریافت نسخه حرفه‌ای و کامل افزونه می‌توانید روی دکمه نسخه حرفه‌ای کلیک کنید. 

دانلود افزونه Yoast Seo

دانلود افزونه صفحه افزونه دانلود نسه حرفه ای

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) کانال تلگرام همیار وردپرس

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

۲۵۸,۸۴۲ نفر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید شاخص

 1. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من افزونه رو نصب کردم ولی میخام توی pagination ها url ام از

  http://www.example.com/category_name/page/1

  به

  http://www.example.com/category_name/?page=1
  بهینه بشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

 2. سلام در نسخه جدید گزینه نمایش رسانه در نتایج جستو جو ندارد . من تازه سایتم رو ساختم میخواستم که عکس ها در نتایج جستوجو نمایش داده نشوند چطور باید انجامش بدم ؟

  • 11 ماه عضو همیار وردپرس

   سلام
   زیرمنوی ظاهر جستجو و سربرگ عناصر چندرسانه ای بخشی داره که نوشته:
   “نمایش رسانه در نتایج جستجو”
   این گزینه رو درحالت بله قرار بدید. موفق باشید.

 3. یک سوال این که سایت مپ بنده رو نشون نمیده و صفحه سفید هستش باید چی کارکنم تا مشکل حل بشه

 4. سلام و عرض ادب
  در قسمت نامک، بنده نام پست رو به صورت لاتین وارد میکنم، برای سبز شدن چراغ میگه که باید کلمه کلیدی رو هم در قسمت نامک وارد کنم، خب کلمه کلیدی فارسی هست و اگر وارد کنم لینک طولانی شده و از کاراکترهای ناشناس استفاده خواهد کرد، حالا اگه من تلفیقی فارسی و لاتین رو وارد کنم آیا راهی هست که در آدرس بار مرورگر بصورت همون لینک لاتین نشون بده؟ در کل پیشنهاد شما چی هست؟
  با سپاس

  • 11 ماه عضو همیار وردپرس

   سلام
   قرار دادن کلمه کلیدی داخل ادرس مفید هست اما همون طور که خودتونم فرمودید به صورت کاراکترهای ناشناس مثل علامت سوال و درصد نمایش داده میششه.
   مشکلی نداره میتونید نامک انگلییسی اما مناسب و مرتبط با موضوع بنویسید و از خطا صرف نظر کنید.

 5. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  وقتتون بخیر
  تیم یوست از کاربران ایرانی درخواست کرده تا برای افزودن قابلیت cornerstone content به زبان پارسی به این افزونه کمک کنند.
  در صورت تمایل برای کمک می‌توانید به این لینک مراجعه و در کامل کردن دیتابیس کمک کنید:
  http://forum.shopkeeper.ir/showthread.php?t=109469
  با تشکر

 6. […] لینک منبع […]

 7. سلام خانم کوهستانی.
  مرسی از زحماتتون.مثل همیشه با اموزش های کلیدیتون ما رو راهنمایی می کنید.
  خواهش می کنم برای بحث کد تاییدی گوگل یک راه حلی بفرمایید.تعدادی از دوستان هم به این مشکل اشاره کردن.
  اما اگر واقعا این مشکل حل نشه افزونه دیگه کاربردی نداره.
  از تیم همیار وردپرس خواهش می کنم کمک کنید.

  • 4 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   چشم حتما یه آموزش براش در نظر میگیرم

  • 5 ماه عضو همیار وردپرس

   خیلی متشکرم.
   ممنون می شم اگر سریع تر یک اموزش جامع و کامل در مورد این افزونه درست کنید.
   سایت های دیگه هم این اموزش ها رو دارن.ولی ما به همیار عادت کردیم.
   باز هم ممنون از زحماتتون

  • 4 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   بذارید من یه توضیح به شما بدم.
   این مشکل به خاطر سرور ایرانه و اینکه ما داخل ایران هستیم و ایران در کنسول سرچ ایران تحریمه. خیلی اتصال پیدا کردنش مهم نیست و فایده آن چنانی نداره اما برخی میگن اگه روی وردپرس پروکسی فعال بشه تایید میکنه.
   احساس کردم نیازی به آموزش نداره این دو جمله.
   موفق باشید

 8. چرا بخش ویرایشگر برای من نیست؟

  • 11 ماه عضو همیار وردپرس

   سلام
   دقیقا بعد از فعال سازی افزونه چه بخشی رو ندارید؟

 9. سلام وقتی من تنظیمات نقشه سایت را انجام میدهم sitemap.xml برایشم تشکیل نمی شود و همچین فایلی ندارم
  ممنون توضیح بدهید

  • 4 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   چشم در بروزرسانی حتما آموزش کامل رو میذاریم

 10. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام این افزونه روی فروشگاه ما فعال است
  چندین ماه بدون مشکل کار میکرد اما چند روزه میخوام محصولی رو ویرایش کنم یا پستی ارسال کنم صفحه سفید میاد
  وقتی هم غیر فعالش میکنم مشکل رفع میشه بنظرتون چکاری انجام بدم این مشکل برطرف بشه؟
  افزونه اوریجینال هست و به آخرین ورژن بروزرسانی شده

 11. 4 ماه عضو همیار وردپرس

  Your comment is awaiting approval

  شناسه گوگل وبمستر از کجا باید پیدا کنم؟؟؟؟

  من ثبت نام کردم و اون کدی که داد رو در هاست گذاشتم و قبول کرد ولی باید شناسه رو از کجا پیدا کنم نمیدونم

  و اینکه خواهشا خواهشا خواهشا کلیپ و یا راهنمایی که میذارید زیر دیپلم توضیح بدید ماهم متوجه بشیم در این پست ۳۲ تا برگه نظر داده شده همه هم فقط به مشکل برخوردن اگه در راهنمایی کمی واضح تر توضیح بدید نه مردم گرفتار میشن و نه شما سردرد میگیرین

  تشکر
  ۰

 12. سلام
  دربخش اتصال به کنسول گوگل که بعد ازوصل شدن کد میده واون کدرو هرچی میزنم میگه نمایی پیدانشد مگه برای این کار به جزثبت سایت درگوگل مسترباید کاردیگه ای بکنم؟
  الان من بااون ایمیلی که سایت رو درگوگل وبمستر ثبت کردم بااون ایمیل کانکت میشم ولی میگه نمایی پیدانشد

  • حتی باتغیر ای پی بادیگرکشورها هم درست نشد

 13. 4 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام ، در قسمت میز فرمان ، کد تایید گوگل رو وارد میکنم اما این پیغام رو میده ( هیچ حساب کاربری یافت نشد ) لطفا راهنمایی کنید.
  با چندین جیمیل هم امتحان کردم نشد.
  مرسی

 14. من یک وب سایت دارم که با php طراحی کردم و یک پوشه به اسم blog درست کردم و داخلش وردپرس نصب کردم و مطالب مربوط به وبلاگ را در این قسمت منتشر می کنم الان مشکلی که دارم اینه وقتی تو گوگل دسته بندی ها و یا هر چیزی از وبلاگ من ایندکس میشه هم عنوان وبلاگ رو داره هم عنوان سایت اصلی چکار کنم که فقط یکی از عنوان ها بیاد یه مثال میزنم بهتر متوجه بشید:
  اسم سایت “حسابداری نوین” و اسم وبلاگ “مجله خبری حسابداری نوین ” و یک دسته بندی به اسم “آموزش حسابداری” دارم
  این دسته بندی به صورت زیر در گوگل ایندکس می شود:
  آموزش حسابداری Archives – مجله خبری حسابداری نوین – حسابداری نوین
  آیا راهی داره که یکی از عنوانا حذف بشه یا وبلاگ یا سایت ؟
  بنده از افزونه yoast استفاده می کنم آیا احتمال داره مشکل از این باشه ؟
  خواهشا به صورت کامل برام توضیح دهید چکار کنم تا مشکلم برطرف شه.

  • 11 ماه عضو همیار وردپرس

   سلام بله از زیر منوی ظاهر جستجو اقدام کنید و یک فورمت کلی برای عناوین بنویسید.

 15. سلام من میخوام افزونه رو فعال کنم اما پیغام زیر نمایش داده میشه:
  Fatal error: Call to undefined function wp_installing() in /home/pettopir/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/wp-seo-main.php on line 371

مطالب زیر را حتما بخوانید

محبوبترین‌های آموزش آنلاین

مشاهده همه آموزش‌های آنلاین