5 تکنیک‌ موثر برای موفقیت در دورکاری

موفقیت در دورکاری

سلام دوستان؛
هر نوع کسب‌وکار چه دورکاری و چه فعالیت‌های حضوری نیازمند تلاش است تا به قله‌ی موفقیت صعود کند؛ اما اینکه به‌طور مؤثر و کارآمد فعالیت کنیم نیازمند رعایت اصول اولیه و تکنیک‌هایی است که به انجام هرچه بهتر امور کمک می‌کنند. در این مقاله از همیار وردپرس قصد داریم به بررسی 5 تکنیک بپردازیم که باعث موفقیت در دورکاری یا کار به صورت اینترنتی خواهند شد.

موفقیت در دورکاری

همان‌طور که گفتیم در هر مدل کسب ‌و کاری که باشید با رعایت اصول، موفق خواهید شد و در صورت عدم رعایت اصول اولیه همیشه بر روی یک پله درجا خواهید زد. برای انجام فعالیت‌های از راه دور نیز تکنیک‌هایی وجود دارد که باعث افزایش بهره‌وری خواهند شد.

1- پوشش و وسایل

پوشش اولین مورد در لیست است، چون برای مدتی باید فضای کاری، احساس کاری و… به وجود بیایید. برای برخی تغییر لباس مسئله مهمی نیست چون در منزل فعالیت می‌کنند اما این کار ذهن شما را در حالت رفتن به کار قرار می‌دهد و هنوز هم بسیار راحت است. این مورد تنها به پوشش محدود نمی‌شود بلکه استفاده از ابزارهای خاص مانند هدفون، استفاده از ابزارهای کاری، دفاتر و… نیز فضا را متفاوت از فضای همیشگی منزل خواهد کرد. باید آمادگی لازم را برای ذهن خود ایجاد کنید تا بهره‌وری بیشتری داشته باشید. این کار یعنی آماده کردن فضا، یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های موفقیت در دورکاری است.

2- فضاهای کاری اصلی و ثانوی

داشتن یک فضا برای دورکاری، ضروری است. شما باید جایی کار کنید که احساس خوشایندی داشته باشید. پس از مدتی به محیط کاری خود عادت می‌کنید و با آن منطبق خواهید شد. به این صورت بهره‌وری فردی افزایش خواهد یافت.
اما دقت کنید محیط فعالیت ممکن است بر روحیه شما تأثیر بگذارد.

سعی کنید محیط مناسبی را انتخاب کنید چون قرار است زمان زیادی را در آن محیط سپری کنید. به همین دلیل نیاز به یک فضای کار ثانویه نیز خواهید داشت. به عنوان مثال، برخی افراد بسیار اجتماعی هستند و نیاز دارند گاهی خارج از منزل فعالیت کنند به همین دلیل برخی افراد امور کاری خود را در کتابخانه انجام می‌دهند چون یک فضای اجتماعی و فرح‌بخش است.
اینکه کجا بروید مهم نیست، مهم این است که فضای مناسب و مطابق با روحیات خود انتخاب کنید. حتی می‌توانید یک فضای همکاری در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید، بنابراین مجبور نیستید مکانی را اجاره کنید و یا یک دفتر کامل را برای خودتان تهیه کنید و تنها زمانی که نیاز دارید، کار می‌کنید.

3- ابزار کاری فقط مخصوص کار

یکی دیگر از جنبه‌های داشتن فضای کاری مشخص‌شده، ابزارهایی است که استفاده می‌کنید. از ابزارهای کاری فقط برای انجام امور کاری و پروژه‌های جانبی استفاده کنید. این کار تغییر بزرگی در بهره‌وری شما ایجاد خواهد کرد.
به این صورت زمان فقط صرف امور کاری خواهد شد و هیچ مسئله‌ای وقت کاری را نخواهد گرفت. همیشه به یاد داشته باشید که زمان، زمان کار است. این تفکر 100٪ ذهنی است و فقط چند هفته طول می‌کشد تا کاملاً به آن عادت کنید و ملکه ذهنتان شود.

4- برنامه‌ریزی مناسب

امروز هر پروژه‌ای نیازمند یک برنامه‌ریزی برای مدیریت پروژه است. علاوه بر برنامه‌ریزی به ابزارهایی نیاز دارید تا بتوانید به بهترین نحو آن را مدیریت کنید. بهترین برنامه‌ها هم بدون مدیریت صحیح ارزشی ندارند.
پس از برنامه‌ریزی، مدیریت زمان هم مهم است. برنامه‌ریزی‌های دورکاری و برنامه فعالیت‌های شخصی باید کاملاً مجزا باشند.
اما چه چیزی این برنامه‌ریزی‌ها را از هم جدا می‌کند و چه فایده‌ای دارد؟ کار و زندگی دو موضوع موازی هستند یعنی نمی‌توانید تنها کار خود را برنامه‌ریزی کنید، اما می‌توانید زندگی خود را در همان فضای کاری نیز برنامه‌ریزی کنید.
با فکر کردن و بررسی چشم‌اندازها و اهداف حرفه‌ای و شخصی، به‌راحتی می‌توانید این دو بخش از زندگی خود را مدیریت کنید و به صورتی برنامه‌ریزی کنید تا کار و زندگی باهم تداخل پیدا نکنند. درنهایت هر چیزی در حد اعتدال رعایت شود. این کار موجب موفقیت در دورکاری خواهد شد.

5- نظم و انضباط

فقط داشتن برنامه‌ریزی کافی نیست این برنامه‌ریزی باید عملی شود. داشتن برنامه‌ریزی بدون رعایت کردن آن چه ارزشی دارد؟ بنابراین یکی دیگر از مهم‌ترین تکنیک‌های موفقیت در دورکاری تبعیت از برنامه‌ها است. تفاوت بین موفقیت و شکست هیچ ارتباطی با استعداد ندارد، بلکه این اخلاق حرفه‌ای و تلاش است که موفقیت را به ارمغان می‌آورد.
اگرچه این فن کاملاً مشهود نیست اما تأثیر مستقیمی بر روی موفقیت دارد. توجه به تاریخ و زمان انجام امور و رعایت نظم یک مهارت است که باید یاد بگیرید.
همه فضاهای کاری، رایانه، برنامه‌ها و … امکانات خوبی در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید برنامه‌ریزی خود را به‌صورت منظم پیاده‌سازی کنید. این برنامه‌ها مانند میز کار ترلو و…هستند.

جمع‌بندی نهایی

فعالیت‌ها چه حضوری و چه از راه دور نیازمند تلاش برای موفقیت هستند. برای دورکاری نیز تکنیک‌های خاصی وجود دارد و رعایت اصول اولیه الزامی است. اشتباهات در عادت‌ها و سبک‌های کاری به خودشان لطمه می‌زند. شرایط کاری تقریباً با زمان و مکان دلخواه شما منطق خواهد شد و با مزایا و معایب خاص خود همراه است اما اگر واقعاً قصد انجام فعالیت‌های از راه دور را دارید باید به اصول و تکنیک‌های موفقیت در دورکاری پایبند باشید.

موفق باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.