۲۱ شیوه تفکر متفاوت کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق

کارآفرین‌‏های موفق، متفاوت فکر می‏‌کنند. نحوه برخورد آن‏ها با مشکلات، ترس‏‌ها و شکست‏‌ها متفاوت با افراد معمولی است. کارآفرین موفق می‏‌داند که جمله “غیرممکن است” فقط یک طرز تفکر است.
یک کارآفرین موفق، خوش‏بین، مشتاق برای رسیدن به هدف و خواهان تغییر شرایط است.
در ادامه این مقاله، ۲۱ شیوه متفاوت از تفکر کارآفرینان موفق که نسبت به افراد معمولی درباره زندگی، شکست و موفقیت دارند را ذکر می‏‌کنیم.

تفکر کارآفرینان موفق

مطمئنا تفکر کارآفرینان موفق با سایر افراد فرق می‌کنند زیرا آن‌ها با وجود موانع به پیروزی رسیده‌اند و نتیجه مطلوب را گرفته‌اند. پس ارزش دارد توصیه‌ها و تفکرات آن‌ها را مطالعه کنیم.

1- شکست تنها شکست است؛ اگر باور داشته باشید

آیا کسی کارآفرین موفقی می‌شناسد که شکست را تجربه نکرده باشد؟

برای مثال Jeff Bezos، موسس و مدیرعامل آمازون یک کارآفرین موفق است. اما آمازون همیشه مانند الان، موفقیت‏‌های بزرگ نداشته است. تا آنجا که ما اطلاع داریم، در گذشته آمازون اشتباهات و تجربیاتی داشت. برای مثال Amazon Auctions, Amazon zShops و Fire phone. اما جف اجازه نداد که این شکست‌ها او را از هدفش دور کنند. او درباره پروژه‌‏های شکست خورده‌‏اش در کنفرانس سال ۲۰۱۴ گفت:

“من در آمازون بیلیون‏ها دلار ضرر کردم… دقیقا بیلیون‏ها دلار. اما ماندن در شکست مثل عصب‏‌کشی دندان بدون بی‌‏حسی است.”

حتی اگر از دیگر صاحبان کسب و کارهای بزرگ اینترنتی هم سوال کنید، به شما خواهند گفت که آن‏ها هم قبل از موفقیت، شکست خورده‌‏اند. هیچ کارآفرینان موفق تا قبل از اینکه بر ترس خود از شکست غلبه نکرده باشند، به موفقیت‌‏های بزرگ نرسیده‌اند .

مسیر کارآفرینی، پیچ و تاب‏‌های زیادی دارد. گاهی با موفقیت و سود و گاهی با شکست و ضرر همراه است. شکست‏‌ها شما را تعریف نمی‏کنند، نحوه برخورد شما با این مشکلات و شرایط است که شما را تعریف می‌کند. یک کارآفرین موفق ترس را برده خود کرده است نه رئیس خود.

“اگر شما تا الان شکست نخورده‌‏اید، به این معنی است که تا کنون کار خلاقانه و جدیدی انجام نداده‌اید.”

2- معنی که به اتفاقات می‏‌دهید، نگرش و پاسخ شما را تعیین می‏‌کند

تفسیر شما از اتفاقات، در واقع همان چیزی است که اتفاق افتاده است. کارآفرینان موفق هیچ وقت تسلیم نمی‏‌شوند. منظور من این است که اگر بعضی چیزها کار نمی‏‌کنند، باید بررسی کنید که نقطه شروع مجدد کجاست؟

هیچ کارآفرینی تمام تصمیم‏‌هایش درست نیست! حتی بهترین آن‌‏ها نیز گاهی کارمندهای نامناسب استخدام می‏‌کنند یا قضاوت‏‌های اشتباه دارند. مثل Jeff Bezos. بسیاری از مردم، شرایط فعلی‏‌شان را رها نمی‏‌کنند. حتی زمانی که کاملاً مشخص است که این شرایط نتیجه‏‌ای نمی‏‌دهد. آن‏ها فقط به زمان و پولی که روی آن کار سرمایه‌‏گذاری کرده‏‌اند، فکر می‌کنند. در حالی که تصور کنید، گاهی اوقات هزینه زمانی و پول بیشتری با ماندن در همان شرایط اتلاف خواهد شد.

طبق گفته‌‏های بالا کارآفرین‏‌های موفق قضاوت‏‌های مهمی در کسب و کارشان انجام می‏‌دهند و می‏‌دانند که گاهی، بعضی چیزها را باید رها و به جلو حرکت کرد.

“این دیوانگیست که کارهای یکسان را بارها و بارها انجام دهیم و انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشیم.” (آلبرت انیشتین)

البته به این معنی نیست که شما باید به آسانی شرایط را رها کنید و تسلیم شوید. باید همیشه تمام جوانب و نتایج ممکن را بررسی کنید و همچنین همیشه در حال یادگیری و کار کردن روی ذهن خودتان باشید. چندین سال پیش، یکی از مربیان به من گفت که همیشه به ذهن خود اجازه می‏‌دهد که درباره هر موضوعی، اطلاعات جدیدی کسب کند.
به نظر من این طرز فکر، استراتژی خوبی برای زندگی است. پس اگر تاکنون چیزهای جدیدی یاد گرفته و یا رشد کرده‏‌اید، مطمئن باشید هیچ زمانی را تلف نکرده‌اید.

3- کارآفرین‌‏های موفق مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهند را بر عهده می‌گیرند

افراد موفق هیچ وقت دیگران را سرزنش نمی‏‌کنند و همیشه مسئولیت نتایج کارهای خود را برعهده می‏‌گیرند. اما یک بازنده همیشه دیگران را مسئول شکست‏‌هایش می‌داند. زانتاماتا خالق سری کتاب‏‌های داستان‏‌های “شادی در زندگی‏ شما” درباره احساس مسئولیت و سرزنش دیگران، جملات پرمفهومی را بیان کرده است:

“اگر شخصی نخواهد مسئولیت کاری که انجام داده است را برعهده بگیرد، ممکن است تلاش کند تا دیگران را سرزنش کند. وقتی شما کار اشتباهی انجام نداده‌‏اید، سرزنش‏‌های آن‏‌ها را قبول نکنید. یا سعی نکنید که شما شرایط را اصلاح کنید. آن‏ها باید یاد بگیرند، اگر نتیجه متفاوتی می‌‏خواهند، باید انتخاب‏‌های متفاوتی داشته باشند. اگر شما شرایط را برای آن‏ها اصلاح کنید، آن‏ها را از یاد گرفتن اینکه باید مسئولیت کارهایی که انجام می‏‌دهند را برعهده بگیرند، محروم خواهید کرد. ممکن است در شرایط متفاوتی در آینده اشتباهات‏شان را تکرار کنند. آنگاه شما یا جزء اولین کسانی هستید که آن‏ها را سرزنش می‌کنید؛ یا سعی می‏‌کنید که شرایط را برایشان دوباره اصلاح کنید. زیرا آنها قبلاً هم این اشتباه را داشته‏‌اند. این کار یک چرخه مخرب ایجاد می‏‌کند و تنها زمانی این چرخه متوقف می‏‌شود که شما آن را متوقف کنید.”

4- کارآفرین‏‌های موفق سوالات بهتری از خود می‌‏پرسند

works-کارآفرینان موفق

کارآفرین‌‏های موفق به خوبی می‌‏دانند سوال‏هایی که از خودشان می‌پرسند، احساسات‏شان را تعیین می‌‏کند. ما مکالمات درونی و فکرهایی داریم که همیشه به سراغ ذهن‏مان می‌آیند. این مکالمات درونی، احساسات ما را تعیین خواهند کرد. سوالات پیش پا افتاده، جواب‏‌های پیش پا افتاده‌ای دارند. مکالمات رایج کارآفرینان شامل این موارد است:

 • اگر این کار را انجام ندهم چه می‌‏شود؟
 • اگر نتوانم این ماه حقوق‏‌ها را پرداخت کنم، چه می‌‏شود؟
 • اما یک کارآفرینان موفق سوالات هوشمندانه و الهام بخش از خود می‌پرسند:
 • چه مشکلی وجود دارد که من بتوانم آن را حل کنم؟
 • چه کسانی از محصولات من خرید خواهند کرد و چرا؟
 • ایده‌‏های من به مشتریان و جامعه چطور کمک خواهد کرد؟

من این سوال را دوست دارم:

از اشتباهاتی که تاکنون انجام داده‌‏ام، چه درسی یاد گرفته‌ام؟

این را به یاد داشته باشید که همیشه شما مسئول احساسات خود هستید.

5- پول فقط یک حالت از توانایی است

بزرگ‌ترین نگرانی بسیاری از کارآفرین‏‌ها پول و بدهی است.
اگر در بلند مدت، یک کارآفرین هستید، احتمال اینکه با بدهی یا ورشکستگی رو برو شوید یا بخواهید با طلبکاران به توافق برسید، بالاست. وقتی که شما بدهی دارید، تحت کنترل هستید.
اما اگر متفاوت به این موضوع نگاه کنید، چه می‌‏شود؟

یک ضرب‏‌المثل قدیمی بانکی می‏‌گوید: اگر شما هزاران دلار بدهکار بانک باشید، آنگاه شما مشکل دارید. ولی اگر شما میلیون‏ها دلار به بانک بدهکار باشید، بانک مشکل دارد. یا به بیان دیگر، اگر شما هزاران دلار از بانک قرض بگیرید، بانک مالک شماست. ولی اگر شما میلیون‏ها دلار از بانک قرض بگیرید، شما مالک بانک هستید.

استوارت گفت: “وقتی شما در کسب و کار وام دادن هستید، در واقع به تعدادی از افراد اجازه می‏‌دهید که به شما پول را باز پرداخت نکنند! اگر گاهی اوقات درصد معینی از کسانی که وام گرفته‌‏اند، باز پرداخت نداشته باشند، کل برنامه‌‏ها و نظم کاری شما خراب خواهد شد.”

منظور این است که وام‌دهندگان در خطر هستند و شرم‌‏آور است که آنها را از بازپرداخت پول، ناامید و محروم کنید. امیدوارم منظور را متوجه شده باشید. البته اگر شما پولی را قرض می‌‏گیرید، باید از بهترین راهکارهایتان برای بازپرداخت آن استفاده کنید؛ اما هرگز اجازه ندهید که بدهی‌‏ها مالک شما باشند و شما را نابود کنند.

در کتاب “ترفندهایی که افراد برای پول دارند” استوارت به شما نشان می‏‌دهد که پول فقط یک حالت از توانایی است و اختلاف بین داشتن و نداشتن آن خیلی کوچک است، اما با تغییر ظریفی در آگاهی.

انسان‏‌های متوسط فکر می‏‌کنند که پول ریشه تمام شرارت‏‌هاست؛ اما انسان‏‌های ثروتمند معتقدند که فقر ریشه همه شرارت‌‏هاست.

6- کارآفرین‏‌های موفق روی فرصت‏‌ها تمرکز می‏‌کنند

کارآفرینان موفق همیشه مراقب فرصت‏‌های جدید و مناسب است تا متناسب با اهداف شخصی و چشم‌اندازهای دراز مدت خود، از فرصت‌‏ها استفاده کنند. اما کارآفرین معمولی بیشتر بر موانع متمرکز می‏‌شود. موانعی که ممکن است آن‏ها را به اشتباه و خطر بیاندازد.
کارآفرینان موفق حتی با وجود خطرهای حساب شده، همیشه آسوده خاطر هستند.

7- هر “نه” یک قدم به یک “بله” نزدیک‌‏تر است

idea-کارآفرینان موفق

مدت‌ها قبل، زمانی که حتی معنی کارآفرین را نمی‌‏دانستم، به عنوان فروشنده کار می‏‌کردم (تنها با حق کمیسیون). این نوع کار باعث شد که من به درهای زیادی بزنم و طرد شدن‏‌های زیادی را تجربه کنم. در شروع کار، شنیدن “نه” باعث شد که من افت کنم. اما خوشبختانه یک مدیر فروش خوب داشتم که به من کمک کرد تا تفسیر جدیدی از “نه” داشته باشم. این تفسیر جدید دید بسیار مثبت‌‏تری به من داد.

او گفت هر “نه” به معنی این است که تو یک قدم به “بله” نزدیک‏‌تر می‏‌شوی. ممکن است من از افراد معمولی کمی ساده‌‏تر باشم؛ اما این جمله برای من معنی جالبی داشت. آن‌چنان که هر”نه” برای من ارزش زیادی پیدا کرد. وقتی با این تفسیر جدید درباره “نه” شروع به کار کردم، به هر “نه” احساس کاملاً متفاوتی داشتم.

البته شما نباید بی‏‌تفاوت باشید و دائم شکست بخورید، شکست بخورید و شکست بخورید. اگر گاهی شرایط به خوبی کار نمی‏‌کند، باید علت آن را بررسی و یک راه حل مناسب برای آن پیدا کنید. یا از یک مشاور خوب کمک بگیرید.

بزرگ‌ترین کارآفرین‌‏ها خیلی “نه” شنیده‌‏اند و شکست خورده‌‏اند.  زیگ زیگلار می‏‌گوید:

“هر شکستی، شما را یک گام به موفقیت نزدیک‏تر می‏‌کند.”

 8- مهم نیست که داستان چطور به پایان می‌‏رسد 

هر کارآفرینی برای پیروزی چالش‏‌هایی دارد و موفق‌‏ترین کارآفرین‌‏ها اغلب بیشترین چالش‌ها را تا رسیدن به پیروزی داشته‏‌اند. آن‏ها در جای خود ساکن نمانده و به تلاش خود ادامه داده‏‌اند. چون می‌‏دانستند آنچه را که می‏‌خواهند، بالاخره به دست خواهند آورد. در هر لحظه‏‌ای شما توانایی این را دارید که بگویید:

“مهم نیست که داستان چطور به پایان می‏‌رسد.” (کریستین ماسون میلر)

9- کارآفرین‏‌های موفق از شکست نمی‌‏ترسند

یک اصطلاح در کارآفرینی “شکست رو به جلو” است. من مطمئن نیستم هر کسی معنی آن را متوجه شود. بسیاری از ما تصور می‏‌کنیم وقتی موفق هستیم که رو به جلو حرکت کنیم. هرگاه شکست خوردید از خودتان این سوال را بپرسید: این شکست، چه چیز خوبی دارد؟چه چیزی یاد می‏‌گیرم؟ چطور می‌‏توانم از این شکست، تفسیر خوبی داشته باشم؟

من هرگاه از افرادی سوال می‏‌کنم که چرا از شکست می‌‏ترسند، جواب‌‏های مشابه‌‏ای دریافت می‏‌کنم: می‌ترسم که مثل یک احمق به نظر بیایم یا می‏‌ترسم مردم فکر کنند که من موفق نیستم؛ در حالی‌که خودم فکر می‏‌کنم موفقم یا می‌‏ترسم فکر کنند من به موفق بودن تظاهر می‏‌کنم یا هر چیز دیگری.

من دوست دارم، درباره شکست که معمولاً مردم آن را بدترین سناریو می‌نامند، صحبت کنم. چه چیز خوبی درباره شکست وجود دارد؟ اگر این سوال را از بیشتر افراد بپرسید، آنها چیزی نخواهند گفت. اما باز مشکل در تفسیر شکست است. بهتر است شکست را این‌گونه تعریف کنیم: شما راه‌‏هایی را یاد گرفته‌‏اید که کار نمی‏‌کند و نتیجه نمی‌‏دهند. یاد گرفته‏‌اید که چگونه کاری انجام نخواهد شد. می‏‌بینید که این‌گونه تفسیر کردن شکست خیلی بهتر از این است که بگویید: من شکست خورده‌‏ام و این پایان جهان است.

یکی از دوستان، اخیرا در ایمیلی به من گفت:

“برای تلوتلو خوردن آماده و شکست رو به جلو داشته باشید. درس‌‏ها را یاد بگیرید، حرکت کنید و هرگز متوقف نشوید. پیشرفت را ادامه بدهید و با ترس‏‌هایتان رو در رو شوید. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، انرژی و اشتیاق داشته باشید و هر موفقیتی را جشن بگیرید و فقط بر روی هدف‏تان تمرکز کنید.”

اینها ویژگی‌‏های یک کارآفرین موفق است. 

10- یک کارآفرین موفق می‏‌داند که چیزی به نام شانس وجود ندارد

“من همیشه بسیار، بسیار سخت کار کرده‌‏ام و سخت‏‌تر کار کرده‌‏ام. پس خوش شانس هستم.” (آلن باند) 

11- حتی در سخت‌‏ترین روزها هم لبخند بزنید

همواره به یاد داشته باشید که در مسیر هدف‏تان هر روز با چالش‌های زیاد رو برو خواهید شد. اما اینکه شما چگونه این چالش‌ها را سازماندهی می‏‌کنید، موفقیت نهایی شما را تعیین می‌کند. هر روز نعمت‌‏هایی که دارید را بشمارید. چیزهای زیادی وجود دارند که ما بخاطرشان شاد باشیم به شرطی که از خودمان سوال‏‌های درست بپرسیم. من طرفدار دو آتیشه شعرهای رودیارد کیپلینگ هستم. این شعر همیشه به من احساس خوبی درباره کارآفرینی می‏‌دهد:

اگر بتوانی پیروزی را بعد از شکست ملاقات کنی
و با این دو فریبکار کاملا یکسان رفتار کنی
زمین و هر چه که در آن است، متعلق به شماست.

12- کارآفرین‏‌های موفق گله و شکایت نمی‏‌کنند

کارآفرینان موفق می‏‌دانند که قدرت خلق رویاهای خود را در زندگی دارند. آن‏ها می‏‌دانند که درنهایت به نتیجه دلخواه‏شان خواهند رسید و هر شخصی به تنهایی مسئول کسب و کار، ثروت، روابط و سلامت خود است. کارآفرین موفق شکایت نمی‌کند.

13- کارآفرین‏‌های موفق می‌‏دانند که زمان خیلی با ارزش‏‌تر از پول است

یک کارآفرین موفق هرگز زمان را برای پول معامله نمی‌کند.

“زمان خیلی با ارزش‌‏تر از پول است. شما می‏‌توانید پول بیشتری به دست بیاورید، اما نمی‌توانید زمان بیشتری به دست بیاورید.” (جیم رون)

14- بهترین کارآفرین‏‌ها، بهترین شنونده هستند

به یاد بیاورید که ما دو گوش داریم و یک دهان! پس متناسب از آن‏ها استفاده کنیم. اگر شما بیشتر گوش کنید، بیشتر یاد می‏‌گیرید. به خاطر دارم که وقتی یک فروشنده جوان بودم، شخصی به من گفت، که با حرف زدن و گفتن، چیزی را نمی‏‌توانی بفروشی. اگر می‌‏خواهی در فروش موفق شوی، باید سوال کنی.
وقتی شما سوال می‏‌کنید، مجبور می‏‌شوید، گوش کنید. در این حالت فرد مقابل (خریدار) احساس می‏‌کند که او نیز بخشی از فرایند است. پس از او سوال کنید، او در حال خرید است نه فروش!
کارآفرین‌‏های بزرگ از سوالات هوشمندانه استفاده می‏‌کنند تا کسب و کارشان را رونق دهند.

15- با مسائل صادق باشید

کارآفرینان موفق خودشان را گول نمی‌‏زنند. وقتی که کسب و کارشان خوب است، جشن می‏‌گیرند و بررسی می‏‌کنند که چگونه می‌توانند بهتر شوند. اما وقتی که به چالش می‌افتند، درباره چالش‏‌ها صادق هستند و به خوب بودن شرایط تظاهر نمی‏‌کنند. آنها واقع گرایان مثبت اندیشی هستند؛ که خطرها را می‏‌دانند و هر موقعیت مالی که در آن هستند را درک می‏‌کنند.

“حقیقت به لرزه در می‌‏آید وقتی که ایده‌‏ها و دیدگاه‏ها در مقابل یکدیگر متزلزل می‏‌شوند.” (Jeff Bezos)

کارآفرین موفق دید وسیعی دارد

کارآفرین‏‌های موفق هرگز اشتیاق‏شان برای موفقیت‏‌های بزرگ‏تر، فروکش نمی‏‌کند. آنها می‌دانند چطور روی آن چیزی که می‌خواهند به دست بیاورند، متمرکز شوند و همواره میل و اشتیاق زیادی برای رسیدن به اهداف بزرگ دارند. این اشتیاق، راز موفقیت همه کارآفرین‌‏های بزرگ است.

اشتیاق می‏‌تواند زندگیتان را تغییر دهد و حتی به نوبه خود زندگی کسانی را که دوست دارید. خودتان را واقعاً موفق ببینید. با ماشینی که دوست دارید رانندگی کنید، به تعطیلاتی بروید که دوست دارید و در خانه‌‏ای که دوست دارید، زندگی کنید.

17- از انسان‌‏های منفی دوری کنید، آن‏ها برای هر راه حل یک مشکل دارند

کارآفرینان موفق می‌‏دانند که “غیر ممکن” در حقیقت وجود ندارد و تنها یک عقیده و نظر است.

“غیر ممکن فقط یک کلمه بزرگ است که به وسیله افراد کوچک گفته می‌‏شود. کسانی که آسان‌‏ترین راه را برای زندگی در دنیا پیدا می‌کنند و ترجیح می‌دهند، آنچه به آنها داده شده است را بپذیرند؛ تا اینکه به قدرت خود برای تغییر زندگی پی ببرند. غیرممکن حقیقت ندارد و فقط یک عقیده است. غیر ممکن یک بیانیه نیست! غیرممکن شجاعت است، غیر ممکن پتانسیل و انرژی بالقوه است. غیر ممکن گذراست، غیر ممکن هیچ چیزی نیست.” (محمد علی کلی)

 18- کارآفرین‏‌های موفق تحمل آدم‌‏های جعلی و نمایشی را ندارند

کارآفرینان موفق در انتخاب دوستی‏‌ها و روابط‏شان بسیار دقت می‏‌کنند. شبکه‏‌های اجتماعی به ما این تصور را می‌‏دهند که کارآفرینان مدرن بسیار اجتماعی هستند و اغلب هم این گونه‌اند. اما هر کسی که یک استارت آپ را شروع کرده باشد، به شما خواهد گفت که زندگی یک کارآفرین در تنهایی است. زندگی که با نگرانی‏‌ها و فشار زیادی همراه است. اکنون این دو بیان متفاوت را بررسی می‌کنیم.

آنچه که مطمئن هستم این است که شما باید دوستان خوبی برای خود انتخاب کنید. رسیدن به هدف، خودش شجاعت و عزم راسخ می‌‏خواهد. شما واقعاً نمی‌‏خواهید کسی در زندگیتان باشد که شما را از راهی که در پیش دارید منحرف کند و یا فشار روی شما را زیادتر کند. بسیاری از موفق‌ترین کارآفرین‌‏ها واقعاً ضد اجتماعی هستند! چون تشخیص داده‌‏اند که وقتی برای تلف کردن و یا اراجیف و سخنان بیهوده ندارند. بعضی وقت‏‌ها کارآفرین‏‌های موفق خیلی اجتماعی نیستند؛ اما واقعاً ضد اجتماعی هم نیستند. آنها فقط تحملی برای انسان‏های جعلی و منفی ندارند.

19- آنچه که اتفاق افتاده است، مهم نیست

 “انسان تحت تاثیر آنچه که اتفاق افتاده، نیست. اما تحت تاثیر نگاهی است که به اتفاقات دارد.” (اپیکتیتوس)

20- کمک و مشارکت شما میراث شماست

کارآفرینان موفق برای کمک و یاری رساندن به دیگران با پشتکار و کوشا هستند. مطمئن باشید، آن‏ها ممکن است به خاطر پول و موفقیت، انگیزه و پشتکار داشته باشند؛ اما در نهایت تفاوت و تغییری که ما در زندگی دیگران و جامعه ایجاد می‏‌کنیم، به ما بهترین حس رضایت را خواهد داد. من حتی درباره اینکه چگونه کارآفرینان، اقتصاد را از لحاظ اشتغال، سرمایه‌گذاری و کمک به تولید ناخالص داخلی رشد می‌‏دهند، صحبت نکردم.

” کارآفرینان موفق برای خدمت کردن به همان میزان پشتکار دارند که برای رهبری.” (جاناتان فیلدز) 

21- کارآفرین‏‌های موفق خودآموزی را باور دارند

“آموزش‏های رسمی برای شما یک زندگی می‏‌سازد و خودآموزی برای شما ثروت.” (جیم روهن)

من شخصا اعتقاد زیادی به مفید بودن گروه‏‌هایی دارم که افراد گروه با هم مشورت می‏‌کنند، به هم کمک می‌کنند و دانسته‏‌ها و تجربیات‏شان را با هم به اشتراک می‌گذارند. این گروه‏‌ها راه مهمی برای ایجاد ارتباط‏‌های عمیق و بادوام با افراد موفق است. در این گروه‌ها افراد علاوه بر ارائه راهکارهای مناسب، روش‏هایی را که کارایی ندارند، نیز به اشتراک می‏‌گذارند.

“با دوستانی نباش که با آنچه که هستی، راحت باشی! دوستانی داشته باش که تو را مجبور کنند تا خودت را بالا بکشی.” (توماس واتسون)

کسانی را جستجو کنید که افکارتان را به چالش می‌‏کشند. واقعیت این است که بسیاری از مواقع مهم‏‌ترین کمک و تشویق برای یک کارآفرین از طرف خانواده یا دوستانش نبوده؛ بلکه از جانب دیگر کارآفرینان بوده است. به ویژه آنهایی که عشق سخت را تمرین می‌کردند!
انسان‏‌های موفق همیشه در حال یادگیری هستند، در حالی که انسان‏‌های فقیر احساس می‏‌کنند که به اندازه کافی یاد گرفته‌‏اند.

اندیشه نهایی در زندگی، عشق به هر چیزی است

به یاد داشته باشید که سلامتی، ثروت واقعی شماست؛ نه تکه‌‏ای از طلا یا نقره

سلامتی و توانایی بهبودی در زمان بیماری، مهم‏‌ترین هدیه در زندگی است. من هم همیشه با در نظر گرفتن سلامتی و تناسب اندام، تصمیم‏‌گیری نکرده‏‌ام. اما شگفت‌انگیز است که علیرغم اینکه با بدنم بسیار بد رفتار کرده‌‏ام، بدنم همیشه با بیماری مبارزه کرده است و من بهبود یافته‌‏ام. حداقل یک بار از مرگ مرا نجات داده است.

با بدن‏مان بهتر رفتار کنیم و به غذا و ورزش منظم اهمیت دهیم. به گفته مهاتاما گاندی:
” سلامتی، ثروت واقعی شماست؛ نه تکه‏ای از طلا یا نقره!”

طبیعت انسان این است که مهربان و یاری‌رسان و بخشنده باشد

شاید افرادی با این گفته موافق نیستند. اما این تجربه شخصی من است که انسان به صورت طبیعی موجودی یاری‌رسان و بخشنده است و این رفتار را با مشتری‏‌ها و حتی رقیب‏‌هایش هم دارد. جالب است همانطور که اگر به انسان‏‌های مهربان و یاری‌رساننده فرصت بدهید، می‌توانند به شما کمک کنند؛ اگر به مشتری‏‌های ناراضی هم فرصت بدهید، می‌‏توانند برای شما و در مسیر هدف‏تان مفید باشند.
همیشه با اختلاف‌‏ها و تضادها با دیدی مثبت و قلبی مهربان روبرو شوید. این رویکرد واقعاً برای شما تفاوت ایجاد می‏کند.

کارآفرین‏‌های موفق از هر ثانیه استفاده می‏‌کنند

“تصور کنید که یک حساب بانکی دارید که حساب‏تان هر روز صبح 86400 دلار شارژ می‌‏شود و موجودی حساب هیچ روزی؛ به روز بعدی منتقل نخواهد شد. بلکه هر صبح، بانک تمام موجودی حساب‏تان را که شما در طول روز گذشته استفاده نکرده‌‏اید، پاک خواهد کرد! در این شرایط شما چه کار خواهید کرد؟ البته که هر سنت موجودیتان را خرج می‏‌کنید. هرکدام از ما چنین بانکی به اسم زمان داریم. هر صبح به حساب‌مان ۸۶۴۰۰ ثانیه واریز می‌شود و هر شب این بانک، ثانیه‏‌هایی که برای رسیدن به یک هدف خوب سرمایه‌گذاری نکرده‌‏اید را می‌‏سوزاند. هیچ زمانی از روز قبل به حسابتان منتقل نمی‏‌شود و هیچ زمانی را نمی‏‌توانید، پس‌انداز کنید. بانک زمان، هر روز یک حساب جدید برای شما باز می‏‌کند و هرشب زمان‌های باقی مانده را پاک می‌‏کند. اگر شما سپرده همان روزتان را استفاده نکرده باشید، یک بازنده هستید. هیچ تصویری از آینده وجود ندارد. باید در حال زندگی کنید و سپرده امروزتان را صرف سرمایه‌گذاری برای سلامتی، شادی و سعادت کنید. زمان در حرکت است. از امروزتان به خوبی استفاده کنید.” (مرسی لوی)

ترجمه و جمع‌آوری توسط سرکار خانم سمیه زارع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. سلاااااام.
  مرررررسی
  عاااالی بوووووود.