با بهترین ویژگی‌ های جیمیل آشنا شویم

بهترین ویژگی‌ های جیمیل بهترین ویژگی‌ های جیمیل

جیمیل جزو محبوب‌ترین و پرکاربردترین سرویس­‌های ایمیل رایگان در سراسر جهان شناخته شده است، اما به مرور زمان ویژگی­‌های جذابی به این سرویس افزوده شده که ممکن است بیشتر کاربران از آن­ها اطلاعی نداشته باشند، برخی از بهترین ویژگی‌های جیمیل عبارتند از: برچسب گذاری، قابلیت ارسال ایمیل­‌های محرمانه، امنیت بالا، دسته‌بندی ایمیل‌­ها و … .اگر هنوز اکانت جیمیل برای خود ندارید حتما شروع به ساختن اکانت جیمیل کنید. در ادامه در این مقاله 13 مورد از جالب­‌ترین و بهترین ویژگی‌ های جیمیل را به شما معرفی خواهیم کرد که ممکن است شما نیز از آنها بی­خبر باشید.

بهترین ویژگی‌ های جیمیل

 1. تغییر پس­‌زمینه جیمیل
 2. لیست وظایف
 3. مسدودکردن پیام­‌ها
 4. جستجوی پیشرفته
 5. برچسب گذاری پیام‌ها
 6. کلیدهای میانبر
 7. پاسخ اتوماتیک
 8. تایید دو مرحله‌­ای
 9. برچسب­‌های رنگی
 10. استفاده از قالب‌بندی
 11. افزودن مخاطبین
 12. اشتراک ­گذاری تقویم
 13. ارسال گروهی ایمیل

1. تصویر پس‌­زمینه جیمیل

سفارشی‌سازی اکانت جیمیل یکی از بهترین ویژگی‌ های جیمیل می‌باشداگر ساعت­‌ها از جیمیل استفاده و ایمیل­‌های بسیاری ارسال و دریافت می­‌کنید احتمالا برایتان پیش آمده است که از تم تکراری و یکنواخت جیمیل خسته شده باشید و بخواهید پس‌­زمینه آن را تغییر دهید. می­‌توانید برای تغییر پس‌­زمینه از قالب‌های آماده‌­ی جیمیل و یا از عکس‌­های شخصی خود استفاده کنید.

جهت تغییر تصویر زمینه ابتدا روی تنطیمات یا نماد چرخ دنده کلیک و گزینه Theme را انتخاب کنید:

change theme in gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
تصویر پس‌زمینه جیمیل

2. دسترسی به لیست وظایف

اگر همیشه برای انجام دادن کارهایتان وقت بسیاری را صرف مرتب­‌سازی ایمیل­‌ها می‌­کنید لازم است با یکی از بخش­‌های جذاب جیمیل به نام Google Tasks آشنا شوید. این ویژگی شامل فضایی جداگانه برای تنظیم و ویرایش لیست کارهای روزانه و شخصی براساس تقویم می‌­باشد و به شما کمک می‌کند تا با زمانبندی و برنامه­‌ریزی دقیق در کمترین زمان ممکن کارهای خود را سازماندهی و اولویت‌بندی کنید و از همه مهم‌تر از فراموش کردن آن جلوگیری می‌­کند.

3. مسدود کردن پیام‌ها

شما می­‌توانید پیام­‌های یک مخاطب خاص در جیمیل را بلاک یا مسدود کنید تا ایمیل‌های ارسالی از این مخاطب به‌طور خودکار به بخش اسپم (Spam) یا هرزنامه ارسال و صندوق دریافت‌های شما را اشغال نکند.

block Message in Gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
مسدود کردن پیام‌ها

4. برچسب گذاری پیام‌ها

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌ های جیمیل ، لیبل یا برچسب گذاری برای پیام­‌هاست، شما می‌­توانید با استفاده از این ویژگی ایمیل­‌های خود را به عنوان مثال براساس پیام­‌های خانوادگی، دوستان، کاری و … دسته بندی و مرتب­ و پیام‌­های موردنیاز خود را سریع و بدون دردسر پیدا کنید. ایجاد و استفاده از برچسب‌ها برای گروه‌بندی پیام‌ها مطابق تصویر زیر به راحتی امکان پذیر است.

Lable massege in gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
برچسب گذاری پیام‌ها

5. جستجوی پیشرفته در جیمیل

با استفاده از قابلیت جستجوی پیشرفته نیز می­‌توانید به ایمیل­‌های موردنظر خود سریعتر دست پیدا کنید. برای استفاده از ویژگی جستجوی پیشرفته در قسمت نوار جستجوی بالای صفحه، بر روی مثلث کوچک در سمت راست کلیک کنید تا پنجره‌ی زیر نمایش داده ­شود:

advanced search in gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
جستجوی پیشرفته در جیمیل
 • From: آدرس ایمیل ارسال کننده
 • To: آدرس ایمیل دریافت کننده
 • Subject : موضوع
 • Has the words: کلمه‌ه­ا­یی که در ایمیل موردنظر وجود داشته باشد.
 • Dosen’t have: کلماتی که در آن ایمیل وجود ندارد.
 • Size: جستجوی ایمیلی که از اندازه­‌ی خاصی بزرگتر باشد.
 • Date within: جستجوی ایمیل­‌هایی در یک محدوده تاریخ مشخص
 • Has attachment : یافتن ایمیل­‌هایی که پیوست دارند.
 • Don’t include chats: حذف کردن چت از پارامترهای جستجو

6. کلیدهای میانبر در جیمیل

استفاده از میان‌برهای صفحه کلید همواره و در هر نرم‌افزاری باعث شده کارهای خود را با سرعت بیشتری پیش ببریم، همچنین در سرویس جیمیل باعث سهولت دسترسی به قسمت­‌های مختلف و افزایش سرعت در کارها می­‌شود. برای استفاده از این قابلیت که یکی از بهترین ویژگی‌ های جیمیل است، ابتدا باید آن را فعال کنید.

برای این کار به بخش تنظیمات وارد شوید، در سربرگ General گزینه‌­ی KeyBoard Shortcts را در حالت On یا روشن قرار دهید و تنظیمات را ذخیره کنید.

Keyboad shortcuts in gmai-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
کلیدهای میانبر در جیمیل
Single shortcut keys
کلیدهای میانبر تکی
Combined shortcut keys
کلیدهای میانبر ترکیبی

7. ارسال پاسخ بطور اتوماتیک

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌ های جیمیل، ارسال پاسخ خودکار به تمامی ایمیل‌­های دریافتی می‌­باشد. احتمالا تا بحال پیش آمده است که قصد داشته باشید برای تعطیلات چندروز به سفر بروید و نتوانید به ایمیل­‌هایتان پاسخ دهید، اما جای نگرانی نیست زیرا ویژگی vacation responder این مشکل را حل کرده است. این ویژگی این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا بتوانید پاسخی آماده و از پیش تعیین شده برای ایمیل­‌های دریافتی در نظر بگیرید و به طور مثال به آنها اعلام کنید که در تعطیلات هستید و در اسرع وقت با آنها تماس خواهید گرفت. برای فعال کردن این ویژگی از منوی settings گزینه‌­ی vacation responder on را انتخاب کنید و در قسمت Message پیغام موردنظر خود را وارد کنید.

در صورتی که بخواهید این پیغام فقط برای کاربرانی که جزو مخاطبین شما هستند ارسال شود باید گزینه­‌ی only send a response to people in my contact را فعال کنید.

Send replies automatically in gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
ارسال پاسخ بطور اتوماتیک

8. تایید دو مرحله‌­ای جیمیل

هکرها اغلب به راحتی می­‌توانند حساب جیمیل شما را هک کنند و ایمیل­‌های شما را بخوانند، حذف کنند، از طرف شما ایمیل‌­هایی برای مخاطبانتان ارسال کنند و در نهایت ممکن است بتوانند از حساب ایمیل به اطلاعات بانکی شما نیز دسترسی پیدا کنند. قابلیت تایید دو مرحله‌­ای یا Two Step Authentication یکی از بهترین روش­‌های امنیت جمیل شناخته شده است.

Manage your google Account in gmail
مدیریت حساب گوگل

برای فعال کردن این قابلیت که بهترین ویژگی‌ های جیمیل است، ابتدا وارد حساب گوگل خود شوید، سپس از سربرگ Security گزینه‌­ی Step Verification-2 را انتخاب کنید:

Step Verification-2
تایید دو مرحله‌ای

بر روی دکمه شروع کار یا Get started کلیک کنید.

get started 2step in gmail
فعال سازی تایید دو مرحله‌ای

پس از وارد کردن رمز عبور و شماره تلفنی که می­‌خواهید کد تایید دریافت کند، می‌­توانید مشخص کنید که کد را از طریق پیام متنی یا تماس تلفنی دریافت کنید. پس از وارد کردن کد روی گزینه turn on کلیک کنید. شماره شما با موفقیت در گوگل ثبت شد.

9. برچسب­‌های رنگی

یک راه جذاب برای سازمانده‌ای صندوق ورودی و یافتن سریع ایمیل‌­ها، استفاده از برچسب‌­های رنگی متفاوت بر روی لیبل‌­هایی که ایجاده کرده­‌اید می‌باشد. به عنوان مثال می‌­توانید از رنگ قرمز برای پیام­‌هایی که نیاز به پیگیری فوری دارند استفاده کنید. برای رنگ گذاری بر روی یک لیبل مطابق تصویر روی علامت سه نقطه کلیک و از پنجره کشویی باز شده از گزینه‌­ی label color برای باز شدن پالت رنگی استفاده کنید.

label color in gmail-بهترین ویژگی‌ های جیمیل
برچسب‌های رنگی

10. ویژگی­‌های قالب‌بندی جیمیل

استفاده از قابلیت قالب بندی جیمیل مانند لیست­‌های شماره گذاری شده، متن و پس زمینه رنگی، متن رنگی، نوع و سایز قلم، نوع فونت و ایموجی نه تنها خواندن و درک متن را برای خواننده آسان‌­تر می­‌کند بلکه ظاهر جذابی به متن شما می­‌دهند و می­‌توانید با ایموجی‌­ها احساس خود را بهتر بیان کنید.

emoji in gmail
ویژگی‌های قالب‌بندی جیمیل

11. افزودن مخاطبین

یکی از اقدامات مهم برای کاربران همگام سازی مخاطبین جیمیل با حساب گوگل می‌­باشد. این قابلیت نیز به شما در صرفه­‌جویی در وقت کمک بسیار زیادی می‌­کند. برای یافتن مخاطبین در جیمیل مانند تصویر زیر عمل کنید:

add Contacts in gmail
افزودن مخاطبین

با انتخاب گزینه‌­ی Contacts می­‌توانید به همه­‌ی مخاطبین خود دسترسی داشته باشید و آنها را مدیریت کنید.

12. اشتراک گذاری تقویم

یکی دیگر از محبوب‌­ترین امکانات جیمیل استفاده از ابزار Google Calender می‌­باشد. با این ویژگی تمام مناسبت­‌ها و سالروز تولد دوستانتان که در مخاطبین شما قرار دارند به شما یادآور خواهد شد و هیچکدام از مناسبت‌­ها، دورهمی‌­ها و یا قرارهای کاری را فراموش نخواهید کرد. برای ساخت یک یادآور جدید مطابق شکل زیر گزینه‌­ی Calendar را انتخاب کنید:

gmail calender
تقویم جیمیل

سپس کافی است بر روی تاریخ و ساعت موردنظر کلیک کنید، به عنوان مثال می­‌خواهم در روز مادر به من یادآور شود تا با مادر خود تماس بگیرم، عنوان رویداد را وارد و ذخیره کنید.

Add event to Gmail calendar
اضافه کردن رویداد به تقویم جیمیل

اما گاهی نیاز دارید تقویم خود را با همکارتان به اشتراک بگذارید، اشتراک گذاری تقویم از پرکاربردترین قابلیت‌­های جیمیل است که در صرفه­‌جویی در وقت و تسریع در روند کارها تاثیر بسزایی دارد. برای این­کار از سمت چپ صفحه شخص مورد نظر را انتخاب و Settings and sharing را انتخاب نمایید.

Settings and sharing in gmail
اشتراک گذاری تقویم

13. ارسال گروهی ایمیل

اگر همواره به افراد خاصی ایمیل می­‌زنید بهتر است از ارسال گروهی ایمیل استفاده کنید. ارسال ایمیل به صورت گروهی برای سازماندهی پیام­‌ها و کوتاه کردن زمان، مناسب است. برای ارسال گروهی ایمیل به بخش مخاطبین یا contacts وارد شوید و با ایجاد یک برچسب یا لیبل به عنوان مثال مخاطبینی که جزو دوستانتان هستند را در برچسب جداگانه‌­ای به نام friends قرار دهید. اکنون برای ایجاد یک پیام جدید روی compose کلیک نمایید، در قسمت To به جای آدرس ایمیل دریافت کننده، نام برچسب را وارد نمایید. این ایمیل برای مخاطبینی که در برچسب friends وارد کرده باشید ارسال خواهد شد.

send group Email in gmail
ارسال گروهی ایمیل

امکانات جیمیل

از مزیت­‌های استفاده از ویژگی­‌های جدید جیمیل می‌­توان به صرفه­‌جویی در وقت، امنیت بالا، دسته‌بندی تخصصی پیام‌ها، سازماندهی در امور، تمیز نگه داشتن صندوق ورودی و داشتن برنامه ریزی و زمانبندی دقیق­تر اشاره کرد. با استفاده از این آموزش با بهترین ویژگی­‌های جیمیل آشنا شدید و  می‌توانید در کارهای روزانه‌­ی خود از آن بهره بگیرید.

منبع: business.tutsplus.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.