آموزش فعال سازی تایید دو مرحله ای وردپرس برای ورود به مدیریت

تایید دو مرحله ای وردپرس
تایید دو مرحله ای وردپرس

در حال حاضر یکی از بهترین راه‌های افزایش امنیت در ورود کاربران به سایت، استفاده از احراز هویت دو مرحله ای وردپرس است. اینکار علاوه بر جلوگیری از ورود ربات‌های اسپمپر و مخرب، از ورود هکر‌ها نیز به سایت جلوگیری خواهد کرد. در میان افزونه‌های وردپرسی افزونه Google Authenticator مناسب‌ترین افزونه برای فعالسازی تایید دو مرحله ای است. به همین خاطر در این مقاله آموزشی قصد داریم نحوه ایجاد احراز هویت در مرحله ای به کمک این افزونه را آموزش دهیم. حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

احراز هویت دو مرحله ای وردپرس

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • نصب و فعالسازی افزونه ورود دو مرحله ای Google Authenticator
  • نحوه ایجاد تایید دو مرحله‌ای هنگام ورود به وردپرس

نصب و فعالسازی افزونه ورود دو مرحله ای Google Authenticator

Google Authenticator یک افزونه رایگان با بیش از 30 هزار نصب فعال بوده که برای نسخه وردپرس 4.5 و بالاتر مناسب است. برای نصب و فعالسازی این افزونه مطابق شکل زیر به قسمت افزونه‌ها و بخش افزودن در پیشخوان وردپرس خود بروید. در کادر مربوطه نام افزونه را وارد کرده و آن را نصب نمایید.

نصب افزونه Google Authenticator
نصب افزونه Google Authenticator

نحوه ایجاد تایید دو مرحله‌ای هنگام ورود به وردپرس

همانطور در شکل زیر مشاهده می‌کنید، بعد از نصب و فعالسازی افزونه بخشی به نام ” گوگل آتنتیکیتور” در قسمت تنظیمات اضافه خواهد شد. در این قسمت می‌توانید تعیین نمایید که تایید دو مرحله ای وردپرس برای چه نقش‌هایی از سایت در نظر گرفته شود.

تنظیمات گوگل آتنتیکیتور
تنظیمات گوگل آتنتیکیتور

بعد از تعیین نقش‌هایی که تمایل دارید برای آنها احراز هویت دو مرحله ای فعال شود، روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک نمایید.

حال مطابق شکل زیر، به قسمت کاربران و بخش شناسنامه بروید. در آن قسمت عنوان جدیدی به نام ” تنظیمات گوگل آتنتیکیتور” اضافه شده است.

تنظیمات گوگل آتنتیکیتور در شناسنامه
تنظیمات گوگل آتنتیکیتور در شناسنامه

برای فعالسازی تایید دو مرحله ای بر روی گزینه “فعال” کلیک نمایید. با فعالسازی گزینه دوم یعنی ” حالت راحت” می‌توانید به کاربر 4 دقیقه فرصت دهید تا کد احراز هویت دو مرحله‌ ای خود را وارد کند.

در گزینه سوم ” توضیح” بهتر است آدرس دامنه خود را وارد نمایید ( به طور پیشفرض نام سایت قرار داده شده است). تا اگر در تلفن همراهتان چندین کد برای احراز هویت دارید دچار مشکل نشوید.

در نهایت در گزینه آخر یعنی “راز” باید کدی که در کادر روبه روی آن قرار دارد را در اپلیکیشن Google Authenticator که بر روی تلفن همراهتان نصب خواهد شد، وارد نمایید. البته شما می‌توانید بر روی دکمه “نمایش/مخفی کد QR” کلیک کنید، تا یک QR کد به شما داده شود و به کمک آن کد احراز هویت را در اپلیکشین ایجاد نمایید.

حال باید اپلیکشن Google Authenticator را بروی تلفن همراهتان نصب کنید. در انتهای مقاله لینک دانلود این اپلیکیشن برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS آورده شده است. حتما متناسب با سیستم عالمتان این اپلیکیشن را دانلود و بر روی تلفن همراهتان نصب نمایید.

بعد از نصب این اپلیکیشن وارد آن شوید و مطابق شکل زیر بر روی دکمه + کلیک نمایید. تا بدین شکل بتوانید کدی که از افزونه موجود در سایت بدست آورده اید در اپلکیشن وارد کنید.

اپلیکشن Google Authenticator
اپلیکشن Google Authenticator

سپس کدی را در گزینه “راز” در سایت وجود دارد را وارد نمایید. البته شما می‌توانید به جای استفاده از این کد، از QR استفاده کرده و آن را توسط اپلیکیشن اسکن نمایید و این تنظیمات را ذخیره کنید.

حال برای بررسی صحت انجام احراز هویت دو مرحله ای از سایت خارج شوید. سپس مطابق شکل زیر کدی که توسط اپلیکیشن ساخته شده است را در قسمت “کد احراز هویت گوگل” هنگام ورود به سایت وارد نمایید.

وارد کردن کد تایید دو مرحله ای در صفحه ورود به وردپرس
وارد کردن کد تایید دو مرحله ای در صفحه ورود به وردپرس

بدین شکل شما توانستید برای سایت وردپرسی خود قابلیت احراز هویت دو مرحله ای ایجاد کنید.

توجه داشته باشید که افزونه‌های رایگان دیگری هم برای راه اندازی سیستم تایید دو مرحله ای در وردپرس وجود دارد که می‌توانید در مقاله افزونه‌های تایید هویت دو مرحله‌ای در وردپرس با آنها آشنا شوید.

آموزش افزونه ورود دو مرحله ای در وردپرس

همانطور که در ابتدای این مقاله آموزشی اشاره کردیم، در حال حاضر یکی از بهترین راه‌های افزایش امنیت هنگام ورود کاربران به سایت، استفاده از احراز هویت دو مرحله ای وردپرس است. اینکار علاوه بر جلوگیری از ورود ربات‌های اسپمپر و مخرب، از ورود هکر‌ها نیز به سایت جلوگیری خواهد کرد. پس حتما شما نیز برای افزایش امنیت سایتتان همین حالا احراز هویت دو مرحله ای را فعال نمایید. تا بدین صورت از کسب‌و‌کار اینترنتی‌تان به خوبی مراقبت کرده باشید. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دانلود افزونه Google Authenticator

دانلود افزونه Google Authenticator صفحه افزونه

دانلود اپلیکیشن موبایل Google Authenticator

دانلود اپلیکیشن Google Authenticator در اندروید دانلود اپلیکیشن Google Authenticator در IOS
راه حل نهایی برای کسب و کار های آنلاین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

  1. 3 ماه عضو همیار وردپرس

    بسیار عالی، ممنونم از توضیحاتتون.