کلید وردپرس API چیست ؟

وردپرس API

بارها دیده‌ایم که برای راه اندازی یک افزونه وردپرسی نیازمند کلید اتصالی با عنوان API Key یا API Code هستیم ولی هیچوقت در مورد فایده وجود آن صحبتی نکردیم. اینکه چه کاری انجام می‌دهد و چه فایده‌ای دارد و اینکه اصلا چیست و از چه ساختاری تشکیل می‌شود. دانستن این موضوع یکی از مواردی است که به عنوان صاحب وبسایت ضروری است. در گام اول با هم به بررسی اینکه API چیست و از کجا آمده می‌پردازیم و سپس به سراغ وردپرس API می‌رویم در ادغام آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

API چیست؟

در واقع API مخفف Application programming interface بوده که به معنای رابط برنامه نویسی کاربردی یا رابط برنامه نویسی نرم افزاری است. البته این رابط همان سطح است. یعنی در سطح برنامه نویسی موجود است. در برنامه نویسی وب یا کامپیوتری، API برای تعریف زیر روال‌ها، پروتکل‌ها و ابزارها برای ساخت نرم افزار و اپلیکیشن‌ها تنظیم می‌شود. یک API  می‌تواند توسعه یک برنامه را برای محیا کردن ساختار آن در حد ممکن ساده کند. API می‌تواند برای سیستم براساس وب، سیستم عامل، پایگاه داده، سخت افزار کامپیوتری و نرم افزار کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد. تا اینجا تعریفی کلی از API و عملکردی که به طور عمومی و کلی اجرا می‌کند انجام دادیم و اما حال باید ببینیم وردپرس API چیست؟

وردپرس API

وردپرس API دقیقا همان معنی API را در وردپرس دارد. یعنی رابط برنامه نویسی نرم افزاری وردپرس است که می‌توان آن را به چند بخش با موضوعات جدا از هم تقسیم کرد. هر قسمت از توابع را پوشش داده و آن را به مجموعه‌ای از قابلیت‌ها تقسیم می‌کند. برای هر بخش از وردپرس نیز کارایی دارد. همچنین در مبحث امنیتی سهم به خصوصی دارد زیرا با این کار باعث می‌شود تا مشکلات امنیتی برای وبسایت و افزونه پیش نیاید.
مثلا فرض کنید افزونه‌ای را نصب می‌کنیم و این افزونه از ما درخواست می‌کند که باید برای اینکه عملکردش فعال شود به وبسایت مرجعی متصل گردد! این اتصال توسط یافتن وردپرس API در وبسایت مرجع و قرار دادن آن در سایت وردپرسی در جای مناسب، امکان پذیر می‌شود.

  جدیدترین راهنمای کامل حفظ امنیت وردپرس

مثالی از وردپرس API در افزونه های وردپرسی

برای اتصال به خبرنامه‌هایی مانند میل چیمپ، میلرلایت و… که یک سیستم ارسال خبرنامه هستند حتما باید وردپرس API را از وبسایت آن‌ها دریافت کرده و در تنظیمات افزونه مربوطه قرار داد:

API-key-hamyarwp

به این ترتیب می‌توان سیستم های مورد نظر را به وردپرس متصل کرد.

REST API چیست؟

حتما تا به حال دو کلمه REST و API را کنار هم شنیده‌اید. این عبارت مخفف WordPress REST API بوده و مجموعه‌ای از کدهایی است که برای خلق ارتباط بین سایر سیستم‌ها با وردپرس طراحی شده و به گونه‌ای ساخته شده موجب درک سیستم‌ها از یکدیگر خواهد شد. حال با هم به بررسی دستورات REST در وردپرس API می‌پردازیم:

 • GET – منبعی مانند یک پست یا برخی داده‌های دیگر را بازیابی می‌کند.
 • POST – منبعی مانند پست، پیوست یا منبع دیگری را به سرور اضافه می‌کند.
 • PUT – از آن می‌توان برای ویرایش یا بروزرسانی منبعی که از قبل روی سرور بوده، استفاده کرد.
 • DELETE – یک منبع را از سرور حذف می‌کند. در استفاده از این مورد احتیاط کامل شرط است.

Json چیست؟

JSON مخفف عبارت JavaScript Object Notation است و یک فرمت مشخص برای تبادل داده براساس زبان JavaScript است. امروزه استفاده از API های JSON بسیار رایج بوده زیرا بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی به راحتی می‌توانند داده‌های خود را به ساختار JSON تبدیل کنند. بر این اساس، محیط کاربری که براساس این فرمت باشد می‌تواند بین اپلیکیشن‌های مختلف یا زبان‌های برنامه نویسی مختلف قرار بگیرد و به عنوان یک مفسر عمل کند.

API وردپرس

اتصال api به وردپرس کار خارق العاده یا مسئله جدیدی نیست. در حقیقت وردپرس API هایی برای تعامل با قالب‌ها، افزونه‌ها وغیره دارد. در مورد استفاده از api در وردپرس باید گفت API موجود برای موارد داخلی وردپرس بسیار خوب عمل کرده اما در ارتباط با نرم افزاری‌های خارچ از پلتفرم وردپرس بسیار دردسر سازند و برنامه نویسان زیادی را به زحمت انداخته است به همین دلیل باید به دنبال روش‌های نوین وردپرس API بود.

سوالات متداول

در واقع API مخفف Application programming interface می باشد که به معنای رابط برنامه نویسی کاربردی یا رابط برنامه نویسی نرم افزاری می باشد. البته این رابط همان سطح است. یعنی در سطح برنامه نویسی موجود است. در برنامه نویسی وب یا کامپیوتری، API برای تعریف زیر روال ها، پروتکل ها و ابزارها برای ساخت نرم افزار و اپلیکیشن ها تنظیم می شود.
یک API می تواند توسعه ی یک برنامه را برای محیا کردن ساختار آن در حد ممکن ساده کند. API می تواند برای سیستم براساس وب، سیستم عامل، پایگاه داده، سخت افزار کامپیوتری و نرم افزار کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد.
وردپرس API دقیقا همان معنی API را در وردپرس دارد. یعنی رابط برنامه نویسی نرم افزاری وردپرس می باشد که می توان آن را به چند بخش با موضوعات جدا از هم تقسیم کرد. هر قسمت از توابع را پوشش داده و آن را به مجموعه ای از قابلیت ها تقسیم می کند. برای هر بخش از وردپرس نیز کارایی دارد. همچنین در مبحث امنیتی سهم یه خصوصی دارد زیرا با این کار باعث می شود تا مشکلات امنیتی برای وبسایت و افزونه پیش نیاید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 3 سال عضو همیار وردپرس

  سلام و روز بخیر
  من فرم ساز forminator (البته فعلا نسخه رایگان) استفاده کردم و فرمی رو ساختم میخوام داخل یکی از فیلدهای فرمم شماره سریالی و بگیرم و می خوام این شماره سریال با شماره سریال موجود در دیتا بیس چک بشه و در صورت درست بودن اجازه ثبت فرم و به کاربر بده
  سواله من اینکه که آیا این فرم ساز قابلیت اینو داره که با API این قضیه چک بشه یا اگر خیر متونید بهم معرفی کنید از چه فرمسازی متونم استفاده کنم؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   نسخه پرو از API پشتیبانی میکنه

 2. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام خانم کوهستانی وقت بخیر
  خانم کوهستانی ما میخوایم نرم افزار حسابدای خودمون رو به سایت وردپرسیمون وصل کنیم .
  از پشتیبانی نرم افزار حسابداریمون سوال کردیم گفتن api میدن .
  میخواستم بدونم بعد گرفتن api چیکار باید بکنیم ؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   باید افزونه Rest API رو نصب کنید و API رو وارد کنید