آمار افزونه‌های مفید و تجاری در وردپرس در آبان 1395

آمار افزونه‌های مفید و تجاری در وردپرس در آبان 1395

با سلام خدمت دوستان عزیز وردپرسی، به ویژه صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کار آنلاین!

در این مقاله همیار وردپرس قصد داریم تا در رابطه با آمار و ارقام پیرامون وردپرس که در حیطه تجارت الکترونیک در ماه گذشته صورت گرفته است به بحث و بررسی بپردازیم. به عبارت دیگر، قصد داریم تا به بررسی افزونه‌های موجود که با استفاده از آن در وردپرس می‌توان به ایجاد فروشگاه اینترنتی بپردازیم و میزان محبوبیت و استفاده آنها را بررسی کنیم.

آمار و داده‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت براساس مخزن وردپرس، یعنی wordpress.org و سایت BuiltWith.com می‌باشد.

افزونه‌های فروشگاهی وردپرس

همانطور که می‌دانید چندین افزونه در رابطه با راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در مخزن وردپرس وجود دارد، بسته به موقعیت مکانی نیز آمار و ارقام استفاده از این افزونه‌ها متفاوت می‌باشد، به عنوان مثال استفاده از ووکامرس در مقایسه با افزونه wp ecommerce در ایران از محبوبیت بالاتری برخوردار است. لذا در این مقاله سعی شده است تا به بررسی افزونه‌های محبوب و افزونه‌های که به طور مداوم به‌روزرسانی می‌شوند مورد بررسی قرار گیرند.

ووکامرس: افزونه فروشگاهی ووکامرس همواره یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های فروشگاهی در وردپرس بوده است، در حالی که استفاده و دفعات نصب این افزونه در مخزن وردپرس تغییر چندانی نداشته است اما در آمار و ارقام منتشر شده در وبسایت BuiltWith.com کمی نسبت به سال گذشته افت داشته و به اصطلاح عملکرد کندی داشته!

WP eCommerce: این افزونه که از آن می‌توان به عنوان پدربزرگ تمامی افزونه‌های فروشگاهی وردپرس نام برد D: ، تا به امروز بر اساس آمار ردیابی شده در GetShopped و BuiltWith.com تغییر آنچنانی نداشته است.

Easy Digital Downloads: در حالی که این افزونه برای فروش محصولات دانلودی مورد استفاده می‌گیرد اما به دلیل رشد شگفت‌انگیزی که در یکی دو سال اخیر داشته است، بنابراین نمیتوان از آن چشم پوشی کرد.

WP eStore: از آنجایی که یک افزونه تجاری بوده و در نسخه رایگان ارائه نمی‌شود، لذا به خاطر داشته باشید بررسی و تحلیل آن کمی دشوار به نظر می‌رسد، چرا که آمار دقیقی از آن در دسترس نیست و تنها آمار موجود در وبسایت BuiltWith.com موجود می‌باشد و اطلاعاتی از ان در مخزن وردپرس وجود ندارد.

MarketPress: این افزونه در دو نسخه تجاری و رایگان عرضه شده است، بنابراین آمار موجود که در مخزن وردپرس وجود دارد برای نسخه رایگان بوده و آمار موجود در BuiltWith.com نیز برای نسخه تجاری آن می‎باشد، لذا نمی‌توان با اتکا به آن تحلیل درستی را از این افزونه به دست آورد.

Shopp: این افزونه دارای آمار و ارقام مورد قبولی نزد ما می‌باشد. اما این افزونه در راه توسعه خود نسبت به چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری نداشته است.

Jigoshop: این افزونه توسط Proxar قبل از اولین بررسی ما برای بدست آوردن آمار مورد سنجش قرار گرفت در حالی که هنوز به طور قابل قبولی توسعه داده نشده است، هنوز تعداد قابل قبولی برای به‌روزرسانی به نسخه بالاتر نداشته است.

Cart66: این افزونه برای بررسی کمی دشوار‌تر است، این افزونه به گونه‌ای طراحی شده است که برای استفاده از آن می‎بایست به وبسایت سازنده متصل شوید تا از آن استفاده کنید. لذا داده‌های موجود در مخزن وردپرس و آنچه BuiltWith می‌گوید دارای تفاوت زیادی است.

Ecwid: این افزونه نیز کارکردی مشابه با cart66 دارد، یعنی برای استفاده می‌بایست به سایت سازنده متصل بود؛ اما تفاوتی که با آن دارد در این است که صرفا برای وردپرس نبوده و از آن می‌توان در CMS های دیگری نیز استفاده کرد.

Exchange: برای این افزونه آماری در BuiltWith برای بررسی وجود ندارد؛ بنابراین نمی‌توان مقایسه‌ای از آن در آنچه که در مخزن وردپرس وجود دارد را داشته باشیم.

WP EasyCart: این افزونه نیز مشابه افزونه قبل بوده و تنها آمار موجود در مخزن وردپرس می‌باشد که نمی‌توان آنرا نیز مورد بررسی تخصصی قرار داد.

در بررسی سال گذشته افزونه WP eShop قرار داشت، اما به دلیل کاهش استفاده و از دسترس خارج شدن این افزونه از مخزن وردپرس، از فهرست امسال خارج شده است.

در حالی که نکات قابل تاملی در این بررسی وجود دارد، لذا لازم است تا همه جوانب مثبت و منفی آمار انتشاری چه در BuiltWith و چه در مخزن وردپرس را مورد توجه قرار دهیم.

بررسی آمار BuiltWith و مخزن وردپرس

سوالی که ممکن است برای هرکسی در این بررسی رخ دهد این است که “کدام یک بهتر است؟!” متاسفانه، به دلیل جنبه‌های مثبت و منفی‌ای که در دو وبسایت برای بررسی آمار وجود دارد در پاسخ به این سوال باید بگوییم که “پاسخ قاطع و صحیحی برای آن وجود ندارد”.

داده‌هایی که در وبسایت BuiltWith وجود دارد بر اساس ردیابی و به اصطلاح خراش دادن داده‌ها از ظاهر صفحات و کدهای موجود می‌باشد. لذا این آمار کمک می‎کند تا افزونه‌هایی که اطلاعاتی از آنها در مخزن وردپرس وجود ندارد را مورد بررسی قرار دهیم. با این حال، ممکن است تا آمار به دلیل تکراری بودن و در حال فعالیت نبودن وبسایت‌هایی که از آنها برای بررسی استفاده شده است تفاوت داشته باشد. همچنین ممکن است برخی سایت‌ها اطلاعاتی که برای شناسایی افزونه‎ها وجود دارد را از داده‌های خود حذف کرده باشند؛ بنابراین دسترسی صحیح به این آمار برای ما کمی دشوار خواهد بود.

داده‎هایی که در مخزن وردپرس برای ارائه تعداد دفعات نصب افزونه نیز وجود دارند، به دلیل اینکه از طریق آی‌پی و نام سایت جمع آوری می‌گردند، ممکن است تکراری بوده و نتوان به امار و ارقام درستی از آن دست یافت. از طرفی همانطور که می‌دانید آمار نمایش داده شده وقتی در مخزن وردپرس از مرز یک میلیون می‌گذرد به همراه علامت + نمایش داده می‌شود، بنابراین شما نمی‌توانید دقیقا بدانید که یک افزونه یک میلیون بار نصب فعال داشته است و یا بیش از 5 میلیون!!!

بنابراین با اتکا به آمار و ارقام منتشر شده توسط این دو وبسایت نمی‌توان دید درستی از افزونه‌ها داشت و بررسی ما به صورت تقریبی خواهد بود.

استفاده کنونی از افزونه‌ها

برای شروع اجازه دهید تا معیارهای موجود که در حال حاضر از افزونه‌ها استفاده می‌شود را در دو وبسایت مشاهده کنیم.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم در حال حاضر ووکامرس در رتبه نخست قرار دارد، به دنبال آن نیز افزونه EDD و در نهایت افزونه WP eCommerce در جایگاه سوم قرار دارد.

در تصویر زیر می‌توانید تعداد دفعات نصب افزونه‎های موجود را در مخزن وردپرس و وبسایت BuiltWith مشاهده نمایید.

همانطور که در تصویر می‌بینید وردپرس تنها تعداد افزونه‌های نصب شده را به صورت تقریبی نمایش می‌دهد؛ به عبارت دیگر افزونه‌ای که بیشتر از یک میلیون بار نصب شده است به طور واقعی نخواهید دانست که شامل چه تعداد دیگری می‌باشد.

نکته دیگری که وجود دارد، آمار منتشر شده در مخزن وردپرس تنها برای افزونه‌های رایگان بوده و برای افزونه‌های تجاری اطلاعاتی از آن در دسترس نیست.

نکته پایانی این که آنهایی که با علامت ^ نشانه گذاری شده‎اند، یعنی Cart66 و Ecwid ؛ دارای اختلاف زیادی در مقایسه با هم هستند و از طرفی چون افزونه Ecwid تنها مختص وردپرس نمی‌باشد، ضرب آهنگ دفعات نصب این دو افزونه دارای اختلاف بالاتری است.

ما در این بررسی نگاه کوتاهی به آمار بر اساس زمان خواهیم داشت، اما اجازه دهید تا ابتدا برای اولین بار نگاهی به افزونه Marketshare داشته باشیم.

افزونه marketshare

بر اساس نمودار زیر که توسط وبسایت BuiltWith ردیابی شده است این افزونه توسط بیش از 1,725,247 سایت مورد استفاده قرار گرفته است.

همانطور که در بالا دیدیم، اکثر این وبسایت‌ها که بیش از 92.2 درصد از آمار نهایی را به خود اختصاص داده‎اند، می‎باشند که از ووکامرس استفاده کرده‌اند.

اما در مقابل، دو افزونه Cart66 و Ecwid به دلیل اینکه در مخزن وردپرس آماری از انها وجود ندارد نمی‎توان به طور دقیق از این نمودار مطمئن بود. بنابراین این دو افزونه باعث خواهند شد تا سایر افزونه‎ها همچون marketshare، ووکامرس و EDD دارای شیب بالاتری باشند.

بنابراین می‎بینید که استفاده از ووکامرس به نسبت بالاتری بوده و سایر افزونه‌های موجود را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. پس بیایید این‌بار آمار را از افزونه ووکامرس جدا کنیم.

بیایید ووکامرس را نادیده بگیریم!

اگر ما بیاییم و ووکامرس را از این داده‌ها حذف کنیم، خواهید دید که بر اساس آمار موجود بیش از 134,652 سایت از سایر افزونه‌ها استفاده می‌کنند.

ما می بینیم که اکثریت قریب به اتفاق سایت‌های موجود در این آمار افزونه‌های WP eCommerce، افزونه EDD، همراه با ECWID خواهند بود. اما باز هم، با این وضعیت، سایت‌هایی که از افزونه ECWID استفاده می‎کنند در این ردیابی، می‌بایست حداقل یک درصد بسیار پایین تر باشند، اما چیزی که می می‎بینیم آمار زیر خواهد بود.

با از میان برداشتن سایر پلتفرم‌ها و جدایی از اغراق در این بررسی، می‌توان به برآورد تقریبی 137,900 سایت رسید که در این بررسی توسط وردپرس ارائه شده است.

بنابراین خواهیم دید که، افزونه‌های WP eCommerce و EDD شمار زیادی از این سایت‌هایی که از ووکامرس استفاده نمی‌کنند را به خود اختصاص خواهند داد.

تغییر در طول زمان

حال بیایید ببینم تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آمار و ارقام منتشر شده در BuiltWith چه تغییری داشته است. در این بررسی خواهید دید که افزونه‌های مذکور در این مدت پیشرفتی داشته‌اند و یا اینکه نسبت به قبل با شکست رو‎به‌رو شده‌اند.

همانطور که می‌بینید افزونه‌های ووکامرس و Easy Digital Download رشد بسیار فوق‎العاده‌ای را به خود اختصاص داده‎اند. ووکامرس به استفاده از بیش از دو برابر وبسایت‎ها و EDD نیز به استفاده از بیش از 60% سایتهای موجود نسبت به سال گذشته را داشته است.

بقیه افزونه‌های موجود که استفاده شده‌اند، هیچ رشدی نداشته‌اند. از طرفی بررسی آمار استفاده از ECWID سخت است، چرا که آمار و اطلاعات دقیقی از آن در مخزن وردپرس وجود ندارد، اما رشد WooCommerce در مقایسه با سایر افزونه‎ها بسیار بالا بوده است.

به عبارت دیگر، این بدان معنی است که دارندگان کسب‌و کار و تجارت الکترونیک که از سایر افزونه‌ها استفاده کرده‌اند، یا به استفاده از ووکامرس و EDD روی آورده‌اند و یا اینکه به طور کلی از CMS دیگری برای تجارت الکترونیک خود استفاده کرده‌اند.

در زیر نیز می‌توانید نگاهی داشته باشید به آمار انتشاری از سوی وردپرس، هرچند برآوردهای موجود در رابطه با ووکامرس صحیح نیست، چرا که آمار واقعی از آن در دسترس نیست.

جمع بندی نهایی!

بیایید قبل از اینکه به نتیجه نهایی این بررسی برسیم از نگاه سرگرمی هم که شده، نکات دیگری را مدنظر داشته باشیم.

استفاده از افزونه Shopify WordPress با توجه به آمار منتشر شده توسط وردپرس در 6.000+ نصب فعال می‌ایستد، این افزونه که به عنوان یکی از افزونه‌های فروشگاهی می‌باشد؛ لذا این افزونه نیز در پشت این قضیه بررسی ما و در رده‌های پایین‌تری نسبت به افزونه‌هایی که آنها را مورد بررسی قرار دادیم قرار دارد.

به طور کلی و در حالی که آغاز کسب و کار الکترونیکی با وردپرس رو به رشد بالایی قرار دارد، به جرئت می‌توان این ادعا را داشت که افزونه‌های ووکامرس و EDD بزرگترین نقش را در این رشد به خود اختصاص داده‌اند و رشد سایر افزونه‎ها را کنار زده و در صدر این بررسی قرار دارند.

افزونه‌های WP eCommerce و Jigoshop به دلیل عدم توسعه مناسب در طول این یکسال با کاهش محسوسی در استفاده روبه‎رو بوده‌اند به طوری که می‌توان گفت در حال فراموشی هستند.

در این بررسی ووکامرس به دلیل محبوبیت و نفوذ بالایی که به خود گرفته است، چه در مخزن وردپرس و چه آمار ارائه شده توسط BuiltWith ، نرخ روبه‌رشدی را به خود داشته و مورد تایید بوده است.

به طور خلاصه، در حال حاضر و بر اساس آمار و ارقامی که مشاهده نمودید، زمان بسیار خوبی برای استفاده از WooCommerce و EDD است.

شاد باشید …

منبع: sellwithwp

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.