افزایش فروش افزونه WP Rocket از ۰ تا ۲.۶ میلیون دلار در ۵ سال

WP Rocket

با بررسی روند پیشرفت افزونه‌‌ها، به مسئله جالبی برخورد کردیم که حاکی از پیشرفت عجیب در فروش افزونه WP Rocket است. جالب است بدانید این افزونه طی ۵ سال اخیر به فروش ۲.۶ دلار رسیده است. این نشان از چیست؟ این افزونه چه قدرتی دارد که تا این حد پیشرفت کرده است؟ پاسخ این سوالات در مصاحبه‌ای با Jean-Baptiste Marchand-Arvier مدیرعامل WP Media داده شده که دانستن آن شاید راهی باشد برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت روز‌افزون. اما قبل از هر چیز بد نیست کمی درباره این افزونه صحبت کنیم تا عملکرد آن برای دوستان یادآوری شود.

WP Rocket چیست و چگونه کار می‌کند؟

WP Rocket افزونه‌ایست که به سرعت بارگذاری وبسایت کمک می‌کند و باعث می‌شود کاربران در همان ثانیه‌های آغازین، سایت شما را ببینند و همین امر باعث عدم ریزش کاربران می‌شود. این افزونه با کش کردن اطلاعات در مرورگر، امکان این را فراهم می‌کند تا برای دفعات دیگر، تمامی اطلاعات و صفحات زمان زیادی را برای بارگذاری طی نکنند. اما چطور این افزونه‌ای چنین رشد خوبی داشته است؟ از شما دعوت می‌کنم مصاحبه Jean-Baptiste Marchand-Arvier مدیرعامل WP Media را بخوانید.

مصاحبه با Jean-Baptiste Marchand-Arvier مدیرعامل WP Media

Jean-Baptiste Marchand-Arvier
مصاحبه با مدیرعامل wp rocket

در این مصاحبه که توسط Sabrina Zeidan انجام شد، درباره مسائل متعددی حرف به میان آمد و پاسخ‌های جالبی توسط Jean-Baptiste داده شد که مطمئنیم نظر شما را نیز جلب خواهد کرد. در این گفتگو به مسائل زیر پرداخته شد:

 • ۲.۶ میلیون درآمد! چطور این‌کار را کردی؟
 • تیم شما چند نفره است؟
 • چگونه افراد را استخدام می‌کنید؟
 • کانال و منبع اصلی یادگیری شما چیست؟
 • تصمیمات اشتباه
 • توضیحاتی برای شفافیت موضوع
 • نکات کلیدی برای رشد و پیشرفت
 • کانال‌های کسب و کار شما چیست؟
 • استراتژی بازاریابی محتوایی چیست؟
 • در واقع محصول چیزی نیست که حتما باید فروخته شود
 • پشتیبانی چند زبانه
 • حامی Wordcamp
 • آیا نظری درباره تغییر دارید؟
 • محیا کردن یک استراتژی برای ارائه بیشتر و بهتر به مشتریان

طبق آماری که در این گفتگو بدست آمد بیش از ۷۵۰۰۰۰ وبسایت WP Rocket را نصب کرده‌اند و از آن استفاده می‌کنند.
تیمی که روی این پروژه کار می‌کند ۲۰ نفر بوده و با این تفاسیر به درآمد ۲.۶ دلار بعد از ۵ سال رسیده‌اند.

۲.۶ میلیون درآمد! چطور این‌کار را کردی؟

Sabrina Zeidan: ما شنیدیم که شما طی ۵ سالی که گذشت، امروز به درآمد ۲.۶ میلیون دلار از فروش افزونه WP Rocket رسیدید. آیا این مسئله صحت دارد؟
Jean-Baptiste: بله!
Sabrina Zeidan: این عدد فوق‌العاده‌ای برای یک پلاگین است. چطور این‌کار را کردی؟
Jean-Baptiste: خیلی کار کردم. اول از همه جستجو کردم و کمی درباره تاریخچه آن مطالعه کردم. در جاهای مختلفی به بررسی نیازهای افراد پرداختم و دیدم که در مارکت‌ها جای چه چیزی خالی‌ست و مردم بیشتر به چه چیزی نیاز دارند. با موضوع افزایش سرعت سایت مواجه شدم و دیدم اکثر افراد به دنبال چیزی برای افزایش سرعت بارگذاری سایتشان هستند تا بتوانند ترافیک را بهبود ببخشید و فروش خود را اینگونه افزایش دهند. اینگونه کاربران با یک وبسایت بهبود یافته و پرسرعت مواجه می‌شوند.
Sabrina Zeidan: اینطور که شنیدیم، افزونه شما دارای آپشن‌های مختلفی است.
Jean-Baptiste: بله، همینطور است. این افزونه دارای دو نسخه رایگان و پرمیوم است. در نسخه رایگان آن تنظیمات متعددی وجود دارد که در ابتدای کار و برای وبسایت‌های مبتدی گزینه خوبیست اما اگر نیاز به امکانات بیشتری دارید، پیشنهاد می‌شود که افزونه را به نسخه پرمیوم ارتقا دهید.
Sabrina Zeidan: چگونه کاربران خود را حمایت کرده و به آن‌ها پشتیبانی می‌دهید؟
Jean-Baptiste: ما برای اینکه بتوانیم کاربران خود را حفظ کنیم و به آن‌ها پشتیبانی دهیم، خیلی سریع عمل کرده و سعی می‌کنیم پاسخگوی آن‌ها باشیم. خیلی مستقیم به مشکلات آن‌ها پاسخ می‌دهیم و آن را حل می‌کنیم.

تیم شما چند نفره است؟

Sabrina Zeidan: حال که درباره پشتیبانی و توسعه افزونه صحبت کردیم، می‌خواهم بدانم تیم شما چند نفره است؟
Jean-Baptiste: ده نفر برای بخش پشتیبانی افزونه فعالیت می‌کنند و البته در آینده این تعداد باید بیشتر شود زیرا بر تعداد کاربران و مشتریان افزوده شده و رو به رشد هستیم. ۲ نفر به عنوان توسعه دهنده فعالیت می‌کنند، ۲ نفر به عنوان تنظیم کننده و سفارشی‌سازی افزونه فعالیت می‌کنند، یک نفر در بخش مارکتینگ و بازاریابی مشغول است، ۵ نفر برای امور محتوایی و تولید آن مشغول به کار هستند.

چگونه افراد را استخدام می‌کنید؟

Sabrina Zeidan: حال سوال من است که چگونه افراد را استخدام می‌کنید؟
Jean-Baptiste: سوال خوبیست! استخدام افراد یکی از مهم‌ترین مسائلیست که روی آن تمرکز داریم. زیرا همیشه اولویت من جمع کردن یک تیم متخصص و خوب است به همین دلیل زمانی که بخواهیم شخصی را استخدام کنیم، خیلی دقیق شده و بررسی‌های زیادی انجام می‌دهیم. مسلما در درجه اول به تخصص او توجه می‌کنیم سپس به احساس او به شغلی که قرار است به او بدهیم توجه می‌کنیم. اینکه کدام شغل برای او مناسب است و توانایی انجام آن را دارد. البته بیشتر سعی ما بر این است که در استخدام افراد حتما جامعه وردپرسی را در نظر بگیریم و از بین آن‌ها افرادی را استخدام کنیم.
شخص را از همه نظر می‌سنجیم. اینکه در شرایط مختلف چگونه واکنش نشان داده و چگونه عمل می‌کند برای ما بسیار مهم است. همچنین دوست داریم افرادی را از تمام مناطق جهان استخدام کنیم و مشکلی با این مسئله نداریم.

کانال و منبع اصلی یادگیری شما چیست؟

Sabrina Zeidan: مطمئنا شما اهل یادگیری هستید، کانال و منابع اصلی که از آن استفاده می‌کنید چیست؟
Jean-Baptiste: در واقع بیشتر از تجربیات افراد موفق استفاده می‌کنیم. در بین توییت‌ها جستجو می‌کنیم و اطلاعات درست و قوی را کسب ‌می‌کنیم.
Sabrina Zeidan: حتما شما یک نقشه و مسیر درستی برای انجام عملیات خود دارید، همه مسائل شما کاملا واضح و آشکار است. چرا اینگونه باز کار می‌کنید؟
Jean-Baptiste: هدف ما ارائه تمامی اطلاعات و منابع خود به کاربرانمان است. ما می‌خواهیم اطلاعات و موارد کاملی را به همه منتقل کنیم و افراد را از اشتباه و خطا جدا کنیم. اینگونه می‌توانند تصمیمات درستی بگیرند! ما می‌خواهیم به کاربران بگوییم همه می‌توانند به موفقیت دست یابند و این موفقیت دور از ذهن نیست.

  آیا مرگ وردپرس نزدیک است؟ بررسی وضعیت وردپرس در ۲۰۲۳

تصمیمات اشتباه

Sabrina Zeidan: آیا تصمیمات اشتباهی در مجموعه خود گرفته‌اید؟
Jean-Baptiste: خیلی زیاد! زمانی که دوستان و کارمندان ما مواردی را فراموش می‌کنند این بدترین اتفاق برای مجموعه است. یکی از بزرگ‌ترین خطاها، تصمیم ما برای انجام کارهای زیادی در یک زمان مشخص است. در ابتدا خلاقیت در WP Rocket خیلی زیاد بود و تصورات خوبی برای خلق بخش‌های مختلف وجود داشت و همین امر ما را به موفقیت‌های خوبی رساند. این مسئله باعث شد با خود بگوییم کار ساده است و به راحتی جلو می‌رود اما با گذر زمان مثلا یک الی دو سال که قرار بر تمرکز بیشتر می‌شود و باید به این مسئله که چه چیزی برای ما بهتر است پرداخت، متوجه می‌شویم که تصمیمات اشتباهی هم در کار بوده.

توضیحاتی برای شفافیت موضوع

Sabrina Zeidan: افزونه WP Rocket به تعداد بالا در در ماه دانلود می‌شود. و مسلما نیاز به یک پشتیبانی قدرتمند دارد. شما با این وضع چه می‌کنید؟
Jean-Baptiste: برای این منظور ما روی مبحث بازاریابی محتوایی تمرکز کردیم و سعی می‌کنیم محتوای خود را بر مبنای مشکلات کاربران و مشتریان تولید کنیم و از این رو می‌توانیم مشکلات زیادی را رفع کرده و باقی موارد نیز مربوط به پاسخ به سوالات کاربران است که توسط تیم پشتیبانی داده می‌شود.

نکات کلیدی برای رشد و پیشرفت

Sabrina Zeidan: کمپانی شما به پیشرفت خوبی دست یافت، آیا دلیل خاصی دارد و اینکه شما دقیقا چه کاری برای این رشد انجام دادید؟
Jean-Baptiste: شعبده بازی کردیم!!! برمی‌گردیم به ابتدای گفتگوی خود. در ابتدا که WP Rocket را تولید کردیم خیلی ساده و کوچک بود اما کم کم با گذر زمان ویژگی‌ها و امکانات بیشتری به آن اضافه کردیم که این امکانات دقیقا برمبنای نیازهای افراد بود. سعی و تلاش خود را افزایش داده و سریع عمل کردیم که به ماهی ۵۰۰ دانلود رسیدیم و فیدبک خوبی گرفتیم. همین امر سبب بزرگ‌تر شدن مجموعه ما و به موفقیت رسیدن آن شد.

کانال‌های کسب و کار شما چیست؟

Sabrina Zeidan: کمی درباره کانال‌های کسب و کار خود توضیح دهید.
Jean-Baptiste: هر عملیاتی که برای مارکتینگ انجام می‌شود ما را در ارتباط با کاربران قوی‌تر می‌کند و ما متوجه عکس‌العمل آن‌ها درباره محصولمان می‌شویم. البته که طی این فیدبک‌ها ما بیشتر درباره افزونه رایگان فیدبک‌های خوبی گرفتیم و کاربران به آن علاقه بیشتری نشان دادند. ما هم از شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر بهره‌مند می‌شویم و با کاربران اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذاریم.

استراتژی بازاریابی محتوایی چیست؟

Sabrina Zeidan: بازاریابی محتوایی را چگونه انجام می‌دهید؟
Jean-Baptiste: ما این کار را با کمک بلاگ wp rocket انجام می‌دهیم. سعی می‌کنیم در زمان‌های مشخصی محتوای جدید تولید کنیم. علاوه بر اخباری که درباره اتفاقات جدید بر روی محصول می‌دهیم، آموزش‌هایی را نیز ارائه می‌کنیم.

در واقع محصول چیزی نیست که حتما باید فروخته شود

Sabrina Zeidan: محصول شما تماماً برای فروش نیست و نسخه رایگان هم دارد.
Jean-Baptiste: دقیقا درست می‌گویید. WP Rocket دارای نسخه رایگان است و افراد زیادی آن را به راحتی دانلود می‌کنند.
Sabrina Zeidan: شما برای نسخه رایگان هم پشتیبانی ارائه می‌دهید؟
Jean-Baptiste: قطعا ارائه می‌شود. فرقی ندارد نسخه رایگان یا پرمیوم!

پشتیبانی چند زبانه

Sabrina Zeidan: محصول شما قابل ارائه به تمامی کشورها است؟
Jean-Baptiste: بله، برای اینکه تمامی افراد در سراسر جهان بتوانند این محصول را بر روی سایت خود نصب کرده و آن را با زبان‌های مختلف دریافت کنند، از حالت چندزبانه پشتیبانی می‌کند.

حامی Wordcamp

Sabrina Zeidan: شنیدیم شما حامی Wordcamp هستید، آیا این اتفاق برایتان مفید واقع شده و تاثیری بر کمپانی شما دارد؟
Jean-Baptiste: سوال خوبیست. ما برای اینکه گسترده‌تر کار کنیم، نیازمند شناخته شدن در خارج از کشور خودمان هستیم. در ابتدا با کمپ‌های مختلفی کار کردیم و حامی شدیم که در نهایت ۱۰ الی ۱۲ مشتری به سمت ما جذب میشد از یک جایی به بعد تصمیم گرفتیم تنها با انجمن و اعضای وردپرس کار کنیم تا افرادی را به سمت خود بکشیم که واقعا از وردپرس و امکانات آن خبر دارند و برایشان استفاده و آگاهی از محصول ما اهمیت دارد. به همین دلیل اسپانسر wordcam شدیم.

آیا نظری درباره تغییر دارید؟

Sabrina Zeidan: پیشرفت شما بسیار قابل ملاحظه بوده و اینکه بعد از ۵ سال به این درآمد رسدید هیجان‌انگیز است. حال از شما این سوال را می‌پرسم که چه تغییری باعث این پیشرفت شده؟
Jean-Baptiste: تغییر به آن معنی که می‌گویید خیر! در واقع آنچه امروز به وجود آمده عالی و قابل ستایش است. بنابراین اگر قرار به تغییر باشد به سمت رشد بیشتر، بیشتر شدن مشتریان، بزرگ کردن تیم و… است.

محیا کردن یک استراتژی برای ارائه بیشتر و بهتر به مشتریان

Sabrina Zeidan: آیا استراتژی خاصی برای بهبود محصول و جذب مشتریان دارید؟
Jean-Baptiste: بله! استراتژی ما تمرکز بر کارایی است. یافتن نکات منفی در کار است. اینکه کاربران متفاوت چه نوع نگرشی به یک مورد خاص دارند و آیا این مسئله برایشان جدیست یا خیر. راه‌حل‌هایی برای این مسئله اولویت اول ماست. دوست داریم کارایی را برای کاربران تا جای ممکن آسان کنیم. یکی از اهداف دیگر ما سیستم توزیع محتوا یا CDN است که کاربران بتوانند با کمک آن به نتیجه رضایتبخش در عملکرد وبسایت خود برسند و فیدبک‌های خوبی دریافت کنیم.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم درباره قدرت WP Rocket با توجه به مصاحبه‌ای که با مدیر عامل آن یعنی Jean-Baptiste شد، بپردازیم. تیمی خلاق و روشن‌فکر که روز به روز پیشرفت می‌کنند و تلاش بی‌شاعبه‌ای برای ارائه افزونه کش وردپرس دارند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.