چگونه در وردپرس فرمول ریاضی بنویسیم؟

نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس

احتمالا تاکنون برایتان پیش آمده است که بدانید چطور می‌توانید معادلات و فرمول‌های ریاضی را در سایت وردپرسی خود اضافه کنید و یا اینکه فرمول نویسی در وردپرس را یک امر غیرممکن بدانید، برخی افراد بجای استفاده‌ی اصولی از فرمول‌های ریاضی، عکس آن‌ها را تهیه و در سایت خود قرار می‌دهند، یکی از معایبی که این کار دارد در صورت وجود مشکل، اشتباه و یا ویرایش فرمول‌ها بایستی آن‌ها را مورد بازنویسی قرار دهند، عکس آن‌ها را تهیه و مجددا در سایت قرار دهند، درست است فرمول نویسی در وردپرس کمی دشوار است زیرا ویرایشگر پیش فرض وردپرس به طور کامل از معادلات ریاضی پشتیبانی نمی‌کند، اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا در این مقاله قصد داریم نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس را به سه روش مختلف، کاربردی و بسیار ساده به شما آموزش دهیم.

نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس

 • چرا نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس دشوار است؟
 • نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از کاراکترهای یونیکد
 • افزودن کاراکترهای ریاضی یونیکد در مک
 • افزودن کاراکترهای ریاضی یونیکد در ویندوز
 • نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از LaTeX
 • نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از MathML

چرا نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس دشوار است؟

نوشتن معادلات ریاضی و علمی در وردپرس به دلیل عدم پشتیبانی کاراکترها در HTML امری دشوار است. در حال حاضر، برنامه‌های MathML و LaTeX به عنوان بهترین برنامه‌ها برای نوشتن معادلات ریاضی در صفحات وب کاربرد دارند، اما تنها عیبی که دارند این است که پیشرفته و حرفه‌ای بودن آنها باعث می‌شود گزینه‌ی ایده‌آلی برای مبتدیان بشمار نیاید، به همین خاطر قبل از اینکه نحوه‌ی استفاده از برنامه‌های MathML و LaTeX در وردپرس را به شما آموزش دهیم، ابتدا با یک راه‌حل ساده‌تر شروع می‌کنیم.

نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از کاراکترهای یونیکد

یک روشی ساده برای استفاده از کاراکترهای خاص (Unicode) می‌باشد که بطور مستقیم در ویرایشگر وردپرس قابل استفاده است. یونیکد یک استاندارد رمزگذاری با هدف ارائه پشتیبانی از رمزگذاری کاراکترها برای همه زبان‌ها می‌باشد. این قابلیت توسط کلیه‌ی سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه پشتیبانی می‌شود.

در ادامه به بررسی نحوه‌ی فرمول نویسی در وردپرس با استفاده از Unicode خواهیم پرداخت.

افزودن کاراکترهای ریاضی یونیکد در مک

در رایانه‌های مک می‌توانید فرمول‌ها و معادلات ریاضی را از نوار ابزار موجود در بالای صفحه اضافه کنید. به راحتی می‌توانید با کلیک بر روی ویرایش، گزینه‌ی Emoji & Symbols را انتخاب کنید یا کلیدهای ترکیبی Command+Control+Space را از روی صفحه کلید فشار دهید.

Emoji & Symbols in mac-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
Emoji & Symbols در مک

با این کار پنجره‌ای به نام Character Viewer ظاهر می‌شود، از این بخش می‌توانید نمادها و کاراکترهایی را که می‌خواهید درج کنید، انتخاب کنید و برای وارد کردن آن در ویرایشگر وردپرس، کافیست بر روی یک کاراکتر دوبار کلیک کنید تا در صفحه درج شود. همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه‌های subscript و superscript در نوار ابزار پاراگراف، کاراکترهای موجود در ویرایشگر را قالب‌بندی کنید.

superscript in gutenberg-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
superscript در وریرایشگر بلاک

افزودن کاراکترهای ریاضی یونیکد در ویندوز

کاربران ویندوز می‌توانند از یک برنامه مشابه برای درج معادلات ریاضی و کاراکترهای خاص در ویرایشگر وردپرس استفاده کنند. برنامه Character Map بطور پیش فرض بر روی ویندوز نصب است، این برنامه شامل تعداد زیادی فونت‌های جذاب هستند که هر کدام کاراکترهای خاص و منحصربفردی را دارا می‌باشند.

برای باز کردن برنامه Character Map در ویندوز XP، ابتدا به منوی استارت بروید، گزینه All Programs را انتخاب، بر روی Accessories کلیک کنید، بر روی System Tools کلیک و سپس برنامه Character Map یافته و اجرا کنید. در ویندوز 7 کافیست نام Character Map را در منوی استارت جستجو کنید. پنجره‌ای مانند صفحه‌ی زیر باز می‌‌شود که در مرحله‌ی اول با قرار دادن گزینه‌ی Group by بر روی حالت Unicode subrange، کادر کوچکی آشکار می‌گردد که گزینه‌ی Mathematical Operations را انتخاب و در مرحله‌ی سوم فونت را بر روی Cambria Math یا فونت موردنظر تنظیم می‌کنیم.

Character Map in windows-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
Character Map در ویندوز

در نهایت بر روی کاراکتر موردنظر خود کلیک کنید و گزینه Select و Copy را انتخاب کنید، سپس کاراکتر انتخاب شده را در ویرایشگر وردپرس خود Paste کنید.

نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از LaTeX

LaTeX یک سیستم استاندارد حروفچینی رایگان با کیفیت بالا می‌باشد که برای تولید و انتشار اسناد فنی، علمی، فارسی و انگلیسی، معادلات و فرمول‌های ریاضی مناسب می‌باشد. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید افزونه‌ی رایگان WP QuickLaTeX را از قسمت افزونه‌ها و سپس افزودن را انتخاب کنید.

WP QuickLaTeX installing-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
نصب افزونه WP QuickLaTeX

پس از نصب و فعالسازی افزونه، پست یا صفحه‌ای را که می‌خواهید معادلات ریاضی را در آن وارد کنید باز کنید، سپس مطابق تصویر زیر در صفحه ویرایشگر وردپرس، روی دکمه افزودن بلاک جدید (+) کلیک و بلوک کد کوتاه را به محتوای خود اضافه کنید.

shortcode in gutenberg-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
کدکوتاه در ویرایشگر بلاک

در مرحله‌ی بعد، شما باید کد کوتاه موردنظر را همراه با [latexpage] و کد LaTeX خود اضافه کنید.

LaTeX shortcode-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
کدکوتاه LaTeX

اینک پست یا صفحه‌ی خود را ذخیره کرده و خروجی را مشاهده نمایید.

LaTeX final result-نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس
نتیجه نهایی

یک روش آسان‌تر برای تولید کدی که باید در صفحه ویرایشگر اضافه کنید، استفاده از برنامه LaTeX آفلاین برای سیستم عامل یا یک محیط LaTeX مبتنی بر وب مانند Overleaf است.

دانبود افزونه WP QuickLaTeX

دانبود افزونه WP QuickLaTeX صفحه افزونه

نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس با استفاده از MathML

MathML یک زبان نشانه گذاری ریاضی است که از یک نشانه گذاری XML شبیه به HTML استفاده می‌کند و به راحتی قادر است معادلات ریاضی را در صفحات وب منتشر کند. برای استفاده از برنامه، می‌توانید افزونه‌ی آن را با بیش از 200 نصب فعال به طور رایگان از مخزن وردپرس، از قسمت افزونه‌ها، افزودن را انتخاب و MathML Block را جستجو و دریافت کنید.

MathML Block installing
نصب افزونه MathML Block

پس از نصب و فعال‌سازی، پست یا برگه‌ای را که قصد دارید معادله ریاضی را به آن اضافه کنید، باز کنید. در صفحه ویرایشگر، روی دکمه افزودن بلاک جدید (+) کلیک کنید و بلوک Custom HTML را به محتوای خود بیفزایید. اکنون می‌توانید مطابق تصویر زیر کدMathML خود را درون بلوک HTML دلخواه خود اضافه کنید.

Custom HTML in block editor
Custom HTML در ویرایشگر بلاک

پس از آن پست یا برگه خود را ذخیره کرده و خروجی را مشاهده نمایید.

MathML Block final result
نتیجه نهایی

بلوک MathML از موتور جاوا اسکریپت MathJax استفاده می‌کند تا نشانه گذاری‌های شما را به معادلات ریاضی قابل خواندن تبدیل کند، همچنین از دستورات LaTeX پشتیبانی می‌کند. برای افزودن کد LaTeX، کافیست بلوک MathML را به ویرایشگر محتوای خود اضافه کنید.

MathML in block editor
MathML در ویرایشگر بلاک

در قسمت متن بلوک MathML، می­‌توانید کد LaTeX خود را مانند عبارت زیر قرار دهید:

\[ your equation goes here\]

سپس پست خود را ذخیره و منتشر کنید تا خروجی را مشاهده کنید.

LaTeX code in MathML
نتیجه نهایی

دانلود افزونه MathML Block

دانلود افزونه MathML Block صفحه افزونه

فرمول نویسی در وردپرس

در این مقاله به بررسی یکی دیگر از امکانات جالب در وردپرس و راهکارهای آن اشاره کردیم، نوشتن فرمول ریاضی در وردپرس به شیوه‌ای صحیح و اصولی باعث می‌شود برخلاف تصویر، معادلات و فرمول‌های با کیفیتی تولید کنید و هر زمان که بخواهید بتوانید آن‌ها را ویرایش کنید و مهم‌تر از همه این که سایت خود را حرفه‌ای‌تر نشان دهید. سوالات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من یک سایت ریاضی دارم خودم با استفاده از یک افزونه که از mathjax بهره میبره، در مقالاتم فرمولهای ریاضی رو مینویسم
  ولی میخوام کاربران سایت هم بتونن در بخش نظرات زیر هر پست ، سوالاتشون رو بپرسن و مث من فرمول رو بنویسن. مانند این سایت : math.irancircle.com/25663/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85-%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF%D8%9F
  ایا راهی یا پلاگینی برای این کار سراغ دارید؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این مستلزم سفارشی سازی بخش دیدگاه‌هاست. (نیاز به کدنویسی اختصاصی دارید)
   یا اینکه سطح کاربرا رو به حدی که بتونن از افزونه بهره‌مند بشن باید بالا بیارید که از نظر امنیتی جالب نیست.

 2. 3 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وقتتون بخیر. ضمن تشکر از مقاله خوبتون، سوالم این هست که من از افزونه المنتور استفاده می‌کنم و سایتم رو بتازگی راه‌اندازی کردم و به لاتک هم تسلط دارم. نکته بعد هم این هست که افزونه quick latex رو هم نصب کردم اما نمیدونم در المنتور چطور استفاده کنم ازین افزونه؟ و ارونجایی که مطالب سایت کلی فرمولهای ریاضی و نمودار داره و من حتما باید از لاتک استفاده کنم، در حال حاضر سردرگمم که دقیقا چه اقدامی انجام بدم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • 6 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   باید بررسی کنید که در المنتور المانی برای این موضوع اضافه شده یا نه، اگر اضافه نشده به این معنیه که سازگار نیست.