10 ترفند برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی

نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی

به جرات می‌توان گفت یکی از مهمترین شاخصی‌های بررسی کیفیت یک سایت، سئو آن است. البته بهبود سئو سایت، تنها یک شاخص کیفی نبوده بلکه مهمترین عامل در موفقیت و افزایش درآمد از سایت نیز می‌باشد. امروزه‌ راه‌های گوناگونی برای بهبود سئو یک سایت وجود دارد اما آنچه که تاثیرگذاری و ماندگار بیشتر دارد نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی می‌باشد. به همین خاطر ما در این از همیار وردپرس قصد داریم 10 ترفند برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی را به شما آموزش دهیم تا بدین صورت سئو سایتتان را بهبود ببخشید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی

مانند همه پست‌های سایت، نوشتن پست‌های وبلاگ نیز به مهارت بالا نیاز دارد. شما برای اینکه خواننده خود را علاقه‌مند کنید، باید به ساختار وبلاگ خود فکر کنید و مقالاتی جذاب بنویسید. اگر افراد مقاله‌‌های سایت شما را دوست داشته باشند و آن را مرتبا بخوانند، تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن آن با دیگران دارند و این باعث افزایش رتبه سایت شما می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید رتبه‌بندی سایتتان را بالا ببرید باید مهارت نوشتن خود را ارتقا دهید. در ادامه 10 ترفند برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. پیش از نوشتن فکر کنید!

برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی پیش از نوشتن فکر کنید
پیش از نوشتن فکر کنید

شما باید قبل از شروع نگارش مقاله، به دقت در مورد پیامی که قرار است مقاله شما در وبلاگتان به کاربران منتقل می‌کند، خوب فکر کنید. باید از خود بپرسید، می‌خواهید به خوانندگان خود چه بگویید یا به کدام سوال اصلی می‌خواهید پاسخ دهید؟ هدف مقاله شما چیست؟ و می خواهید خوانندگان‌تان در انتهای مقاله چه کار کنند؟ قبل از شروع، پاسخ این سوالات را بنویسید (یا حداقل بیابید).

2. ساختاری برای پست خود طراحی کنید!

ساختاری برای پست خود طراحی کنید!برای نوشتن سئو محور در وبلاگ باید یک ساختار مشخص ایجاد کنید. این بدان معنی است که هر پست باید دارای موارد زیر باشد:

 • مقدمه: که در آن چالش اصلی و موضوع مقاله را معرفی می‌کنید
 • بدنه اصلی مقاله: که پیام و محتوای اصلی مقاله در آن نوشته شده است
 • نتیجه گیری: که در آن ایده‌های اصلی را خلاصه می‌کنید یا از ایده‌ها نتیجه می‌کنید

در چند جمله کوتاه آنچه را که می‌خواهید در هر سه بخش بالا بگویید، یادداشت کنید. با انجام اینکار شما اکنون خلاصه ای از پست خود را ایجاد کرده‌اید و اینکار به شما کمک می‌کند یک پست وبلاگی حرفه‌ای و خواندنی ایجاد کنید. بعد از انجام این مراحل اکنون نوشتن واقعی (یعنی نگارش خود مقاله) می‌تواند آغاز شود.

3. از پاراگراف‌ها و عنوان‌ها استفاده کنید!

از پاراگراف‌ها و عنوان‌ها استفاده کنید!
از پاراگراف‌ها و عنوان‌ها استفاده کنید!

جالب است بدانید که تقریبا همه افراد در مقاله‌هایشان از پاراگراف‌ها استفاده می‌کنند، اما تعدادی کمی از این افراد از عناوین و پاراگرف‌ها به خوبی استفاده می‌کنند. برای مثال فقط به دلیل اینکه متن مقاله زیبا به نظر برسد شما نباید هر جمله جدید را در یک خط جدید بیاورید. از طرفی دیگر سعی کنید جملاتتان را زیاد طولانی نکنید، زیرا هر پاراگراف باید ایده یا موضوع خاص خود را داشته باشد.

از خود بپرسید ایده اصلی هر پاراگراف چیست؟ شما باید بتوانید آن ایده اصلی را در یک جمله خلاصه کنید. اگر این امکان وجود ندارد و برای توضیح ایده اصلی به جملات بیشتری نیاز دارید، کافی است از پاراگراف‌های بیشتری استفاده کنید. عناوین مناسب نیز به خوانندگان شما کمک می‌کنند تا درک کنند که هر قسمت از مقاله شما قرار است چه موضوعی را شرح دهد.

برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی، از زیر عنوان‌ها برای هدایت مخاطبان در میان مقاله‌هایتان استفاده کنید. زیر عنوان‌ها به خوانندگاه مقاله کمک می‌کند تا ساختار مقاله شما را بهتر درک کنند و مفهوم آن را بهتر بفهمند. زیر عنوان‌ها نه تنها برای خوانایی بلکه برای سئو نیز بسیار مهم هستند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از کلمات کلیدی خود به طور صحیح در زیرعنوان‌ها استفاده کنید. منظور از صحیح بودن آن است که از تکرار بیش از حد آن خودداری کنید و به‌جا و مناسب استفاده کنید. زیرا استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در عناوین، خواندن مقاله را آزاردهنده و غیر طبیعی می‌کند. این باعث می‌شود افراد آنها را مطالعه نکنند.

4. از کلمات انتقال (transition words) و عبارات ربطی برای انتقال بهتر مفهوم جملاتتان استفاده کنید!

عبارات ربطی به افراد کمک می‌کند تا متن شما را مطالعه کرده و رابطه بین جملات و پاراگراف‌ها را بهتر درک کنند. به عنوان مثال:

” بگذارید بگوییم که سه دلیل برای خرید محصول شما توسط مردم وجود دارد”

بعد از جمله بالا و پیش از آوردن سه دلیل شما باید از کلماتی مانند: “اول از همه” “ثانیاً” و “در نهایت”. برای بیان سه دلیل خود استفاده کنید.

البته کلماتی دیگر مانند “با این حال” ، “به طور مشابه” و “به عنوان مثال” نیز تقریبا در اکثر جملات قابل استفاده هستند که شما باید برای انتقال بهتر مفهوم جملات از آنها استفاده کنید.

5. از کلمات کلیدی مترادف و مرتبط با کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید!

نگارش مقاله صرفا با کلمات کلیدی اصلی باعث می‌شود که نوشته شما جذابیت کافی را نداشته و برای مخاطب خسته‌کننده باشد و به همین خاطر می‌تواند به رتبه سایت شما آسیب جدی برساند. الگوریتم‌های گوگل در حال هوشمندتر شدن هستند و از شما می‌خواهند که مطالبی را در سایتتان بنویسید که کاربران عاشق آن باشند.

یکی از راههای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی استفاده از کلمات کلیدی مترداف با کلمات کلیدی اصلی است. بدین شکل دیگر شما لازم نیست از کلمات کلیدی اصلی خود زیاد استفاده کنید و می‌توانید از مترادف‌های آن استفاده نمایید.

اگر فکر کردن و یافتن کلمات کلیدی مترادف برای شما سخت است می‌توانید از نسخه پولی افزونه یوآست سئو استفاده کنید تا تنها با چند کلیک اینکار را برای شما انجام دهد.

6. تعداد کلمات مقاله خود را بهینه کنید!

تعداد کلمات مقاله خود را بهینه کنید!
تعداد کلمات مقاله خود را بهینه کنید!

از این موضوع اطمینان حاصل کنید که پست‌های وبلاگ شما حداقل 300 کلمه داشته باشند و طول مقاله خود را متعادل نگه دارید.

  گوگل ترندز Google trends چیست؟ + کاربرد آن در سئوی سایت

البته گوگل مقالات طولانی را دوست دارد، با این حال اگر مقاله شما خیلی طولانی باشد می‌تواند سبب خستگی کاربران شود. حتما توصیه می‌کنیم فقط اگر در نوشتن مقاله مهارت و تخصص کافی را دارید، مقالات طولانی بنویسید. در غیر اینصورت نوشته مقاله بین 1000 تا 1500 کلمه می‌تواند مناسب باشد. نوشتن سئو محور در وبلاگ بدون بهینه کردن تعداد کلمات مقاله امکان پذیر نخواهد بود.

7. در متن مقاله‌تان به مقالات قبلی خود پیوند دهید!

در متن مقاله‌تان به مقالات قبلی خود پیوند دهید!
در متن مقاله‌تان به مقالات قبلی خود پیوند دهید!

اگر قبلاً مطالبی مرتبط با همان موضوع پست فعلی خود نوشته‌اید، پیوند به این پست‌ها را فراموش نکنید. این باعث می‌شود پست وبلاگ جدید شما و پست‌های موجود قوی‌تر شود و به موتورهای جستجو این پیام منتقل شود که شما در نوشتن یک موضوع تخصصی ثابت قدم و حرفه‌ای هستید.

علاوه بر این، ساختار پیوند شما برای رتبه‌بندی در گوگل نیز مهم است. فراموش نکنید که نحوه پیوند دادن به مطالب مرتبط در مقاله شما، برای خوانندگان بسیار حائز اهمیت است، زیرا باعث می‌شود که آنها آسان‌تر مطالب مرتبط را در سایت شما را پیدا کرده و روابط بین محتوای مختلف سایت شما را بهتر درک کنند.

8. قبل انتشار پست، از دیگران بخواهید پست‌های شما را بخوانند!

برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی قبل از انتشار پست خود، ابتدا حداقل از یک شخص دیگر بخواهید آن را بخواند. از او بپرسید که آیا مفهوم اصلی پست شما را می فهمد یا خیر؟ آیا غلط نگارشی در متن شما دیده است یا خیر؟ و سوالاتی از این دست موارد را از اون بپرسید.

اینکار می‌تواند باعث خوانایی و جذابیت بیشتر مقاله شما شود. برای مثال اگر شخصی در تیم خود دارید که اتفاقاً در موضوعی که درباره آن می‌نویسید خبره است، حتماً مقاله‌تان را به او نشان دهید و نظر او را بابت مقاله‌تان جویا شوید.

9. با یک برنامه‌ریزی منظم، در انتشار محتوا ثابت قدم باشید!

با یک برنامه‌ریزی منظم، در انتشار محتوا ثابت قدم باشید!
با یک برنامه‌ریزی منظم، در انتشار محتوا ثابت قدم باشید!

انتشار منظم پست‌های جدید در وبلاگ به گوگل این موضوع را انتقال می‌دهد که شما در حرفه‌ خود حرفه‌ای و ثابت قدم هستید و سایت شما یک سایت پویا می‌باشد. این موضوع بسیار مهم است زیرا اگر سایت شما پویا و فعلا نباشد، گوگل آن را کمتر در نتایج جستجو نشان می‌دهد و این ممکن است بر رتبه‌بندی شما تأثیر منفی بگذارد.

البته باید توجه داشته باشید هر آنقدر که نظم و کمیت در انتشار محتوا مهم است، کیفیت مقالات و پستهای شما نیز اهمیت دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که هر آنچه را که در سایت خود منتشر می‌کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اگر در اتشار مقاله به صورت منظم مشکل دارید، ایجاد یک تقویم تولید محتوا برای وبلاگ شما ایده خوبی است. اینکار به شما این امکان را می‌دهد تا روند تولید محتوا را به شکلی متناسب با شرایط کاری و تیم‌تان به خوبی سازمان‌دهی کنید.

10. از افزونه یوست سئو استفاده کنید!

از افزونه یوست سئو استفاده کنید!
از افزونه یوست سئو استفاده کنید!

ابزارهای تجزیه و تحلیل در افزونه Yoast SEO به شما کمک می‌کند تا مقالاتی خواناتر و سئو شده‌تر تولید کنید. این افزونه امکاناتی از قبیل موارد زیر، در اختیار شما قرار خواهد داد:

 • افزونه یوست سئو مقالات سایت شما را بررسی می‌کند تا ببینید آیا از عبارت کلیدی در مکان‌های مناسب مانند عنوان، توضیحات متا، متن alt و URL به خوبی استفاده کرده اید یا خیر.
 • این افزونه به شما پیشنهاداتی برای عبارات کلیدی مرتبط می‌دهد که می‌توانید از آنها برای افزایش کیفیت مقاله‌هایتان استفاده کنید.
 • این افزونه خوانایی متن شما را بررسی می‌کند: آیا جملات یا پاراگراف‌های شما از لحاظ تعداد کلمات بهینه است یا خیر؟ آیا از کلمات انتقالی استفاده کرده‌اید یا خیر؟
 • افزونه یوست سئو پیوندهای داخلی و خارجی مقاله شما را بررسی و تحلیل می‌کند. همچنین اگر از نسخه پولی آن استفاده کنید می‌توانید از پیشنهادات آن برای پیوندهای داخلی نیز کمک بگیرید.
 • این افزونه محاسبه می‌کند که شما چند بار از کلمات کلیدی خود در کل متن خود استفاده کرده اید و آیا تعداد آنها کافیست یا خیلی زیاد است؟ همچنین اگر از نسخه پولی آن استفاده کنید، بررسی می‌کند که آیا کلمه کلیدی را به طور مساوی در سراسر مقاله خود توزیع کرده اید یا خیر؟
 • افزونه یوست سئو همچنین بررسی می‌کند که آیا کلمه کلیدی شما قبلا در مقاله‌ای دیگر استفاده شده است یا خیر؟ اینکار سبب جلوگیری شما از نوشتن مقالات تکراری با کلمه کلیدی یکسان می‌شود.

به طور کلی، با استفاده از این افزونه اگر مقاله شما از لحاظ سئو بهینه باشد (10 ترفند بالا در آن رعایت شده باشد) این افزونه با یک چراغ سبز به شما این موضوع را نشان می‌دهد و پست شما را از لحاظ سئو تایید می‌کند.

پست‌ها و مقالات با چراغ‌های سبز به شما کمک می‌کنند تا رتبه‌بندی صفحات وب سایت خود را بهبود ببخشید.

10 ترفند برای نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی

از دیدگاه ما در همیاروردپس مقالاتی آموزنده و خوب شمرده خواهند شد که خوانندگان را به خواندن مقالات بیشتر در سایت مشتاق‌تر کند و با موضوع جستجوی آنها نیز متناسب باشد. یعنی حتما باید به سوالی که مخاطب جستجو کرده و به مقاله شما ‌رسیده است به روشنی پاسخ داده شود. این پاسخ باید در کمال صداقت، دقت و خلاقیت داده شود تا مخاطب اطمینان حاصل کند شما بهترین مرجع برای پاسخ به سوالاتش هستید.

شما باید بدانید که روزهایی که چند ترفند ساده (مثل تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن) سبب افزایش مستقیم رتبه سایت شما در گوگل می‌شد، گذشته است. امروز گوگل باهوش‌تر از هر زمان دیگری است و برای محتوای با کیفیت بسیار ارزش قائل است. به همین خاطر بهترین راه‌حل برای بهبود رتبه سایت نوشتن پست وبلاگ با سئوی عالی می‌باشد که ما در این مقاله راه‌های انجام اینکار را به شما آموزش دادیم. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لظفا سوالات و نظرات خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع: Yoast.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 3 سال عضو همیار وردپرس

  یکی از موضوعاتی که میتونیم تو بحث سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنیم موضوع لینک سازی خارجی. خیلی کمک میکنه به رشد و سئو شدن محتوامون.
  این مقاله از سایتتونم کامل درمورد اون صحبت کردین و جامع درمورد لینک سازی خارجی صحبت کردین.
  hamyarwp.com/seoedu/