۹ ویژگی پنهان در کتابخانه چند رسانه ای وردپرس

ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس

امروز بیایید با ۹ ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس آشنا شوید تا بتوانید رسانه‌های را بهتر بارگذاری کرده و به کاربران خود نمایش دهید.
بیشتر کاربران وردپرس این عقیده را دارند که کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس فقط برای ذخیره فایل­‌های رسان‌ه­ای است. اما این بخش دارای قابلیت­‌های دیگری هم است که در این مقاله قصد داریم به ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس بپردازیم. كتابخانه رسانه در وردپرس به عنوان ابزاری قدرتمند برای مدیریت هر پرونده رسانه‌­ای بارگذاری شده در وبسایت شناخته شده است. اگر می‌­خواهید با ویژگی کتابخانه چندرسانه‌­ای در وردپرس آشنا شوید، این مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس

در این مطلب به بررسی موارد زیر می‌­پردازیم:

 • معرفی کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس
 • بررسی9 ویژگی کتابخانه چندرسانه‌­ای در وردپرس

معرفی کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس

کتابخانه چند رسانه‌­ای، یک دایرکتوری از هر پرونده‌­ی رسانه‌­ای است که در سایت شما بارگذاری شده است. به عبارت ساده‌­تر پرونده‌­های چند رسانه‌­ای شامل تصاویر، فیلم‌­ها، صدا و حتی اسناد هستند. کتابخانه چند رسانه­‌ای علاوه بر اینکه قابلیت آپلود فایل‌­ها را به شما می­‌دهد، بلکه می‌­توانید از طریق این بخش به ویرایش و مشاهده تمامی فایل­‌های آپلود شده در سایت خود بپردازید.
این بخش بسیار منعطف و در عین حال قابل سفارشی‌سازی است. در نسخه­‌ی جدید وردپرس، بخش رسانه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. در ادامه ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس را معرفی می­‌کنیم:

۱- نحوه جستجو و مشاهده در کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس

در پنل مدیریتی وردپرس از طریق گزینه رسانه می‌توانید به کتابخانه چند رسانه‌­ای دسترسی داشته باشید. در بالای این صفحه دو گزینه برای نوع نمایش محتویات صفحه به صورت شبکه‌­ای و لیستی قابل مشاهده است.

ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس
نحوه نمایش تصاویر در بخش کتابخانه

وردپرس این امکان را به ما می‌­دهد که با استفاده از بخش جستجو، تصاویر را براساس کلمات کلیدی، نام، نوع پرونده فیلتر و جستجو کنید. همچنین یک صافی برای جستجوی تصاویر براساس تاریخ آپلود فایل­‌ها وجود دارد.

۲- رفع محدودیت آپلود فایل‌­ها در وردپرس

در زمان بارگذاری فایل‌­هایی با حجم بالا در بخش رسانه، ممکن است با پیام خطای زیر روبرو شده باشید:

The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini

که مانع بارگذاری فایل خواهد شد. جای نگرانی نیست این مشکل به راحتی قابل حل است.
وجود محدودیت برای آپلود فایل­‌ها در وردپرس، یک مساله عادی است. اگر شما بخواهید یک فایل صوتی یا تصویری بارگذاری کنید، که دارای حجم بالایی است، با این مشکل روبرو می‌­شوید. فایل‌­هایی که مدت زمان طولانی برای بارگیری نیاز دارند، ممکن است تاثیر منفی بر روی نظرات کاربران بگذارند. پس دقت داشته باشید که فایل‌­های سنگینی را برای بارگذاری انتخاب نکنید. ما قبلا اطلاعات کاملی برای افزایش حجم آپلود در وردپرس به شما ارائه کردیم که می‌توانید از آن راهنما استفاده کنید و این مشکل را برطرف نمایید.

۳- قابلیت فشرده‌­سازی تصاویر بارگذاری شده در وردپرس

اندازه تصاویر از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌­توانید با فشرده‌­سازی تصاویر بدون اینکه تفاوت قابل توجهی یا اختلافی در آن‌ها قابل مشاهده باشد، اندازه آنها را کم کنید. از آموزش‌­های موجود برای فشرده‌سازی تصاویر استفاده کنید و یا اینکه افزونه Smush برای فشرده‌­سازی تصاویر در وردپرس خود نصب کنید. با کمک این افزونه به راحتی اندازه­‌ی تصاویر سایت را تغییر دهید و در واقع به حجم مطلوبی برسانید. این یک ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس که همیشه مورد استفاده شما قرار می‌گیرد.

۴- نحوه غیرفعال کردن فشرده‌­سازی JPEG پیش‌فرض وردپرس

به طور پیش‌فرض، وردپرس تصاویر JPEG را تا 82 درصد از سطح فشرده‌­سازی اصلی آنها فشرده‌­تر می‌­کند. توسعه دهندگان وردپرس این ویژگی را مناسب می­‌دانند، ولی استفاده از افزونه Smush، در کنار این قابلیت باعث فشرده‌­سازی بیشتر و کاهش کیفیت تصاویر می­‌شود. برای غیرفعال کردن قابلیت فشرده­‌سازی پیش‌فرض وردپرس از افزونه Disable JPEG Compression استفاده کنید.

دانلود افزونه Disable JPEG Compression

دانلود افزونه صفحه افزونه

۵- جلوگیری از بارگذاری فایل­‌های تصویری تکراری

برای بارگذاری تصاویر در وردپرس بهتر است که از تصاویر با اندازه واقعی استفاده کنید، که تصاویر با کیفیت بیشتر نمایش دهید. همچنین کاربر با کلیک بر روی آن، تصویر را در اندازه واقعی مشاهده کند. یکی از ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس این است که می‌­توانید برای تصاویر اندازه بند انگشتی، میانه و بزرگ را تعیین کنید، تا تصاویر با اندازه‌ای که مشخص کرده‌اید، نمایش داده شوند.
برای تغییر ابعاد پیش‌فرض تصاویر، به بخش تنظیمات > رسانه پنل مدیریتی بروید. شما می­‌توانید اندازه تصویر شاخص را همانند تصویر زیر تغییر دهید.

change size- تغییر اندازه تصاویر
تغییر سایز و اندازه تصاویر در وردپرس

هر وقت یک فایل تصویری را در وردپرس بارگذاری می­‌کنید، احتمالاً در اندازه­‌های مختلف کپی می­‌شود، که انجام این تنظیمات از بارگذاری تصاویر یک شکل و متعدد با اندازه‌­های مختلف جلوگیری می­‌کند.
اگر در سایت شما، تصاویر تکراری و اضافی وجود دارد، افزونه Media Cleaner را نصب کنید تا تصاویر اضافی در کتابخانه چند رسانه‌­ای را حذف نماید.

دانلود افزونه Media Cleaner

دانلود افزونه صفحه افزونه

۶- نحوه ویرایش تصاویر در وردپرس

بهتر است پیش از بارگذاری تصاویر، آنها را ویرایش کنید ولی اگر فراموش کردید، یک ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس این است که امکان ویرایش تصاویر را در پنل مدیریتی به شما می‌­دهد. در کتابخانه رسانه­ای تصویر مورد نظر برای ویرایش را انتخاب کنید:

edit image- ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس
ویرایش تصاویر در وردپرس

سپس بر روی دکمه ویرایش تصویر کلیک کنید:

click edit button- کلیک روی دکمه ویرایش تصویر
انجام مراحل ویرایش تصویر

سپس تصویری همانند زیر برای ویرایش فایل مشاهده می­‌کنید:

edit images- ویرایش و تغییر اندازه های تصویر
ویرایش و تغییر اندازه های تصویر

در این بخش تصاویر را بچرخانید، مقیاس بزنید و برش دهید، و همچنین یک عنوان، متن alt، توضیحات به تصویر اضافه کنید و نام پرونده را تغییر دهید. شما می‌­توانید این تغییرت به تمامی اندازه‌­های تصویر اعمال کنید، برای انجام این کار در زیر تنظیمات بند انگشتی، گزینه تمام اندازه­‌های تصاویر را انتخاب کنید.

image sizes- اندازه های تصاویر
اعمال تغییرات اندازه تصویر

سپس تمامی تغییرات را ذخیره نمایید.

۷- برش یک تصویر

با استفاده از وردپرس تصاویر را به روش‌­های مختلف برش دهید. ساده‌­ترین روش برای برش تصاویر، کشیدن کادر برش تا جایی که می‌­خواهیم تصویر بریده شود. همانند تصویر زیر:

cut images- برش قاب‌بری تصاویر
برش دادن تصاویر

روش دوم استفاده از تنظیمات قاب‌بری تصویر برای برش آن است. در بخش قاب بری تصویر، پس از مشخص کردن نسبت ابعاد، بر روی ابزار برش کلیک کنید و کلید shift را نگه دارید و بخشی از تصویر که برای برش مد نظرتان است را انتخاب نمایید. با این روش نسبت ابعاد بدون تغییر باقی می­‌ماند.

ghabbori- ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس
قاب بری های تصویر را انجام دهید

۸- مقیاس‌بندی تصاویر

مقیاس‌بندی تصاویر یک امر مهم است. در حالت ایده‌آل، صفحه شما هرگز نباید تصاویری بزرگتر از نسخه ارائه شده در صفحه کاربر را ارائه دهد. هر چیزی بزرگتر، فقط باعث بی­‌کیفیت شدن تصاویر می­‌شود و زمان بارگذاری صفحه را کند می‌­کند.

scaleable- مقیاس پذیری تصاویر
مقیاس‌پذیری تصاویر

مقیاس گذاری تصاویر در وردپرس بسیار ساده‌­تر از برش و تغییر اندازه آنها به صورت دستی است. شما باید فقط عرض یا ارتفاع جدید را وارد کنید و بر روی دکمه مقیاس کلیک کنید. افزایش مقیاس تراکم پیکسلی را خراب می‌­کند. با کلیک بر روی بازیابی تصویر، تغییرات انجام شده، نادیده گرفته می­‌شود و به حالت اولیه تصویر بازمی­‌گردد.

اگر شما می­‌خواهید چندین تصویر را مقیاس‌بندی کنید، انجام این کار به صورت تکی زمان­بر و سخت است. شما با استفاده از یک افزونه بهینه‌سازی تصویر مانند Smush Pro، این کار را به صورت خودکار انجام دهید. Smush Pro می­‌تواند تمام تصاویر شما را تنها با یک کلیک مقیاس‌گذاری کند.

۹- نحوه دانلود کتابخانه رسانه­‌ای در وردپرس

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید از تمامی تصاویر کتابخانه خود بک‌آپ بگیرید و به صورت فایل زیپ دانلود و در سیستم خود ذخیره کنید. ولی ممکن است به کتابخانه چند رسانه‌­ای در هاست خود و یا اکانت اف‌تی‌پی دسترسی نداشته باشید. برای این منظور از افزونه Export Media Library plugin استفاده کنید. با استفاده از این افزونه به راحتی و بدون هیچ بی‌­نظمی این کار را انجام دهید.

دانلود افزونه Export Media Library plugin

دانلود افزونه صفحه افزونه

نتیجه گیری نهایی

کتابخانه چندرسانه‌ای نقش بسیار مهمی در وردپرس ایفا می‌کند. از ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس این است، علاوه بر اینکه برای بارگذاری تصاویر، فایل­های صوتی و ویدئویی از این بخش استفاده می­‌کنیم، همچنین در مبحث سئو سایت تاثیرگذار است . با دانستن نکات و ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس می‌­توانید فایل­‌های بارگذاری شده در سایت خود را بهبود بدهید و بهتر آن‌ها را به کاربران نمایش دهید. در واقع تصاویر و فایل‌ها بخش مهمی هستند که هرگز نباید از تاثیر بسزای آن‌ها غافل شد.
اگر ویژگی جالب دیگری به ذهنتان رسید حتما در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. واقعا ممنون ، افزونه ی Down ml به دردم خورد ، دیگه هیچ جا همچین چیزی برای دانلود تمامی تصاویر وردپرس به صورت یکجا نبود، بسیار ممنون

 2. من یه مشکل بزرگ دارم
  نمیشه فایل ها رو بوسیله نرم افزارهای FTP توی هاست بارگذاری کرد و توی کتابخانه مشاهده کرد یا من مشکل دارم ؟
  حجم فایل هام برای آپلود زیاده و لازمه از ftp استفاده کنم ولی هیچ کدوم از اون فایل ها رو توی کتابخانه نمی تونم ببینم !!!
  چکار باید بکنم ؟

 3. 10 سال عضو همیار وردپرس

  خسته نباشید جالب بود

 4. سلام وقتی که من یه چیزی را در پرونده وردپرس آپلود می کنم کجای هاست من می ره و تو چه فایلی؟؟

 5. سلام و خسته نباشید … بازم ی سوال و یک زحمت دیگه … سوالم اینه مدتیه اپلود تصاویرم تو وردپرس بشدت سرعتش خراب شده و مثلا 40 عکس دوتا رو بزور اپلود میکنه … و اونایی هم ک نمیتونه اپلود کنه این اخطار رو میده … Request Timeout سرور … حالا این مشکل از چیه وردپرسه یا سرور دانلود سایتم ؟؟ممنون و متشکر میشم اگه راهنمایی کنید .

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   با پشتیبانی هاست خود این موضو رو مطرح کنید.

 6. سلام طوری میتونم از تو قسمت کتابخونه فایل و دانلود کنم ؟ صفحه پیوستو نشنم میده ولی دانلود نمیشه محصوا هم رایگان نیست البته باید از اونجا تو محصولات تغییر بدم تا از طریق کتابخونه هم بتونم دان کنم ؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   دانلود نمیشه باید برای دانلود فقط دسترسی به هاست داشته باشید

 7. با سلام و خسته نباشید

  خانم کوهستانی ، اگر ممکن است به ما یک ایمیلی بزنید، در رابطه با سایتمان به راهنمایی شما نیاز داریم..
  ببخشید اگر اینجا مطرح نمیکنم، بنا به دلایلی در اینجا نمیتوانیم مشکلات و آدرس سایت را درج کنیم.

  با تشکر

 8. سلام خانم کوهستانی
  من وقتی کدهای مخصوص wp-admin رو وارد کردم(من این سوال رو در درس 26 ماله htaccess پرسیدم لطفا جواب بدید) دیگه از طریق wp-admin وارد قسمت ورود به وردپرس نمیشه و خطایی میده که در خط ۶۷ توی wp-login.php ارور ساسپند داره اینم متن پیام
  Parse error: syntax error, unexpected ‘>’ in /home/username man/public_html/wordpress/wp-login.php on line 67
  بعد که میرم تو wp-login.php این متن و میبینم که سردر نمیارم پایین

  <meta http-equiv="Content-Type" content="; charset=user_login;
  $user_email = $user_data->user_email;

  اگه امکانش هست دقیق راهنمایی کنید که چطور برطرفش کنم خیلی ممنون

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   لطف کنید در جال خودش سوال کنید تا بتونم راهنمایی کنم

  • عرض کردم خانم کوهستانی به درس 26 برید منتظر تائید هست خیلی ممنون

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   بررسی خواهم کرد

 9. 9 سال عضو همیار وردپرس

  درود
  من نتوانستم ویدیوها را باز کنم و ببینم… باز نمیشود…راهنمایی بفرمایید

 10. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام بر شما
  خیلی این مطالب و کلاً مطالب این سایت عالی هستند
  من مدت هاست که این مطالب رو میخونم. بسیار ممنونم
  زحمت کشیدید