۹ ویژگی پنهان در کتابخانه چند رسانه ای وردپرس

ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس

امروز بیایید با ۹ ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس آشنا شوید تا بتوانید رسانه‌های را بهتر بارگذاری کرده و به کاربران خود نمایش دهید.
بیشتر کاربران وردپرس این عقیده را دارند که کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس فقط برای ذخیره فایل­‌های رسان‌ه­ای است. اما این بخش دارای قابلیت­‌های دیگری هم است که در این مقاله قصد داریم به ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس بپردازیم. كتابخانه رسانه در وردپرس به عنوان ابزاری قدرتمند برای مدیریت هر پرونده رسانه‌­ای بارگذاری شده در وبسایت شناخته شده است. اگر می‌­خواهید با ویژگی کتابخانه چندرسانه‌­ای در وردپرس آشنا شوید، این مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس

در این مطلب به بررسی موارد زیر می‌­پردازیم:

 • معرفی کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس
 • بررسی9 ویژگی کتابخانه چندرسانه‌­ای در وردپرس

معرفی کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس

کتابخانه چند رسانه‌­ای، یک دایرکتوری از هر پرونده‌­ی رسانه‌­ای است که در سایت شما بارگذاری شده است. به عبارت ساده‌­تر پرونده‌­های چند رسانه‌­ای شامل تصاویر، فیلم‌­ها، صدا و حتی اسناد هستند. کتابخانه چند رسانه­‌ای علاوه بر اینکه قابلیت آپلود فایل‌­ها را به شما می­‌دهد، بلکه می‌­توانید از طریق این بخش به ویرایش و مشاهده تمامی فایل­‌های آپلود شده در سایت خود بپردازید.
این بخش بسیار منعطف و در عین حال قابل سفارشی‌سازی است. در نسخه­‌ی جدید وردپرس، بخش رسانه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. در ادامه ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس را معرفی می­‌کنیم:

۱- نحوه جستجو و مشاهده در کتابخانه چند رسانه‌­ای وردپرس

در پنل مدیریتی وردپرس از طریق گزینه رسانه می‌توانید به کتابخانه چند رسانه‌­ای دسترسی داشته باشید. در بالای این صفحه دو گزینه برای نوع نمایش محتویات صفحه به صورت شبکه‌­ای و لیستی قابل مشاهده است.

ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس
نحوه نمایش تصاویر در بخش کتابخانه

وردپرس این امکان را به ما می‌­دهد که با استفاده از بخش جستجو، تصاویر را براساس کلمات کلیدی، نام، نوع پرونده فیلتر و جستجو کنید. همچنین یک صافی برای جستجوی تصاویر براساس تاریخ آپلود فایل­‌ها وجود دارد.

۲- رفع محدودیت آپلود فایل‌­ها در وردپرس

در زمان بارگذاری فایل‌­هایی با حجم بالا در بخش رسانه، ممکن است با پیام خطای زیر روبرو شده باشید:

The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini

که مانع بارگذاری فایل خواهد شد. جای نگرانی نیست این مشکل به راحتی قابل حل است.
وجود محدودیت برای آپلود فایل­‌ها در وردپرس، یک مساله عادی است. اگر شما بخواهید یک فایل صوتی یا تصویری بارگذاری کنید، که دارای حجم بالایی است، با این مشکل روبرو می‌­شوید. فایل‌­هایی که مدت زمان طولانی برای بارگیری نیاز دارند، ممکن است تاثیر منفی بر روی نظرات کاربران بگذارند. پس دقت داشته باشید که فایل‌­های سنگینی را برای بارگذاری انتخاب نکنید. ما قبلا اطلاعات کاملی برای افزایش حجم آپلود در وردپرس به شما ارائه کردیم که می‌توانید از آن راهنما استفاده کنید و این مشکل را برطرف نمایید.

۳- قابلیت فشرده‌­سازی تصاویر بارگذاری شده در وردپرس

اندازه تصاویر از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌­توانید با فشرده‌­سازی تصاویر بدون اینکه تفاوت قابل توجهی یا اختلافی در آن‌ها قابل مشاهده باشد، اندازه آنها را کم کنید. از آموزش‌­های موجود برای فشرده‌سازی تصاویر استفاده کنید و یا اینکه افزونه Smush برای فشرده‌­سازی تصاویر در وردپرس خود نصب کنید. با کمک این افزونه به راحتی اندازه­‌ی تصاویر سایت را تغییر دهید و در واقع به حجم مطلوبی برسانید. این یک ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس که همیشه مورد استفاده شما قرار می‌گیرد.

۴- نحوه غیرفعال کردن فشرده‌­سازی JPEG پیش‌فرض وردپرس

به طور پیش‌فرض، وردپرس تصاویر JPEG را تا 82 درصد از سطح فشرده‌­سازی اصلی آنها فشرده‌­تر می‌­کند. توسعه دهندگان وردپرس این ویژگی را مناسب می­‌دانند، ولی استفاده از افزونه Smush، در کنار این قابلیت باعث فشرده‌­سازی بیشتر و کاهش کیفیت تصاویر می­‌شود. برای غیرفعال کردن قابلیت فشرده­‌سازی پیش‌فرض وردپرس از افزونه Disable JPEG Compression استفاده کنید.

دانلود افزونه Disable JPEG Compression

دانلود افزونه صفحه افزونه

۵- جلوگیری از بارگذاری فایل­‌های تصویری تکراری

برای بارگذاری تصاویر در وردپرس بهتر است که از تصاویر با اندازه واقعی استفاده کنید، که تصاویر با کیفیت بیشتر نمایش دهید. همچنین کاربر با کلیک بر روی آن، تصویر را در اندازه واقعی مشاهده کند. یکی از ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس این است که می‌­توانید برای تصاویر اندازه بند انگشتی، میانه و بزرگ را تعیین کنید، تا تصاویر با اندازه‌ای که مشخص کرده‌اید، نمایش داده شوند.
برای تغییر ابعاد پیش‌فرض تصاویر، به بخش تنظیمات > رسانه پنل مدیریتی بروید. شما می­‌توانید اندازه تصویر شاخص را همانند تصویر زیر تغییر دهید.

change size- تغییر اندازه تصاویر
تغییر سایز و اندازه تصاویر در وردپرس

هر وقت یک فایل تصویری را در وردپرس بارگذاری می­‌کنید، احتمالاً در اندازه­‌های مختلف کپی می­‌شود، که انجام این تنظیمات از بارگذاری تصاویر یک شکل و متعدد با اندازه‌­های مختلف جلوگیری می­‌کند.
اگر در سایت شما، تصاویر تکراری و اضافی وجود دارد، افزونه Media Cleaner را نصب کنید تا تصاویر اضافی در کتابخانه چند رسانه‌­ای را حذف نماید.

دانلود افزونه Media Cleaner

دانلود افزونه صفحه افزونه

۶- نحوه ویرایش تصاویر در وردپرس

بهتر است پیش از بارگذاری تصاویر، آنها را ویرایش کنید ولی اگر فراموش کردید، یک ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس این است که امکان ویرایش تصاویر را در پنل مدیریتی به شما می‌­دهد. در کتابخانه رسانه­ای تصویر مورد نظر برای ویرایش را انتخاب کنید:

edit image- ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس
ویرایش تصاویر در وردپرس

سپس بر روی دکمه ویرایش تصویر کلیک کنید:

click edit button- کلیک روی دکمه ویرایش تصویر
انجام مراحل ویرایش تصویر

سپس تصویری همانند زیر برای ویرایش فایل مشاهده می­‌کنید:

edit images- ویرایش و تغییر اندازه های تصویر
ویرایش و تغییر اندازه های تصویر

در این بخش تصاویر را بچرخانید، مقیاس بزنید و برش دهید، و همچنین یک عنوان، متن alt، توضیحات به تصویر اضافه کنید و نام پرونده را تغییر دهید. شما می‌­توانید این تغییرت به تمامی اندازه‌­های تصویر اعمال کنید، برای انجام این کار در زیر تنظیمات بند انگشتی، گزینه تمام اندازه­‌های تصاویر را انتخاب کنید.

image sizes- اندازه های تصاویر
اعمال تغییرات اندازه تصویر

سپس تمامی تغییرات را ذخیره نمایید.

۷- برش یک تصویر

با استفاده از وردپرس تصاویر را به روش‌­های مختلف برش دهید. ساده‌­ترین روش برای برش تصاویر، کشیدن کادر برش تا جایی که می‌­خواهیم تصویر بریده شود. همانند تصویر زیر:

cut images- برش قاب‌بری تصاویر
برش دادن تصاویر

روش دوم استفاده از تنظیمات قاب‌بری تصویر برای برش آن است. در بخش قاب بری تصویر، پس از مشخص کردن نسبت ابعاد، بر روی ابزار برش کلیک کنید و کلید shift را نگه دارید و بخشی از تصویر که برای برش مد نظرتان است را انتخاب نمایید. با این روش نسبت ابعاد بدون تغییر باقی می­‌ماند.

ghabbori- ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس
قاب بری های تصویر را انجام دهید

۸- مقیاس‌بندی تصاویر

مقیاس‌بندی تصاویر یک امر مهم است. در حالت ایده‌آل، صفحه شما هرگز نباید تصاویری بزرگتر از نسخه ارائه شده در صفحه کاربر را ارائه دهد. هر چیزی بزرگتر، فقط باعث بی­‌کیفیت شدن تصاویر می­‌شود و زمان بارگذاری صفحه را کند می‌­کند.

scaleable- مقیاس پذیری تصاویر
مقیاس‌پذیری تصاویر

مقیاس گذاری تصاویر در وردپرس بسیار ساده‌­تر از برش و تغییر اندازه آنها به صورت دستی است. شما باید فقط عرض یا ارتفاع جدید را وارد کنید و بر روی دکمه مقیاس کلیک کنید. افزایش مقیاس تراکم پیکسلی را خراب می‌­کند. با کلیک بر روی بازیابی تصویر، تغییرات انجام شده، نادیده گرفته می­‌شود و به حالت اولیه تصویر بازمی­‌گردد.

اگر شما می­‌خواهید چندین تصویر را مقیاس‌بندی کنید، انجام این کار به صورت تکی زمان­بر و سخت است. شما با استفاده از یک افزونه بهینه‌سازی تصویر مانند Smush Pro، این کار را به صورت خودکار انجام دهید. Smush Pro می­‌تواند تمام تصاویر شما را تنها با یک کلیک مقیاس‌گذاری کند.

۹- نحوه دانلود کتابخانه رسانه­‌ای در وردپرس

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید از تمامی تصاویر کتابخانه خود بک‌آپ بگیرید و به صورت فایل زیپ دانلود و در سیستم خود ذخیره کنید. ولی ممکن است به کتابخانه چند رسانه‌­ای در هاست خود و یا اکانت اف‌تی‌پی دسترسی نداشته باشید. برای این منظور از افزونه Export Media Library plugin استفاده کنید. با استفاده از این افزونه به راحتی و بدون هیچ بی‌­نظمی این کار را انجام دهید.

دانلود افزونه Export Media Library plugin

دانلود افزونه صفحه افزونه

نتیجه گیری نهایی

کتابخانه چندرسانه‌ای نقش بسیار مهمی در وردپرس ایفا می‌کند. از ویژگی های چند رسانه ای ها در وردپرس این است، علاوه بر اینکه برای بارگذاری تصاویر، فایل­های صوتی و ویدئویی از این بخش استفاده می­‌کنیم، همچنین در مبحث سئو سایت تاثیرگذار است . با دانستن نکات و ویژگی کتابخانه چندرسانه ای در وردپرس می‌­توانید فایل­‌های بارگذاری شده در سایت خود را بهبود بدهید و بهتر آن‌ها را به کاربران نمایش دهید. در واقع تصاویر و فایل‌ها بخش مهمی هستند که هرگز نباید از تاثیر بسزای آن‌ها غافل شد.
اگر ویژگی جالب دیگری به ذهنتان رسید حتما در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام عزیز
  من فروشگاه صنایع دستی چوبی دارم.
  اینکه آدرس و نام پوشه عکس هام در هاست تغییر میکنه،باعث ناپدید شدن عکس محصولاتم در جستجوی سایت نمیشه-علاوه بر اینکه از هر عکسی،خود وردپرس ،چندین عکس کوچک ساخته و هر کدوم به جایی در سایت لینک میده,
  و مورد بعد اینکه نمیدونم شهریور 1400 دو تا دارم
  اسفند 1399 دو پوشه دارم و چند تای دیگه_ولی داخل هست به میلادی،تکراری نداره فقط کشو فارسی داخل سایت، دوبل نشون میده.

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام دوست عزیز
   این مورد رو حتما به پشتیبان هاست تیکت بزنید و اطلاع بدید

 2. 8 سال عضو همیار وردپرس

  با عرض سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  در بخش کتابخانه اصلی وردپرس، ستون “بارگذاری شده در” چه کاربردی داره؟
  زیر اون، لینک “پیوست” هست که وقتی به یکی از پست ها پیوست می کنیم، اسم اون پست اونجا درج میشه!

  با تشکر

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   نشون میده که تصاویر مربوط به کدوم نوشته ها هستند

 3. با سلام و وقت بخیر…
  من یه مشکل بزرگ ضروری و بسیار مهم دارم… از اساتید خواهشمندم که لطفا راهنمایی کنید..
  حقیقت اینکه وقتی برای آپلود فایل هایم چون حجم بالایی دارند مجبورم که از طریق ftpیا فایل منیجر هاست خودم …مثلا یک فایل 20مگ با فرمت زیپ در قسمت پوشه آپلود و مثلا پوشه 2017 یا پوشه دلخواه دیگر در این قسمت ..آپلود میکنم موقع مراجعه به پیشخوان سایت وردپرسی تو بخش کتابخانه رسانه ها هیچ کدوم از اون فایل ها رو توی رسانه ها نمی تونم ببینم !!!
  چکار باید بکنم ؟ لطفا..
  با تشکر فراوان از شما…

 4. سلام من یه سری عکس تو سایتم آپلود کردم و داشتم دونه دونه حذف میکردم و هربار که پیغام میداد مطمئنید حذف کنید من دکمه اوکی رو میزدم اما ی بار نمیدونم چرا دستم خورد رو گزینه prevent و قبل از اوکی تیک زدم و اوکی کردم حالا دیگه عکسا رو نمیتونم حذف کنم .
  چی کار کنم؟