7 نکته در چگونگی طراحی وبلاگ با هدف بیشتر خوانده شدن مطالب آن

یشتر خوانده شدن مطالب

آیا تا به حال کتابی را در ساحل خوانده‌­اید؟
اگر این کار را انجام داده باشید، متوجه خواهید شد که محیط چقدر، در لذت خواندن یک کتاب تاثیر دارد. در طراحی وبلاگ خود، باید همین موضوع را در نظر بگیرید و آن را چنان طراحی کنید که تمام عناصر، بسیار هماهنگ و زیبا در کنار هم قرار گرفته باشند و محیطی آرام و جذاب برای کاربر ایجاد شود تا از خواندن مطالب وبلاگ شما لذت ببرد. رعایت این اصل یکی از آسان­‌ترین راهکارها برای بیشتر خوانده شدن مطالب وبلاگ شما است.
در ادامه ۷ نکته مهم در طراحی وبلاگ را بیان می­‌کنیم… نکاتی که با رعایت آن، مطالب وبلاگ توسط کاربران بیشتری خوانده و دنبال خواهند شد.

1- در اول مطالب از Drop Cap استفاده کنید

البته این نکته بیشتر مخصوص مطالب با زبان انگلیسی است. احتمالاً در اول مطالب مجلات و یا مقالات انگلیسی دیده‌‏اید که حرف اولِ، اولین کلمه متن، بسیار بزرگ‏تر نوشته می‌­شود. این قابلیت را Drop Cap می‌­نامند. با این تکنیک، نگاه خواننده به اول متن جلب می‌شود و اول متن را راحت­‌تر پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال بیشتر خوانده شدن مطالب وبلاگ خواهد بود.

چگونه Drop Cap ایجاد کنیم؟ 

کافی­ است، کد زیر را در فایل style.css وارد کنید:

.drop_cap { color:#888; float:left; font-family:Georgia; font-size:3em; font-style:normal; text-shadow:#333 1px 1px;}

و اولین حرف پست را در کد زیر قرار دهید:

<span class=“drop_cap”>I</span>f you’ve ever…

2- در اول هر مطلب وبلاگ، یک مقدمه با فونت بزرگ‌‏تر بنویسید

یکی از نکات مهم در قرار دادن پستی در وبلاگ این است که، پست با یک مقدمه یک یا دو خطی شروع شود. این مقدمه به خواننده کمک می­‌کند تا متوجه شود که مطالب چه موضوعی را دنبال می­‌کنند. مقدمه را با فونتی بزرگ‏تر بنویسید تا نگاه کاربر به متن جلب شود و با خواندن مقدمه مفید و مختصر، ترغیب شود تا تمام پست را بخواند. این نکته راهکاری ساده است که احتمال خوانده شدن پست­‌های وبلاگ توسط کاربران را بیشتر می­‌کند.

چگونه پاراگراف اول را بزرگ‌تر کنیم؟

کد زیر را در فایل style.css قرار دهید:

p.intro { color:#333; font-size: 1.4em; line-height:1.4em; }

اولین پاراگراف پست وبلاگ را در کد زیر وارد کنید:

<p class=“intro”> <span class=“drop_cap”>I</span>f you’ve ever…</p>

البته چنانچه از وردپرس استفاده می‌کنید به راحتی می‌توانید اندازه فونت را بزرگتر از بقیه بخش‌ها کنید.

3- پاراگراف‌­های کوتاه داشته باشید

یک نکته بسیار مهم در بیشتر خوانده شدن مطالب وبلاگ، پاراگراف­‌های کوتاه است. در مقالات مجلات، پاراگراف‌­ها اکثراً شامل ۸ تا ۱۰ جمله هستند؛ اما درباره پست­‌های وبلاگ شرایط متفاوت است. زیرا پاراگراف­‌های طولانی، کاربران را آشفته می­‌کند. شما باید مفاهیم پست‏‌ها را در پاراگراف­‌هایی کوتاه و به صورت پیوسته و آرام به خواننده ارائه دهید. پاراگراف­‌ها باید شامل یک تا سه جمله باشند.

4- یک فونت مناسب انتخاب کنید

فونت­‌های زیادی برای نوشتن مطالب و بیشتر خوانده شدن مطالب وبلاگ وجود دارند، اما فونتی را انتخاب کنید که ظاهر مطالب آراسته و خوش منظر داشته باشد تا کاربر مطالب را به راحتی بخواند. فونت­های Arial  و Verdana بهترین فونت برای نوشتن محتوای وبلاگ هستند. البته برخی از طراحان وبلاگ معتقدند که یک فونت برای همه سایت­‌ها مناسب نیست.
برای انتخاب فونت، می‌­توانید خلاق باشید و خودتان یک فونت انتخاب کنید یا فونتی که سایت‏‌های معروف انتخاب کرده‌اند را استفاده کنید.
در ادامه، فونت­‌هایی که وب‌سایت­های معروف استفاده شده‌اند، آورده‌ایم:

 • Google:  rial
 • Wikipedia: Sans-Serif
 • CNN: Arial
 • Yahoo: Arial,Georgia
 • MSN: Arial
 • New York Times: Georgia
 • Wall Street Journal: Arial
 • Yekan
 • B Yekan
 • IranSans
 • Mitra
 • و…

5- حداقل اندازه فونت باید 14 باشد

اندازه فونت­‌ها در دنبال کردن محتوای وبلاگ و بیشتر خوانده شدن مطالب وبلاگ توسط کاربران و درک مطالب تاثیر دارد. اندازه فونت را حداقل 14 انتخاب کنید تا خواندن مطالب برای کاربران آسان باشد.

6- نسبت طلایی را برای ارتفاع مطالب رعایت کنید

پس از اینکه اندازه فونت را انتخاب کردید، با کمک نسبت طلایی، فاصله بهینه بین خطوط را تعیین کنید. نسبت طلایی 618/1 به شما کمک می­کند تا فاصله خطوط را بهینه کنید.
ابزار جالبی در سایت pearsonified قرار دارد تا بتوانید با استفاده از این نسبت، ابعاد مناسب محتوای وبلاگ را انتخاب کنید.

چگونه نسبت طلایی را تنظیم کنیم؟

به وسیله ابزاری که در سایت به شما معرفی شد، قادر خواهید بود با توجه به اندازه فونت و پهنای محتوا، ارتفاع بهینه متن را تعیین کنید. فرض کنید، مطالب با فونت Arial و با اندازه ۱۴ و پهنای محتوا 600 پیکسل است. کد زیر را در فایل style.css وارد کنید:

.format_text p { font-size: 14px; line-height: 23px; }

7- رنگ زمینه را ملایم انتخاب کنید

رنگ زمینه پست­‌ها در خوانده شدن مطالب وبلاگ توسط کاربر بسیار موثر است. از رنگ‌های ملایم برای زمینه صفحات وبلاگ‏تان استفاده کنید تا خواننده اشتیاق بیشتری به خواندن و دنبال کردن پست­‌های شما داشته باشد. برای مثال خاکستری کمرنگ، برای این کار بسیار مناسب است.

چگونه رنگ زمینه را تغییر دهیم؟

قالب شما برخی از قابلیت‏‌های داخلی برای کنترل رنگ زمینه را دارد. البته می­‌توانید، کد زیر را در فایل style.css قرار دهید و رنگ مناسبی برای  وبلاگ خود انتخاب کنید.

body { background-color:#FBF7D1;}

نتیجه گیری

برای جذاب و بیشتر خوانده شدن مطالب خود، از مطالب جذاب و محتواهای خلاقانه استفاده کنید. حتماً برای آماده کردن محتوای وبلاگ وقت و انرژی می­‌گذارید؛ پس بسیار عالی می‌­شود که وقتی را هم به رعایت نکات طراحی که گفته شد، اختصاص دهید تا وبلاگ جذابی داشته باشید و تعداد خوانندگان مطالب شما بیشتر شود.
اگر در خصوص این نکات سوالی داشتید، در کامنت‏‌ها ‏بنویسید. ما سعی می‏‌کنیم به شما کمک کنیم.

ترجمه و تهیه توسط سمیه زارع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. سلام
  موارد بسیار مفیدی را متذکر شدید
  بسیار استفاده کردم
  اگر امکانش هست نظرتان را درباره این سایت بفرمایید و مرا راهنمایی کنید.
  سپاس