امکان اجاره تجهیزات در ووکامرس با Bookings for WooCommerce

اجاره تجهیزات در ووکامرس

برخی کسب و کارها به گونه‌ای هستند که خدمات و تجهیزاتی را اجاره می‌دهند. یعنی در اینجا دیگر مبحث فروش محصول مطرح نیست و باید داستان متفاوتی را دنبال کرد. با اجاره تجهیزات به مشتریان خود، می‌توانید به کسب درآمد از همان محصول ادامه دهید. همچنین می‌توانید با مخاطبان جدیدی که می‌خواهند محصولات را به جای خرید، اجاره کنند، ارتباط برقرار کنید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه امکان اجاره تجهیزات در ووکامرس را محیا سازید.

اجاره تجهیزات در ووکامرس

با اجاره تجهیزات به مشتریان خود، می‌توانید یک محصول را یک بار خریداری کرده و سپس آن را به یک جریان درآمد مداوم تبدیل کنید. اگر از قبل یک فروشگاه ووکامرسی دارید که محصولات دیجیتال یا اقلام فیزیکی را به فروش می‌رسانید، اجاره تجهیزات می‌تواند راه دیگری برای کسب درآمد باشد.

به عنوان مثال، اگر کلاه‌های مهمانی و ظروف مخصوص تشریفات و مهمانی‌ها را می‌فروشید، ممکن است مشتریان تنها به اجاره آن‌ها نیاز داشته باشند نه خرید!
همچنین ممکن است به دنبال راه اندازی یک کسب و کار این چنینی برای بار اول باشید. با ایجاد یک فروشگاه ووکامرسی که بهینه شده است، می‌توانید به مشتریان بالقوه کمک کنید تا کسب و کار شما را بشناسند.

حتی بهتر از آن، مشتریان می‌توانند کاتالوگ تجهیزات را مرور کرده و آن‌ها را به صورت آنلاین رزرو کنند. این تجربه راحت باعث می‌شود که مردم به‌جای رفتن به سمت رقیب، به تجارت اجاره تجهیزات شما برگردند. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم تجهیزات اجاره‌ای را به وردپرس اضافه کنیم.

اجاره تجهیزات در ووکامرس با Bookings for WooCommerce

با فرض اینکه فروشگاه اینترنتی خود را با ووکامرس راه اندازی کرده و آماده دارید این آموزش را آغاز می‌کنیم. ساده‌ترین راه برای اضافه کردن تجهیزات اجاره‌ای به فروشگاه خود استفاده از افزونه رایگان Bookings for WooCommerce است. این افزونه ووکامرسی به شما این امکان را می‌دهد که هر محصول ووکامرسی را به یک آیتم قابل رزرو تبدیل کنید که مشتریان می‌توانند برای روزها یا ساعت معینی اجاره کنند.
همچنین می‌توانید خدمات اضافی مانند هزینه تمیز کردن و تحویل را ایجاد کنید و سپس آنها را به اجاره تجهیزات در ووکامرس اضافه کنید.

افزونه booking for woocommerce

ابتدا باید افزونه Bookings for WooCommerce را نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی، می‌توانید هر محصول ووکامرسی را به محصول قابل رزرو تبدیل کنید. اگر قبلاً محصول را به فروشگاه آنلاین خود اضافه کرده‌اید، به سادگی به بخش محصولات » همه محصولات بروید. در اینجا، به سادگی ماوس را روی موردی که می‌خواهید به محصول قابل رزرو تبدیل کنید نگه دارید و وقتی روی پیوند «ویرایش» ظاهر شد، کلیک کنید.

ویرایش محصول

مهم نیست که یک محصول جدید ایجاد می کنید یا یک محصول موجود را ویرایش می‌کنید، می‌توانید دقیقاً به همان روش آن را به یک محصول قابل رزرو تبدیل کنید. به سادگی به کادر اطلاعات محصول بروید و منوی کشویی را باز کنید که به طور پیش‌فرض «محصول ساده» را نشان می‌دهد.

اکنون می‌توانید «booking product» را انتخاب کنید. این بخش به شما امکان می‌دهد به بسیاری از تنظیمات جدید دسترسی داشته باشید تا بتوانید اجاره تجهیزات در ووکامرس را پیکربندی کنید.

رزرو محصولات

تنظیم تعداد واحدها برای رزرو

می‌توانید تعداد واحدی را پیشنهاد دهید یا به مشتری اجازه دهید با استفاده از منوی بازشو «Quantity» تعداد واحدهای اجاره‌ای موردنظر خود را انتخاب کند.

برای اینکه به مشتریان اجازه دهید چندین واحد اجاره کنند، «Customer can choose» را انتخاب کنید. به‌طور پیش‌فرض، مشتریان می‌توانند هر تعداد واحدی که می‌خواهند اجاره کنند، اما می‌توانید محدودیتی نیز اضافه کنید. اگر مشتری تعداد بیشتری تایپ کند، ووکامرس پیغام خطا نشان می‌دهد.

انتخاب توسط مشتری

اگر موجودی محدود یا تجهیزاتی دارید که تقاضای بالایی دارند، این کار مفید است. برای تعیین محدودیت، یک عدد را در قسمت “Max Booking Per User” تایپ کنید.
گزینه دیگر تعیین تعداد واحدهایی است که مشتری می‌تواند رزرو کند. به عنوان مثال، اگر تجهیزات بزرگ یا گران قیمت مانند ماشین آلات کشاورزی سنگین را اجاره می‌کنید، ممکن است مشتریان فقط نیاز به رزرو یک واحد داشته باشند.
با تعیین مقدار از قبل، می‌توانید مرحله‌ای از فرآیند رزرو را حذف کنید و به کار سرعت ببخشید.

به سادگی ادامه دهید و منوی کشویی «Quantity» را باز کنید و سپس «Fixed Unit» را انتخاب کنید. حالا عددی را که می خواهید استفاده کنید تایپ کنید.

مشخص کردن تعداد

نیاز به تأیید مدیر برای اجاره تجهیزات (اختیاری)

در مرحله بعد، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا تمام درخواست‌های اجاره تجهیزات در ووکامرس را به‌طور خودکار تأیید شوند یا منتظر تایید بمانند. اگر موجودی کوچک‌تری دارید، نیاز به تأیید می‌تواند به شما در جلوگیری از همپوشانی اجاره کمک کند. اگر تأیید سرپرست را فعال کنید، هر بار که فردی درخواست اجاره را ارسال می کند، اعلانی دریافت خواهید کرد.

برای این منظور گزینه Cancellation Allowed را تیک بزنید تا بخش پایینی باز شده و تگ موردنظر را انتخاب کنید. مثلا در انتظار بررسی!

در انتظار بررسی

اکنون می توانید روی یک سفارش جدید کلیک کنید تا تمام اطلاعات مربوط به آن رزرو را مشاهده کنید. اگر می‌خواهید وضعیت سفارش را تغییر دهید، باید منوی «Status» را باز کنید و گزینه‌ای را از لیست انتخاب کنید.
برای مثال، اگر رزرو را تأیید می‌کنید، بسته به گردش کارتان، می‌توانید پرداخت در انتظار، تکمیل یا پردازش را انتخاب کنید.

پس از انجام این کار، برای ذخیره تغییرات خود، روی “به روز رسانی” کلیک کنید. همانطور که می‌بینید، تایید مدیر به شما کنترل بیشتری بر اجاره تجهیزات می‌دهد. برای نیاز به تأیید، کادر کنار «Booking Confirmation» را علامت بزنید.

تایید مدیر

اجاره ساعتی یا روزانه تجهیزات

به طور پیش فرض، مشتریان می‌توانند تجهیزات شما را برای یک یا چند روز اجاره کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است بخواهید تجهیزات را براساس ساعت کار اجاره کنید. برای ایجاد این تغییر، کافیست منوی کشویی «Booking Unit» را باز کنید و «Hour(s)» را انتخاب کنید.

اجاره ساعتی محصول

پس از انجام این تغییر، ووکامرس بخشی را اضافه می‌کند که مشتریان می‌توانند زمان شروع و پایان را انتخاب کنند. این امکان برای تجهیزاتی است که افراد فقط برای مدت زمان بسیار کوتاهی به آن نیاز است. به عنوان مثال، اگر تجهیزات مهمانی را اجاره کنید، مشتریان ممکن است فقط برای چند ساعت به لوازم مهمانی نیاز داشته باشند.

تنظیم ساعت

هزینه های پایه و اضافی

هنگامی که از اطلاعاتی که تاکنون وارد کرده‌اید راضی هستید، باید روی برگه “Costs” کلیک کنید. برای شروع، فقط هزینه واحد رزرو را تایپ کنید، که قیمت رزرو یک واحد است.

هزینه ها

پس از آن، می‌توانید با تایپ کردن در قسمت «Booking Unit Cost» یک هزینه اضافی اختیاری اضافه کنید. ممکن است هزینه رزرو، هزینه تمیز کردن یا هر هزینه دیگری باشد که به اجاره تجهیزات مربوط می‌شود. اگر هزینه پایه را اضافه کنید، مشتریان آن را به عنوان بخشی از تفکیک هزینه خواهند دید. در تصویر نشان دادیم، اجاره محصول 50 هزار تومان در روز با هزینه پایه ۲۰ هزار تومان است.

بسته به نوع تجهیزاتی که اجاره می‌دهید، ممکن است بخواهید هزینه را براساس تعداد افرادی که قصد استفاده از این تجهیزات را دارند چند برابر کنید. این مسئله می‌تواند تا زمانی که افراد زیادی از یک محصول استفاده می‌کنند، ساییدگی و پارگی کار را پوشش دهد. برای ضرب کردن قیمت براساس افراد، با علامت زدن کادرهای کنار «Booking Unit Cost Per Person» و «Base Cost Per People» شروع کنید.

پس از انجام این کار، روی برگه “People” کلیک کنید. در اینجا، باید کادر کنار «Enable People Option» را علامت بزنید.

زبانه افراد

با انجام این کار، مشتریان یک فیلد جدید را مشاهده می‌کنند که در آن می‌توان تعداد افرادی که قصد استفاده از تجهیزات را دارند، تایپ کرد. ووکامرس همچنین این اطلاعات را در تفکیک هزینه خود نشان می‌دهد.
همچنین می‌توانید حداقل و حداکثر تعداد افرادی را که می‌توانند از تجهیزات در یک رزرو استفاده کنند، تنظیم کنید. این مسئله می‌تواند به جلوگیری از سوء استفاده مشتریان از تجهیزات شما کمک کند.

برای مثال، ممکن است نخواهید که کل نیروی کار از یک محصول استفاده کنند. اگر تجهیزات بزرگی دارید که تحویل یا تمیز کردن آنها گران است، تعیین حداقل تعداد افراد می‌تواند به حفظ حاشیه سود شما کمک کند. برای تنظیم این محدودیت‌ها، کافی است اعداد را در قسمت‌های «Minimum No. of People» و «Maximum No. of People» تایپ کنید.

حداقل و حداکثر تعداد

نحوه انتشار تجهیزات اجاره ای در فروشگاه ووکامرسی

اگرچه برخی تنظیمات اضافی وجود دارد که ممکن است بخواهید پیکربندی کنید، این مواردی که گفته شد مهم‌ترین چیزی است که برای اضافه کردن اجاره تجهیزات در ووکامرس خود نیاز دارید. با این گفته، می‌توانید روی «به‌روزرسانی» یا «انتشار» کلیک کنید تا محصول را در وب‌سایت خود فعال کنید. اکنون افراد می‌توانند این تجهیزات را مستقیماً از صفحه محصول ووکامرس اجاره کنند.

اجاره تجهیزات در ووکامرس

بعضی خدمات به گونه‌ای هستند که باید آن‌ها را اجاره کرد. یک نمونه بارز آن همین خدمات وسایل برای مجالس تولد و عروسی و … است. اگر چنین خدماتی ارائه می‌کنید، شما نیز می‌توانید رزرو اینترنتی محصول داشته باشید. کافیست در ووکامرس با دستوراتی که در بالا گفته شد پیش روید تا به نتایج خوبی برسید.

دریافت افزونه

سوالات متداول

برخی کسب و کارها به گونه‌ای هستند که خدمات و تجهیزاتی را اجاره می‌دهند. یعنی در اینجا دیگر مبحث فروش محصول مطرح نیست و باید داستان متفاوتی را دنبال کرد. با اجاره تجهیزات به مشتریان خود، می‌توانید به کسب درآمد از همان محصول ادامه دهید. همچنین می‌توانید با مخاطبان جدیدی که می‌خواهند محصولات را به جای خرید، اجاره کنند، ارتباط برقرار کنید.
با اجاره تجهیزات به مشتریان خود، می‌توانید یک محصول را یک بار خریداری کرده و سپس آن را به یک جریان درآمد مداوم تبدیل کنید. اگر از قبل یک فروشگاه ووکامرسی دارید که محصولات دیجیتال یا اقلام فیزیکی را به فروش می‌رسانید، اجاره تجهیزات می‌تواند راه دیگری برای کسب درآمد باشد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.