تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ

تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ

وردپرس همواره به عنوان یک سایت‌­ساز و یک پلتفرم آسان در دسترس افراد قرار دارد. در هر زمان افزونه­‌ها و نسخه­‌های جدید وردپرس برای افراد منتشر می­‌شود. بنابراین به‌­روز شدن سایت و مطالب آن یکی از چالش­‌های پیش روی شما خواهد بود. چندی پیش در بروزرسانی یکی از نسخه‌های وردپرس، ویرایشگر گوتنبرگ روی کار آمد که برخی با آن مشغول فعالیت شده و برخی دیگر هنوز آن را نپذیرفته‌اند. مقاله امروز ما برای آن دسته افراد است که با گوتنبرگ کار می‌کنند. بعضی از افراد به دنبال این هستند که چگونه می­‌توان محتوای پست­‌های قدیمی وردپرس را به قالب جدید ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس تبدیل کرد. زیرا که داشتن یک بلاک اختصاصی برای هر کدام از متن یا تصویر، باعث سهولت در سایت و مدیریت محتواست. اصلا نگران نباشید، در این مقاله به شما خواهم گفت که چگونه تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ را به راحتی انجام دهید.

تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • به­‌روزرسانی وردپرس و تاثیر آن بر بلاک محتوای سایت
  • درک بلاک کلاسیک در وردپرس
  • به‌­روزرسانی پست­‌های قدیمی با ویرایشگر گوتنبرگ
  • تبدیل تمام بلاک کلاسیک به بلاک‌های گوتنبرگ
  • اختصاص ندادن نوع بلاک مناسب

به‌­روزرسانی وردپرس و تاثیر آن بر بلاک محتوای سایت

پس از ب­روزرسانی وردپرس به نسخه­‌های بالاتر از ورژن 5 وردپرس، محتوای قدیمی­‌تر پست­‌ها و صفحه­‌های شما در یک بخش کلاسیک در ویرایشگر کلاسیک محتوای وردپرس ظاهر می‌­شوند. برای اینکه بتوانید محتوا­ها را به بلاک‌های جداگانه تبدیل کنید، لازم است که هر پست و صفحه را بطور جداگانه ویرایش کنید. ولی شاید این سوال پیش آید که اگر ده‌ها و یا صدها پست داشته باشیم، مسلما ویرایش آن­ها زمان زیادی طول می‌کشد، پس راه‌حل اصولی چیست؟! این واقعاً خیلی خسته کننده و دشوار است. ولی ما می‌­خواهیم گزینه‌­ای را به شما ارائه دهیم که دیگر نیازی به ویرایش یک به یک محتوا­ها نباشد. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌­توان به ویرایشگر کلاسیک در بلاک گوتنبرگ دسترسی داشته باشیم. یا به عبارتی تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ چگونه امکان‌پذیر است؟

درک بلاک کلاسیک در وردپرس

اگر وردپرس را قبل از انتشار نسخه 5.0 نصب کرده باشید و از آن برای ساخت وبسایت خود استفاده کرده باشید، و به پست­‌ها و صفحاتی که ایجاد کرده‌­اید نگاهی بیاندازید، خواهید دید که برای ویرایش تمام آن­ها از ویرایشگر قدیمی یا کلاسیک استفاده شده است.
هنگامی که وردپرس را به نسخه 5.0 یا بالاتر ارتقا دهید، هنوز هم همه پست­‌ها و صفحات قدیمی شما قابل ویرایش هستند. این بدان معنی است که وردپرس به طور خودکار محتوای آن پست­‌ها و صفحات را درون یک بلاک “کلاسیک” قرار می­‌دهد و شما می‌­توانید آن­ها را ویرایش کنید. اما مسلما این اتفاق بهم ریخته و نامنظم است!

در صورت انتخاب ویرایشگر بلاک با کلیک بر روی آن می­‌توانید، نوع بلاک را مشاهده کنید. این قسمت درست در بالای بلاک در گوشه سمت راست بالا و همچنین در تنظیمات بلاک  در سمت چپ نیز ظاهر می‌­شود.

بروزرسانی پست های قدیمی با گوتنبرگ
امکان تغییر ویرایشگر

همانطور در تصویر بالا مشاهده می­‌کنید، این امر اطمینان می‌­دهد که هنوز نوشته­‌ها و صفحات قدیمی شما قابل ویرایش هستند و تغییری نکرده‌اند، حتی اگر شما محتوا را به بلاک‌های جداگانه تبدیل نکنید، در قسمت فرانت‌­اند وبسایت شما یکسان به نظر می‌­رسند. به این صورت ظاهر نوشته­‌های وبسایت شما به هم نمی‌­ریزد.

اما اگر بخواهید می‌­توانید آن­ها را از یک بلاک کلاسیک به قالب چند بلاک جدید که توسط ویرایشگر بلاک وردپرس استفاده شده است، تبدیل کنید. در واقع بروزرسانی پست های قدیمی با گوتنبرگ انجام می‌شود. مطمئنا این بلاک‌ها ساختار منظم‌­تر و جذاب­‌تری برای شما به ارمغان می‌­آورند.

همانطور که می­‌دانید یک بلاک کلاسیک شامل تمام مطالب ارسال شده مانند تصاویر، متن و موارد دیگر هستند. یعنی تمام این موارد با هم درون یک بلاک کلاسیک قرار دارند. اگر تا به حال به این امر دقت کافی نداشتید، می‌­توانید به هر یک از پست­‌های قدیمی سایت خود بروید تا ببینید بلاک کلاسیک چگونه به نظر می‌­رسد.
اما با این حال هنوز شما م‌ی­توانید مطالب را در بلاک کلاسیک ویرایش کنید. ولی  اکثر کاربران برای سهولت در ویرایش می‌­خواهند پست‌­های قدیمی خود را با فرمت بلاک جدید به‌­روز کنند.

بروزرسانی پست­‌های قدیمی با ویرایشگر گوتنبرگ

برای تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ یا تبدیل یک بلاک کلاسیک جداگانه به چندین بلاک جدید گوتنبرگ، می­‌توانید بر روی دکمه “گزینه­‌های بیشتر” (همان سه نقطه در یک خط عمودی) کلیک کرده و و سپس روی “تبدیل به بلاک‌ها” کلیک کنید تا به بلاکی دیگر تبدیل شود.

change block- تغییر بلوک
فرآیند تغییر بلاک

حالا پست شما به چندین بلاک جداگانه­ تبدیل می‌­شود. همانطور که می­‌بینید متن و تصاویر در اینجا از هم جدا شده‌­اند و هر کدام دارای بلاکی جداگانه هستند. متن در بخش جدید “پاراگراف” جای گرفته است.

seprate text- مراحل جداسازی بلوک ها
بخش جداسازی متون از هم

این جداگانه شدن بلاک‌ها واقعاً کارآمد است و برای ویرایش و جای دادن متن و تصویر کار را برای شما آسان می­‌کند. این روند برای یک پست واحد، سریع و سر راست است اما اگر بخواهیم تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ را برای تمام متن­‌ها و صفحات انجام دهیم، بسیار دشوار و زمان­بر است. حتی خود وردپرس راه کاری در داخل خود برای این مشکل ندارد و نیاز به یک ابزار کمکی است. به نظر شما کدام ابزار کمکی می‌تواند به شما کمک کند؟

تبدیل تمام بلاک کلاسیک به بلاک‌های گوتنبرگ

اگر می­‌خواهید تعداد زیادی از پست­‌های وبسایت خود را به طور همزمان به قالب جدید ویرایشگر گوتنبرگ تغییر دهید، به افزونه مبدل کلی نیاز خواهید داشت. برای این کار ابتدا باید از افزونه Bulk Block Converter استفاده کنید.

bulk block convertor- افزونه مبدل بلوک
تبدیل ویرایشگرها با افزونه

افزونه Bulk Block Converter

افزونه Bulk Block Converter تمام پست­‌ها و صفحات را در ویرایشگر کلاسیک اسکن می‌­کند. سپس گزینه­‌هایی را برای تبدیل مجدد این پست­‌ها و یا تبدیل انبوه همه محتویات موجود در بلاک‌های کلاسیک به بلاک‌های جداگانه­‌ای مانند گوتنبرگ فراهم می­‌کند. این یک ابزار بسیار مفید برای یک سایت هنگام تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ است.

افزونه Bulk Block Converter برای کاهش چشم‌گیر زمان لازم برای تبدیل یا بروزرسانی پست های قدیمی با گوتنبرگ ایجاد شده است. اما باید به این نکته توجه داشت که روند تبدیل بلاک غیر­قابل برگشت است. بنابراین، حتماً قبل از تبدیل ویرایشگر کلاسیک خود به گوتنبرگ، از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

چه کسانی به این ابزار نیاز دارند؟

سال‌های طولانی است که وردپرس محبوب­‌ترین بستر برای وبسایت­‌ها و وبلاگ‌­ها است. در نتیجه میلیون­‌ها سایت با استفاده از این پلتفرم ایجاد شده‌­اند. بسیاری از این وبسایت­‌ها شامل صدها، حتی هزاران پست و صفحه هستند. اگر آن­ها را جمع کنیم به عدد بسیار بزرگی به می‌رسیم. این حدود یک تن  محتوا است که باید به بلاک تبدیل شوند.

افزونه Bulk Block Converter برای طراحان وب وردپرس که وبسایت‌­های مشتری را پشتیبانی می‌­کنند یک ضرورت است. علاوه بر این، این یک ابزار عالی برای کاربران و وبلاگ‌­نویسان است که آماده تبدیل ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ در وبلاگ خود هستند. 

استفاده از افزونه Bulk Block Converter

افزونه Bulk Block Converter پس از نصب و فعال سازی، یک مورد جدید یعنی “Block Conversion”  را به منوی  “Tools”  وردپرس در قسمت مدیریت سایت اضافه می­‌کند. تمام پست­‌ها، صفحات و سایر انواع پست­‌های سفارشی شما را برای محتوای کلاسیک بررسی می‌­کند. سپس یک لیست از کلیه مطالب ایجاد می­‌کند.
پس شروع کنید و  به قسمت tools یا ابزار­ها و سپس به قسمت ” Block Conversion ” در داشبورد وردپرس خود بروید. صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

Block Conversion- نصب افزونه
استفاده از افزونه Block Conversion

نکته: حتما اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از این افزونه، یک نسخه پشتیبان کامل از سایت خود تهیه کرده باشید زیرا که نمی­‌توانید به یک باره تبدیل را خنثی کنید.
برای شروع، روی دکمه “Scan Content” کلیک کنید و مبدل تمام محتوای شما را که آماده تبدیل است، پیدا می‌­کند.

scan content- بررسی محتواهای سایت
بررسی تمامی نوشته‌ها و اسکن آن‌ها

همانطور  می­‌بینید تمام برگه­‌ها و صفحات شما را نشان خواهد داد اما پست‌هایی که ترکیبی از بلاک‌های کلاسیک هستند و یا از سایر بلام‌های دیگر استفاده می‌­کنند، توسط این افزونه قابل تغییر نیستند. اگر می­‌خواهید همه مطالب را به طور هم زمان در سایت خود تبدیل کنید، باید بر روی دکمه ” Bulk Convert All ” در بالای صفحه کلیک کنید.

bulk convert all- بروزرسانی پست های قدیمی با گوتنبرگ
انتخاب تمامی پست ها برای تبدیل

بعد از آن هشداری مانند تصویر زیر را خواهید دید که در مورد غیربازگشت بودن تغییرات به شما هشدار می­‌دهد. برای ادامه بر روی دکمه “ok” کلیک کنید.

alarm- دریافت پیام اخطار
دریافت اخطار مبتنی بر غیربازگشت بودن

اگر نمی­‌خواهید همه چیز را یکباره تغییر دهید، می­‌توانید لیستی که دارید را با استفاده از فیلتری که موجود است، نوع محتوای خود را که پست یا صفحه است، مشخص کنید. همچنین می­‌توانید به لیست­‌های “منتشر شده” یا “پیش‌­نویس” بروید تا فقط یکی از دسته­‌ها را ببینید.
البته می‌­توانید با کلیک بر روی کادر موجود که در زیر عنوان یا title است، هر کدام را که می­‌خواهید تغییر دهید، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر از این روش استفاده می­‌کنید، قبل از انجام تبدیل، هشداری را مشاهده نخواهید کرد.
در اینجا ما لیست خود را بر اساس پست‌ها و یا موارد دیگر فیلتر نمی­‌کنیم و همه آن­ها را انتخاب می‌­کنیم.

choose all post- انتخاب تمامی پست ها
انتخاب تمامی پست ها برای تغییر

پس از تبدیل هر قطعه از محتوا، لیست “Convert ” را در کنار آن­ها در جدول مشاهده خواهید کرد.

نکته مهم درباره shortcode

نکته قابل توجهی که باید در مورد این افزونه گفته شود، این است که افزونه Bulk Block Conversion کدهای کوتاه یا  ShortCodes را تبدیل نمی­‌کند. بنابراین یک بلاک ShortCodes برای شما ایجاد می­‌کند، اما باید خود کد کوتاه مربوطه را به صورت دستی برگردانید.

set shortcode- تنظیم شورت کدها
تنظیم شورت کدها

اگر از کد کوتاه استفاده می­‌کنید، قبل از اجرای این تبدیل، حتما آن­ها را یادداشت کنید. زیرا می­‌تواند مدتی طول بکشد تا بفهمید کد کوتاه شما برای قرار دادن مجدد چیست و آن­ها را در کجا قرار دهید.

اختصاص ندادن نوع بلاک مناسب

شاید در طی این مثال ما در روند تبدیل به مشکلی برخورد نکردیم. با این حال، اگر متوجه شدید که بخشی از مطالب در بلاک به اشتباه طبقه بندی شده است، باید آن را به صورت دستی برطرف کنید. همانطور که در تصویر نشان داده شده است، می‌­توانید به سادگی روی گزینه مشخص شده کلیک کنید تا یک نوع بلاک متفاوت (مناسب­‌تر نسبت به محتوا) را به آن بخش اختصاص دهید.

choose best block- انتخاب بلوک مناسب
انتخاب بهترین بلاک برای بخش‌های مختلف محتوا

علاوه بر این، ممکن است با محتوای خاصی سر و کار داشته باشید که حتی در زیر مجموعه ۳۰ نوع بلاک مختلف قرار نگرفته باشد. در اینجا نیز شما با مشکل مواجه شدن با بلاک اشتباه به محتوای خود مواجه خواهید شد و باید به دنبال تنظیم دستی آن باشید.

محتوای ویرایشگر کلاسیک در بلاک گوتنبرگ چگونه جای می‌گیرد؟

تبدیل تبدیل پست‌های ویرایشگر کلاسیک به گوتنبرگ به تنهایی کاری دشوار است، اما با استفاده از افزونه این کار آسان می­‌شود. این راهنما به شما کمک می‌کند که خیلی راحت عملیات تبدیل یا بروزرسانی پست های قدیمی با گوتنبرگ را انجام دهید. به هر حال روزی فرامی‌رسد که ویرایشگر کلاسیک برای همیشه پایان عمر خود را اعلام کرده و ما باید برای کار با گوتنبرگ خود را آماده کنیم. چه بهتر از همین حالا با موانع آن آشنا شده و تغییرات لازم را بدانیم تا با مشکل و وقفه در فعالیت مواجه نشویم.
نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها درمیان بگذارید.

دانلود افزونه Bulk Block Converter

دانلود افزونه صفحه افزونه
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.