کپی رایتینگ در سئو چیست؟ و هدف از آن در سئو چیست ؟

کپی رایتینگ در سئو چیست؟ و هدف از آن در سئو چیست ؟ کپی رایتینگ در سئو چیست؟ و هدف از آن در سئو چیست ؟

کپی رایتینگ در سئو همیشه یکی از چالش برانگیز‌ترین موضوعات در زمینه بهبود رتبه وب‌سایت‌ها بوده است. درواقع اگر به استراتژی‌های سئو تسلط داشته‌باشید متوجه می‌شوید که کپی رایتینگ نقش بسیار پررنگ و مهمی را ایفا می‌کند. همه ما سعی می‌کنیم تا با ارائه‌ی محتواهای باکفیت و مفید، رتبه‌های بالاتری را در نتایج گوگل فتح کنیم. در این مقاله قصد داریم تا به بهترین استراتژی برای کپی رایتینگ در سئو پیدازیم. همچنین در انتها 8 نکته طلایی و 100 درصد تضمینی را برایتان آماده کرده‌ایم تا راهنمای خوبی برای شما در این مسیر باشند.

کپی رایتینگ در سئو چیست؟ و هدف از آن در سئو چیست ؟

حال میرسیم به داغ‌ترین و مهم‌ترین موضوع سال، اینکه کپی رایتینگ در سئو چیست؟!
قبل از اینکه به تکنیک‌ها و نکات طلایی درباره کپی رایتینگ در سئو بپردازیم باید بدانید که دقیقا با چه مسئله‌ای روبه‌رو هستیم! اینکه شما معنا و مهفوم آن را به خوبی درک کنید، میتواند کمک بزرگی برایتان در ادامه مسیر، و دادن یک دید و نگرش اصولی باشد. به طور مختصر و مفید اگر بخواهم کپی رایتینگ در سئو را برایتان تعریف کنم بدون اینکه سردرگمی ایجاد شود باید بگویم که، کپی رایتینگ در سئو درواقع یک هنر است! هنری که اگر آن را بیاموزید میتوانید محتواهای بهینه شده‌ با کلمات کلیدی را مطابق با اصول اساسی موتورهای جستجوگر تولید کنید.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که در حوزه فعالیت خود بهترین هستید، این را باید همه بدانند و برای رفع نیازهای خود به شما مراجعه کنند. این دقیقا همان هدف کپی رایتینگ در سئو است. کاری میکند تا اگر کاربران در حوزه شما هرگونه سوال و نیازی داشتند، به عوان بهترین و اولین پیشنهاد، شما را انتخاب کنند. زمانی که شما اصول و نکات کپی رایتینگ را رعایت میکنید، گوگل با آنالیز محتوای شما متوجه این موضوع میشود که اگر کاربران را به صفحه شما هدایت کند، آن کاربران دست خالی از آنجا بیرون نخواهند آمد و از گوگل متشکر خواهند بود. از آنجایی که گوگل نیز باید درامد کسب کند، باید کاربران را همیشه راضی نگه دارد و این تنها با ارائه نیازهای آنها در بهترین و ساده‌ترین شرایط به آنها امکان پذیر است.

بنابراین توضیحات اگر میخواهید موتورهای جستجو شما را به عنوان بهترین گزینه انتخاب به کاربران معرفی کند باید استراتژی‌های سئو را به طور صحیح و کامل اجرا کنید. که کپی رایتینگ یکی از موارد بسیار مهم در آن است. همچنین باید وب‌سایت شما از نظر فنی دارای یک طراحی مناسب، تجربه و رابط کاربری عالی و امنیت بالایی باشد.

کپی رایتر چه کسی است؟

اغلب کسانی که کلمه‌ی کپی رایت را می‌شنوند به اشتباه تصور میکنند که منظور از این کلمه، کپی کردن کردن یک متن است. اما تعریف آن دقیقا برعکس این موضوع است. کپی رایتینگ در سئو همانطور که در بالا گفته شد به معنی تولید محتوای یونیک است. محتوایی که کپی نباشد و دارای چارچوب‌های اصولی باشد. اینجا است که وظیفه یک شخص کپی رایتر نقش پررنگی به خود میگیرد. کپی رایتر یا همان نویسنده، فردی است که با استفاده از توانایی‌ها و دانش خود و رعایت اصول تبلیغاتی و جذب کاربر و نکات بسیار زیاد دیگری، به تولید محتواهای یونیک و کاربردی مشغول است.

استراتژی طلایی کپی رایتینگ در سئو

اگر میخواهید در هر مسیری که قدم میگذارید به موفقیت برسید باید در ابتدا استراتژی استانداردی برای آن طراحی کنید تا دید درستی از مسیر را به شما بدهد. برای موضوع کپی رایتینگ در مبحث سئو نیز یک استراتژی کاربردی وجود دارد که شما را به صورت تضمینی به هدفتان میرساند. استراتژی کپی رایتینگ عبارت اند از:

 1. آماده سازی محتوا
 2. انجام دادن محتوا
 3. ویرایش محتوا

آماده سازی محتوا

اولین قدم از استراتژی کپی رایتینگ، آماده سازی محتوا است. باید قبل از تولید محتوا به موضوع آن فکر کنید. شما باید بدانید که هدف از تولید این محتوا چیست؟ چه پیامی را میخواهید القا کنید؟ چه نیازهایی را باید رفع کنید؟ مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند؟ و سوالات اینچنینی دیگر!

باید این موارد را قبل از شروع کردن بدانید تا دید درستی داشته‌باشید. بنابراین این کار را در دو مرحله باید انجام دهید که به شرح زیر هستند:

 • تعیین هدف محتوا
 • طراحی ساختار محتوا

تعیین هدف محتوا

در ابتدا باید از خودتان بپرسید که هدف شما از تولید این محتوا چیست؟! شاید به نظر ساده باشد اما باور کنید پاسخ دادن به همین سوال ساده تاثیر زیادی بر روی روند تولید محتوای شما خواهد داشت. باید بدانید که محتوای شما قرار است چه چیزی را به کاربران بدهید. میخواهید آنها را به خرید یک محصول دعوت کنید؟ میخواهید آموز بدهید؟ یا اینکه قرار است اطلاع رسانی انجام دهید!

طراحی ساختار محتوا

قدم دوم باتوجه به قدم اول که تعیین هدف بود، شکل میگیرد. اگر همینطور بدون فکر و بدون درنظر گرفتن یک ساختار درست شروع به تولید محتوا کنید قطعا در اواسط مسیر گیج میشوید و نمیدانید چه راهی را باید در پیش بگیرید. ساختار بندی متن شما را آگاه میکند تا همواره در مسیر درستی قرار داشته باشید و طبق چارچوب‌ها به تولید محتوا بپردازید.

انجام دادن محتوا

شروع کردن همیشه در هر مسیری سخت بوده است، اما اگر مواردی که در ادامه برایتان توضیح میدهم را درنظر بگیرید و روند تولید محتوا بکار ببرید، دیگر مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.

 • متعهد به ساختار تعیین شده
 • محتوا باید قابل فهم باشد
 • رعایت اصول نوشتاری
 • کاربران را به وجد بیاورید

ساختاری که در قدم اول تعیین کردید را دنبال کنید و از چارچوب خارج نشوید. از محتواهایی که گنگ و گیج کننده هستند جدا دوری کنید . کاربران را تنها به دلیل اینکه زمان بیشتری را در سایت شما باشد آزار ندهید و سرگردان نکنید. اصول نوشتاری را رعایت کنید تا کاربر از خواندن محتوای شما خسته نشود و به طور پیوسته شما را دنبال کند. همچنین باید در همان بخش‌های ابتدایی محتوا به کاربر چیزی که میخواهد را بدهید و آن را به دنبال خودتان نکشانید.

ویرایش محتوا

حتی بزرگترین و با تجربه‌ترین متخصصان نیز بعد از تولید محتواهای خود آنها را بازخوانی و ویرایش میکنند. برای اینکه بدانید آیا محتوای باکیفیتی تولید کردید و دقیقا همان مسیری که در ابتدا تعیین کرده بودید را طی کردید، باید محتوا را بازبینی کنید.

  مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو

8 نکته مفید و کاربردی در مورد کپی رایتینگ در سئو

8 نکته مفید و کاربردی در مورد کپی رایتینگ در سئو

اگر توضیحاتی که داده شد را رعایت و در کنار آنها از این 8 نکته مفید نیز بهره ببرید، به طور 100 درصد تضمینی دیگر هیچ مانعی بین شما و رتبه‌های برتر نتایج گوگل نخواهد بود. این 8 نکته کاربردی عبارت اند از:

 1. خلاق باشید و از روش‌های نوین استقبال کنید
 2. طول محتوا معیار ارزشمندی در سئو است
 3. برای تولید محتوا یک استایل منحصر به فرد و یونیک داشته باشید
 4. تمرکز بر روی مزایا و رفع نیاز کاربران
 5. تولید محتوای جامع
 6. رفتار کاربران هدف خود را پیش بینی کنید
 7. دادن حق انتخاب هوشمندانه به کاربران
 8. استفاده از ابزارها برای اصلاح محتوا

خلاق باشید و از روش‌های نوین استقبال کنید

اگر میخواهید در زمینه سئوی وب‌سایتتان موفق عمل کنید، نباید مقلد باشید. تقلید کردن از دیگران اصلا روش درستی نیست زیرا ممکن است آن اطلاعات و روش‌ها برای حوزه فعالیت شما کارساز نباشد. اما میتوانید از تجربه‌هایی که رقبای شما داشته‌اند استفاده کنید و ایده بگیرید. اما بهتر است که خلاق باشید و سعی کنید روش‌های نوینی را تست کنید. برای مثال استفاده از روش‌های کلیشه‌ای تولید محتوا ساده دیگر جذاب نیست و کاربران از ایجاد تغییرات و نوآوری‌ها استقبال میکنند.

طول محتوا معیار ارزشمندی در سئو است

یکی از مواردی که در کپی رایتینگ در سئو از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، طول نوشته‌ها است. اما این موضوع همان اندازه که میتوانند مانند یک اهرم عمل کند و شما را رو به بالا سوق دهد، میتواند همانند یک دفع‌کننده کاربر عمل کند و نرخ‌ پرش سایتتان را افزایش دهد. مخصوصا جوامع امروزی، که نتنها علاقه ندارد، بلکه زمان زیادی نیز ندارد که بخواهد محتواهای طولانی را مطالعه کند. البته درجه اهمیت طول محتوا بعد از کیفیت محتوا قرار دارد و شما نباید ارزش و کیفیت محتوا را فدای طول محتوا کنید و با کم کردن حجم آن از ارزش آن کم کنید. بهترین حجم محتوا بازه بین 1500 تا 3000 کلمه است. این موضوع را شخص و یا ارگان خاصی تعیین نکرده است اما طبق آمار به‌دست آماده از آنالیز رفتار کاربران، نتیجه گرفته شده که اگر محتوا در این بازه حفظ شود، نتایج عالی به دنبال خواهد داشت.

برای تولید محتوا یک استایل منحصر به فرد و یونیک داشته باشید

نکته دیگری که باید در زمینه کپی رایتینگ در سئو در نظر داشته باشید این است که متفاوت عمل کنید. همانطور که در بالا اشاره کردم، تقلید کردن جذاب نیست و کاربران آنقدر باهوش هستند که این شباهت‌ها را متوجه شوند. بهترین کار این است که یک استایل خاصی و منحصر به فرد برای خودتان داشته باشید. سبک قلم مخصوصی برای خودتان درنظر بگیرید و با یک لحن منحصربه‌فرد با کاربران خود در تعامل باشید.

تمرکز بر روی مزایا و رفع نیاز کاربران

اینکه بخواهید در محتواهای خود ویژگی‌های زیادی از موضوع اصلی نوشته خود را مطرح کنید اصلا جذابیتی ندارد. بهتر است بجای این همه اتلاف انرژی و وقت، برای حجیم کردن محتوا با ویژگی‌های زیاد، بر روی مزایای مهم و خاص موضوع محتوا تمرکز کند. برای مثال اگر قصد دارید درمورد محصول جدیدتان تولید محتوا کنید، باید در نوشته‌ها تفاوت خودتان را بیان کنید و به کاربران نشان دهید که اگر شما را انتخاب کنند، از این مزایا بهره‌مند خواهند شد.

تولید محتوای جامع

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در کپی رایتینگ در سئو همواره رعایت کنید این است که محتوای شما باید شامل چه موضوعاتی باشد؟! همیشه درنظر داشته‌باشید که تمام نیازهای کاربران را باید رفع کنید تا در صفحه شما باقی بمانند. به همین دلیل توصیه میکنیم تا محتواهای جامع و مفیدی را تولید کنید تا کاربران هر سوالی و نیازی که دارند توسط شما رفع و پاسخ داده شود. موضوعات جانبی محتوا را دست کم نگیرید و حتما به صورت مختصر و مفید آنها را برای کاربران شرح دهید.

رفتار کاربران هدف خود را پیش بینی کنید

با تعیین کاربران هدف میتوانید تا حدودی قصد و نیت کاربران از جستجو را پیش بینی کنید و باید از این موضوع در جهت بهبود کیفیت محتواهایتان استفاده کنید. شما باید بانید که کاربران چه چیزهایی را جستجو میکنند. اینگونه میتوانید از کلمات‌کلید مناسب استفاده کنید و محتواها را کاربرپسند تولید کنید. به یاد داشته‌باشید، اینکه بدانید قصد کاربر از جستجو چیست میتواند بر روی فرایند تولید محتوای شما تاثیرات مثبت زیادی داشته‌باشد.

دادن حق انتخاب هوشمندانه به کاربران

اگر قصد دارید محصولات و یا خدماتی را به کاربران بفروشید باید از استفاده کردن از روش‌های قدیمی دست بردارید. یکی از بهترین روش‌ها برای تولید محتوای خلاقانه این است که از روانشانسی رفتاری کاربران استفاده کنید. بجای اینکه کاربر را آزاد بگذارید تا محصولات را برسی کند و اگر خواست آن را وارد سبد‌خرید خودش کند، گزینه‌هایی را به او بدهید که میخواهید کاربر آن را انجام دهد. میتوانید از حس ترس از دست دادن یک فرصت افراد استفاده کنید. برای مثال محصولات و خدمات خود را به گونه‌ای معرفی کنید که جذاب باشد و بگویید که تا پایان این هفته تخفیف 50 درصدی برای این محصول منحصربه‌فرد داریم. کاربر با این حس که اگر همین حالا این محصول را خریداری نکند فرصت بزرگی را از دست میدهد، با تکیه بر مزایای استثنایی که برای محصول تعریف شده بلافاصله اقدام به خرید میکند.

استفاده از ابزارها برای اصلاح محتوا

همانطور که در بالا توضیح دادم، ویرایش کردن محتوا آخرین مرحله از استراتژی کپی رایتینگ در سئو است و باید آن را جدی بگیرید. در این باره ابزارهای متفاوت با عملکرد مفید طراحی و ساخته شده‌اند که میتوانید از آنها برای ویرایش کرن محتوا استفاده کنید.

سخن آخر

از این پس طبق اصول و استراتژی کپی رایتینگ در سئو در مسیر رشد و بهبود رتبه وب‌سایتتان قدم بردارید. همچنین به خاطر داشته‌باشید که در فرایند تولید محتواهایتان از این 8 نکته کلیدی حتما استفاده کنید. اگر شرایط استخدام نیروی متخصص را دارید حتما اینکار را انجام دهید و به این موضوع به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. اگر شما تجربه جذاب و مفیدی در این باره دارید و یا ابزاری را برای ویرایش متن میشناسید که از آن راضی بوده‌اید، خوشحال میشویم که آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

https://terakeet.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.