راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی: اولین محصول خود را در ووکامرس ایجاد کنید

 

ایجاد محصول در ووکامرس

اگر از شما بپرسند چرا فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اید، اولین جوابی که می‌دهید چیست؟ من پاسخ می‌دهم برای اینکه محصولاتی را به فروش برسانم! مطمئنم شما هم همین پاسخ را خواهید داد. پس از نصب ووکامرس نوبت به افزودن محصول می‌رسد. آیا می‌دانید دقیقا باید چگونه محصولات خود را در فروشگاه ووکامرسی قرار دهید؟ نگران نباشید در این آموزش ووکامرس به شما خواهم گفت.

ایجاد محصول در ووکامرس

زمانی که ووکامرس به طور کامل راه‌اندازی و پیکربندی شد (پیکربندی را در بخش نصب و راه‌اندازی ووکامرس توضیح دادیم)، نوبت به روش‌های ایجاد محصول در ووکامرس می‌رسد. به نظر شما کار راحتی است؟ هم راحت و هم سخت! البته سختی از جهت تنظیمات خاصی که قرار است برایش در نظر گرفته شود.
گزینه‌ای به نام “محصولات” در پیشخوان وردپرس موجود است. از همین بخش شما می‌توانید تنظیمات محصول را انجام داده و آن را به فروشگاه اینترنتی اضافه کنید.

گزینه‌های موجود را مشاهده می‌کنید: همه محصولات، افزودن جدید، دسته‌بندی‌ها، برچسب‌ها و ویژگی‌ها. ما امروز درباره همه این قسمت‌ها توضیح خواهیم داد.

product menu- ایجاد محصول در ووکامرس

دسته‌بندی‌ها

همان‌طور که شما برای نوشته‌های خود دسته‌هایی را در نظر می‌گیرید، طبیعتا برای محصولات نیز باید همین کار را انجام دهید. در انتخاب دسته‌ها دقت کنید! با توجه به نوع فعالیتتان دسته و زیر دسته را مشخص کنید.

product category- ایجاد محصول در ووکامرس

ایجاد دسته در محصول دقیقا شبیه به ایجاد دسته برای نوشته‌هاست و هیچ فرقی ندارد. به همین راحتی می‌توانید دسته‌های مورد نظر را برای ایجاد محصول در ووکامرس بسازید.

برچسب‌ها

این قسمت نیز مانند برچسب‌ها در قسمت نوشته‌هاست. برچسب‌هایی مرتب در هر محصولی ایجاد می‌کنید در این قسمت قرار می‌گیرند. شما نیز می‌توانید از این بخش برچسب‌های ضروری و مهم را وارد کنید.

add tags- ایجاد محصول در ووکامرس

نکته مهم: لطفا در انتخاب برچسب دقت کنید. برچسب‌ها باید به میزان بهینه و درست استفاده شوند. استفاده بیش از حد و بی ارتباط از برچسب‌ها هیچ سودی به حال وبسایت و محتوای شما ندارد.

افزودن جدید

حال اگر موافق باشید اولین محصول خود را ایجاد کنیم. فروشگاه اینترنتی که من در نظر دارم برای فروش فایل است. شما می‌توانید در همین بخش اطلاعات هر نوع محصول فیزیکی و مجازی را وارد کنید و هیچ فرقی ندارد.

صفحه‌ای که برای افزودن محصول در نظر گرفته شده دقیقا شبیه به صفحه افزودن نوشته است، با این تفاوت که بخشی برای اطلاعات محصول در آن وجود دارد.

عنوان محصول

product title- ایجاد محصول در ووکامرس

عنوان محصول خود را وارد کنید.

توضیحات و انتخاب دسته

description- ایجاد محصول در ووکامرس

توضیحاتی را برای محصول خود در نظر بگیرید. حتما این بخش را با دقت انجام دهید؛ همان‌طور که یک محتوا تولید می‌کنید و به تمامی جوانب آن توجه می‌کنید به محتوایی که برای محصول نیز تولید می‌کنید، لطفا توجه بفرمایید.
همچنین از بخش دسته‌ها، دسته‌ای که مربوط به محصول مورد نظر است را انتخاب کرده و علامت بزنید.

سئو، افزودن تصویر، افزودن برچسب

seo- ایجاد محصول در ووکامرس

با کمک افزونه yoast seo می‌توانید سئوی محصولات خود را انجام دهید. در بخش برچسب‌ها نیز برچسب مرتبط وارد کنید. گزینه تصویر محصول یک عکس شاخص است که مانند تصویر شاخص نوشته باید وارد شود.

نکته مهم: برخی از محصولات دارای چندین وجه تصویر هستند. مثلا شما وقتی محصول فیزیکی به فروش می‌رسانید بهتر است از هر زاویه‌ای، تصویر داشته باشید. برای اینکه بتوانید چندین محصول را اضافه کنید از قسمت گالری محصول اقدام کنید.

اطلاعات محصول

به بخش مهم رسیدیم. در قسمت اطلاعات محصول شما باید برای محصول خوب تنظیماتی را انجام داده و قیمت مشخص کنید. در واقع این بخش به صورت اختصاصی برای محصول در ووکامرس ایجاد شده است.

product info- ایجاد محصول در ووکامرس

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قسمت‌های مختلفی در اطلاعات محصول موجود است. منوی کشویی که در ابتدا وجود دارد شامل انواع محصول است. به بررسی دقیق هر بخش می‌پردازیم.

نوع محصول

kind of product- ایجاد محصول در ووکامرس

نوع محصول را باید مشخص کنید.
محصول ساده: محصولی است که به راحتی با وارد کردن قیمت هیچ نوع ویژگی ندارد و می‌تواند اضافه شود. در واقع مانند ایجاد یک نوشته ساده است تنها با این تفاوت که قیمت محصول باید وارد شود.همچنین نوع مجازی و دانلود برای فروش فایل استفاده می‌شود.

محصول گروه‌بندی شده: این نوع محصولات قرار است به صورت عمده به فروش برسند. پس اگر محصولات عمده دارید این قسمت را علامت بزنید.

group product- ایجاد محصول در ووکامرس
محصول معرفی/خارجی: چنانچه می‌خواهید فروشگاهی برای همکاری در فروش بسازید می‌توانید از این قسمت استفاده کنید. لینک فروشگاه مربوطه را وارد کرده و اطلاعات قیمت و… را وارد کنید.

  درون ریزی و برون بری محصولات در ووکامرس با Product Import Export for WooCommerce

intro product- ایجاد محصول در ووکامرس

محصول متغیر: محصولی است که دارای ویژگی‌هایی است. برای فهم بیشتر مثالی می‌زنم…
شما قرار است یک پیراهن را برای فروش در فروشگاه خود قرار دهید. این پیراهن هم سایزبندی و هم رنگ‌بندی دارد. برای اینکه بتوانید همه این موارد را برای کاربر به حالت انتخاب درآورید باید محصول را به شکل متغیر انتخاب کنید.

veriable product- ایجاد محصول در ووکامرس

بیشترین نوع که در فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌شود نوع ساده و متغیر است. حال نوبت به آن رسیده که با ایجاد محصول در ووکامرس کارمان را آغاز کنیم.

ورود اطلاعات محصول

همان‌طور که گفتم نوع محصول من فایل است. برای افزودن فایل محصول ساده کفایت می‌کند اما باید تیک گزینه‌های مجازی و دانلود را بزنم.

add files- ایجاد محصول در ووکامرس

قسمت محصول را وارد کردیم، بخشی برای افزودن فایل ایجاد شد که می‌توانید فایل مورد نظر را بارگذاری نمایید. همچنین می‌توانید برای محصول خود محدودیت دانلود و انقضا قرار دهید. سایر بخش‌ها برای محصولات دانلودی نیاز نیست.

حال فرض کنیم محصول مورد نظرمان فیزیکی است. اگر ساده باشد دیگر نیازی به علامت زدن دو گزینه مجازی و دانلودی نیست. بخش‌های دیگر را برای یک محصول ساده فیزیکی بررسی می‌کنیم.

فهرست موجودی

inventory- ایجاد محصول در ووکامرس

در این قسمت می‌توان مشخص کرد که چه تعداد از محصول در انبار موجود است و آیا اصلا انبار برای این محصول موجودی دارد یا خیر. آیا تمایل به تک فروشی دارید یا خیر.

حمل و نقل

shipping- ایجاد محصول در ووکامرس

مبحث حمل و نقل دقیقا برای محصولات فیزیکی آماده شده. با مشخص کردن ورزن یا اندازه کاملا می‌توانید این بخش را تنظیم کرده و برای ارسال کالا آماده کنید. البته برای این منظور باید از کلاس حمل و نقل را آماده کنید. (از بخش تنظیمات محصولات در پیکربندی ووکامرس)

محصولات مرتبط

related product- ایجاد محصول در ووکامرس

برای اینکه مشتریان خود را تشویق به خرید بیشتر کنید می‌توانید محصولاتی که با این محصول مرتبط هستند را در این بخش انتخاب کنید. مثلا فرض کنید قرار است یک گوشی موبایل بفروشید، می‌توانید محصولاتی نظیر محافظ صفحه، هندزفری، شارژر اضافه و… را به عنوان محصولات مرتبط در نظر بگیرید.

ویژگی‌ها

product feather- ایجاد محصول در ووکامرس

ممکن است محصول شما دارای ویژگی‌های رنگ‌بندی، اندازه، نوع و… باشد. بدین منظور ابتدا باید از منوی محصولات، گزینه ویژگی‌ها را انتخاب کرده و ویژگی مورد نظر را وارد کنید. سپس از این بخش آن‌ها را انتخاب کنید.

پیشرفته

advanced- ایجاد محصول در ووکامرس

با ایجاد محصول در ووکامرس می‌توانید امکان کمیسیون تعریف کنید. مثلا برای فرد فروشنده یک درصد مشخص و سهم سایت درصد مشخص دیگری را تعریف کنید.

فروش محصول متغیر

زمانی که می‌خواهید محصول را بصورت متغیر بفروشید اطلاعات برایتان متفاوت می‌شود. در این قسمت گزینه‌ای با عنوان تغییرات اضافه می‌شود. این بخش ارتباط مستقیم با قسمت ویژگی‌ها دارد. پس اول ویژگی مربوطه را تعیین کنید:

add diffrence- ایجاد محصول در ووکامرس

حال بر روی ذخیره ویژگی‌ها کلیک کنید و سپس به بخش تغییرات بروید…

change- ایجاد محصول در ووکامرس

حال اطلاعات را وارد کنید. این بخش مثلا به این صورت است:

تی‌شرت رنگ آبی با اندازه Large، تی‌شرت رنگ آبی با اندازه X-large، تی‌شرت رنگ آبی با اندازه Medium و…
تی‌شرت رنگ قرمز با اندازه Large، تی‌شرت رنگ قرمز با اندازه X-Large، تی‌شرت رنگ قرمز با اندازه Medium و…

توضیح کوتاه درباره محصول

کمی که اسکرول کنید، بخشی را برای توضیحات کوتاه محصول مشاهده می‌کنید. این قسمت را چند خطی توضیح وارد کنید که بنا به قالبی که استفاده می‌کنید در قسمت اولیه محصول نمایان می‌شود.

نتیجه محصول در صفحه فروشگاه

حال که محصول یا محصولات خود را اضافه کردیم بهتر است نگاهی به نتیجه کار بیاندازیم…

ebook shop- ایجاد محصول در ووکامرس

با ایجاد محصول در ووکامرس به صفحه کاملی از فروشگاه مانند تصویر بالا می‌رسیم. حال بر روی هر کدام کلیک کنیم می‌توان صفحه داخلی محصول را مشاهده کرد:

product page- ایجاد محصول در ووکامرس

در تب‌های توضیحات همان اطلاعاتی که برای محصول وارد کردید نمایان می‌شود، در قسمت نظرات، دیدگاه‌های مشتریان درج می‌شود، اطلاعات فروشنده مربوط به مشخصات فروشنده محصول است و محصولات بیشتر هم محصولات مرتبط را نشان می‌دهد.

ویدئوی آموزشی

تهیه ویدئوی آموزشی توسط پویا دارایی

نتیجه گیری

برای ایجاد محصول در ووکامرس باید اطلاعات مختصری داشته باشید و با دقت محصولات خود را وارد کنید. برای اینکه بتوانید آن‌ها را بهتر در فروشگاه اینترنتی نشان داده و به فروش برسانید پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله امروز را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

۲۸۶,۱۵۴ نفر

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته جدید شاخص

 1. سلام و خسته نباشید. من می خوام فقط محصولات فروشگاهم رو در تهران بفروشم و فعلا فروش شهرستان نداشته باشم. چطور می شه شهرستانها رو غیر فعال کرد یا هر راهکار دیگه ای که برای اینکار می شه انجام داد. ممنون از راهنمایی

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام این مورد رو میتونید در قسمت های مختلف ووکامرس مثل صفحه قوانین توضیح بدید اما راه دیگه ای برای شهر ندیدم

  • ممنون از پاسخ شما. اگه یه خریداری توجه نکنه به این قوانین و یا توضیحاتی که برای حمل کالا داده می شه، کالای خودشو سفارش می ده و هزینشم پرداخت می کنه بعد ما به مشکل می خوریم و برای فروشگاه ما خوب نیست. می شه از دوستان ووکامرسی خودتون بپرسید تا ببینید می دونن یا نه؟

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام با اینکه شما می توانید در قسمت قوانین این موضوع رو ذکر کنید اما باز هم جستجو می کنم و اگه جواب مناسبی بود حتما در اموزش ها قرار میدم

 2. سلام
  می خواستم بدونم در قسمت وارد کردن دسته بندی ها منظور از گزینه ی چگونگی نمایش شامل پیش پندار و کالاها و زیردسته بندی و هردو چیه؟
  باتشکر

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام.هر دسته در حقیقت یک صفحه هم هست که محصولات ان دسته را نمایش میدهد.حالا اگر ما زیر دسته ای داشته باشیم که دسته مادرش دسته الف باشد.با این گزینه میشه رابطه نمایش بین دسته الف و زیر دسته رو تعریف کرد.

  • ببخشید خوب متوجه نشدم! میشه بیشتر توضیح بدید یا اصلا منظور از کلمات پیش پندار و کالاها و زیر دسته بندی و هردو چیه؟ممنون

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام
   یه دسته می تونه زیر دسته هایی داشته باشه
   اگه نوع نمایش رو روی محصولات بگذارید در دسته ای که درست کردید محصولات نمایش داده میشه
   اگه نوع نمایش رو روی زیر دسته بندی(ممکنه در ویرایش های مختلف ووکامرس اسمش فرق کنه) بگذارید در صفحه دسته ای که دارید درست می کنید لینک زیر دسته ها نمایش داده میشه.

 3. سپاسگزارم…
  حل شد

 4. ممنون
  سعی کردم دسته بندی کنم اما همه محصولات باهم نمایش داده می شن ببینید:
  http://kado-pich.ir/
  می خوام همه این محصولات برن زیر عنوان کیف اما نمی شه آموزشی هست که بتونم استفاده کنم؟؟؟

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام در مورد ووکامرس اموزش حدا قرار ندادم ولی از طریق دسته بندی میشه.این هم که میبینید سایت شما بهم ریخته و همه نمایش داده میشنود به این دلیله که سایت شما جدیدترین محصولات رو در صفحه اول نشون میده در حالی که شما کافیه یه عکس در صفحه اول بگذارید که به صفحه دسته مورد نظر شما لینک شده باشه.

  • 4 سال عضو همیار وردپرس

   سلام جناب میشه بگید از چه قالبی استفاده کردین؟

   ممنون میشم
   ایمیل کنید یا همین جا بگید ممنون
   [email protected]

 5. سلام
  وقت بخیر
  من یه مشکلی دارم، چه طور می شه یه محصول مادر تعریف کرد و تمام اجناس مشابه رو زیر گروه اون قرار داد به صورتی که روی صفحه اصلی تنها تصویر مادر نمایش داده شود و بعد از کلیلک روی آن بقیه محصولا را ببینم؟؟؟
  چیزی مثل تصویر زیر مد نظرمه
  http://panup.net/uploads/n3373_woocommerce-home-vii.jpg

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام چیزی که شما می فرمایید براحتی با دسته بندی قابل انجام است.
   از قسمت محصولات>دسته بندی ها میتوانید این کار را انجام دهید.

 6. دستتون درد نکنه دارم مرحله به مرحله پیش میرم .

 7. سلام
  چرا لوگو پوسته bomia تغییر نمیکنه؟
  چطور رنگ پوسته سفید را عوض کنم؟

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام و احترام پوسته ی boemia بزودی بروزرسانی میشود.
   همچنین بهتر است هر سوال را در مطلب مربوط که خودش بپرسید.
   با تشکر

 8. با سلام خدمت شما
  ببخشید من میخوام این پوسته سایت شما رو داشته باشم .
  چطور میتونم داشته باشم ؟

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام پوسته هی سایت ما طراحی شده برای این سایت هست اما می تونید از پوسته های حرفه ای که در marketwp.ir فروخته میشه استفاده کنید.

 9. با سلام
  می خواستم ببینم راهی هست که بشه تو قسمت محصولات ووکامرس برای دسته بندی محصولات از منوی کشویی استفاده کرد و وقتی روی فروشگاه کلیک میکند منو باز بشه
  و چگونه میشه محصولات را داخل دسته بندی ها قرار داد که به راحتی جدا بشن و در برگه های زیر مجموعه فروشگاه نمایش بده
  من خیلی سعی کردم و سرچ کردم ولی چیزی در این مورد پیدا نکردم

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام.دقیقا متوجه پرسش شما نشدم.اما دسته بندی در ووکامرس کاملا ساده و کاربردی هست و ممکن!دراین مورد صحبت کردیم.اما شاید دوست داشته باشید که کاربر این دسته بندی ها رو ببینه که دو حالت داره.اگر می خواهید در منو باشه می توانید در قسمت فهرست های وردپرس بالای صفحه گزینه تنظیمات صفحه رو بزنید و دسته بندی ووکامرس رو انتخاب کنید باقی مراحل مثل ساخت فهرست عادی هست.
   اما اگه می خواهید در ابزارک ها باشه این رو در ویدئوها اموزش دادیم.

  • اقای رحیمی برای مثال شما وقتی به یک سایت میروید سایت های فروشگاهی دستبندی های خاصی دارن برای کالا ها و از طریق این دسته بندی ها کالا ها در فروشگاه در برگه های متفاوتی قرار میگیرد
   من دو برگه ساختم و آن ها را در زیر مجموعه فروشگاه قرار دادم ولی نتوانستم محصولاتم را در آنها اد کنم پس ناچار شدم ان برگه ها را پاک کنم
   میخواستم ببینم راهی هست که من محصولاتم را در برگه های مختلف دسته بندی کنم ؟
   که بتونم برا اساس طبقه بندی کالا ها و لوازم جانبی کالاها به مشکل بر نخورم و همه در یک صحفه نمایش داده نشود

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام این که خیلی راحت هست.ووکامرس خودش دسته بندی داره و من در مطالب نینجای وردپرس گفتم.در منو هم براحتی از دسته ها استفاده کنید.در قسمت فهرست های وردپرس بالای صفحه گزینه تنظیمات صفحه رو بزنید و دسته بندی ووکامرس رو انتخاب کنید باقی مراحل مثل ساخت فهرست عادی هست.

 10. سلام
  ممنون از آموزش خوبتون
  چطوری می شه که تمام قابهای محصولات رو یکی کرد
  بطور مثال وقتی عکسی از لحاظ طول بزرگتر باشه، اون باکس بزرگتر می شه و کلا بهم می ریزه
  می خوام تمام قابها به یک اندازه شوند

 11. سلام واقعا دست مریزاد از این مجموعه آموزشهای زیبایتان
  این این موزشها در عین کوتاه بودن خیلی کاربردی هم هستن این نشانگر اینه که تیم کاریتان خیلی هدفمند و کارا هست امیدورام همیشه جسم و جالنتان سالم باشد تا امثال ما شهرستانهیا نیز بتوانیم استفاده کنیم.همیشه شاد و موفق باشید جمیعا

 12. داداش خلاصه اش کنم! در کل حرف نداری! 🙂 ادامه بده! خدا اجرت بده

 13. سلاممیخواستم ببینم میشه محصولی رو تعریف کرد و در ادامه خریدار عکسی رو پیوست کنه و شماره تماس و ایمیل بده و بعد پرداخت کنه تا سفارشش ثبت بشه؟مثلا سفارش چاپ یه عکس بده . میخوام در همون سفارش عکس ثبت بشهممنون

 14. سلام خسته نباشید
  من یک مشکل دارم و واقعاً کلافه ام کرده و این مشکل اینه که بعد از
  پرداخت وجه میخوام یه متنی رو به مشتری نشون بدم مثله فروش اکانت که بعد از پرداخت باید یوزر و پس به مشتری نشون داده بشه ولی این کار انجام نمیشه هر چقدر هم امتحان کردم نشد و فکر کنم اسم قسمت تو ووکامرس یادداشت مشتری هست و اون رو بعد از پرداخت نمایش نمدیه خواهشاً کمک کنید ت
  با تشکر از تیم همیار وردپرس

 15. سلام مرسی بخاطر آموزش هاتون یه سوال ووکامرس این امکان رو داره که مثل مارکت همیار وردپرس کاربر عضو بشه و محصول خودش رو برای فروش بزاره؟

 16. سلام
  اگه امکانش هست روش هماهنگ کردن فروشگاه با سیستم های پستی (مثل فروتل) توضیح بدید
  همچنین امکان تعیین هزینه پست برای شهرهای مختلف و پرداخت بصورت نقدی و پرداخت بعد از تحویل کالا رو هم به امکانات فروشکاه اضافه کنید خیلی عالی می شه. بازم می گردم ببینم چه مواردی نیاز هست که به فروشگاه اضافه بشه با این وجود فکر می کنم خیلی موارد ریزو درشت هست که به چشم ما مبتدی ها نمی یاد و بهتره خودتون اموزششون بدید منتظر قسمت بعدی هستم. با تشکر

 17. خیلی عالی بود اگه ممکنه جزییات بیشتر را هم بذارید ممنون میشم.

 18. سلام خسته نباشید واقعا مطلب عالی هست منتظر قسمت سوم هستیم.
  با تشکر

 19. عالی بود و بسیار کاربردی. ممنون.—
  یفقط یکم صدا ضعیف بود و اگر از میکروفون بهتری استفاده کنید عالی می‌شه.

 20. سلام. اموزش خوبی رو شروع کردید. این دو جلسه ابتدایی خیلی به من کمک کرد. اگه امکانش هست این بخش رو هر روز اپدیت کنید. با تشکر

مطالب زیر را حتما بخوانید