آشنایی با انواع آیکون و معرفی 18 سایت دانلود رایگان آیکن

آیکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟ آیکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه در دنیای جذاب دیجیتال ، همه سایت­ها و اپلیکیشن­ها از آیکون برای افزایش جذابیت بصری و کمک به کاربران برای درک بهتر محتوا استفاده می­کنند حتی برخی از برندهای معروف با استخدام گرافیست حرفه ای و با پرداخت هزینه برای نشان تجاری خود یک آیکون یا برند خاص که معرف آن برند باشد طراحی می­کنند. اگرچه بسیاری از فعالان حوزه طراحی سایت ، اپلیکیشن و سایر فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ بدون پرداخت هزینه آیکن های مورد نیاز خود را از سایتهای دانلود آیکون دانلود می­کنند.

آیکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آیکن یک تصویر یا نماد گرافیکی کوچک است که می­توان از آن برای افزایش جذابیت بصری سایت یا اپلیکیشن و برقراری ارتباط با مخاطبین استفاده کرد. آیکون ها می­تواند کاربردهای زیادی در سایت­ها و اپلیکیشنها داشته باشند که از مهمترین کاربردهای این آیکون ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

آیکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

استفاده از آیکن به عنوان بخشی از برند

از آیکون ها می­توان در معرفی برند یک مجموعه استفاده کرد که این موضوع در برندسازی بسیار اهمیت دارد به عنوان مثال سایتهایی مثل فیسبوک ، توییتر و اینستاگرام آیکن اختصاصی خود را دارند که معرف برند آنهاست.

استفاده از آیکون ها برای معرفی بخشهای مختلف سایت یا اپلیکیشن

طراحان باید در هر سایت یا اپلیکیشنی برای افزایش خوانایی و کمک به درک بهتر بخشهای مختلف آن سایت یا اپلیکیشن توسط کاربران ، از آیکون ها استفاده کنند. به عنوان مثال در یک سایت یا اپلیکیشن فروشگاهی آیکن سبد بیانگر سبد خرید کاربر است که هر کاربری با دیدن آن متوجه این موضوع میشود یا آیکون ذره بین به همه کاربران این پیام را منتقل می­کند که این بخش برای جستجو در سایت طراحی شده است.

استفاده از آیکون ها به عنوان یک مفهوم مشترک بین کاربران با زبانهای مختلف

آیکون بین کاربران از کشورهای مختلف و با زبانهای مختلف یک مفهوم مشترک است که با استفاده از همین آیکن ها می­توان یک مفهوم را به کاربران با زبانهای مختلف بدون نیاز به طراحی سایتهای چندزبانه منتقل کرد.

 انواع آیکن ها

آیکون ها بر اساس عملکرد آنها ، سبک طراحی ، نوع تعامل کاربر با آنها ، مضمون آنها و سایر جنبه ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی میشوند.

انواع آیکن ها بر اساس عملکرد

میتوان آیکن ها را براساس عملکردی که دارند به موارد زیر تقسیم بندی کرد.

آیکن های شفاف سازی یا Clarifying

هدف اصلی این نوع آیکن ها شفاف سازی در مورد عملکرد یک بخش است و کاربر با دیدن این نوع آیکون ها به راحتی میتواند عملکرد هر بخش را درک کند.

آیکن های شفاف سازی یا Clarifying

آیکون های تعاملی یا interactive

هدف اصلی این آیکون ها بیان عملکرد یک دکمه با قابلیت کلیک کردن است که کاربر با مشاهده آن میتواند عملکرد هر دکمه را تشخیص دهد.

آیکون های تزئینی و سرگرم کننده

این نوع آیکن ها برای افزایش جذابیت گرافیکی سایت یا اپلیکیشنها استفاده میشوند با استفاده از این آیکون ها میتوان یک حس خوبی را به کاربران منتقل کرد و مانع از خروج آنها از سایت یا اپلیکیشن شد.

آیکون های تزئینی و سرگرم کننده

آیکن های برنامه یا App

آیکن های برنامه بیانگر نماد یک برنامه یا اپلیکیشن هستند که آن اپلیکیشن با آن آیکن در ذهن کاربران ثبت میشود و به نوعی یک برندسازی برای آن برنامه است.

آیکن های برنامه یا App

آیکون های favicon

این آیکن ها نماد یک سایت هستند که در بخش آدرس بار مرورگر به عنوان آیکون و نماد یک سایت به کاربر نمایش داده میشود و کاربران به وسیله آن نماد با سایت یک ارتباط بصری برقرار می­کند.

انواع آیکن ها بر اساس شکل ظاهری

می­توان آیکن ها را بر اساس شکل ظاهری آنها به موارد زیر تقسیم بندی کرد.

آیکن های Glyph

این نوع آیکون ها شامل یک تصویر ساده تک رنگ هستند که کاربر با دیدن آنها خیلی زود عملکرد آن بخش را شناسایی میکند در شکل زیر برخی از آیکون های Glyph نمایش داده شده اند. آیکن های تصویر زیر هم نمونه دیگر از آیکون های Glyth هستند که در سایتها و اپلیکیشنهای هواشناسی میتوان از آنها استفاده کرد.

آیکن های Glyphآیکن های Glyph

 آیکون های مسطح(flat) و نیمه مسطح(semi-flat)

این آیکن ها کمی پیچیده تر از آیکون های Glyph هستند و در آنها می­توان از ترکیب رنگهای متفاوت و اشکال توپر هم استفاده کرد و در واقع این آیکون ها اشکال دوبعدی مسطحی هستند که برای مخاطب به راحتی قابل فهم هستند.

 آیکون های مسطح(flat) و نیمه مسطح(semi-flat)

آیکن های Skeuomorphism

این آیکن ها شامل تصاویر سه بعدی هستند که بسیار شبیه به تصویر اصلی شی هستند البته این نوع آیکون ها نسبت به آیکن های مسطح و دوبعدی کاربرد به نسبت کمتری دارند در تصویر زیر میتوانید چند نمونه از آیکون های Skeuomorphism را مشاهده کنید.

آیکن های Skeuomorphism

آیکن های SVG

این نوع آیکون ها یک به عنوان یک گرافیک برداری مقیاس پذیر شناخته می­شوند که ویژگی ریسپانسیو هم دارند.

انواع آیکن ها بر اساس استعاره تصویر

می­توان آیکن ها را بر اساس مفهومی که در ذهن کاربر ایجاد می­کنند به انواع زیر تقسیم بندی کرد.

آیکون Resemblance

آیکن هایی که یک تصویر فیزیکی را نمایش می­دهند آیکن Resemblance هستند که آن تصویر فیزیکی یا شی بیانگر عملکرد آن آیکون است به عنوان مثال آیکن خانه بیانگر صفحه اصلی سایت است که با کلیک روی آن کاربر به صفحه اصلی سایت منتقل میشوند و یا آیکون ذره بین بیانگر بخش جستجو در سایت یا اپلیکیشن است.

آیکون Resemblance

آیکن های مرجع یا refrence

این نوع آیکون ها یک عمل را نمایش میدهند به عنوان مثال آیکون های شیشه شکسته یا عمل زیپ که در شکل زیر نمایش داده شده است در این دسته از آیکن ها قرار میگیرند. 

  سرنخ یا لید Lead چیست و لید سازی Lead Generation چگونه است ؟

آیکن های مرجع یا refrence

آیکون های قراردادی (Arbitrary)

این نوع آیکن ها شبیه به هیچ یک از اشیا نیستند ولی به دلیل استفاده مکرر از آن نمادها عملکرد و مفهوم آنها در ذهن مخاطبین حک شده است نماد save از جمله معروفترین این نوع آیکن ها هستند. 

آیکون های قراردادی (Arbitrary)

بهترین سایتها برای دانلود آیکون

در بیشتر موارد نیازی به صرف زمان یا هزینه برای طراحی اختصاصی آیکون نیست و سایتهای زیادی برای دانلود انواع آیکن ها وجود دارند که در این بخش ما به معرفی برخی از آنها میپردازیم.

 1. flaticon

سایت flaticon.com یکی از سایتهای مرجع برای دانلود آیکن است که شامل بیش از 70 هزار آیکن در فرمتهای SVG ، EPS ، PSD و PNG است که میتوان به صورت رایگان آنها را دانلود کرد. این سایت علاوه بر داشتن آیکون های متنوع دارای امکانات جالبی مثل تولیدکننده font-face است این سایت دارای یک پلاگین کاربردی برای اصلاح آیکن با استفاده از برنامه هایی مثل Adobe Photoshop ، Illustrator و After Effects است.

flaticon

 1. IconArchive

سایت IconArchive.com شامل بیش از 500000 آیکن رایگان برای سیستم عاملهای مختلف ویندوز ، لینوکس و مک است. ویژگی جالب این سایت این است که میتوان بدون لاگین کردن در سایت آیکن های مورد نیاز را دانلود کرد یا حتی با دیگران به اشتراک گذاشت.

IconArchive

 1. 1001 free downloads

سایت 1001freedownloads.com دارای هزاران وکتور ، گرادینت ، PSD ، فونت ، عکس و بسیاری موارد به صورت رایگان است که مطابق با نیازهای طراحان ارائه شده است. در این سایت هر روز آیکون های جدید توسط فریلنسرها طراحی و به مجموعه آیکون های این سایت اضافه می شوند.

1001 free downloads

 1. freepik

سایت Freepik.com یک منبع عالی برای دانلود انواع تصاویری گرافیکی از جمله آیکون ها به صورت رایگان است این سایت شامل تصاویر ، آیکون ها ، فایلهای PSD و انواع دیگر تصاویر گرافیکی است.

freepik

 1. DeviantArt

سایت deviantart.com یک سایت دیگر برای دانلود رایگان آیکون است که شامل بیش از 200000 آیکون است که برای دانلود از این سایت باید عضو آن شوید.

DeviantArt

 1. Softicons

سایت softicons.com در سال 2010 راه اندازی شد و از آن سال به طور تصاعدی پایگاه داده آن در حال رشد بوده است. این سایت یک منبع مفید برای طراحان است تا بتوانند آیکون ها یا سایر المانهای گرافیکی را از آن دانلود کنند.

Softicons

 1. Iconfinder

سایت IconFinder.com شامل تعداد بسیار زیادی آیکون جذاب است که به کاربران امکان جستجو بین آنها بر اساس فیلتر اندازه یا نوع تصویر را فراهم میکند. برای عضویت و دانلود آیکن از این سایت باید ابتدا عضو آن شد که برای عضویت در آن پلنهای مختلفی برای کاربران وجود دارد که از 9 دلار در ماه شروع میشود.

Iconfinder

 1. Premiumpixels

سایت Premiumpixels.com که توسط یک طراح انگلیسی به نام اورمن کلارک ایجاد شد یک منبع مفید برای دانلود آیکن و سایر المانهای گرافیکی است.

Premiumpixels

 1. Iconmonstr

 سایت Iconmonstr.com شامل تعداد زیادی المان گرافیکی است که میتوان در آن آیکون ها با فرمتهای SVG ، AI ، PSD و PNG را بدون نیاز به ثبت نام در اندازه ها و رنگهای مختلف دانلود کرد.

Iconmonstr

 1. Iconmoon

سایت io.Iconmoon هم یک سایت دیگر شامل تعداد بسیار زیادی آیکن است ویژگی که این سایت را از بقیه متمایز میکند این است که در این سایت میتوان از طریق این سایت آیکن های دیگر را سفارشی سازی کرد.

Iconmoon

 1. Iconseeker

یکی دیگر از سایتهای جذاب برای دانلود آیکون و تصاویر گرافیکی سایت Iconseeker.com است که شامل آیکن های متنوعی در فرمتهای مختلف است.

Iconseeker

 1. Iconpng

سایت Iconpng.com یک سایت شامل تعداد زیادی آیکن است که در آن میتوان بر اساس رنگ ، اندازه ، دسته و سایر ویژگی ها بین آیکون ها جستجو کرد.

Iconpng

 1. Fontello

سایت Fontello.com یک ابزار مفید برای طراحان وب برای تبدیل سریع تصاویر برداری به وب فونت است. به علاوه این سایت شامل تعداد زیادی المان گرافیکی مثل آیکون است که میتوان از این سایت دانلود کرد.

Fontello

 1. Find Icons

سایت findicons.com شامل تعداد بسیار زیادی آیکون متنوع است در واقع میتوان گفت در این سایت میتوانید هر آیکونی که نیاز دارید را مشاهده کرد. در این سایت با توجه به حجم بالای آیکون ها میتوان بر اساس رنگ ، اندازه و سایر فیلترها بین آیکون ها جستجو کرد.

Find Icons

 1. Iconspedia

سایت Iconspedia.com یک منبع دیگر برای دانلود آیکون های متنوع گرافیکی است که می­توان به صورت رایگان از آن آیکون های مورد نیاز را دانلود کرد.

Iconspedia

 1. Mr Icon

سایت mricon.com یک موتور جستجوی آیکون است که در آن می­توان آیکون های مورد نظر را در فرمتهای مختلف همانطور که در شکل زیر قابل مشاهده است جستجو کرد.

Mr Icon

 1. Veryicon

سایت Veryicon.com شامل تعداد بسیار زیادی آیکون رایگان در فرمت PNG و ICO است که این آیکن ها با همه سیستم عاملها سازگار هستند.

Veryicon

 1. FreeIconweb

سایت FreeIconweb.com که در سال 2006 تاسیس شد شامل تعداد زیادی آیکون متنوع است که میتوان به صورت رایگان این آیکن ها را دانلود کرد. ویژگی جذاب این سایت این است که میتوان در آن آیکن ها و نمادهای دیگر را سفارشی سازی کرد.

FreeIconweb

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی آیکون ها ، مزایای استفاده از آنها در سایتها و اپلیکیشنها پرداختیم و در نهایت 18 سایت کاربردی برای دانلود آیکون را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که این محتوا برای شما مفید بوده باشد.

منبع : ای ان گجت 

سوالات متداول

آیکن یک تصویر یا نماد گرافیکی کوچک است که می­توان از آن برای افزایش جذابیت بصری سایت یا اپلیکیشن و برقراری ارتباط با مخاطبین استفاده کرد.
۱- استفاده از آیکون به عنوان بخشی از برند ۲- استفاده از آیکون ها برای معرفی بخشهای مختلف سایت یا اپلیکیشن ۳- استفاده از آیکون ها به عنوان یک مفهوم مشترک بین کاربران با زبانهای مختلف
آیکن های شفاف سازی یا Clarifying آیکون های تعاملی یا interactive آیکون های تزئینی و سرگرم کننده انواع آیکن ها بر اساس شکل ظاهری آیکون های مسطح(flat) و نیمه مسطح(semi-flat) انواع آیکن ها بر اساس استعاره تصویر
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.