چرا باید برخی صفحات را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنیم؟

چرا باید برخی صفحات را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنیم؟ چرا باید برخی صفحات را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنیم؟

می‌خواهید نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس را یاد بگیرید؟ این مقاله درست برای شما نوشته شده است. ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت قدم به قدم در این مسیر راهنمایی کنیم تا بتوانید بدون مشکل به خواسته خود برسید. پس در ادامه با ما همراه باشید. به صورت پیش‌فرض نتیجه جستجوی داخلی در وب‌سایت، شامل تمام صفحات و مطالب می‌شود. ممکن است شما بخواهید برخی مطالب و صفحات را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنید، تا بازدید کنندگان راحت‌تر مطلب مورد نظرشان را پیدا کنند. در این حالت مخاطب هرگز آن صفحه یا مطلب خاص را در نتایج جستجو نخواهد دید. ما در این مقاله به شما مرحله به مرحله نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس را آموزش خواهیم داد. پس تا انتهای این مقاله مربوط به آموزش وردپرس همراه ما باشید.

چرا باید برخی صفحات را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، نتایج جستجو وردپرس در حالت پیش‌فرض شامل تمام پست‌ها و صفحات مختلف می‌شود. این موضوع برای بسیاری از دارندگان سایت‌های وردپرسی مسئله بزرگی نیست و تاثیری نیز در کارشان ندارد. هرچند اگر شما دارای یک فروشگاه آنلاین باشید، شاید نیاز باشد که برخی از صفحات را از نتایج جستحو حذف کنید. از جمله این موارد می‌توان به صفحات اکانت، صفحه پرداخت، صفحه تشکر و مواردی از این قبیل اشاره کرد. داراندگان سایت‌های دارای حق عضویت و یا سایت‌های ارائه دهنده دوره‌های آنلاین نیز ممکن است چنین خواسته‌ای داشته باشند. این سایت‌ها معمولا نتایج مربوط به محتوای مخصوص اعضا را از نتایج جستجو حذف می‌کنند. ما در ادامه نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس را به شما یاد می‌دهیم تا با خیال راحت از عدم نمایش آن‌ها برای مخاطبان اطمینان حاصل کنید.

نکته: این آموزش مربوط به جستجوی On-Site می‌شود. یعنی زمانی که بازدید کننده از یک باکس جستجو برای پیدا کردن محتوایی خاص استفاده می‌کند.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

یکی از راه‌های حذف صفحات از نتایج جستجو، استفاده از پلاگین وردپرس است. استفاده از پلاگین SearchWP آسان‌ترین روشی است که می‌تواند در این کار به شما کمک کند. SearchWP بهترین پلاگین مربوط به جستجوی وردپرس است که روی بیش از 30 هزار سایت استفاده می‌شود. استفاده از این پلاگین خیلی راحت است و شما به لطف آن می‌توانید کنترل کامل نتایج جستجوی سایت‌تان را به دست بگیرید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که پلاگین را نصب کرده و آن را فعال کنید. پس از فعال‌سازی به Settings  و سپس به SearchWP بروید. در منوی باز شده روی گزینه License کلیک کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

در آن جا شما می‌توانید کد لایسنس پلاگین را در کادر License وارد کرده و گزینه Activate را بزنید. شما می‌توانید این اطلاعات را در حساب کاربری خود در سایت SearchWP پیدا کنید. پس از آن شما باید گزینه Engines را در منو انتخاب کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

با این کار شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن جا می‌توانید تنظیمات پیش‌فرض موتور جستجوی خود را انتخاب کنید. فکر کنید دارید الگوریتم جستجوی گوگل مخصوص خود را پیاده‌سازی می‌کنید، با این تفاوت که این جا هدف فقط سایت خودتان است. شما ابتدا باید با SearchWP یک موتور جستجو برای سایت خود بسازید و سپس مشغول به حذف صفحات از نتایج آن کنید. ایجاد تغییرات در تنظیمات موتور جستجو با کلیک روی گزینه‌های Posts، Pages، Media یا دیگر گزینه‌های مشابه امکان پذیر است.

هر یک از این موارد شامل تنظیماتی می‌شود که تعیین می‌کند چگونه موتور جستجو محتوای سایت شما را رده‌بندی خواهد کرد. برای مثال اگر شما Title را کاهش دهید و Content را بیشتر کنید، محتوا نسبت به تیتر ارزشمندتر در نظر گرفته می‌شود.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

همچنین شما می‌توانید همه صفحات را به صورت کامل از نتایج جستجو حذف کنید. برای دانستن نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس به تصویر زیر نگاه کنید. شما می‌توانید به راحتی در بخش Pages، گزینه Remove را بزنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

با زدن این گزینه یک صفحه برای شما باز می‌شود. در آن جا شما باید تیک گزینه Pages را بردارید. سپس گزینه Done را بزنید تا همه آن صفحات از نتیاج گوگل حذف شوند.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

پس از این که شخصی‌سازی پیش‌فرض تنظیمات موتور جستجوی را انجام دادید، روی گزینه Save Engines کلیک کنید تا بتوانید اولین انجین خود را بسازید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

حذف صفحات خاص از نتایج جستجوی وردپرس

اگر شما می‌خواهید صفحات خاصی را از نتایج جستجوی سایت‌تان حذف کنید، این بخش مخصوص شما است. ما در این بخش از آموزش نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس، می‌خواهیم به چگونگی حذف صفحات خاص اشاره کنیم.

  راه های بهینه سازی ویدیوها در وردپرس

برای این کار ما از افزونه Exclude UI که مربوط به SearchWP است، استفاده می‌کنیم. وقتی وارد حساب کاربری SearchWP خود شدید، به صفحه دانلود Exclude UI بروید. در آن جا روی دکمه Download Extension کلیک کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

شما می‌توانید این افزونه را درست مثل سایر پلاگین‌های وردپرس، تصب و فعال‌سازی کنید. پس از انجام این کار وارد صفحه‌ای شوید که می‌خواهید آن را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنید. مطمئن شوید که گزینه Page در منوی سمت راستی انتخاب شده است. سپس تیک گزینه Exclude from search را بزنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

پس از آن روی گزینه Update کلیک کنید. حالا دیگر صفحه مورد نظر شما در بین نتایج جستجوی وردپرس وجود نخواهد داشت. حتی اگر کاربران دقیقا همان تیتر مطلب شما را وارد کنند، باز هم صفحه مربوطه را نخواهند یافت.

اگر می‌خواهید صفحات مجزای بیشتری را حذف کنید، می‌توانید همان اقدامات ذکر شده در بالا را برای آن‌ها نیز تکرار کنید. همچنین در ادامه نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس باید بگوییم که روش حذف پست‌های خاص از نتایج سرچ نیز درست مثل چیزی است که پیش‌تر ذکر کردیم. تنها تفاوت بین آن‌ها این است که شما برای حذف پست‌ها باید از منوی سمت راست گزینه Post را انتخاب کنید.

پلاگین Search Exclude

پلاگین Search Exclude نیز می‌تواند در حذف صفحات از نتایج جستجوی وردپرس به شما کمک کند. استفاده از این پلاگین هم بسیار ساده است.

ابتدا پلاگین Search Exclude را نصب و فعال کنید. حالا در صفحات و پست‌های خود باکس‌هایی می‌بینید که با تیک زدن آن‌ها می‌توانید آن موارد را از نتایج جستجوی سایت حذف کنید.

این پلاگین یک صفحه تنظیمات نیز دارد که در آن جا می‌توانید تمام صفحات و پست‌های حذف شده از نتایج جستجو را مشاهده کنید. در نتیجه می‌توانید به راحتی آن صفحه یا پستی که می‌خواهید را پیدا کنید و دیگر نیاز نیست تک به تک از تمام پیج‌ها بازدید کنید.

نکته: پلاگین Search Exclude هیچ تاثیری روی سئوی سایت شما نخواهد گذاشت. نقشه سایت شما همچنان شامل پست‌ها و صفحات حذف شده خواهد بود.

چگونه از پلاگین Search Exclude استفاده کنیم؟

نصب و فعال‌سازی این پلاگین درست مانند سایر افزونه‌ها است. پس از این که افزونه را نصب و فعال کردید، در قسمت ادیتور، سایت یا صفحه دلخواه را باز کنید. شما در قسمت سمت راست ادیتور یک باکس به نام Search Exclude خواهید دید. با تیک زدن آن، می‌توانید پست یا صفحه مورد نظر را از نتایج جستجوی وردپرس حذف کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

برای دیدن صفحات و پست‌های حذف شده نیز می‌توانید از طریق Settings، گزینه Search Exclude را انتخاب کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

در آن جا شما لیستی از موارد حذف شده را خواهید دید. در این حالت می‌توانید صفحاتی را که به صورت تصادفی تیک زده‌اید را پیدا کنید.

اضافه کردن کد به فایل Functions.php

در ادامه آموزش نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس، می‌رسیم به استفاده از کدها در فایل Functions.php.

نکته: با اضافه کردن کدها به فایل Functions.php ریسک می‌کنید. پس مراقب باشید که کاملا حساب شده دست به هر اقدامی‌ بزنید. هرچند پیشنهاد ما استفاده از پلاگین‌های فوق‌الذکر است.

برای پیدا کرن فایل مربوطه باید از طریق Appearance گزینه Editor را انتخاب کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

در این حالت شما به جایی می‌روید که می‌توانید در آن جا کدهای مربوط به صفحات را ویرایش کنید. از سمت راست روی گزینه Theme Functions  بزنید. در این صفحه شما می‌توانید کدهای مربوطه برای حذف صفحات از نتایج جستجو را وارد کنید.

ساخت یک الگوریتم جدید جستجوی وردپرس با استفاده از پلاگین

کدهای زیر را در فایل functions.php قالب خود وارد کنید:

  1. //Alter the WordPress search to return ONLY posts, no pages
  2. if (!is_admin()) {
  3. function search_filter_posts($query) {
  4. if ($query->is_search) {
  5. $query->set(‘post_type’, ‘post’);
  6. }
  7. return $query;
  8. }
  9. add_filter(‘pre_get_posts’,’search_filter_posts’);
  10. }

شما ممکن است به دلایل متعددی تصمیم بگیرید صفحات یا پست‌های مختلف را از نتایج جستجوی سایت حذف کنید. از همین رو وردپرس هم راه‌های مختلفی را پیش پای شما گذاشته است. همان‌طور که دیدید استفاده از پلاگین‌ها برای این کار هم سرعت عمل شما را بالا می‌برد و هم کاملا ساده است. ما روش اضافه کردن کد را صرفا برای افزایش اطلاعات شما اضافه کردیم، اما تاکید می‌کنید که استفاده از پلاگین‌ها راحت‌تر است و شما را سریع‌تر به نتایج دلخواه خواهد رساند.

این بود راهنمای نحوه حذف صفحات از نتایج جستجو در وردپرس. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع:

How to Exclude Pages from WordPress Search Results 

How to Exclude Posts or Pages from WordPress Website Search

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.