نکات مهم در طراحی پوستر

نکات مهم در طراحی پوستر

تبلیغات به عنوان یکی از مهترین مراحل فروش و اطلاع رسانی در هر فعالیتی محسوب می‌شود. در دنیای کسب و کارهای امروزی صاحبان مشاغل یا هر سازمانی به خوبی می‌دانند که اگر در ابعاد مختلف و تاثیر گذار تبلیغات خود را انجام دهند می‌تواند تمامی اقشار جامعه را مخاطب خود گردانند. یکی از ابزارهای بسیار تاثیر گذار و پرمخاطب پوسترها هستند. طراحی پوستر چه برای امر تبلیغات و چه اطلاع رسانی به دلیل کم هزینه بودن و مخاطبین خاص خود می‌تواند یک گزینه مناسب برای این اقشار باشد. پوستر مانند سایر طراحی هایی چون بروشور، کاتالوگ‌ها و بیلبوردها ابزار خوبی در اختیار ما هستند تا اطلاع رسانی به گونه اجتماعی و عمومی در مورد تبلیغ یک محصول و یا معرفی یک مکان در اختیار همه قرار گیرد.

طراحی پوستر و بهترین مکان های اجرایی آن

همانطور که در نوشته‌های بالا اشاره کردیم  طراحی پوستر تا حد زیادی مانند کاربرد بنر تبلیغاتی می‌باشد. با توجه به کاربردی که پوسترهای دارند آن‌ها به طور معمول در مسیرهایی که تردد در آنها زیاد می‌باشد و یک مکان رفت و آمدی محصوب می شوند نصب میگردند. از مکان های که در آنها تردد بالا است و این امکان فراهم است تا کاربران بتوانند به راحتی مطالب آنها را دریافت کنند. از بهترین این مکان‌ها  می‌توان به فوت کوردها، مراکز خرید ، کافی شاپ ها، رستوران، سینما و فروشگاه‌ها و … اشاره نمود. با این کار شما به راحتی می‌تواند محصول و نوع خدمت خود معرفی نمایید و عموم را از این مطالب مطلع نمایید. گرچه این مکان‌ها جای مناسبی برای نصب پوستر مورد نظر است اما باید به خاطر داشته باشید که المان و عناصر به کار رفته در پوستر باید به قدری خوب و خلاقه به کار روند که مخاطب را در همان نگاه اول به خود جذب نمایند. بنابراین برای طراحی یک پوستر لازم است تا حتما از یک طراح حرفه‌ای و با تجربه در این زمینه بهره ببرید.

 عناصر تشکیل دهنده طراحی پوستر

پوستر

برای اینکه بتوانید یک پوستر قدرتمند داشته باشید باید حتما به خوبی آموزش ببینید  و عناصر مختلف آن را به خوبی بشناسید از جمله مهمترین این عناصر میتوان به متن و تصویر در طراحی اشاره کرد. تصویر  کمک می کند تا مخاطب زمان بکذارد و نوشته های پوستر را مطالعه نمایید. با توجه به موضوع پوستر، هدف پوستر، نوع مخاطب و مکان پخش آن قرار است کجا باشد نوع متن و تصاویر به کار رفته در آن متفاوت خواهد بود.

از این رو هر کدام از عناصر تصویری و متنی با توجه به موارد فوق نوع استفاده از تصاویر (چگونگی ترکیب رنگها، رنگ های اصلی، نوع به کارگیری رنگ‌ها) فضای خالی و نوشته‌ها (نوع تایپ، فونت نوشتار و سایز تایپ) نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت طرح‌ریزی می شوند. اگر می‌خواهید با دیگر عناصر فرعی در کنار عناصر اصلی طراحی یک پوستر آشنا شوید با ما درادامه این نوشته همراه گردید. از جمله عناصری دیگری که بسیار درطراحی موثر هستند می‌توان به مواردی که  در پایین به آن پرداخته ایم اشاره کرد.

  • به کارگیری فونت مناسب

فونت، نوع تایپ و سایز به کار رفته در پوستر اهمیت زیادی دارد. اینکه شما باید بدانید در چه قسمت‌هایی از طراحی هر پوستری متن کجا بلد شود، کجا چه فونتی به خود بگیرد باید می‌تواند تاثیر گذار و حائز اهمیت باشد. مثلا در مورد سایز و بلد بودن متن باید به خاطر داشته باشید که باید کلید واژه های موضوعی پوستر را از این ویژگی برخودرا کنید.

  • رنگ و چگونگی ترکیب رنگ‌ها

در بالا به طور کلی اشاره کردیم که مهمترین عناصر تشکیل دهند در طراحی پوستر رنگ و متن هستند. این دو در کنار یکدیگر پوستر شما را تبدیل به یک طرح جذاب و پر مخاطب می‌کند. اینکه شما چه رنگی را به عنوان ترکیب رنگ اصلی و چه رنگی را به عنوان پشت زمینه کار پوستر خود به کار ببندید یک مسله بسیار جدی است که پوستر شما نزد اقشار مختلف به چشم بیاید و آن‌ها را ترغیب نماید تا متن موجود در آن را مطالعه کنند.

  • تصاویر مناسب و هم مضنون

یکی دیگر از عناصر بسیار مهم پوسترها تصاویر هستند که بخش عظیم و تاثیر گذار یک پوستر را دارا هستند. اینکه شما بسته به موضوع و هدف پوستر خود از چه عکس هایی استفاده می کنید در موثر بودن کار خود یکی از بزرگترین قدم‌ها را برداشته اید.

  • یگانگی عناصر پوستر

در یک پوستر باید تمامی عناصر موجود در آن دارای یگانگی و وحدت باشند. برای داشتن وحدت در پوستر میتوان از تداخل بخش ها مختلف پیام رسان در هم، استفاده از زمینه پشت کار پوستر، زیرساخت سازی برای نشستن کار استفاده کرد.

  • خلاقیت و ایده پردازی

برای انجام هر کاری به کارگیری خلاقیت حرف اول را می‌زند. داشتن ایده و خلاقیت در به کار بستن آن گام موثری است که یک طراح باید به آن توجه نمایید. بعد از ایده پردازی استفاده از نقش و نگارها، رنگ و تصاویر مرحله بعدی را رقم میزنند.

انواع طراحی پوستر به لحاظ موضوع

  • پوسترهای خبری

اینگونه پوسترهای با هدف ارائه خبری به گروه یا تمامی اقشار جامعه طراحی می‌گردند.

  • پوستر هدایت کننده

این نوع پوسترها با هدف ارائه پیام های هشدار و انذاری کننده طراحی می شوند مثل پیام های ترغیب به ترک اعتیاد، ترغیب به واکسیناسیون و …می‌توان اشاره کرد.

  • پوسترهای تجاری

صاحبان کسب و کارها برای تبلیغ و آگاهی دادن به مخاطبان خود در مورد محصولات و خدمات خود از پوسترها استفاده می‌کنند.

آموزش طراحی پوستر با استودیو هنری فندق

استودیوی هنری فندق به عنوان یک سایت فعال در زمینه تبلیغات و بازاریابی است. تیم فندق با تجربه چندین ساله خود توانسته است در زمینه‌های مختلف از جمله گرافیک، عکاسی، طراحی وب سایت و طراحی برند اقدام به آموزش و دریافت پرژوه نماید. طراحی کردن پوستر به عنوان یکی از زمینه‌های کاری این تیم نیز خدمتی است که سالهاست توسط تیم حرفه ای استودیو هنری فندق پیگیری می‌شود و تا کنون توانسته است تجربه‌های موفقی را در این عرصه ثبت نماید. بنابراین اگر کسی هستید که علاقمند به آموزش طراحی پوستر و کارهای گرافیکی است پیشنهاد می‌کنیم حتما با ثبت نام در دروه‌های آموزشی این تیم مهارت خود را در این زمینه بالا ببرید. به شما این اطمینان را می‌دهیم که با سپری دوره‌های آموزشی استودیو هنری فندق و تلاش های خودتان برای به کار بستن آنها تبدیل به یکی از حرفه های طراحی خواهید شد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید