آیا باید روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنم؟

سرمایه گذاری نکنید مگر اینکه آماده باشید همه پولی را که سرمایه گذاری می کنید از دست بدهید! این یک سرمایه گذاری پرخطر است و نباید انتظار داشته باشید که اگر مشکلی پیش بیاید محافظت شوید. بیت کوین در سال 2023 وضعیت بهتری داشت. با سقوط صرافی FTX به حدود 15000 دلار در نوامبر 2022، دارایی دیجیتال بهبودی قوی را انجام داده است. در اینجا به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خوبی در سال جاری هستند یا خیر.  با شروع سال 2024، ارزش کریپتوی اصلی بیش از دو برابر نقطه پایین اخیر خود، در حدود 43000 دلار است. پس از جهش اولیه در اوایل سال 2023، بیت کوین در بیشتر سال در حدود 26000 دلار افزایش یافت و سپس در اکتبر و نوامبر گذشته شتاب جدیدی به دست آورد. اما این چیزی که همه در مورد آن صحبت می کنند دقیقا چیست و سال 2024 چه چیزی را در خود جای داده است؟ برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین و یا حتی خرید تتر حتما و قطعا باید از موارد زیر آگاهی کامل همراه با تمام جزییات داشته باشید:

  • بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟
  • چرا قیمت بیت کوین در حال افزایش است؟
  • قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین چه نکاتی را باید در نظر گرفت
  • آیا کسی می تواند تمام پول خود را در بیت کوین از دست بدهد؟

ما در این مقاله سعی میکنیم به یافتن جواب این سوالات نزدیک تر شوید.

چرا قیمت بیت کوین بالا رفت؟

امسال برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال بسیار خوب بوده است. قیمت بیت کوین در ماه های نوامبر و دسامبر به طور چشمگیری افزایش یافت و به سطح فعلی حدود 41500 دلار رسید. این نشان دهنده افزایش 20 درصدی تنها در یک ماه و افزایش 109 درصدی از ابتدای سال است که یک بیت کوین تقریباً 16500 دلار ارزش داشت.

افزایش اخیر عمدتاً به این احتمال نسبت داده می شود که تنظیم کننده آمریکایی، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) که هدف آن اجرای قوانین در برابر دستکاری بازار و محافظت از سرمایه گذاران است، بتواند یک ETF بیت کوین را در ماه های آینده تصویب کند. این می تواند ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاران در دسترس تر کند و احتمالاً تقاضا را افزایش دهد.

با این حال، امسال شاهد افزایش قیمت به صورت خطی نبودیم. در اواسط ماه اوت، بازار ارزهای دیجیتال شروع به آسیب دیدگی کرد. قیمت بیت کوین از حدود 30000 دلار به 26000 دلار کاهش یافت که کاهش 13 درصدی را نشان می دهد. این به دلیل عوامل متعددی بود، از جمله شرکت سازنده موشک اسپیس ایکس که طبق گزارش ها، ذخایر بیت کوین خود را فروخت و ترس از تورم.

تعدادی از دلایل احتمالی افزایش بیت کوین در اوایل امسال وجود داشت. تورم در بریتانیا و ایالات متحده شروع به کاهش کرده است و پیش‌بینی می‌شود این روند در سال 2023 ادامه داشته باشد، به این معنی که بانک‌های مرکزی می‌توانند نرخ بهره را کاهش دهند. این باعث افزایش اعتماد در بازارهای ارز دیجیتال و سهام شد.

فروپاشی صرافی FTX همچنین باعث سقوط کریپتو شد و بسیاری فکر کردند که هیچ راهی برای بازگشت ارز دیجیتال وجود ندارد. با وجود بدترین حماسه در حال حاضر پشت سرمایه گذاران، برخی ممکن است حس اعتماد مجددی داشته باشند.

با این حال، این نگرانی وجود دارد که جهش قیمت بیت کوین به دلیل دستکاری بازار توسط سرمایه گذارانی باشد که مقدار زیادی پول سرمایه گذاری شده در ارزهای دیجیتال دارند. زمانی که این نوع سرمایه گذاران مقادیر زیادی ارز دیجیتال را خرید و فروش می کنند، قیمت ها می توانند به طور قابل توجهی تغییر کنند.

بالا رفتن قیمت کوین

سال 2024 چه چیزی برای بیت کوین به همراه خواهد داشت؟

دو دلیل عمده برای خوش بینی وجود دارد. اولا، هاوینگ بعدی بیت کوین در آوریل 2024 است. این رویداد تقریباً هر چهار سال یک بار رخ می دهد. این امر کمیابی بیت کوین را در طول زمان افزایش می دهد و بنابراین از قیمت آن پشتیبانی می کند. از نظر تاریخی، ماه‌های قبل و بعد از نصف شدن، قیمت بیت کوین افزایش زیادی داشته است. البته هیچ تضمینی وجود ندارد، اما سابقه خوبی در کارنامه گذشته خود دارد. دلیل دوم تایید تعدادی از صندوق های قابل معامله در مبادلات بیت کوین (ETF) توسط SEC است.

اگر این اتفاق بیفتد، به این معنی است که غول‌های سرمایه‌گذاری سنتی مانند BlackRock و Fidelity می‌توانند مستقیماً سرمایه‌گذاری بیت‌کوین را به میلیون‌ها مشتری خود ارائه دهند. شرکت‌ها برای حمایت از این ETF‌ها باید بیت‌کوین را خریداری کنند که می‌تواند منجر به افزایش قابل توجه تقاضا شود. بدون شک نوسانات وحشیانه در قیمت هر دو بالا و پایین ادامه خواهد داشت و بیت کوین همچنان یک سرمایه گذاری با ریسک بالا است، اما همچنین سرمایه گذاری با پتانسیل فوق العاده ای هم هست.

آیا وضعیت قیمت بیت کوین به صورت کامل بهبود می یابد؟

نمی توان گفت که آیا قیمت بیت کوین بهبود می یابد و به اوج هایی که در پایان سال 2021 شاهد بودیم باز خواهد گشت یا خیر. قیمت کریپتو صرفا بر اساس حدس و گمان است و پیش بینی آینده این دارایی نوسان را دشوار می کند. به عبارت دیگر، عملکرد بیت کوین احتمالاً به احساسات جامعه کریپتو بستگی دارد. اگرچه عملکرد گذشته شاخصی از نتایج آینده نیست، عملکرد قبلی بیت کوین ممکن است به برخی از سرمایه گذاران اطمینان خاطر از بهبودی کامل بدهد. در سال 2018 بیت کوین 83 درصد سقوط کرد و سپس به رکوردهای جدید در سال های 2020 و 2021 رسید.اما هیچ تضمین یا نشانه ای وجود ندارد که قیمت بیت کوین به سطوحی که در نوامبر سال 2021 و زمانی که به 69000 دلار رسید، بازگردد.

آیا باید به سرمایه گذاری در بیت کوین فکر کنم؟

بیت کوین بسیار نوسان و ریسک بالایی دارد. برای سرمایه‌گذارانی که مایل به پذیرش ریسک هستند، درک اینکه در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند، داشتن یک استراتژی سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال و در نظر گرفتن توصیه‌های مالی مناسب می‌تواند ایده‌های خوبی باشد. سرمایه‌گذاران باید تنها بر روی چیزی سرمایه‌گذاری کنند که توانایی از دست دادن آن را داشته باشند.

مانند هر سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین می‌خرند باید مطمئن شوند که پول مورد نیاز خود را روی خط سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. درباره نکات ارزهای دیجیتال (و اشتباهاتی که باید از آنها اجتناب کنید) بیشتر بخوانید، به یاد داشته باشید، ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر و پیچیده است و اگر مشکلی پیش بیاید، بعید است که سرمایه گذاران محافظت شوند.

آیا ارز دیجیتال سرمایه گذاری خوبی است؟

اگر سرمایه‌گذاران مایل به پذیرش این قمار با ریسک بالا باشند، ممکن است ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری خوبی باشد، اما آنها همچنین باید بپذیرند که احتمال زیادی وجود دارد که تمام پول خود را از دست بدهند. سرمایه گذاران اولیه در ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین احتمالاً درآمد کسب کرده اند. اگر آنها 310 پوند برای خرید یک بیت کوین در آوریل 2016 خرج می کردند، شش سال بعد سرمایه گذاری آنها حدود 24000 پوند ارزش داشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.