لندینگ پیج یا صفحه فرود (Landing Page) چیست؟

لندینگ پیج یا صفحه فرود (Landing Page) چیست؟
لندینگ پیج یا صفحه فرود (Landing Page) چیست؟

لندینگ پیج یا صفحات فرود از ابزارهای پرکاربرد در بازاریابی اینترنتی می‌باشند که در وب‌سایت‌هایی مثل دیجی کالا، پونیشا، بامیلو و… برای رسیدن به اهداف موردنظر، استفاده می‌شوند. امکان دارد که شما هم با صفحات فرود تا کنون روبه‌رو شده باشید ولی از کاربرد آن‌ها هیچ اطلاعی نداشته باشید و اصلا ندانید که به کدام صفحات، صفحه فرود گفته می‌شود.

اگر به دنبال شهرت، انواع خدمات و درآمد بیشتر ازطریق اینترنت باشید، نیاز دارید اصول بازاریابی اینترنتی را یاد بگیرید. همان‌طور که می‌دانید برای بازاریابی اینترنتی، راه‌های متفاوتی وجود دارد ولی یکی از ضروری‌ترین ابزارها در بازاریابی اینترنتی استفاده از صفحه فرود یا لندینگ پیج می‌باشد. به‌خصوص امروزه که تبلیغات‌های فراوانی انجام می‌شود، طراحی صفحه فرود مناسب، می‌تواند کمک برای شما بسیار کمک کند.

صفحات فرود درواقع مخاطبان را به خرید محصول هدایت می‌کنند؛ ما به تمام سوال‌هایی که ممکن است درزمینه صفحه فرود برای شما پیش آید درادامه به‌طور مفصل خواهیم پرداخت؛ پس با همیار وردپرس همراه باشید.

درادامه این مقاله جامع به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه ویژگی‌هایی دارد
 • انواع صفحات فرود
 • کلمه Landing از کجا آمده است
 • هدف ازساخت لندینگ پیج چیست
 • برخی از نکات مهم در طراحی و ساخت صفحه فرود

لندینگ پیج چیست ؟

لندینگ پیج یک صفحه از سایت می‌باشد که سعی دارد در اینترنت بسیار دیده شود و مخاطبان را به خود جذب کند؛ به‌عنوان مثال از راه‌های دیده شدن صفحات فرود می‌توان استفاده از بنرهای تبلیغاتی را نام برد، بنرهای تبلیغاتی صفحات لندینگ پیج را در همه سایت‌ها پخش می‌کنند تا بدین ترتیب شما بتوانید نقطه فرود را در سایت ایجاد کنید.

از دیگر روش‌های رایج درمیان سایت‌های ایرانی برای بازدید بیشتر، فضای مجازی است. به عنوان مثال از طریق کانال‌های تلگرام می‌توان به سمت صفحات طراحی شده حرکت کرد.

لندینگ پیج چیست ؟

به صفحه فرود صفحه هدف هم گفته می‌شود، این صفحه باعث افزایش بازدید و افزایش فروش می‌شود ولی باید درنظر داشته باشید که این نکته به طراحی صفحه فرود بستگی دارد، هر چه طراحی صفحه فرود مورد پسند کاربران باشد، شما همان اندازه به هدف خود نزدیک‌تر خواهید شد.

می‌توان گفت صفحه فرود اولین صفحه‌ای است که کاربرانی که از سایت بازدید می‌کنند، از طریق آن به فضای محتوا وارد می‌شوند؛ این فضا اهمیت خیلی زیادی دارد. به این صفحات، صفحه هدف نیز گفته می‌شود، صفحه‌ای که منجر به افزایش بازدید و افزایش فروش را در پی دارد.

این صفحات درواقع ویترین وب‌سایت شما به حساب می‌آیند و افراد براساس صفحه فرودهای مختلف درمورد کسب‌وکار یا محصولات یا برند و… آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. به عنوان مثال این صفحه از سایت پونیشا که در زیر آن را مشاهده می‌کنید یک لندینگ پیج است.

کاربرد لندینگ پیج چیست ؟

لندینگ پیج صفحات مختلفی دارد که در این بخش آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • تبلیغات بنری: این صفحات توجه کاربران را به موضوع جلب می‌کند و درنهایت سبب افزایش درآمد شما می‌شود.
 • بازاریابی ایمیلی: باید بدانید که لندینگ پیج در ایمیل مارکتینگ برای کاربرانی مناسب است که با کسب‌وکار شما تا حدودی آشنا هستند. این کاربران را می‌توان با ارائه کتاب الکترونیک یا مقالات و یا برگزاری کارگاه آموزشی و… حفظ کرد.
 • کمپین تبلیغاتی: برای کارهایی مانند طراحی کمپین‌های تبلیغاتی، پیشنهادات ویژه‌ای مانند ارائه کدتخفیف و… در قالب لندینگ پیج، برای جلب توجه افراد بهترین گزینه می‌باشد.
 • دمو: ارائه قسمتی از خدمات به‌صورت رایگان در یک زمان و تاکید روی آن موضوع در صفحه لندینگ، تاثیرگذاری زیادی در جلب توجه مخاطبان دارد.
 • صفحه معرفی محصول: هر فروشگاهی برای جلب توجه کاربر به یک محصول خاص، نیاز به صفحه لندینگ مجزایی دارد؛ چرا که این بهترین راه برای افزایش فروش محصولات است.
 • تماس با ما: صفحه شماره‌های تماس از مهم‌ترین صفحات است که استفاده از صفحه فرود در این قسمت می‌تواند به کاربران و موفقیت وب‌سایت کمک بسیاری کند.

کلمه Landing از کجا آمده است !

حتما برای شما این سوال پیش آمده است که کلمه Landing از کجا آمده است؟ ما درادامه به جواب این سوال خواهیم پرداخت. این کلمه بیشتر در علوم هوافضا و هواپیما کاربرد دارد. مثلا به نقطه‌ای که خلبان هواپیما در آن فرود می‌آید نقطه لندینگ (Landing) می‌گویند که این نقطه توسط برج مراقبت به خلبان اعلام می‌شود.

بین لندینگ هواپیما و این صفحه از سایت ارتباطی وجود دارد که به آن صفحه لندینگ گفته می‌شود. در این بخش مدیر سایت و  همچنین کسی که بنر تبلیغاتی را برای سایت تنظیم می‌کند، می‌توان گفت که حکم برج مراقبت را دارند و صفحه‌ای که کاربر بعد از کلیک به آن هدایت می‌شود هم صفحه فرود نام دارد؛ چرا که کاربر وارد صفحه‌ای می‌شود که ما آن را مشخص کرده‌ایم.

به‌طور معمول طراحی سایت و استایل وب‌سایت با صفحه‌های Landing Page تفاوت دارد، صفحه لندینگ پیج به‌صورت جدا از صفحات اصلی یک ‌سایت طراحی می‌شود که صفحه‌ای منحصر به فرد و خارج از چارچوب کلی وب سایت می‌باشد.

در طراحی و ساخت Landing Page باید این نکته را درنظر گرفت که مخاطب، ما را دنبال نمی‌کند؛ بلکه درحقیقت پیام ما در صفحه فرود جلب توجه می‌کند و سپس ما را دنبال می‌کند. زمانی که بنر تبلیغات شما در سایت‌های مختلف قرار می‌گیرد، بازدیدکننده روی آن کلیک می‌کند و بدون اینکه در گوگل جستجویی را انجام دهد وارد صفحه‌ای که ما می‌خواهیم می‌شود.

به همین دلیل است که صفحه فرود به صفحه هدف مشهور است و این صفحات می‌توانند فرصت خوبی باشند که نباید آن  را از دست داد؛ پس باید در ساخت لندینگ پیج دقت کافی را داشته باشید تا به خوبی طراحی شود و سپس با طراحی خوب می‌توانید به اهداف مورد نظر خودتان برسید.

از مزیت‌هایی که طراحی و ساخت لندینگ پیج نسبت به طراحی سایت دارد هزینه آن است. به دلیل اینکه هزینه و زمان کمتری برای طراحی یک صفحه فرود لازم است.

ویژگی صفحات فرود چیست ؟

صفحه فرود برای کاربران هم از نظر محتوای صفحه و هم از نظر معرفی خدمات یا محصول بسیار مفید است؛ به دلیل اینکه این صفحه به کاربران کمک می‌کند که هر چیزی را که به دنبال آن هستند را بخرند.

کاربر با لینک‌هایی که روی آن‌ها کلیک می‌کند وارد صفحه فرود می‌شود. این کار با روش‌های مختلفی نیز می‌تواند انجام شود مانند :

 • جستجو کردن کلمه‌ای در گوگل
 • استفاده کردن از تبلیغات بنری سایت‌ها
 • استفاده کردن از تبلیغات گوگل ادوردز برای کلمه کلیدی دلخواه کاربران
 • قرار دادن بک لینک سایت در سایت‌های گوناگون

این مواردی که در بالا ذکر شد از مواردی است که کاربر را از بیرون سایت به صفحات فرود هدایت می‌کند. به‌عنوان مثال اولین صفحه‌ای که وبسایت پونیشا برای کاربران نمایش می‌دهد در آن دعوت به همکاری می‌کند و این یک نوع صفحه فرود مناسب به شمار می‌آید.

هدف از ایجاد صفحه فرود چیست ؟

باید بدانید که وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین درواقع با ساخت لندینگ پیج‌ ها، سه هدف را دنبال می‌کنند:

 1. فروش مستقیم
 2. ایجاد مخاطب
 3. برقراری ارتباط

فروش مستقیم

هدف اصلی از ساخت صفحات فرود، فروش می‌باشد. شما می‌توانید صفحات فرود را در صفحات دیگری نیز تبلیغ کنید و در شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک بگذارید تا ترافیک صفحه فرود خود را بالا ببرید و فروش بیشتری را داشته باشید. البته اگر تا کنون خرید اینترنتی کرده‌ باشید، حتما این صفحات را مشاهده کرده‌اید.

ایجاد مخاطب

این صفحات، صفحات جذب مخاطب هم شناخته می‌شوند و برای جمع‌آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان طراحی شده‌اند که هدف آنها به‌دست آوردن اطلاعات شما مانند نام و نام‌خانوادگی و سایر اطلاعات است که می‌تواند برای ارتباط با مخاطب به کار برود.

این صفحات ارزش زیادی را دارند به‌طوری که می‌توانند نرخ تبدیل سایت شما را بسیار افزایش دهند.

برقراری ارتباط

این نوع صفحات فرود به Click-through هم شناخته شده‌اند و یک مزیتی که دارد این است که به شما امکان می‌دهند بازدیدکنندگان را در مراحل کار همراهی کنید. این روش از روش‌های پیشرفته بازاریابی نیز محسوب می‌شود. این لندینگ‌ پیج‌ها ترکیب دو نوع فروش مستقیم و ایجاد ارتباط می‌باشند و هدف آن‌ها هدایت و تشویق افراد برای فروش است.

این کار به این صورت است که وقتی مخاطب وارد صفحه اول شما می‌شود و سپس از آنجا وارد صفحات بعدی می‌شود، به‌صورت خودکار توسط لینک‌های موجود به سمت مسیر فروش هدایت می‌شود.

انواع لندینگ پیج

لندینگ پیج انواع مختلفی دارد که درادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

صفحه فرود  Opt-In Landing Pages

صفحات Opt-In Landing Pages که به آن به اختصار Opt-in Page هم گفته می‌شود نوعی از صفحه فرود است ولی این تفاوت را دارد که در زمان طراحی آن‌ها بخش‌های سایت مانند هدر، فوتر و سایدبار وجود دارند.

صفحه فرود Click Through

صفحه فرود Click Through به این دلیل استفاده می‌شود که وقتی کاربر کلیک می‌کند، به صفحه‌ای ارجاع داده شود. هدف از وجود این صفحات برای متقاعد کردن بازدید‌کننده و کلیک بر روی لینکی خاص و پس از آن هدایت به صفحه‌ای دیگر است. این صفحه برای توصیف یک محصول با ارائه جزئیات آن طراحی می‌شود.

صفحه فرود Lead Generation

صفحه فرود Lead Generation برای دریافت اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف طراحی این صفحات فرود جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان است.

بنابراین این صفحات اغلب اوقات، یک فرم با شرح خدمات و آن چیزی که شما به ازای ارسال اطلاعات شخصی افراد حاضرید به‌صورت رایگان به کاربر بدهید را دارا می‌باشد؛ مثل کتاب الکترونیکی رایگان و یا شرکت در وبینار آموزشی رایگان در برابر دریافت اطلاعات بازدیدکنندگان.

نکاتی مهم درباره صفحه فرود یا لندینگ پیج

 • در طراحی صفحات لندینگ پیج بهتر است لینک خارجی قرار داده نشود به دلیل اینکه امکان دارد کاربر را از هدف اصلی دور کند.
 • صفحه فرود تنها برای دریافت اطلاعات از طرف کاربران نیست و درواقع یک نوع تبادل اطلاعات است، اگر شما فقط بخواهید اطلاعات را از کاربران دریافت کنید و هیچ چیز رایگانی به آنها هدیه ندهید، آنها هم همین موضع‌گیری را نسبت به شما خواهند داشت.
 • روش‌های زیادی برای تشویق بازدیدکنندگان برای ارائه اطلاعات وجود دارد مانند دادن کد تخفیف یا هدیه‌ای ارزشمند که فقط مخصوص خودشان باشد، همچنین باید در زمان ساخت لندینگ پیج باید توجه کرد که نباید فضا به‌گونه‌ای باشد که کاربر از درج اطلاعات خود منصرف شود.
 • نباید از محتوای کپی در لندینگ پیج استفاده کنید، این کار کمی مشکل است ولی ارزش آن را دارد.
 • خدمات یا اطلاعات رایگان را در اختیار کاربران بگذارید. چرا که این کار برای برخی افراد شگفت‌آور است و می‌تواند انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای برای آن‌ها داشته باشد.
 • قول دادن به کاربران از راهکارهای قوی است که موجب می‌شود مخاطب در رابطه با همکاری با شما حس امنیت و حس خوبی داشته باشد و برخی موانع از سر راه برطرف شوند؛ بنابراین حتما به تعهدات خودتان پایبند باشید.
 • سعی کنید از اعداد استفاده کنید، چرا که ارائه اعداد و ارقام بهترین راهکار برای جلب توجه مخاطب است.
 • از ویدئو کلیپ‌ها استفاده کنید، چرا که استفاده از یک ویدیو می‌تواند یک ابزار مناسب برای جلب‌توجه بازدیدکننده به حساب آید. ویدیو در لندینگ پیج دید کلی و خوبی را می‌تواند به کاربر دهد. این تکنیک بر میزان نرخ تبدیل کاربر به مشتری اثرگذاری بسیاری دارد.
 • یکی دیگر از نکات مهم درباره صفحه فرود پرسش و پاسخ است که راهکاری بسیار مؤثر است، زیرا تشخیص نیت کاربر برای ورود به صفحات فرود، عامل مهمی می‌باشد.
 • باید بدانید که خالی ماندن برخی فضاها در طراحی صفحات فرود اشکالی ندارد. بدترین لندینگ پیج‌ها، صفحه‌های شلوغ هستند که سعی دارند تا جایی که می‌توانند اطلاعات برند خود و سایر اطلاعات را در صفحه فرود خود جای دهند و آن‌قدر مطالب زیادی را در آن ایجاد می‌کنند که خواننده در میان آن شلوغی گیج می‌شود و این تاثیر منفی را درپی دارد. استفاده از فضای خالی درLanding Page، باعث می‌شود که این صفحه مرتب باشد و توجه کاربران به سوی مطالب مهم آن جلب شود و احساس خوبی را نیز پیدا کنند.
 • سعی کنید احساسات مشتریان را تحریک کنید، این مورد یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که می‌توانید توسط آن تأثیرگذاری برند خود را افزایش دهید. به‌عنوان مثال استفاده از کودک برای دریافت کمک‌های خیریه و… می‌تواند تأثیر بسیار خوبی بر روی احساسات بازدیدکنندگان بگذارد.
 • در لندینگ پیج بهتر است از نشان‌های اعتماد استفاده کنید. با مطالعه تکنیک‌های بالا، روش‌هایی از  جذب اعتماد کاربران را مشاهده کردید، اما این بخش را فقط به آن اختصاص دادیم. باید بدانید که نشان اعتماد از قدرتمندترین عناصری است که می‌توانید از آن در صفحه‌ هدف خود بهره ببرید. این نشان اعتماد انواع مختلفی نیز دارد، مانند: لوگوی برندها، نشان همکاری، نظرات کاربران، سفارش و توصیه، نشان اعتماد الکترونیک گارانتی و ضمانت و… شما باید حتما به این مواردی که گفته شد توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • لوگوی برندها و نشان‌های همکاری در صفحه فرود، می‌تواند یک روش عالی برای نمایش گذاشتن متقاضیان معروف کسب‌وکار شما به حساب آید. چرا که بسیاری از وب‌سایت‌ها از این روش برای به رخ کشیدن پوشش‌های خبری درباره‌ی برند خود بسیار استفاده می‌کنند.
 • نظرات کاربران به شکل قابل توجهی می‌تواند مورد توجه همگان قرار بگیرد. این نوع بازاریابی یکی از تأثیرگذارترین انواع بازاریابی است، مخصوصا اگر کاربران تجربه‌ی خریدهای اینترنتی خود را از یک وب‌سایتی در رسانه‌های اجتماعی بیان کنند. بنابراین می‌توانید از این مورد نیز بهره مند شوید.

گاهی پیش می‌آید که روش‌های بالا باهم به‌طور ایده‌آلی همخوانی نداشته باشند. پس بهتر است چند ورژن از صفحه‌ فرود را طراحی کنید و سپس مورد ارزیابی قرار دهید و باهم مقایسه کنید.

یک Landing Page خوب چه ویژگی ‌هایی دارد ؟

عوامل بسیاری در موفقیت یک صفحه فرود وجود دارند که در این مقاله سعی می‌کنیم به تعدادی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت یک لندینگ پیج اشاره کنیم.

 • عنوان چشم‌گیر
 • زیرعنوان متقاعد کننده
 • استفاده کردن از تصاویر
 • ارائه توضیحات تکمیلی
 • مطرح کردن یک موضوع دردناک
 • از لذت‌ها سخن بگویید
 • نقل‌ قول‌های اطمینان دهنده
 • روش‌های ارتباط
 • گارانتی‌ها
 • استفاده از Call to Action های خوب

کلام آخر

با مطالعه این مقاله باید فهمیده باشید که صفحات فرود یا لندینگ پیج، صفحاتی ساده و در عین حال هدفمند هستند که برای خوش‌آمدگویی یا دعوت به انجام کاری یا معرفی یک محصول برای مخاطبان طراحی شده‌اند. همچنین باید بدانید که طراحی صفحات فرود، تاثیر زیادی در فروش و سود شما می‌تواند داشته باشد. امروزه استفاده کردن از این صفحات با CTA ها، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های متفاوت تجارت الکترونیک می‌باشد.

امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله کارکرد صفحات فرود را به خوبی برای شما عزیزان توضیح داده باشیم. اگر شما نیز تجربه‌ای درزمینه ساخت و طراحی صفحات فرود دارید، خوشحال می‌شویم که آن را در بخش نظرات همیار وردپرس با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

429,015 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.