آمادگی وردپرس برای دریافت MySQL 8.0

آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0

MySQL نسخه 5.7 که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اکتبر 2023 به وضعیت پایان عمر خود (EOL) می‌رسد و به طور کامل پشتیبانی رسمی را به MySQL 8.0 تغییر می‌دهد. این یعنی آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0! این برای شما چه معنایی دارد؟ اگر سایت شما جزو ۷۵ درصد از تمام سایت‌های وردپرسی است که هنوز MySQL 5.7 یا قدیمی‌تر را اجرا می‌کنند، باید اقداماتی را انجام دهید تا مطمئن شوید که سایت در برابر افزایش تهدیدات امنیتی پس از وقفه‌های پشتیبانی ۵.۷ آسیب‌پذیر نمی‌شود و برای ارتقا به پایگاه داده MySQL 8.0 آماده است.

آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0

پایگاه داده بخش مهمی است که سیستم مدیریت محتوا را به هاست متصل کرده و اطلاعات آن را بصورت جداول دیتابیسی ایجاد می‌کند. پس باید به آن توجه ویژه داشت و از تغییراتی که قرار است پیش آید، مطلع شد. آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0 یک بروزرسانی مهم است، اما با اطلاعات صحیح و آماده‌سازی به موقع، می‌توانید با خیال راحت پیش رفته و بدانید که سایت شما بر روی به‌روزترین نسخه‌های نرم‌افزار زیربنایی خود اجرا می‌شود. در این مقاله بیشتر درباره دیتابیس وردپرس و تغییرات آن صحبت می‌کنیم.

 1. MySQL چیست؟
 2. چرا MySQL 5.7 به زندگی خود خاتمه می دهد؟
 3. آیا این تغییر گسترده خواهد بود؟
 4. آیا یک سایت کاتالوگی هم نیاز به بروزرسانی sql دارد؟
 5. از کجا بفهمیم سایت تحت تاثیر چنین تغییری قرار می گیرد؟
 6. پس از ارتقاء به MySQL 8.0 چه مزایایی را می بینیم؟
 7. آیا در صورت ارتقاء به MySQL 8.0 امکان خرابی سایت وجود دارد؟
 8. چه مدت باید برای این کار آماده شوم؟

MySQL چیست؟

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز است که توسط میلیون‌ها وبسایت برای ذخیره، مدیریت و بازیابی داده‌های ساخت یافته استفاده می‌شود. MySql یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های پایگاه داده در جهان است، با برنامه‌های مختلف از وبسایت‌های شخصی کوچک گرفته تا سیستم‌های سازمانی در مقیاس بزرگ.

MySQL از چندین زبان برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند و همه چیز را از برنامه‌های کاربردی وب پویا گرفته تا سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS)، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و غیره را تقویت می‌کند. به طور خاص در مورد وردپرس، CMS (در بیشتر موارد) با استفاده از ترکیبی از PHP و MySQL ساخته می‌شود، جایی که PHP پردازش سمت سرور را انجام می‌دهد و MySQL ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را مدیریت می‌کند.

اولین نسخه MySQL در سال 1995 منتشر شد و نسخه پرکاربرد 5.7 نیز در سال 2015 منتشر شد. آخرین نسخه MySQL، نسخه 8.0، در سال 2018 منتشر شد و تا آوریل 2026 پشتیبانی می‌شود.

چرا MySQL 5.7 به زندگی خود خاتمه می دهد؟

از سال 2010، هر نسخه MySQL به مدت هشت سال پس از در دسترس قرار گرفتن عمومی، پشتیبانی رسمی دریافت کرده است. MySQL 5.7 که در اکتبر 2015 منتشر شد، در اکتبر 2023 به وضعیت پایان عمر می‌رسد، به این معنی که تا اول نوامبر، دیگر با وصله‌های امنیتی و ارتقاء و بروزرسانی پشتیبانی نخواهد شد. استفاده از جدیدترین نسخه MySQL (نسخه 8.0) تضمین می‌کند که سایت شما برای آینده بهینه شده و در برابر تعداد بیشتری از تهدیدات محافظت می‌شود.

آیا این تغییر گسترده خواهد بود؟

MySQL نقش مهمی در وردپرس ایفا می‌کند، زیرا سیستم مدیریت پایگاه داده پیش فرض برای بیش از 90٪ از تمام سایت‌های وردپرس است. بیش از 75 درصد از این سایت‌ها از MySQL 5.7 یا نسخه قدیمی‌تر استفاده می‌کنند، به این معنی که EOL آینده طیف وسیعی از وب‌سایت‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
همانطور که در زیر ذکر شد، استفاده از Local برای آزمایش سایت با MySQL 8.0 و اطمینان از به روز بودن افزونه‌ها و تم‌ها قبل از مهاجرت، به جلوگیری از مشکلات پس از انتقال سایت کمک زیادی می‌کند.

آیا یک سایت کاتالوگی هم نیاز به بروزرسانی sql دارد؟

بله، اگر سایت شما از MySQL 5.7 استفاده می‌کند. وردپرس برای ذخیره و مدیریت داده‌های وب‌سایت شما به پایگاه داده MySQL متکی است و استفاده از یک نسخه قدیمی و پشتیبانی‌نشده از نرم‌افزار، خطرات امنیتی پیش روی سایت شما را افزایش می‌دهد. در عین حال، به‌روزرسانی به MySQL 8.0 ممکن است مشکلات سازگاری با افزونه‌ها و مضامین موجود را ایجاد کند، به همین دلیل است که آماده‌سازی و ارزیابی آمادگی خود برای این ارتقاء ضروری، صرف‌نظر از نوع وب‌سایتتان، بسیار مهم است.

از کجا بفهمیم سایت تحت تاثیر چنین تغییری قرار می گیرد؟

برای آزمایش عملکرد سایت خود با MySQL 8.0، پیشنهاد می‌کنیم از Local، یک ابزار قدرتمند توسعه وردپرس برای راه‌اندازی سایت‌ها در یک محیط مرحله‌بندی در دستگاه محلی خود استفاده کنید. با استفاده از Local، می‌توانید نسخه‌ای از سایت خود را دانلود کرده و آن را بر روی MySQL 8.0 اجرا کنید تا عملکرد را تأیید کنید.

  ۱۵ آسیب پذیری در ۱۱ افزونه المنتور که به بیش از ۳ میلیون سایت وردپرسی رسیده

قبل از آزمایش سایت خود، همچنین باید مطمئن شوید که تمام افزونه‌ها و تم‌های نصب شده شما به روز هستند – حتی آنهایی که در حال حاضر در سایت خود استفاده نمی‌کنید. در بسیاری از موارد، اطمینان از بروزرسانی افزونه‌ها و مضامین به شما کمک می‌کند از مشکلات سازگاری در نتیجه به‌روزرسانی جلوگیری کنید. و با آزمایش سایت خود به این روش در Local، می‌توانید با خیال راحت انتقال به MySQL 8.0 را انجام داده و تاثیرات منفی را نداشته باشید.

پس از ارتقاء به MySQL 8.0 چه مزایایی را می بینیم؟

ارتقاء و آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0 می‌تواند مزایای متعددی را به همراه داشته باشد، زیرا جدیدترین نسخه شامل بهبود عملکرد قابل توجهی است. در اینجا چند مورد از پیشرفت‌های کلیدی وجود دارد:

بهبود سازماندهی کد و خوانایی

MySQL 8.0 چندین ویژگی جدید SQL از جمله توابع پنجره SQL و عبارات جدول مشترک و همچنین قابلیت پیشرفته JSON را معرفی می‌کند. MySQL 8.0 همچنین گزینه‌های NOWAIT و SKIP LOCKED را معرفی می‌کند که کنترل بهتر و مدیریت همزمان را در سناریوهای تراکنش فراهم می‌کند.

قابلیت اطمینان افزایش یافته

MySQL 8.0 با اتمی و ایمن ساختن عبارات زبان تعریف داده (DDL) قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد. ابرداده در یک فرهنگ لغت داده تراکنشی که توسط InnoDB پشتیبانی می‌شود، ذخیره می‌شود.

قابلیت مشاهده و مدیریت بیشتر

MySQL 8.0 به طور قابل توجهی طرحواره عملکرد، طرحواره اطلاعات، متغیرهای پیکربندی و ثبت خطا را بهبود می‌بخشد و قابلیت مشاهده بهتری را ارائه می‌دهد. همچنین مدیریت از راه دور، مدیریت فضای باز کردن جدول و DDL فوری جدید را برای مدیریت بهتر ارائه می‌دهد.

امنیت پیشرفته

MySQL 8.0 علاوه بر تبدیل شدن به تنها نسخه MySQL با پشتیبانی فعال و رسمی، شامل بهبودهای OpenSSL، روش احراز هویت پیش‌فرض جدید، معرفی نقش‌های SQL، شکستن امتیاز فوق‌العاده، بهبود قدرت رمز عبور و غیره، تقویت امنیت پایگاه داده می‌شود.

عملکرد بهبود یافته

موتور ذخیره‌سازی پیش‌فرض برای MySQL 8.0، InnoDB، عملکرد بهتری را برای بارهای کاری Read/Write، بارهای کاری محدود به IO، و بارهای کاری «hot spot» بالا ارائه می‌کند. افزودن ویژگی Resource Group به کاربران اجازه می‌دهد تا با نگاشت موضوعات کاربر به CPU، بارهای کاری خاص را روی سخت افزار خاص بهینه کنند.

آیا در صورت ارتقاء به MySQL 8.0 امکان خرابی سایت وجود دارد؟

برای کاهش اثرات عملکرد خراب در سایت خود، توصیه می‌شود بروزرسانی‌های سازگاری MySQL 8.0 را در یک محیط مرحله بندی یا توسعه ایجاد کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم، تغییرات را عیب‌یابی کرده و آن‌ها را به عقب برگردانید، بدون اینکه تأثیری بر سایت زنده شما داشته باشد.
همانطور که در بالا ذکر شد، لوکال هاست یک گزینه عالی برای آزمایش سازگاری سایت شما با MySQL 8.0 است. از آنجا که Local یک کپی از وبسایت شما را در دستگاه محلی ایجاد می‌کند، این یک گزینه ذاتاً ایمن، امن و آسان برای استفاده در هنگام آماده شدن برای ارتقا است.

چه مدت باید برای این کار آماده شوم؟

پشتیبانی MySQL 5.7 در ماه اکتبر به پایان می‌رسد، بنابراین در طی سه ماه آینده باید سایت خود را برای این ارتقاء آماده کنید. با این حال، توصیه می‌شود تا آخرین لحظه منتظر نمانید، زیرا برخی از اصلاحات ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشند. ارزیابی سازگاری سایت شما با MySQL 8.0 در یک محیط مرحله‌بندی (مانند Local) می‌تواند به شما کمک کند از خرابی غیرضروری با ارتقاء جلوگیری کنید.

آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0

 • اکثریت قریب به اتفاق سایت‌های وردپرسی در حال حاضر از MySQL 5.7 استفاده می‌کنند که در پایان اکتبر 2023 به وضعیت EOL می‌رسد.
 • برای جلوگیری از افزایش تهدید آسیب‌پذیری‌های امنیتی، باید آمادگی وردپرس برای MySQL 8.0 درنظر گرفت که تا آوریل 2026 به طور رسمی پشتیبانی می‌شود.
 • ارتقاء به MySQL 8.0 می‌تواند مزایای متعددی از جمله بهبود عملکرد قابل توجهی را ارائه دهد. با این حال، ارتقا همچنین ممکن است باعث مشکلات سازگاری با افزونه‌ها و تم‌های موجود شود.
 • در بسیاری از موارد، اطمینان از به روز بودن افزونه‌ها و تم‌ها به شما کمک می کند تا از مشکلات سازگاری در نتیجه بروزرسانی جلوگیری کنید.
 • همچنین باید عملکرد سایت خود را با استفاده از MySQL 8.0 در یک محیط مرحله بندی یا توسعه آزمایش کنید. پیشنهاد می‌کنیم از نصب لوکال هاست استفاده کنید، جایی که می‌توانید نسخه‌ای از سایت خود را دانلود کرده و آن را روی MySQL 8.0 اجرا کنید تا عملکرد را تأیید کنید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.