راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی: جستجوی محصولات براساس ویژگی‌ها در ووکامرس

جستجوی محصولات در ووکامرس جستجوی محصولات در ووکامرس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد یک سایت فروشگاهی شوید و برای خرید یک محصول مشخص با استفاده از فیلترهایی مثل دسته محصول ، رنگ محصول و یا محدوده قیمتی محصول ، محصول با ویژگی مورد نظر خود را پیدا کرده و  سپس آن را خریداری کنید.

در سایتهای فروشگاهی وردپرسی که از پلاگین ووکامرس استفاده کرده اند هم برای جستجوی محصولات در ووکامرس براساس ویژگی های محصول میتوان از روشهای متفاوتی استفاده کرد. قطعا هر کاربری که وارد یک سایت فروشگاهی میشود انتظار دارد به راحتی و با استفاده از فیلترهای مختلف سایت ، در بین محصولات سایت جستجو کند تا بتواند محصول مورد نظر خود را بیابد.  اگر شما صاحب یک سایت فروشگاهی هستید حتما باید این موضوع را در نظر داشته باشید و این ویژگی را در سایت فروشگاهی خود قرار دهید.

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش ووکامرس سایت همیار وردپرس ما در مورد جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها صحبت خواهیم کرد و در مورد هر یک از سرفصلهای زیر به صورت مجزا با شما صحبت خواهیم کرد.

 • ایجاد محصولات با ویژگی های متغییر در ووکامرس
 • روشهای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها

ایجاد محصولات با ویژگی های متغییر در ووکامرس

قطعا در هر فروشگاه اینترنتی محصولات مختلف با ویژگی های متنوع برای فروش وجود دارند که در این موارد نیازی به ایجاد چند محصول مشابه که فقط یک ویژگی متفاوت با هم دارند نیست و میتوان با استفاده از تعریف محصولات متغیر در سایت ووکامرسی ، یک محصول با ویژگی های مختلف برای این منظور ایجاد کرد.

به عنوان مثال اگر در یک فروشگاه اینترنتی از گوشی موبایل هوشمند iphone 13 promax چند رنگ مختلف وجود داشته باشد میتوان این محصول را به عنوان یک محصول متغیر تعریف کرد که بر اساس ویژگی رنگ دارای چند نوع است و حتی میتوان برای هر یک از رنگهای مختلف این محصول در ووکامرس قیمتهای متفاوتی را تعیین کرد. برای ایجاد یک محصول متغیر با ویژگی های مختلف در ووکامرس باید مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید.

مرحله اول : ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

 در اولین گام برای تعریف محصولات متغیر در ووکامرس باید ویژگی های مورد نظر خود را از بخش ویژگی ها یا attributes در منو محصولات مطابق شکل زیر ایجاد کنید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

بعد از اینکه در این بخش روی گزینه ویژگی ها کلیک کردید به صفحه ایجاد ویژگی جدید در ووکامرس منتقل میشوید که صفحه ای مشابه تصویر زیر خواهد بود که در آن باید مقادیر مورد نظر خود را در دوبخش نام یا name و نامک یا slug وارد کنید و سپس روی دکمه افزودن ویژگی یا Add Attribute کلیک کنید تا ویژگی جدید ایجاد شود به عنوان مثال میتوانید ویژگی رنگ با نامک color را برای محصولات در این بخش ایجاد کنید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

بعد از اینکه ویژگی مورد نظر را در بخش محصولات ووکامرس ایجاد کردید برای تعیین مقادیر مجاز آن ویژگی روی گزینه پیکربندی شرایط و مقررات در ستون شرایط و مقررات در بخش ویژگی ها کلیک کنید تا بتوانید مقادیر مجاز آن ویژگی را تعیین کنید به عنوان مثال میتوانید به ویژگی رنگ مطابق شکل زیر مقدار قرمز را به عنوان یکی از مقادیر مجاز تخصیص دهید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

به هر تعداد که نیاز دارید میتوانید به ویژگی مورد نظر خود مقادیر مختلف تخصیص دهید به عنوان مثال برای ویژگی رنگ میتوانید علاوه بر رنگ قرمز رنگهای سفید ، مشکی یا زرد را هم اختصاص دهید.

مرحله دوم : افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

بعد از ایجاد ویژگی های مورد نظر خود و اختصاص مقادیر مجاز برای آن ، باید محصولاتی که میخواهید دارای آن ویژگی باشند را تعیین کنید برای این منظور در داشبورد وردپرس محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید و با کلیک روی گزینه ویرایش یا edit به بخش ویرایش محصول مورد نظر خود بروید.

در صفحه ویرایش محصول مطابق شکل زیر روی بخش ویژگی ها یا attributes کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید و از بخش ویژگی ها ، ویژگی یا ویژگی های مورد نظر خود برای محصول را انتخاب کنید و روی دکمه ذخیره ویژگی ها یا save attributes کلیک کنید تا ویژگی مورد نظر به عنوان یکی از ویژگی های محصول ذخیره شود.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

بعد از اینکه ویژگی رنگ را به محصول مورد نظر خود تخصیص دادید از همان صفحه ویرایش محصول میتوانید مطابق شکل زیر ، رنگهایی که از محصول به فروش میرسانید را از بین مقادیر مجاز ویژگی رنگ انتخاب کنید.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

و در مرحله آخر هم در صفحه ویرایش محصول ، مطابق شکل زیر از منوی کشویی بالای صفحه نوع محصول را از محصول ساده به محصول متغیر تغییر دهید و تیک گزینه “استفاده برای متغیرها” که برای محصولات متغیر وجود دارد را بزنید.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

با انجام همین دو مرحله بسیار ساده شما به راحتی میتوانید به هر تعداد که میخواهید محصول با ویژگی های مختلف در سایت فروشگاهی خود ایجاد کنید به عنوان مثال میتوانید برای محصول گوشی موبایل iphone 13 promax با تخصیص ویژگی رنگ به آن ، سه رنگ سفید ، مشکی و نقره ای را به آن اختصاص دهید.

روشهای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها

بعد از اینکه محصولات مختلف با ویژگی های متفاوت در سایت وردپرسی خود را ایجاد کردید باید امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها را برای کاربران فراهم کنید که برای این کار میتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید که از جمله این روشها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” ووکامرس
 • استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

استفاده از ابزارک لایه کنترل وردپرس ووکامرس

یکی از رایجترین روشهای برای افزودن امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” است که به طور خودکار با نصب پلاگین ووکامرس به بخش ابزارکها یا همان widgets در داشبورد وردپرس اضافه میشود و با استفاده از آن میتوان یک یا چند فیلتر برای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها تعریف کنید.

برای اضافه کردن این ابزارک به بخش ابزارکهای قالب سایت خود ، باید مطابق شکل زیر از منو نمایش یا Appreance در داشبورد وردپرس روی بخش ابزارکها یا widgets کلیک کنید.

استفاده از ابزارک "لایه کنترل وردپرس" ووکامرس

و سپس این ابزارک را از بین ابزارکهای موجود انتخاب کرده و در هر بخشی از قالب که برای قرار دادن ابزارکها تعیین شدن قرار دهید به عنوان مثال میتوانید این ابزارک را در بخش سایدبار ، فوتر و یا حتی هدر سایت خود قرار دهید البته باید در قالب سایت شما این مکانها به عنوان جایگاه ابزارکها تعریف شده باشند.

بعد از افزودن این ابزارک به سایت خود باید تنظیمات مربوط به آن را پیکربندی کنید که در ادامه این بخش در مورد آن توضیحاتی را به شما خواهیم داد.

برای تکمیل فرآیند جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها با استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” باید بخشهای مختلف آن را که در شکل زیر مشاهده میکنید بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

استفاده از ابزارک "لایه کنترل وردپرس" ووکامرس

در بخش “عنوان” باید عنوانی که میخواهید کاربران برای این فیلتر جستجو مشاهده کنند تعیین کنید به عنوان مثال اگر میخواهید کاربران در هنگام جستجوی محصولات در ووکامرس بتوانند بر اساس ویژگی رنگ ، محصولات سایت را فیلتر کنند عنوان رنگ یا شاید color در سایتهای خارجی میتواند عنوان مناسبی باشد.

در بخش خاصیت یا attribute باید ویژگی که میخواهید در هنگام فیلتر اعمال شود و آن را قبلا ایجاد کرده اید انتخاب کنید که در این شکل ویژگی رنگ با نامک یا همان slug ، color انتخاب شده است.

در بخش نوع نمایش این ابزارک هم میتوان نوع نمایش مقادیر مربوط به ویژگی مورد نظر را انتخاب کنید که این مقادیر میتواند به صورت کشویی و یا لیستی به کاربران نمایش داده شود.

در بخش آخر این ابزارک هم که مربوط به نوع جستجو است و یکی از بخشهای مهم این ابزارک است میتوانید تعیین کنید که آیا وجود یکی از ویژگی های انتخابی شما کافی است یا باید محصولات همه ویژگی ها را داشته باشند.

در این بخش اگر مقدار “و” یا and”” را انتخاب کنید محصولاتی که به شما نمایش داده میشوند باید همه ویژگی هایی که انتخاب کرده اید را داشته باشند به عنوان مثال اگر دو ویژگی رنگ سفید و گوشی آیفون را انتخاب کرده باشید با انتخاب “و” به عنوان نوع جستجو ، تمامی محصولاتی که هر دو ویژگی را داشته باشند نماش داده میشوند یعنی همه گوشی های آیفون سفید رنگ.

ولی اگر در بخش نوع جستجو “یا” را انتخاب کرده باشید وجود یکی از شروط کافی است مثلا در همان مثال بالا تمامی گوشی هایی که سفید رنگ هستند و یا متعلق به شرکت آیفون هستند نمایش داده میشوند.

با اجرای گام به گام این مراحلی به راحتی میتوانید امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها را در سایت وردپرسی خود قرار دهید تا کاربران سایت شما بتوانند با استفاده از این ویژگی به راحتی محصولات مورد نظر خود را پیدا کنند.

استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

یکی دیگر از روشها برای اضافه کردن امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها استفاده از پلاگین products filter for woocomerce یا همان woof است که با نصب و فعالسازی آن کاربران میتوانند در بین محصولات سایت بر اساس ویژگی های محصول فیلتر اعمال کنند.

استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

با استفاده از این پلاگین وردپرس میتوان علاوه بر استفاده از ویژگی ها یا attribute محصول به عنوان پارامتر فیلتر گذاری  از دسته ها ، برچسبها و تکسونومی یا همان طبقه بندی برای فیلتر محصولات سایت وردپرسی استفاده کرد.

نتیجه گیری

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش ووکامرس در مورد موضوع بسیار کاربردی جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها که اهمیت ویژه ای در سایتهای فروشگاهی دارد صحبت کردیم و دو روشهای کاربردی برای افزودن این ویژگی به سایت فروشگاهی ووکامرسی را به شما عزیزان آموزش دادیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. با سلام خدمت جناب اقاي رحيمي و ديگر دوستان
  دربخش صفات يا ويژگي ها با مشكل تعداد ويژگي هاي تعريف شده و مهمتر از ان عدم قابليت گروه يا دسته بندي صفات يا همان زيرشاخه سادي انها را دارم.
  اگر راه حلي يا ماژول وجود دارد ممنون مي شوم راهنمايي كنيد … با تشكر از زحمات و سايت خوبتون … يا علي

 2. 8 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام خدمت جناب اقای رحیمی عزیز بابت تلاش فوق العادتون
  مشکلی دارم با تعریف صفات … نمی تونم برای صفات گروه خاصی رو تعریف کنم … مثلا برای صفات ابعاد یا وزن و … زیر مجموعه مشخصات فیزیکی کالا می باشد.
  یا مثلا – سری پردازنده – فرکانس پردازنده – شرکت سازنده پردازنده – کش پردازنده – همگی زیر مجموعه ی ( پردازنده ی مرکزی ) می بایست قرار گیرد.
  افزونه یا راهی پیدا نکردم بتونم که صفات رو دسته بندی کنم …
  من بیشتر تلاشم برای بهود دادنه فروشگاه می باشد که یک مقدار به مشکل خوردم ممنون می شم راهنمایی کنید. woocommerce
  اگر ماژول هایی در نظر دارید که کمک می کنه
  ممنون از لطف شما

 3. 9 سال عضو همیار وردپرس

  خوب بود اما فقط داشتیم صدا آهنگ میشنیدیم تا صدای شما 😐

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   این مسئله در ویدئوهای جدید رفع شده.

 4. 8 سال عضو همیار وردپرس

  دوستان من یک مشکل دیگه دارم اینکه فیلتر های صفات گزینه “AND” کار نمیکنه
  یعنی فیلتر چه روی AND باشه چه OR در هر دو حالت فقط OR کار میکنه
  کسی به این مشکل خورد ه تا به حال؟

 5. 8 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام:
  در ووکامرس جدید بر روی نسخه وردپرس ۴٫۲٫۲ قسمت صفت ها که به ویژگی ها حالا تبدیل شده من یک سری ویژگی ها اضافه می کنم با قوانین خودشون ولی وقتی به قسمت ثبت محصول میرم انگار ناقص به نظر میاد و نمیتونم ویژگیهای از قبل تعریف شده رو استفاده کنم. میشه لطفا راهنمایی بفرمائید.

  با احترام

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   این قسمت کمی در نسخه های قبلی هم مشکل داشت
   ولی با روشی که در ویدئو اموزشی انجام شده ویژگی ها عمل کرد
   لطفا دقیقا مراحل رو مثل ویدئو انجام بدید.

 6. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  من نه میتونم این ویدیو رو ببینم نه دانلودش کنم مشکل از کجاست؟

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام این مشکل در حال برسی است
   انشالله بزودی رفع می شود.

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   سلام این مشکل هنوز حل نشده؟

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   کدوم مشکل؟

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   ویدیو نه قابل دیدنه نه قابل دانلوده گفته بودید برطرف میشه که نشده

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   گفتم به زودی.
   در برنامه کاری هست.

 7. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام. ممنون از این آموزش کامل و مفیدتون…
  من تمام تنظیمات رو انجام دادم و بخوبی کار می کنه، فقط وقتی فیلتر انتخاب میشه و شماره صفحات نمایش داده میشه، صفحات بعدی با خطا مواجه میشه..
  به عنوان مثال در این صفحه:
  http://shop.ifnam.com/product-category/%D8%B9%DB%8C%D9%86%DA%A9/?filter_%D8%B1%D8%AF%D9%87=211

  صفحات بعدی مشکل دارند، مثل:
  http://shop.ifnam.com/product-category/%d8%b9%db%8c%d9%86%da%a9/page/2/?filter_%D8%B1%D8%AF%D9%87=211

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام و تشکر
   من مشکل خاصی ندیدم.
   چه مشکلی وجود داره؟

  • 8 سال عضو همیار وردپرس

   سلام مشکل شما حل شده یانه؟
   منم دقیقا مشکل شما رو دارم
   وقتی فیلتر انتخاب میشه و شماره صفحات نمایش داده میشه، صفحات بعدی با خطا مواجه میشه..

 8. سلام آموزش ها عالیه
  ممنونم که وقت میذارین.
  یه سوال دارم اینکه برای یه محصول که دو رنگ داره و برای هر رنگ تصویر مربوطه رو قرار دادم وقتی انتخاب ها رو محدود میکنم فقط تصویر شاخص محصول نشان داده میشه یعنی اگر محصول متغیر دارای رنگ زرد و سفید باشه و تصویر شاخص محصول هم سفید باشه و من در انتخابها زرد رو انتخاب کنم همون محصول میاد ولی با رنگ سفید که تصویر شاخص من بوده.
  اصلا آیا این روش روی تموم قسمتهای یک محصول متغییر تاثیر داره یا فقط روی صفتهای یک محصول و تصویر شاخصش اثر داره؟

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام قسمت تصویر شاخص برای نمایش محصول جدای از مدل هست.اما وقتی درون محصولا مدلش رو انتخاب می کنید باید عکسی که برای مدل انتخاب کردید در صفحه ی خود محصول نمایش داده بشه اما در صفحه های دیگه مثل shop و checkout ممکنه تصویر شاخصی استفاده بشه.

 9. سلام
  ببخشید آیا می شه روی دسته های جداگانه فیلترهای جداگانه گذاشت
  مثل دیجی کالا

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام بله،این مورد رو برسی میکنم و در سری نینجای وردپرس را استخدام کنید توضیح میدم

  • با سلام میتونید بهم بگید چجوری میشه یه حالتی رو ایجاد کرد که بعد از انتخاب اون صفت صغحه شروع نکنه به فیلتر کردن یعنی مثلا شما چندتا صفت رو انتخاب کنید و بعد با یک دکمه ( بیاب یا مثلا فیلتر کن) همه محصولات با اون ویژگی های انتخابی رو نشون بده، خیلی مهمه برام ممنون

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   متاسفانه این امکان نیست

 10. محتوای آموزش عالیه ولی لطفاً به تدوینگرتون بفرمایید که فقط روی تیتراژ موسیقی بذاره.
  اصلاً نمی‌شه روی صحبتهای مدرس تمرکز کرد با این موسیقی با صدای بلند…