راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی: جستجوی محصولات براساس ویژگی‌ها در ووکامرس

جستجوی محصولات در ووکامرس
جستجوی محصولات در ووکامرس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد یک سایت فروشگاهی شوید و برای خرید یک محصول مشخص با استفاده از فیلترهایی مثل دسته محصول ، رنگ محصول و یا محدوده قیمتی محصول ، محصول با ویژگی مورد نظر خود را پیدا کرده و  سپس آن را خریداری کنید.

در سایتهای فروشگاهی وردپرسی که از پلاگین ووکامرس استفاده کرده اند هم برای جستجوی محصولات در ووکامرس براساس ویژگی های محصول میتوان از روشهای متفاوتی استفاده کرد. قطعا هر کاربری که وارد یک سایت فروشگاهی میشود انتظار دارد به راحتی و با استفاده از فیلترهای مختلف سایت ، در بین محصولات سایت جستجو کند تا بتواند محصول مورد نظر خود را بیابد.  اگر شما صاحب یک سایت فروشگاهی هستید حتما باید این موضوع را در نظر داشته باشید و این ویژگی را در سایت فروشگاهی خود قرار دهید.

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش ووکامرس سایت همیار وردپرس ما در مورد جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها صحبت خواهیم کرد و در مورد هر یک از سرفصلهای زیر به صورت مجزا با شما صحبت خواهیم کرد.

 • ایجاد محصولات با ویژگی های متغییر در ووکامرس
 • روشهای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها

ایجاد محصولات با ویژگی های متغییر در ووکامرس

قطعا در هر فروشگاه اینترنتی محصولات مختلف با ویژگی های متنوع برای فروش وجود دارند که در این موارد نیازی به ایجاد چند محصول مشابه که فقط یک ویژگی متفاوت با هم دارند نیست و میتوان با استفاده از تعریف محصولات متغیر در سایت ووکامرسی ، یک محصول با ویژگی های مختلف برای این منظور ایجاد کرد.

به عنوان مثال اگر در یک فروشگاه اینترنتی از گوشی موبایل هوشمند iphone 13 promax چند رنگ مختلف وجود داشته باشد میتوان این محصول را به عنوان یک محصول متغیر تعریف کرد که بر اساس ویژگی رنگ دارای چند نوع است و حتی میتوان برای هر یک از رنگهای مختلف این محصول در ووکامرس قیمتهای متفاوتی را تعیین کرد. برای ایجاد یک محصول متغیر با ویژگی های مختلف در ووکامرس باید مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید.

مرحله اول : ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

 در اولین گام برای تعریف محصولات متغیر در ووکامرس باید ویژگی های مورد نظر خود را از بخش ویژگی ها یا attributes در منو محصولات مطابق شکل زیر ایجاد کنید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

بعد از اینکه در این بخش روی گزینه ویژگی ها کلیک کردید به صفحه ایجاد ویژگی جدید در ووکامرس منتقل میشوید که صفحه ای مشابه تصویر زیر خواهد بود که در آن باید مقادیر مورد نظر خود را در دوبخش نام یا name و نامک یا slug وارد کنید و سپس روی دکمه افزودن ویژگی یا Add Attribute کلیک کنید تا ویژگی جدید ایجاد شود به عنوان مثال میتوانید ویژگی رنگ با نامک color را برای محصولات در این بخش ایجاد کنید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

بعد از اینکه ویژگی مورد نظر را در بخش محصولات ووکامرس ایجاد کردید برای تعیین مقادیر مجاز آن ویژگی روی گزینه پیکربندی شرایط و مقررات در ستون شرایط و مقررات در بخش ویژگی ها کلیک کنید تا بتوانید مقادیر مجاز آن ویژگی را تعیین کنید به عنوان مثال میتوانید به ویژگی رنگ مطابق شکل زیر مقدار قرمز را به عنوان یکی از مقادیر مجاز تخصیص دهید.

ایجاد ویژگی مورد نظر در بخش محصولات

به هر تعداد که نیاز دارید میتوانید به ویژگی مورد نظر خود مقادیر مختلف تخصیص دهید به عنوان مثال برای ویژگی رنگ میتوانید علاوه بر رنگ قرمز رنگهای سفید ، مشکی یا زرد را هم اختصاص دهید.

مرحله دوم : افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

بعد از ایجاد ویژگی های مورد نظر خود و اختصاص مقادیر مجاز برای آن ، باید محصولاتی که میخواهید دارای آن ویژگی باشند را تعیین کنید برای این منظور در داشبورد وردپرس محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید و با کلیک روی گزینه ویرایش یا edit به بخش ویرایش محصول مورد نظر خود بروید.

در صفحه ویرایش محصول مطابق شکل زیر روی بخش ویژگی ها یا attributes کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید و از بخش ویژگی ها ، ویژگی یا ویژگی های مورد نظر خود برای محصول را انتخاب کنید و روی دکمه ذخیره ویژگی ها یا save attributes کلیک کنید تا ویژگی مورد نظر به عنوان یکی از ویژگی های محصول ذخیره شود.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

بعد از اینکه ویژگی رنگ را به محصول مورد نظر خود تخصیص دادید از همان صفحه ویرایش محصول میتوانید مطابق شکل زیر ، رنگهایی که از محصول به فروش میرسانید را از بین مقادیر مجاز ویژگی رنگ انتخاب کنید.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

و در مرحله آخر هم در صفحه ویرایش محصول ، مطابق شکل زیر از منوی کشویی بالای صفحه نوع محصول را از محصول ساده به محصول متغیر تغییر دهید و تیک گزینه “استفاده برای متغیرها” که برای محصولات متغیر وجود دارد را بزنید.

افزودن ویژگی مورد نظر به محصولات

با انجام همین دو مرحله بسیار ساده شما به راحتی میتوانید به هر تعداد که میخواهید محصول با ویژگی های مختلف در سایت فروشگاهی خود ایجاد کنید به عنوان مثال میتوانید برای محصول گوشی موبایل iphone 13 promax با تخصیص ویژگی رنگ به آن ، سه رنگ سفید ، مشکی و نقره ای را به آن اختصاص دهید.

روشهای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها

بعد از اینکه محصولات مختلف با ویژگی های متفاوت در سایت وردپرسی خود را ایجاد کردید باید امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها را برای کاربران فراهم کنید که برای این کار میتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید که از جمله این روشها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” ووکامرس
 • استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

استفاده از ابزارک لایه کنترل وردپرس ووکامرس

یکی از رایجترین روشهای برای افزودن امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” است که به طور خودکار با نصب پلاگین ووکامرس به بخش ابزارکها یا همان widgets در داشبورد وردپرس اضافه میشود و با استفاده از آن میتوان یک یا چند فیلتر برای جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها تعریف کنید.

برای اضافه کردن این ابزارک به بخش ابزارکهای قالب سایت خود ، باید مطابق شکل زیر از منو نمایش یا Appreance در داشبورد وردپرس روی بخش ابزارکها یا widgets کلیک کنید.

استفاده از ابزارک "لایه کنترل وردپرس" ووکامرس

و سپس این ابزارک را از بین ابزارکهای موجود انتخاب کرده و در هر بخشی از قالب که برای قرار دادن ابزارکها تعیین شدن قرار دهید به عنوان مثال میتوانید این ابزارک را در بخش سایدبار ، فوتر و یا حتی هدر سایت خود قرار دهید البته باید در قالب سایت شما این مکانها به عنوان جایگاه ابزارکها تعریف شده باشند.

بعد از افزودن این ابزارک به سایت خود باید تنظیمات مربوط به آن را پیکربندی کنید که در ادامه این بخش در مورد آن توضیحاتی را به شما خواهیم داد.

برای تکمیل فرآیند جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها با استفاده از ابزارک “لایه کنترل وردپرس” باید بخشهای مختلف آن را که در شکل زیر مشاهده میکنید بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

استفاده از ابزارک "لایه کنترل وردپرس" ووکامرس

در بخش “عنوان” باید عنوانی که میخواهید کاربران برای این فیلتر جستجو مشاهده کنند تعیین کنید به عنوان مثال اگر میخواهید کاربران در هنگام جستجوی محصولات در ووکامرس بتوانند بر اساس ویژگی رنگ ، محصولات سایت را فیلتر کنند عنوان رنگ یا شاید color در سایتهای خارجی میتواند عنوان مناسبی باشد.

در بخش خاصیت یا attribute باید ویژگی که میخواهید در هنگام فیلتر اعمال شود و آن را قبلا ایجاد کرده اید انتخاب کنید که در این شکل ویژگی رنگ با نامک یا همان slug ، color انتخاب شده است.

در بخش نوع نمایش این ابزارک هم میتوان نوع نمایش مقادیر مربوط به ویژگی مورد نظر را انتخاب کنید که این مقادیر میتواند به صورت کشویی و یا لیستی به کاربران نمایش داده شود.

در بخش آخر این ابزارک هم که مربوط به نوع جستجو است و یکی از بخشهای مهم این ابزارک است میتوانید تعیین کنید که آیا وجود یکی از ویژگی های انتخابی شما کافی است یا باید محصولات همه ویژگی ها را داشته باشند.

در این بخش اگر مقدار “و” یا and”” را انتخاب کنید محصولاتی که به شما نمایش داده میشوند باید همه ویژگی هایی که انتخاب کرده اید را داشته باشند به عنوان مثال اگر دو ویژگی رنگ سفید و گوشی آیفون را انتخاب کرده باشید با انتخاب “و” به عنوان نوع جستجو ، تمامی محصولاتی که هر دو ویژگی را داشته باشند نماش داده میشوند یعنی همه گوشی های آیفون سفید رنگ.

ولی اگر در بخش نوع جستجو “یا” را انتخاب کرده باشید وجود یکی از شروط کافی است مثلا در همان مثال بالا تمامی گوشی هایی که سفید رنگ هستند و یا متعلق به شرکت آیفون هستند نمایش داده میشوند.

با اجرای گام به گام این مراحلی به راحتی میتوانید امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها را در سایت وردپرسی خود قرار دهید تا کاربران سایت شما بتوانند با استفاده از این ویژگی به راحتی محصولات مورد نظر خود را پیدا کنند.

استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

یکی دیگر از روشها برای اضافه کردن امکان جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها استفاده از پلاگین products filter for woocomerce یا همان woof است که با نصب و فعالسازی آن کاربران میتوانند در بین محصولات سایت بر اساس ویژگی های محصول فیلتر اعمال کنند.

استفاده از پلاگین products filter for woocomerce

با استفاده از این پلاگین وردپرس میتوان علاوه بر استفاده از ویژگی ها یا attribute محصول به عنوان پارامتر فیلتر گذاری  از دسته ها ، برچسبها و تکسونومی یا همان طبقه بندی برای فیلتر محصولات سایت وردپرسی استفاده کرد.

نتیجه گیری

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش ووکامرس در مورد موضوع بسیار کاربردی جستجوی محصولات در ووکامرس بر اساس ویژگی ها که اهمیت ویژه ای در سایتهای فروشگاهی دارد صحبت کردیم و دو روشهای کاربردی برای افزودن این ویژگی به سایت فروشگاهی ووکامرسی را به شما عزیزان آموزش دادیم.

راه حل نهایی برای کسب و کار های آنلاین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  یه سایت برای تست ووکامرس درست کردم. با قالب store
  حالا مشکل اینجاست که وقتی ابزارک “لایه کنترل ووکامرس” رو میذارم توی سایدبار، نمایش داده نمیشه. هرجایی میذارم نمیاد.
  کلافه شدم. بقیه ابزارک ها نمایش داده میشن. اما لایه کنترل رو نادیده میگیره.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  یا علی

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   دکمه “به روز رسانی” توی صفحه “ویرایش محصول” هم بی جهت از کار میوفته! این رو چیکار کنم؟

 2. با سلام و عرض ادب
  یه مشکلی در استفاده از این صفت ها دارم که کاملا کلافه کرده منو که ممنون میشم کمکم کنید.
  وقتی برحسب صفت عمل فیلتر رو انجام میدم به درستی کار میکنه ولی فقط صفحه اول اون.تا روی صفحه های بعدی کلیک میکنم لود نمیشه و کار نمیکنه.هم با افزونه تست کردم،هم با ابزارک خود ووکامرس.روی 2 تا قالب هم تست کردم نشد که نشد
  ممنون

 3. سلام سوال داشتم ، یه قالب اختصاصی واسه ووکامرس طراحی کردم، فیلتر ووکامرس تو بخش فروشگاه کار میکنه ولی تو بخش دسته محصولات کار نمیکنه

 4. سلام
  اگر ما بخواهیم چند قابلیت رو با هم بگذاریم چه کار باید کرد؟
  مثلاً تو همین مثالتون کاربر بتونه سایز دستگاه و ساخت کشور سازنده رو مجزا کنه
  مثلاً دستگاه آیپد 24 گیگ ساخت آمریکا
  یا تو مثال دیگه، یک لپ تاپ Core i7 با رم 4
  با تشکر

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   هر کدوم رو جداگونه اضافه کنید بعد در یک جا انتخابش کنید.

  • ممنون از پاسخگوییتون، امکان اینکه چند آیتم مورد بررسی قرار بگیره به صورت چک باکس وجود نداره؟

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   متاسفانه خیر

  • 6 سال عضو همیار وردپرس

   با افزونه WooCommerce Products Filter ممکن هست ☺

 5. خیلی خیلی ممنون. کمکم کرد
  فقط برای نشان دادن این ابزارک در صفحه هر محصول فیلترها برای من ظاهر نمیشن. فقط در صفحه اصلی فروشگاه هستند. همین هارو در ابزارک صفحه محصول میذارم نشون داده نمیشه هیچ چیزی.

 6. سلام و خسته نباشید
  یه سوال خیلی ابتدایی داشتم از خدمتتون.اونم اینکه چطور میشه یه محصول رو از فروشگاه حذف کرد.من تازه با ووکامرس آشنا شدم و کار میکنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.با سپاس…

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   مثل بخش نوشته‌ها در وردرس، بخش ووکامرس هم در تب محصولات امکان حذف یا ویرایش محصولات را دارد.

 7. با سلام و عرض خسته نباشید.
  من تمام جلسات آموزش ووکامرس رو دنبال کردم اما جواب و راهکار این مسئلم رو نتونستم پیدا کنم، ممنون میشم در اینجا پاسخ بدید.
  من در فروشگاهم چندین دسته بندی محصول دارم (هود، اجاق گاز، سینک ظرفشویی و…) و هرکدام ویژگی مخصوص به خودش رو داره، مثلا سینک سایز های 80 و 100 و 116 داره و هود سایز های 60 و 90.
  حالا سوال من اینه که چجوری میشه وقتی یک بازدید کننده دسته بندی هود ها رو باز میکنه، در قسمت پنل کشویی ویژگی ها، فقط سایز های 60 و 90 بیاد و دیگه سایز های سینک ها نیاد؟

  • 9 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   شما برای هر محصول فقط ویزگی های مختص اون رو انتخاب می کنید. پس مشتری هم برای هر محصول فقط همون ویژگی ها رو میبینه و میتونه انتخاب کنه.
   اینکار رو از قسمت اطلاعات محصول و ویژگی ها برای هر محصول باید انتخاب کنید.

 8. متاسفانه کامل نبود . چرا که گاهی یک سری صفات مناسب یک دسته محصولات نیست . مثلا برای پردازنده . تعداد هسته بسیار مورد مناسبیه اما برای لباس اصلا معنا نداره که مشتری بخاد با تعداد هسته لباس رو فیلتر کنه . لذا راه و روش اینکه چطور میشه برای دسته خاصی از محصولات این ویژگی رو اضافه کرد رو بگین

 9. سلام
  خیلی ممنون از آموزش هاتون
  من ساید بار صفحه فروشگاهم میاد زیر بخش محصولات
  لطفا راهنمایی کنید چطور این مشکل رو حل کنم؟

 10. بسیار عالی ممنون