معیارهای درست در استفاده از شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های اجتماعی

امروزه پیدا کردن یک کسب و کار که روی رسانه اجتماعی نباشد سخت است یا حتی سخت تر اینکه در شبکه خاصی قرار نداشته باشد! وقتی کسب و کارها معمولاً اعتقاد دارند که جامعه اول است اگر نبود، مهمترین ابزاری که یک شرکت می توانست برای ارتباط با مشتریان بالقوه به کار ببرد، معیارها یا اهداف کمتری برای کمک به تشخیص موفقیت های آنها وجود داشت. تیم بازاریابی اغلب براساس دستورالعمل های استفاده از شبکه های اجتماعی حرکت می کند:
پست چه باشد، چه موقع پست گذاشته شود، پلتفرم محتوای ویژه و غیره. هنوز بیشتر این دستورالعمل ها جدا از همدیگر کمتر به عنوان معیار به حساب می آیند.

استفاده از شبکه های اجتماعی

به جای اندازه گیری موفقیت های بدست آمده با استفاده از شبکه های اجتماعی به وسیله اهداف مشخص کسب و کارها، اغلب با عدم اثربخشی در کوتاه مدت، با رسانه اجتماعی دلسرد می شوند زیرا درست از آن استفاده نمی کنند. چرا شما به اهداف رسانه اجتماعی نیاز دارید؟

1- برنامه ریزی برای آینده

ضروری است که از قبل برای اهداف، برنامه ریزی صورت گیرد و رشد مزایای بلند مدت آن در استفاده از شبکه های اجتماعی پیش بینی شود. داشتن یک برنامه دراز مدت به شما یک ساختار و انگیزه می دهد تا به سمت اهداف خود تلاش کنید! به علاوه انعطاف لازم را برای تعدیل با نیازها داشته باشید.

2- نمایش نتایج

اهداف تان را در رسانه اجتماعی مشخص کنید و پیشرفت محسوس اهداف را در گذر زمان ببینید و در پایان در جدول زمانی استراتژی شما، اثربخشی کلی عملیات نشان داده می شود. اطلاعاتی که شما در استفاده از شبکه های اجتماعی به دست می آورید می تواند شما را از حوزه های دیگر کسب و کار، محصول و حتی بخش مالی مطلع سازد.

3- نوشتن استراتژی آینده

داشتن نتایج هر پیشرفتی، اندازه گیری های اثر بخشی فعالیت ها، این امکان را به شما می دهد که بدانید چه چیزی در استراتژی تان موثر و چه چیزی تاثیرگذار نیست. شما می توانید در مقابل آنچه را که آنها رد می کنند تحقیقاتی انجام دهید تا آنچه را که با مشتریان هماهنگی دارد متوجه شوید.  دانستن این موارد باعث می شود که اهداف تان را مطابق با نیاز ها و خواسته های مشتریان تنظیم کنید، همچنین شما را قادر می کند که بطور مداوم استراتژی رسانه اجتماعی را برای کسب نتایج بهتر، بهبود دهید.

پنج شاخص عملکردی و کلیدی رسانه اجتماعی

تعداد زیادی ازشاخص های عملکردی و کلیدی در استفاده از شبکه های اجتماعی انتخاب می شود و سرویس های پیشرفته تحلیلی اطلاعات به دنبال توسعه و افزایش بینش افراد عمل می کنند. بسته به جدول زمانی، بودجه، منابع موجود، و امکان پذیری، شاخص های مختلفی احساس می شود. اما مهمتر از همه این ها، اهداف رسانه اجتماعی شما باید با دیدگاه ها و اهداف شرکت شما  و تصویری که مایلید به عموم ارائه کنید، هماهنگ باشد.

1- رسیدن به یک ترافیک مطلوب

اگر شما یک شرکتی جدید و منصفی با شهرت نسبی دارید، بیشتر نیاز است نام و رسیدن به یک ترافیک مطلوب را جذب کنید. تلاش برای گسترش ترافیک خودتان در رسانه های اجتماعی، شناخت از برندتان را افزایش می دهد و  موقعیت آنلاین بیشتری را برای شرکت شما مهیا می کند. بنابراین مهم است که روی تعداد مردمی که به شما علاقه مند می شوند متمرکز شوید.

به جای اینکه پست های تکراری بگذارید یا برای جلب توجه مردم از مخاطبین مختلف استفاده کنید. این کار با آشنایی با پلتفرم های رسانه اجتماعی چند گانه برای جذب کاربران مختلف انجام می شود. برای مثال، توییتر یک پلتفرم بزرگی برای رسیدن به ترافیک در یک محدوده وسیعی از مخاطبان است و مطالعات نشان داده است که 99% از کاربران در مدت فقط یک ماه به یک برند توییت شده مراجعه داشتند.

  نمایش پست های اینستاگرام در وردپرس با Smash Balloon Instagram Feed

شاخص های اصلی عملکرد

 • هواداران یا دوستداران صفحه
 • مرورها و بررسی های صفحه
 • مشخصات بازدید کنندگان
 • به اشتراک گذاشتن یا توییت کنندگان

2- پیوند با مشتری

اگر احساس می کنید که با جامعه در ارتباط هستید این ها فرصت هایی است که مشتریان شما همان احساس را درباره شما دارند. مشتریان از یک شرکتی که در ایجاد ارتباط و صرف وقت برای پیوند با آنها فعال است، قدردانی می کنند. برای مثال، طبق یک مطالعه معلوم شده است که 54% از کاربران تویتر گفتند که آنها پس از دیدن برندهای مربوطه در توییتر، اقدام کرده اند (برای ارتباط و موارد بعدی ). پست های جالب با محتوای مرتبط و مناسب و شاید بعضی از موارد طنز گونه بهترین روش برای حفظ احساس پیوند شما با جامعه است. پاسخگو بودن در قبال جامعه و ایجاد یک احساس ارزشمند برای آنها پایه این هدف است.

شاخص های اصلی عملکرد

 • دوست داشتن،اشتراک گذاری، و کامنت ها روی پست ها
 • اشارات رسانه های اجتماعی
 • پست های پاسخگویی شما

3- وفاداری به برند

شرکت هایی که دارای برند رسمی و شناخته شده ای هستند، اما برای نرخ کاربری ناسازگار باید در جهت حفظ وفاداری برند از طرف مشتریان، تلاش کنید. وفاداری برند در بین مشتریان را برای موفقیت های طولانی مدت گسترش دهید که باعث امنیت هواداری از شما می شود و نتایج آن مستمراً به برند شما بر می گردد.

شاخص های اصلی عملکرد

 • برچسب های عکس دار
 • کامنت ها یا پست ها
 • تعداد تعاملات

4- نرخ کلیک کردن

استفاده از شبکه های اجتماعی یک راه خوبی برای به اشتراک گذاری اخبار، عکس ها و ویدئو ها با مشتریان برای نمایش کمی از شخصیت شرکت شما است. اما حساب های رسانه اجتماعی شما به میران کامل نشان نمی دهد که شما چه کسی هستید، حداقل نه به همان روشی که وب سایت شما انجام می دهد. اگر شما آرزو می کنید که برای سایت تان ترافیک کسب کنید رسانه اجتماعی راه خوبی است. روی بیشینه کردن نرخ ترافیک با استفاده از پست های فراخوانی برای اقدام، با لینک خود یا لینک جاسازی شده در یک عکس تبلیغات کنید. مطالعه توییتر این نتیجه را می دهد که 92% از کاربران در حساب کلیک های لینک در تعامل با توییتر هستند و کلیک توییت ها با تصا ویر دریافتی 18% بیشتر است.

شاخص های اصلی عملکرد

 • ایجادترافیک ازطریق پلتفرم های رسانه اجتماعی

5- تغییرات و تبدیلات (از بالقوه به بالفعل)

اگر شما یک نرخ پیوند و آگاهی خوبی از برند ایجاد کرده اید، ممکن است به مرحله بعد هدایت شوید. افزایش تبدیل و تغییر از طریق رسانه اجتماعی مطمئناً یک استراتژی بلند پروازانه است، زیرا به داشتن یک برند شناخته شده و پیروی راستین متکی است. استفاده از شبکه های اجتماعی برای پیشبرد کسب و کارها زمان می برد و مختص به تولید بیشترین محتوای اثربخش است.

شاخص اصلی عملکرد

 • تعداد تبدیل یا تغییر هدایت شده با Google Analytics
 • پارامترهای UTM در داخل لینک ها

برقراری اهداف رسانه اجتماعی نه تنها برای شرکت شما سودمند است بلکه کلید بهره وری موثر و کنترل حضور آنلاین شما است. انتخاب درست اهداف به موقعیت  و جهت گیری شرکت شما بستگی دارد. ردیابی شاخص های اصلی عملکردی (KPIs) به شما این امکان را می دهد که پیشرفت هایتان را ثبت کنید  و بسته به نیاز، استراتژی تان را اصلاح کنید.بیش از حد در مورد پیروان تاکید نکنید (91% از اشارات توییتر از مردمی با کمتر از 500 هوادار می آید) و به جای آن ، محتوای مرتبط و مفید ایجاد کنید که بدون تردید در جمعیت اثرگذار است. رسانه اجتماعی درباره ارتباط با مخاطبان و داشتن یک جهت گیری شفاف برای شما می باشد البته قبل از اینکه در مسیر موفقیت قرار گیرید!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.