ساخت امپراطوری وردپرس | داستان موفقیت سید بلخی

ساخت امپراطوری وردپرس ساخت امپراطوری وردپرس

سید بلخی، بنیانگذار WPBeginner، یکی از شناخته‌شده‌ترین کارآفرینان وردپرس است. در این مقاله، او در مورد تجارب خود، به ما می‌گوید؛ درس‌های مهمی که به اشتراک گذاشته خواهد شد تا بتوانید کسب و کارتان را از دیدگاه کاربر، بسنجید. سید بلخی، در سن 28 سالگی، با داشتن 8 کسب و کار قدرتمند آنلاین، یکی از معروف‌ترین کارآفرینان وردپرس، خارج از ایالات متحده است. وی همچنین، در لیست 100 کارآفرین برترِ زیر 30 سال، توسط سازمان ملل نیز انتخاب شد. بلخی در کراچی پاکستان متولد شد که به همراه خانواده خود به ایالات متحده مهاجرت کرد. داستان موفقیت سید بلخی با وردپرس، از سال 2008 شروع شد؛ زمانی‌که تصمیم گرفت، کلیه مشتریان خود را از وب‌سایت‌های استاتیک به سیستم وردپرس، مهاجرت دهد. سید طی یک سال، موفق به راه‌اندازی WPBeginner  (بزرگترین منبع رایگان وردپرس) شد. در واقع دست به ساخت امپراطوری وردپرس زد.

ساخت امپراطوری وردپرس

از آن زمان تاکنون، سید با شرکت‌های بی‌شماری فعالیت کرد که ماحصل همکاری‌شان، به محصولات برجسته‌ای ازجمله OptinMonster ، WPForms ،  WP Mail SMTP ، MemberPress ، Formidable Forms و موارد دیگر، منجر شد. از شما دعوت می‌کنیم داستان موفقیت سید بلخی را در این مقاله دنبال کنید.

داستان موفقیت سید بلخی
همکاری سید بلخی در بسیاری از پروژه‌های وردپرسی

1- سفر سید به دنیای وردپرس

سید، مظهر یک کارآفرین سریالی است که شرکت‌های زیادی را تأسیس کرده است. اما همه چیز، از کجا شروع شد؟

بله، چند سال پیش بود که WPBeginner متولد شد. جالب‌تر اینکه همین چند وقتِ پیش، 10 ساله شد. WPBeginner وبلاگی بود که سال 2009 فعالیتش شروع شد. سید از سال 2006 با وردپرس آشنایی داشت و در صنایع مختلف از آن بهره می‌برد که خیلی زود، متوجه یک شکاف شد.
سید می‌گوید: هیچ‌کس به فکر آموزش دادن افراد نبود. توسعه‌دهندگانی بودند که امور فنی را انجام می‌دادند، اما هیچ منبع مناسبی برای کاربران مبتدی وجود نداشت و من، این خلاء را با راه‌اندازی WPBeginner، پُر کردم و دست به ساخت امپراطوری وردپرس زدم.

ما فقط روی آن تمرکز کرده‌ایم و آموزش‌های “چگونه می‌توانیم” را ایجاد کردیم. برای همه افزونه‌هایی که در آن زمان، موجود بود، مستندات غیر رسمی ارائه کردیم. از دل همین مستندات، افزونه‌ای به نام OptinMonster متولد شد. از آنجا بود که شروع کردیم به تعامل با کاربران خود و آنها نیز از ابزارهایی که نیاز داشتند اما وجود نداشت، می‌گفتند. اولین دغدغه‌ای که کاربران ما با آن روبه‌رو بودند، ارتباط ایمیلی با مشترکان خود بود که به همین سبب، OptinMonster عرضه شد.

opinion monster- ساخت امپراطوری وردپرس
تجزیه و تحلیل وردپرس با OptinMonster

سال 2013،WPForm  را راه اندازی کردم که سخت‌ترین کاری که کاربر برای تولید یک فرم، باید انجام دهد، کشیدن و رها کردن است که دقیقا به همین دلیل هم، بیش از 2 میلیون نصب فعال را پشت سر گذاشتیم.

بعدها هم، افزونه های زیادی را تولید کردیم. به همان اندازه که خوانندگان WPBeginner در حال رشد بودند، ما نیز خلاء‌هایی که در صنعت خودمان می‌دیدیم را بررسی می‌کردیم. مثلا در یکی از نظرسنجی‌ها، خواندیم که مردم به دنبال یک روش ساده‌تر برای استفاده از گوگل آنالیتیکس هستند. بنابراین ما MonsterInsights را عرضه کردیم.

پس از آن، نوبت به WP Mail SMTP رسید؛ حرفه‌ای و کار راه‌انداز. این افزونه، به کاربران اطمینان می‌داد که ایمیل‌های آنان، قطعا تحویلِ گیرندگانش خواهد شد که همین مورد، یکی از مسائل بزرگ وردپرس را حل کرد. ما این افزونه را رایگان منتشر کردیم، آن را ارتقا دادیم و سرانجام، امروز، نسخه حرفه‌ای آن‌ را در بازار داریم.

SeedProd، بخشی از برنامه شتاب‌دهنده سید بود است که سال گذشته، برای کمک به رشد سایر مشاغل وردپرسی راه‌اندازی شد. پس از آن، افزونه‌هایی مانند MemberPress،Pretty Links،Formidable Forms  و  Affiliate Royale نیز، چشم به جهان وردپرسی گشودند.

seedprod- پروژه سید پراد
SeedProd، بخشی از برنامه شتاب‌دهنده سید بلخی

2- تمرکز بر کاربران غیرفنی

منتورینگ یا مشاوره، بخش بزرگی از حرفه‌ی سید است. هر سوالی مطرح شود، ما را باز هم به WPBeginner  باز می‌گرداند، زیرا بزرگترین منبع رایگان وردپرس است. و همین‌جاست که می‌توان گفت ساخت امپراطوری وردپرس به ثمر رسید.

آیا WPBeginner  فقط برای مبتدیان است؟

در وهله‌ی اول، شاید نام دامنه، شما را گمراه کند؛ ولی باید بدانید کسانی که سطح دانش وردپرسی‌شان، “خوب” به بالا است، هنوز هم بر می‌گردند و مقالات WPBeginner را می‌خوانند.

سید می‌گوید: اگر راستش را بخواهید، خودم علاقه زیادی به کاربرانی دارم که دانش فنی پائینی داشته باشند و یا حتی، به طور کلی، غیرفنی باشند. بله، این کاربر مورد نظر من است.

یک موردی که ما برای آن، تلاش می‌کنیم، مقالاتی است که مسائل را به صورت مرحله به مرحله، حل می‌کنند تا حتی یک مبتدی هم بتواند آنرا بیاموزد. وقتی ما در حال ارائه راه‌حل‌هایی، برای چگونگی حل یک مشکل خاص هستیم، چندین روش را بررسی می‌کنیم و همیشه ساده‌ترین آن‌ها را در ابتدای مقاله، قرار می‌دهیم. حتی این مورد را به صراحت می‌گوئیم که “این ساده‌ترین روش است. پیش بروید و از آن استفاده کنید”.

به طور کلی، هدف ما این است که، کاربر، بدون درگیر شدن با کدها، مشکلش را حل کند؛ در حالی‌که برای کاربران حرفه‌ای‌تر، همیشه راه‌حل‌هایی که با کدنویسی، همراه می‌شوند را ارائه می‌دهیم.

ولی اولویت ما، این است که هیچ کد نویسی لازم نیست.

3- تفکر از دیدگاه کاربر

سید می‌گوید: “آیا می‌دانید هیچ فریب و جادویی وجود ندارد که به شما کمک کند تا به هدفتان برسید؟ انسان‌ها را در اولویت خود قرار دهید؛ پس، اجتماع بزرگی در دسترس شما است، ببینید چه چیزی نیاز دارند و سعی در حل آن مشکل، داشته باشید. خواهید دید در درازمدت، به موفقیت خواهید رسید.

  بیو اینستاگرام چیست؟

از آغاز تا پایان روز، بزرگترین چیزی که می‌بایست برایتان مهم باشد، این است که به جای کاربران، فکر کنید و راه‌حل‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را بررسی نمائید. این، می‌تواند یک تفاوت بزرگ بین شما و سایرین باشد. درست است؟ همین امر، به من کمک كرد تا یک شرکت کوچک را، به آرامی بزرگ و بزرگ‌ترکنم”.

syed team- تیم سید بلخی
داستان موفقیت سید بلخی

داستان موفقیت سید بلخی بسیار جذاب است و اگر بخواهیم همانند او صبور بوده و به فکر کاربران خود باشیم مسلما نتایج خوبی را از آن خود می کنیم.

4- حل مشکلاتی که کاربران با آن مواجهند

آیا یک خریدار بالقوه، فقط محصولی که نیاز دارد را ارزیابی می‌کند یا تیمی که آنرا تولید کرده است هم برایش مهم است؟

نکته اساسی که من هنگام ارزیابی شرکت‌ها به آن نگاه می‌کنم این است: “آیا محصول تولیدی، مشکلی از مشکلات کاربران را حل می‌کند؟” من دوست دارم این مشکلات را، شکاف‌هایِ موفقیت بنامم. شکاف‌هایی که گاهی به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنیم، در حالی‌که ممکن است، کلید موفقیت ما باشند؛ درست است؟ پس، تا زمانی‌که در جهان، کاربران، با مشکل روبه‌رو می‌شوند، بازار نیز، وجود خواهد داشت.

کاربرانی که از طریق تیکت‌های پشتیبانی، سوالاتشان را مطرح می‌کنند، در واقع داستان‌هایی است که هر کدام آن‌ها می‌تواند سرمنشاء یک ایده باشد. گاهی نیز ممکن است، کاربران مبتدی، تیکت‌هایی ارسال کنند که منظورشان در آن، گم باشد و به همین راحتی، فرصتی برای شما، از بین برود.

یک مثال خیلی ساده را برای شما می‌آورم. ممکن است شخصی بگوید: “من یک پاپ‌آپ می‌خواهم” ، اما شاید منظورش یک پاپ‌آپ نباشد و آنچه به آن، نیاز دارد، ابزار دیگری باشد. کاربر مبتدی، اصطلاحات را نمی‌شناسد و باید به او حق داد. او، پاپ‌آپ را درخواست کرد، در حالی‌که منظورش، ابزار دیگری بود.

مسئله مهم این است که باید تا حد ممکن، آن شخص را، هدایت کنید تا به ابزار مورد نظرش پی ببرید. درست است، ممکن است کمی زمان‌بر باشد اما در درازمدت، متوجه خواهید شد که ارزشش را داشته است.

ما همچنین نظرسنجی برگزار می‌کنیم و یک بررسی سالانه در مورد WPBeginner نیز انجام می‌دهیم. به طور مداوم از طریق نظرسنجی‌های NPS، بازخوردهای مردم را جمع‌آوری می‌کنیم. این بازخوردها، حلقه‌های به‌هم پیوسته‌ای را تشکیل می‌دهند که رونق کسب و کار ما را در پی خواهد داشت. گاهی ممکن است از همین بازخوردها، متوجه شویم، کسانی هستند که از خرید محصول ما منصرف شده‌اند؛ مشکلی نیست! این هم بخش طبیعی از تجارت است و تمام تلاشمان را خواهیم کرد که حتی آن مشتری که از خرید منصرف شده است را برای خرید محصول، ترغیب کنیم. انتقادها و بازخوردهای منفی، باعث می‌شوند اِشکال کارتان را پیدا کنید و برای رفع آن، تلاش کنید. این یعنی ساخت امپراطوری وردپرس!

5- اولین گام در ادغام کسب و کارهای کوچک

فرهنگ و ارزش‌های هر شرکت، چیزهای مهمی هستند که باید در اولویت کار مدیران قرار بگیرند. این، اولین و مهم‌ترین بخش ادغام پس از تصاحب یک شرکت است که همواره می‌بایست هدف نهایی را در آن‌، مشخص کرد. من اساسا به این اصل، اعتقاد دارم. این نه تنها اعتقاد من است، بلکه اعتقاد شرکت ما هم است که معتقدیم مردم، شایسته هستند و باید همواره، موفق و پیروز باشند.

همه این‌ها برای این است تا شرکت‌های کوچک را توسعه دهیم و با شرکت‌های بزرگ رقابت کنیم، لذا مشاغل کوچک، غالبا منابع مناسبی برای ارائه و رقابت ندارند.
به طور کلی، اولین هدف و اولین گام ما برای ادغام شدن با هر شرکتی، فروش بیشتر و موفقیت بیشتر افراد سازمان‌مان است

6- مشاوره سید برای طراحان جوان وب

در داستان موفقیت سید بلخی سوالی که از او پرسیده شد اینگونه بود که چه توصیه‌ای برای طراحان وب یا وردپرس‌کارانی که، به تازگی، کارشان را آغاز کرده‌اند، دارد؟

“من عاشق گوش دادن به داستان افرادی هستم که به تازگی شروع به کار کرده‌اند. توصیه من این است که این افراد، بسته به کاری که انجام می‌دهند، با افراد مختلف، صحبت کنند، به دقت به حرف‌های آن‌ها گوش دهند، موضوعات را درک کنند، کنفرانس‌های مختلف سراسر جهان را شرکت کنند، سوال بپرسند و یادداشت‌ برداری کنند. ضمن اینکه از تجارب افراد قدیمیِ هر حرفه، غافل نشوند.

Clarity.fm یک انتخاب هوشمندانه است. اگر امکان شرکت در کنفرانس‌های مختلف سراسر جهان را ندارید و یا سفر کردن به نقاط مختلف جهان را نمی‌پسندید، می‌توانید به راحتی، بدون سفرکردن و خیلی صریح، با هر متخصصی از سراسر جهان، در مورد هر چیزی که تمایل داشتید، صحبت کنید.

هر مشکلی که در کسب و کار خود دارید را می‌توانید از کسانی که مشکل شما را داشته‌اند و آن مشکل را حل کرده‌اند، بپرسید. آنها بیش از آنکه فکرش را کنید، مایل هستند به شما یاری برسانند؛ تنها کار سخت شما، دسترسی پیدا کردن به آن افراد است. به Clarity بروید و از اشخاصی که مشکلات بسیاری را حل کرده‌اند، مشاوره بگیرید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.