چرا باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنیم؟

مترادف کلمات کلیدی در سئو مترادف کلمات کلیدی در سئو

استفاده از کلمات کلیدی در سئو بخش جدایی ناپذیر تولید محتواست. چراکه مخاطبانتان با جستجوی کلمات کلیدی، به مقالات شما دست پیدا کرده و به مرور به رتبه‌بندی صفحات سایت شما کمک می‌کنند. به همین خاطر حتما باید برای یافتن کلمات کلیدی مناسب برای بهینه‌سازی مقالات خود، تلاش کنید و استراتژی تعریف کنید. اما نکته که بسیار حائز اهمیت است این است که شما بعد از تلاش و زحمتی که بابت پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان انجام می‌دهید، باید بتوانید از این کلمات کلیدی بارها و بارها استفاده کنید بدون آنکه عینا تکرار شوند و بر رتبه و سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارند. اما چگونه از مترادف کلمات کلیدی در سئو استفاده کنیم؟ ما در این مقاله از همیار علاوه بر پاسخ گویی به این سوال دلیل آن را نیز بیان خواهیم کرد پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مترادف کلمات کلیدی در سئو

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:  

  • از ایجاد تنوع در مقالات‌ خود غافل نشوید!
  • چگالی مترادف کلمات کلیدی در سئو را به درستی رعایت کنید!
  • چند بار باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنیم؟

از ایجاد تنوع در مقالات‌ خود غافل نشوید!

Variety in articles-مترادف کلمات کلیدی در سئو
تنوع در مقالات‌

دلیل اصلی استفاده از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط در متن این است که آنها خواندن متن را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کنند.

به عنوان مثال اگر متنی در مورد “آب نبات” می نویسید و کلمه “آب نبات” را در هر جمله‌ای به کار می‌برید، علاوه بر اینکه متن شما حرفه‌ای به نظر نخواهد آمد و خواندنی نخواهد بود، سبب یکنواختی شده و مخاطبتان را آزار خواهد داد. به همین خاطر خوانندگان شما به احتمال زیاد خواندن را متوقف کرده و صفحه یا مقاله شما را ترک می‌کنند. و اگر این موضوع مکررا تکرار شود باعث می‌شود که مخاطب خود را از دست بدهید که این اصلا مورد دلخواه شما نخواهد بود! پس حتما باید در نگارش خود تنوع ایجاد کنید.

برای نمونه، در همان مثال قبلی، کلماتی مانند “شیرینی” و “خوراکی خوشمزه” می‌توانند به عنوان مترادف(synonyms) برای “آب نبات” باشند و کلمات کلیدی  مرتبط (related keywords) نیز می‌توانند “شکلات” و “شکر” باشند، که مترادف برای “آب نبات” نیستند، اما مربوط به آن هستند و بنابراین همچنان می‌توانند برای متن شما مرتبط باشند.

بنابراین برای اینکه متن شما جذاب باشد و مخاطب را به خوبی درگیر مقاله کند بهتر از کلمات کلیدی مرتبط و مترادف‌ها به خوبی استفاده کنید. با استفاده از آنها می‌توانید تنوع ایجاد کنید و نوشته‌تان را از یکنواختی خارج کنید.

نکته مهم دیگر برای ایجاد تنوع این است که اگر قرار است از یک کلمه کلیدی طولانی برای چند مرتبه استفاده کنید، حتما در دفعات دوم و سوم و… آن را به صورت خلاصه شده استفاده کنید و یا از مترادف‌ها و کلمات مرتبط برای بیان بخشی از آن کمک بگیرید. اینکار باعث می‌شود علاوه بر اینکه مخاطب دقیقا خواهد دانست که کلمه کلیدی شما چه چیزی بوده است، مقاله شما نیز جذاب‌تر به نظر خواهد رسید.

چگالی مترادف کلمات کلیدی در سئو را به درستی رعایت کنید!

SEO related keyword density
چگالی کلمات کلیدی مرتبط در سئو

استفاده مداوم از کلمه کلیدی و اصطلاحا ایجاد یک چگالی(تراکم) از کلمات کلیدی در متن یک مقاله، نکته نسبتا مهمی است. اما باید بدانید که زیاده‌روی در این کار می‌تواند تاثیر کاملا منفی بر روی سایت شما بگذارد.

در سالهای گذشته بسیاری از سئوکارات و صاحبان سایت از کلمات کلیدی با تکرار بالا در مقاله‌شان استفاده می‌کردند چراکه الگوریتم‌های گوگل در آن زمان صرفا برای تراکم بیش از حد کلمات اعتبار و ارزش قائل می‌شد و به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک می‌کرد. اما از آن زمان تا کنون الگوریتم‌های گوگل با تغییر و تحول‌های زیادی همراه بوده و بسیار هوشمندانه شده است. به طوریکه الان می‌تواند متن را بخواند و به خوبی درک کند و اینکار را مرتبا بهتر و صحیح‌تر انجام دهد.

  بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل

از طرفی دیگر امروزه دیگر هوش مصنوعی گوگل به طور کاملا حرفه‌ای، مترادف کلمات کلیدی در سئو را تشخیص می‌دهد. به طوریکه اگر “فروشگاه شیرینی فروشی” رادر آن سرچ کنید علاوه بر نتایجی که در آنها، کلمه کلیدی “فروشگاه شیرینی فروشی” وجود دارد، نتایجی دیگر مانند “مغازه شیرینی فروشی” نیز در سه رتبه اول گوگل مشاهده خواهید کرد. که این موضوع نشان می‌دهد الگوریتم‌های بسیار پیشرفته شده اند و دیگر نمی‌توان صرفا یک کلمه کلیدی را چندین بار تکرار کرد و باید از مترادف‌های آن استفاده کرد.

البته باید توجه داشته باشید تراکم و چگالی کلمه کلیدی در حد معمول آن و نه بیش از حد، مهم و کاربردی است. چراکه به مخاطب کاملا القا خواهد کرد که موضوع مقاله‌تان دقیقا چه چیزی است.

درنهایت به طور خلاصه، شما باید از کلمه کلیدی‌تان در حد معمول (معمولا در هر مقاله بین 1 تا 3 درصد کل متن مقاله) بهره گرفته باشید و بعد از آن باید از کلمات مرتبط و مترادف با کلمه کلیدی نیز استفاده کنید.

چند بار باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنیم؟

How many times should we use related synonyms and keywords
چند بار باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنیم؟

قانون دقیقی بابت اینکه چه تعدادی از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید، وجود ندارد. اما مهمترین ملاک راحتی مخاطبنتان هنگام خواندن مقاله‌های سایت است. به همین خاطر پیش از انتشار مقاله، آن را حداقل دو مرتبه به دقت و بخوانید و از خود بپرسید که آیا خواندن آن آسان و لذت‌بخش است؟ و از یک کلمه بیش از حد استفاده نشده است و آزار دهنده نیست؟ و بعد از پاسخ گویی به این سوالات از مخاطبانتان بخواهید بعد از خواندن مقاله نیز بازخورد خود را ثبت کنند.

البته در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، افزونه Yoast seo به خوبی تمام اینکار را انجام می‌دهد و به شما در نوشتن یک مقاله استاندارد کمک خوبی خواهد کرد.

چرا باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنیم؟

شما باید بدانید که الگوریتم‌های گوگل از روزهای ابتدایی سئو، راه طولانی را طی کرده است. و اکنون قادر به درک متون و در نظر گرفتن مفاهیم و کلمه کلیدی مرتبط در سئو سایت است. پس اگر به دنبال بهینه سازی سایت خود برای موتور جستجوی هستید و می‌خواهید همیشه در صفحه اول گوگل باشید باید یک استراتژی مناسب برای استفاده از کلمات کلیدی حوزه کاری خود داشته باشید. شما علی رغم اینکه باید روی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان متمرکز باشید (چون در تعیین رتبه شما در گوگل بسیار موثر هستند)، حتما باید از مترادف کلمات کلیدی در سئو نیز به درستی استفاده کرده باشید.

شما با در نظر گرفتن نکات و موضوعاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، می‌توانید مقالات جذاب‌تری تولید کرده و کسب‌وکار خود را بهتر معرفی کنید و سرانجام در کسب درآمد بیشتر از سایتتان موفق باشید. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا نظرات و سوالات خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع: Yoast.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.