فون واژه چیست و چه تاثیری بر کسب و کارمان دارد؟

فون واژه فون واژه چیست؟

تا به حال به حروف روی شماره‌گیر تلفن‌ها توجه کرده‌اید؟ حروف انگلیسی به همین ترتیب روی تمام گوشی‌های تلفن چاپ شده است. اگر فکر می‌کنید این حروف فقط برای پیامک فرستادن است به گوشی‌های تلفن قدیمی و این حروف چاپ شده روی آن نگاه کنید. تا به حال سوال برایتان پیش آمده که این حروف برای چیست؟ بسیاری از شرکت‌های بزرگ در کشورهای جهان مثل آمریکا، کانادا، اروپا، استرالیا و … به جای تعیین شماره تلفن خود با اعداد از حروف استفاده می‌کنند و برند خود را با این حروف معرفی می‌کنند تا به خوبی در ذهن مشتری‌ها بماند و بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن با شرکت ارتباط برقرار کنند. اینجاست با کلمه فون واژه آشنا می‌شویم و حال می‌خواهیم ببینیم فون واژه چیست؟

فون واژه چیست

فون‌ واژه در انگلیس به نام phoneword و در آمریکا و کانادا بیشتر به نام Vanity Number شناخته می‌شوند. در ایران هم به تازگی شرکت‌های بزرگی از این نوع شماره تلفن‌ها برای معرفی برند خود استفاده می‌کنند. استفاده از این شماره‌ تلفن‌ها، علاوه بر مزایایی که دارد، سطح کاری این شرکت‌ها را در حد کلاس جهانی و شرکت‌های بزرگ در جهان گسترش می‌دهد. شرکت‌های صندوق نسوز کاوه (Kaveh 021)، هواپیمایی هما (021Homa22)، نشر دانش ایران (Ketab 021)، شرکت هولدینگ پی اچ کیو (Moshaver 021) و … از جمله شرکت‌های ایرانی است که تاثیر فون واژه بر کسب و کار را مشاهده می‌کنند.

استانداردهای جهانی فون واژه‌ها

ولی این شماره‌ها تا دهه‌های اخیر یک مشکل بزرگ داشتند؛ استانداردهای کشورهای مختلف جهان برای این صفحه کلیدها متفاوت است، به همین دلیل نام شرکت و برندی خاص در کشورهای مختلف شماره‌های متفاوتی داشت اما به تازگی یک استاندارد بین‌المللی مورد قبول بسیاری از کشورها قرار گرفته و در بسیاری از گوشی‌‌های ثابت و موبایل در جهان این استاندارد اجرا شده است. برای شماره‌گیری فون‌واژه‌ها، دکمه مربوط به هر حرف را  فقط 1 بار فشار دهید.

phoneword click- فون واژه
فقط یکبار روی اعداد کلیک کنید

فون‌واژه به راحتی در ذهن مشتری می‌ماند و همچنین به پیشرفت برندها کمک می‌کند. نمونه‌هایی از فون‌واژه‌های بدون هزینه اضافه
1-800-CONTACTS و 1-800-FLOWERS است. برای مشتری، کمی قابل حدس است چون طرز قرار گرفتن حروف و واژه‌ها به برند یا محصول مورد نظر بسیار نزدیک است. علاوه بر این، هر 2 این شماره ها با عدد 800 وبسایت‌هایی با اسم مشابه هم دارند: 1800contacts.com و1800flowers.com..

برای این بیزینس‌ها، فون‌واژه‌ها به عنوان روشی برای یادآوری آسان URL هم به کار گرفته می‌شود. همچنین شماره تلفن‌هایی هست که ممکن است شامل حروف نباشد اما زود به یاد می‌آیند چون شامل دنباله‌ای از اعداد است. مثلا 1-800-123-4567 یا 1-800-222-3333. تاثیر فون واژه بر کسب و کار کاملا مشهود بوده و استفاده از آن‌ها کاربردی است. حال که متوجه شدیم فون واژه چیست، به ادامه توضیحات و عملکرد آن نیز می‌پردازیم.

شماره تلفن‌های تجاری چطور کار می‌کنند؟

سرویس شماره‌های تجاری معمولا از طریق اینترنت اداره می‌شوند. این سرویس VOIP که حروف اختصاری “voice over internet protocol” به معنای “تماس تلفنی با درگاه اینترنتی” نامیده می‌شود. اگر بیزینسی از یک خط تلفن ثابت معمولی استفاده کند، استفاده از این نوع سرویس تلفنی کم هزینه‌تر است. فون‌واژه‌ها با ابزاری مثل نظارت و تحلیل، هدایت مجدد تماس و سفارشی سازی عباراتی برای خوش‌آمدگویی همراه هستند. تا زمانی که دستگاهی مثل گوشی هوشمند یا یک لپ تاپ متصل به اینترنت داشته باشید می‌توانید از VOIP استفاده کنید. سپس می‌توانید تماس‌هایی هدایت شده به یک خط تلفن ثابت یا یک موبایل داشته باشید.

در ایران چگونه می‌توان فون واژه تهیه کرد؟

معاون بازاریابی و فروش شرکت مخابرات تهران در نمایشگاه تله‌کام 2013 اعلام کرد متقاضیان برای سرویس‌های فون‌ واژه می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت مخابرات به آدرس http://www.tct.ir  و تماس با شماره تلفن 190 واحد ارتباط مردمی شرکت مخابرات تهران برای ثبت‌نام و درخواست فون‌واژه برای برند و بیزینس خود اقدام کنند.

میزان تاثیر فون‌واژه‌ها بر کسب و کار

با تمام این‌ها، فون‌واژه می‌تواند مسیری تبلیغاتی برای صاحبان کسب و کار و تجارت باشد و به عنوان روشی برای انتخاب شماره تماس‌های رند یا در کنار آن استفاده شود. فون‌واژه تا به امروز در تجارت و معرفی برندها در ایران چندان شناخته شده و رایج نیست ولی این را بدانید که تاثیر فون واژه بر کسب و کار بسیار زیاد است.

شماره تلفن‌های بدون هزینه اضافه، کدهای شماره‌گیری خاصی دارند. عدد 800 احتمالا معروف‌تر‌ین این شماره‌هاست اما شماره‌های دیگری مثل 888، 833 و … هم هستند. وقتی یک مشتری یک شماره بدون هزینه اضافه را شماره‌گیری می‌کند و هزینه‌ای برای تماس نمی‌پردازد. فون‌واژه‌ها اغلب شماره‌های بدون هزینه اضافه هستند و خرید یک شماره فون‌ واژه بدون هزینه اضافه، مقرون به صرفه‌تر از خرید یک فون‌واژه محلی است. فون‌واژه‌های بدون هزینه اضافه را نمی‌توان احتکار و معامله کرد یا دوباره فروخت.

با اینکه باید احتمالا هزینه ارائه سرویس توسط ارائه‌دهنده سرویس را پرداخت کنید، خود فون‌واژه بدون هزینه اضافه، شامل هزینه‌ای نمی‌شود. همچنین، توجه داشته باشید نمی‌توانید یک فون‌واژه را بفروشید و نباید این شماره تلفن‌ها را به امید فروش دوباره آن بخرید.

۶ سرویس ارائه‌دهنده فون واژه‌ها در جهان

برای خرید فون‌ واژه نیازی به پول خیلی زیادی نیست و لازم نیست تجربه تکنیکی یا تجهیزات تخصصی و ویژه‌ای برای راه‌اندازی یکی از آنها داشته باشید. سوال اصلی این است فون‌واژه‌ای که شما می‌خواهید، موجود است یا نه. هر فون‌واژه‌ یک بار ارائه می‌شود. اگر شماره تلفنی موجود نیست، فرقی نمی‌کند از کدام سرویس استفاده کنید (مثل خرید نام یک دامنه).

شرکت‌های متعددی فون‌واژه‌ و دیگر امکانات مدیریت تماس را ارائه می‌دهند. آنچه در این سرویس‌ها ارائه می‌شود شامل موارد زیر است. اگرچه ارائه‌دهنده این سرویس‌ها امکانات متفاوت و دسته‌بندی‌های متفاوتی برای برنامه‌هایشان ارائه می‌دهند:

 • فون‌واژه‌های شخصی‌سازی شده (و شماره‌های محلی بدون هزینه اضافه)
 • خدمات اضافه برای اداره‌ها و کارمندان به علاوه یک کتاب راهنما
 • خوش‌آمدگویی سفارشی برند که تماس گیرنده با سرویس می‌تواند بشنود به اضافه پخش موسیقی هنگام انتظار برای صحبت
 • آی دی کالر حرفه‌ای برای تماس‌های خارجی
 • مسیریابی آسان تماس به دیگر خطوط فرعی داخلی یا اداره‌ها
 • پیام‌رسانی‌های بیزینسی و ویدئو کنفرانس
 • ادغام مدیریت ارتباط با مشتری و امکانات گزارشی

بیایید با چند تا از بهترین سرویس‌های تلفن تجاری آشنا شویم.

۱- سرویس Air call

Air call- سرویس فون واژه
سرویس Air call برای ارتباط فون واژه ها

اگر یک تیم فروش دارید یا یک مرکز تماس را اداره می‌کنید AirCall انتخابی عالی برای ارائه دهنده فون‌ واژه است و شما می‌توانید فون‌واژه‌هایی بدون پرداخت هزینه اضافه را راه‌اندازی کنید. AirCall یک ویژگی “کلیک برای شماره‌گیری” هم دارد که به کارمندان شما امکان تماس اتوماتیک با یک شماره تلفن را می‌دهد و با ویژگی call whisper، سرپرست‌ها به تماس‌های فعال گوش می‌دهند و کارمندان را بلافاصله راهنمایی می‌کنند.

AirCall از گزینه‌های دیگر در این لیست، قیمت بالاتری دارد. Essentials package، کم هزینه‌ترین گزینه با پرداخت 30 دلار برای هر کاربر در هر ماه است. Professional package کم هزینه‌ترین گزینه با 50 دلار برای هر کاربر در هر ماه، همراه با امکانات پیشرفته برای فروش مثل یکپارچه‌سازی نیروی فروش و نظارت مستقیم بر تماس است. هر دو طرح به شما امکان انتخاب فون‌واژه‌ها را می‌دهند.

استفاده از سرویس AirCall

۲- سرویس eVoice

eVoice service- تاثیر فون واژه بر کسب و کار
سرویس eVoice

eVoice ویژگی خاصی دارد که آن را از بقیه سرویس‌ها جدا می‌کند. شما می‌توانید با eVoice یک نفر را به عنوان متصدی اطلاعات استخدام کنید. اگر حس می‌کنید در بیزینس شما مهم است یک فرد واقعی پاسخگوی تماس‌ها باشد، eVoice بهترین انتخاب است.
آنها فون‌ واژه هم دارند اما باید برای درخواست خود و اطلاع از هزینه اضافه با شرکت تماس بگیرید. از ویژگی search ارائه دهنده دیگری استفاده کنید تا ببینید اول چه چیزی موجود است تا بدانید چه سرویسی برای درخواست مناسب است؟

طرح‌های ماهانه از 12.99 دلار برای هر ماه با یک دوره 30 روزه رایگان شروع می‌شود. شما فقط 300 دقیقه برای هر ماه با این طرح دریافت می‌کنید که البته اگر بخواهید طرحی استاندارد و بهتر انتخاب کنید 29.99 دلار در هر ماه برای 1000 دقیقه است. طرح‌های استخدام متصدی از 129.95 دلار برای هر ماه شروع می‌شود. هر طرح شامل ویژگی‌های استانداردی مثل هدایت تماس، نظارت تماس و سفارشی‌سازی خوش‌آمدگویی به تماس گیرنده‌ها با سرویس می‌شود.

استفاده از سرویس eVoice

۳- سرویس Grasshopper

Grasshopper برای بیزینس‌ها شماره‌های مجازی ارائه می‌کند و شماره تلفن‌های محلی، فون‌واژه‌های بدون هزینه اضافه دارند. امکان جستجوی این سرویس ویژگی متمایزی با دیگر سرویس‌ها دارد؛ حتی اگر شماره‌ای که می‌خواهید موجود نباشد گزینه‌های جایگزین به شما نشان داده می‌شود:

  ردیابی نرخ تبدیل در گوگل یا conversion tracking + راهنمای جامع
replace number- فون واژه
استفاده از سرویس Grasshopper و جایگزینی شماره‌ها

۲ نوع طرح برای انتخاب هست و هر دو یک شماره تجاری دارند (که می‌تواند یک فون‌ واژه باشد). طرح معمولی Grasshopper برای بیزینس‌هایی است که به یک سیستم تلفنی مجازی احتیاج دارند و به دنبال امکاناتی مثل هدایت تماس، پیام‌رسانی و رونویسی از پیام صوتی هم هستند. ویژگیGrasshopper Connect هم هست که با روش‌های دیگری برای ارتباط با مشتری‌ها، مثل یکپارچه ‌سازی Gmail و پیام‌های یکپارچه برای مدیریت تمامی ارتباطات در یک جا همراه است.

Grasshopper Connect- ویژگی دیگر
ویژگی Grasshopper Connect

وقتی طرح مورد نظر خود را انتخاب و ثبت‌نام کردید از برنامه‌های مخصوص موبایل و دسکتاپ برای مدیریت تماس‌های تلفنی استفاده خواهید کرد. اگر هر روز با یک تلفن هوشمند بیزینس خود را اداره می‌کنید و کارهای معمول دیگر را انجام می‌دهید، این برنامه به شما کمک می‌کند بیزینس و روابط شخصی خود را از هم جدا کنید. این قابلیت، Grasshopper را به انتخابی عالی برای فریلنسرها و دیگر کارکنانی که به تنهایی کار می‌کنند و نمی‌خواهند دستگاه‌ها را جا به جا کنند و کسانی که زندگی شخصی و کاری آنها با هم تداخل دارند تبدیل می‌کند.

استفاده از سرویس grasshopper

۴- سرویس phone.com

Phone.com برای بیزینس‌ها امکان خرید فون‌واژه‌های محلی و بدون هزینه اضافه را فراهم می‌کند. طرح‌های Phone.com یک تماس ماهانه با محدودیت دقایق تماس دارد که برای بیزینس‌هایی که انتظار ارتباط تلفنی خیلی زیادی ندارند بهترین انتخاب است. سرویس‌های دیگر تماس‌های نامحدود دارند بنابراین اگر تماس زیادی دارید شاید سرویس متفاوتی برای شما بهتر باشد.

Phone.com- تاثیر فون واژه بر کسب و کار
استفاده از سرویس Phone.com

برای جستجو در Phone.com کافی است قسمتی از یک کلمه، یک شماره یا الگو را وارد کنید و ببینید چه مواردی موجود است. همچنین می‌توانید قیمتی را که می‌خواهید تعیین کنید و ببینید یک فون‌واژه خاص چه قیمتی است (این قیمت علاوه بر طرحی است که انتخاب می‌کنید). شماره‌های بدون هزینه اضافه از شماره تلفن‌های محلی خیلی ارزان‌تر است. در ادامه شماره‌های “daycare”و ” dog ” با هم مقایسه می‌شوند:

daycare در مقایسه با dog
مقایسه daycare باdog

وقتی شماره مورد نظر خود را انتخاب کردید، Phone.com آن را برای 1 ساعت رزرو می‌کند. شما باید در این 1 ساعت، طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید. طرح پایه به مبلغ 12.99 دلار برای هر ماه با 300 دقیقه مکالمه و 5000 پیام است. طرح اضافه به مبلغ 19.99 دلار در هر ماه با 500 دقیقه مکالمه و 10000 پیام است. طرح حرفه‌ای 39.99 دلار برای هر ماه با 1000 دقیقه مکالمه و 20000 پیام است. علاوه بر این طرح‌هایی هم با دقایق نامحدود برای مکالمه است که از 29.99 دلار شروع می‌شود.

استفاده از سرویس Phone.com

۵- سرویس RingBoost

با RingBoost می‌توانید بدون پرداخت هزینه برای سرویس‌های تلفنی پیشرفته فون‌ واژه‌ محلی و بدون هزینه اضافه بخرید. کلمه کلیدی خود را وارد کنید و مجموعه‌ای از شماره تلفن‌های موجود را دریافت کنید. این‌ها نتایج بدون هزینه اضافه برای سرچ “قهوه” است:

RingBoost- نتایج جستجو
استفاده از سرویس RingBoost

عملکرد جستجوی این سرویس نسبت به بقیه سرویس‌ها در این لیست بیشترین بازده را دارد. کد منطقه خود را وارد کنید و روی “Search” کلیک کنید تا لیست فون واژه‌های موجود برای منطقه خود را پیدا کنید. آنها فون‌واژه‌های موجود را در دسته‌بندی‌های صنعتی، مثل خشک‌شویی‌ها، ماموران سمپاشی، خدمات درمانی، بام‌سازی و … ارائه می‌کنند. وقتی شما روی شماره تلفنی کلیک می‌کنید به صفحه‌ای هدایت می‌شوید تا یک فرم ارتباط را پر کنید و درباره هزینه شماره تلفن تحقیق کنید.

وقتی فون‌واژه مورد نظر خود را خریدید می‌توانید آن را برای هدایت تلفن تجاری خود راه‌اندازی کنید. وقتی یک فون‌واژه خریدید چند دقیقه تعیین شده را به صورت رایگان در هر ماه دریافت می‌کنید. اگر زمان بیشتری لازم داشته باشید می توانید یکی از “minute packages” را که از 12.99 برای 100 دقیقه شروع می‌شود بخرید.

استفاده از سرویس RingBoost

۶- سرویس RingCentral

RingCentral در درجه اول برای بیزینس‌های کوچکی است که به یک فون‌واژه محلی بدون هزینه اضافه نیاز دارند. یک طرح RingCentral پایه با پشتیبانی تلفنی به قیمت 19.99 دلار در هر ماه است. راه‌اندازی یک فون‌واژه یک شارژ یک باره به قیمت 30 دلار و بعد هر ماه برای ادامه استفاده از این شماره 4.99 دلار باید پرداخت شود. اگر 100 کاربر یا بیشتر دارید باید برای طرح استاندارد یا بالاتر که از 24.99 دلار شروع می‌شود ثبت نام کنید.

برای شروع، شماره تلفن اصلی بیزینس خود را انتخاب کنید. شماره‌ای را که دوست دارید وارد کنید تا ببینید موجود هست یا خیر. شماره‌های ستاره‌دار کارت‌های دست نخورده‌ هستند، یعنی می‌توانید به RingCentral اجازه دهید هر شماره شاخصی بدون هزینه اضافه را که موجود است برای شما انتخاب کند. من می‌توانم خطوط 1-833-333 را بگیرم:

RingCentral- فون واژه
استفاده از سرویس RingCentral برای استفاده از فون واژه ها
استفاده از سرویس RingCentral

استفاده از “کلیک برای تماس” با فون‌واژه‌ها در وبسایت شما

تاثیر فون واژه بر کسب و کار
استفاده از افزونه برای نمایش دکمه تماس

اگر یک وبسایت وردپرس دارید می‌توانید بعد از خرید شماره فون‌ واژه  از یک افزونه برای اضافه کردن یک کلیک برای دکمه تماس استفاده کنید. با WP Call Button، این افزونه را نصب و فعال کنید، شماره خود را وارد کنید، ظاهر دکمه تماس را سفارشی‌سازی کنید و انتخاب کنید در کجای سایت نشان داده شود.

این افزونه دو نوع دکمه تماس دارد. یک دکمه تماس پیچیده هست که با اسکرول کردن وبسایت  برای کاربر قابل مشاهده می‌ماند. همچنین یک دکمه تماس ثابت هم هست که در جایی یکسان ثابت می‌ماند و حرکت نمی‌کند. مشتری‌ها می‌توانند از دکمه تماس چه در کامپیوتر چه در موبایل استفاده کند و همچنین می‌توانند انتخاب کنند این دکمه فقط در موبایل برایشان نشان داده شود.

دانلود افزونه WP Call Button

دانلود افزونه صفحه افزونه

افزونه‌های دیگری از کلیک برای تماس مخصوص سایت ‌های وردپرس هست (بعضی از آنها فقط برای موبایل است)، مثل Really Simple Click To Call Bar، Call Now Button و Smart Floating Action Buttons.

اگر وبسایت وردپرسی نداشته باشیم چه کنیم؟

اگر وبسایت وردپرس ندارید و به یک “دکمه کلیک برای تماس” با استفاده از HTML نیاز دارید، خیلی سخت نیست. وقتی تصمیم گرفتید شماره تلفن قابل کلیک را کجای وبسایت قرار دهید از کد HTML زیر استفاده کنید. من از عدد 8 به عنوان متغیر استفاده کرده‌ام اما شما می‌توانید از فرمت شماره تلفن واقعی استفاده کنید.

رقم اول کد کشور شما می‌شود. در ایالات متحده این رقم “1” است. پس فرمت شماره شما  18888888888+ می‌شود. شما می‌توانید “برای تماس با ما اینجا کلیک کنید” را  می‌توانید با هر نوشته دیگری جایگزین کنید. شاید هم  فقط بخواهید از شماره تلفن استفاده کنید.

<a href="tel:+888888888888">برای تماس با ما کلیک کنید</a>

چطور تماس‌ بیشتر با فون‌واژه‌ها را امکان‌پذیر کنیم؟

اگر هدف شما تبدیل بازدیدکنندگان وبسایت به مشتری‌هایی باشد که با شما تماس بگیرند و از طرفی می‌خواهید از تاثیر فون واژه بر کسب و کار بهره‌مند شوید، می‌توانید شماره تلفن‌های قابل کلیک را به حداکثر برسانید. این‌ها مواردی از بهترین روش‌ها برای این کار است:

 • کلیک برای تماس را بالای هر صفحه وب قرار دهید تا مشتری‌ها بتوانند هر کجای سایت هستند آن را پیدا کنند.
 • کلیک برای تماس را در فوتر وبسایت هم بگذارید. بازدیدکننده‌ها اغلب تمام صفحه را رو به پایین اسکرول می‌کنند تا اطلاعات تماس شما را پیدا کنند.
 • شماره تلفن را در پیشنهادات خود برای گرفتن ایمیل کاربران بگنجانید. اگر افراد به اندازه کافی به دادن آدرس ایمیلشان به شما علاقه داشته باشند احتمالا برای تماس گرفتن با شما هم آماده هستند.
 • یک کلیک برای تماس را در پاپ آپ خروجی خود قرار دهید. اگر یک مشتری احتمالی سایت شما را ترک کند چون نتوانسته جواب سوالی را که می‌خواسته پیدا کند این راهکار ممکن است رابطه شما را با مشتری نجات دهد.

مطمئن نیستید چه راهکاری مفید است و چه راهکاری مفید نیست؟ از آزمایش A/B استفاده کنید. مثلا اگر دکمه تماس‌هایی با رنگ‌های متفاوت، تماس با فون‌واژه‌ها را بیشتر رواج می‌دهد از آنها استفاده کنید یا ببینید اگر جای گذاری‌ها تفاوتی در تعداد تماس‌های افراد ایجاد می‌کند، شماره تماس را از قسمت بالا، سمت چپ صفحه به قسمت بالا، سمت راست  تغییر دهید. کافیست کمی خلاقیت به خرج داده و تاثیر فون واژه بر کسب و کار خود را افزایش دهید. در واقع فون واژه‌ها خود امکانی برای بهبود وضعیت کسب و کار و افزایش فروش و در نهاست کسب درآمد اینترنتی هستند به شرطی که به جا و درست از آن‌ها استفاده شود.

منابع:

elegantthemes

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.