بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟
بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟ گرفتن لینک برای یک وب‌سایت از وب‌سایت‌های دیگر بک لینک نام دارد. به‌عبارت‌دیگر، هنگامی‌که یک وب‌سایت لینک شما را در سایت خود قرار دهد، یک بک لینک برای سایت شما در نظر گرفته می‌شود. بک لینک‌ها می‌توانند تأثیر بزرگی روی نتایج وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو داشته باشند. به همین دلیل است که آن‌ها برای بهبود سئوی وب‌سایت بسیار مفید هستند. هیچ‌کس نمی‌داند که موتورهای جستجو چه مقدار وزن را در هنگام رتبه‌بندی سایت‌ها به لینک‌ها می‌دهند، با این‌حال آنچه که ما از آن اطمینان داریم این است که ساخت بک لینک بسیار مهم و تأثیرگذار است.

به‌عنوان‌مثال: وب‌سایت ژاکت که یک وب‌سایت در زمینهٔ فروش قالب و افزونه وردپرس است، یک لینک از وب‌سایت همیار وردپرس که برترین سایت در زمینهٔ آموزش وردپرس است، دریافت می‌کند. این‌یک لینک باارزش، طبیعی و مرتبط است که وب‌سایت ژاکت به دست آورده است و می‌تواند روی سئو آن بسیار زیاد تأثیر بگذارد.

ساخت بک لینک
ساخت بک لینک

بک لینک چیست؟

با توجه به اهمیت ساخت بک لینک، بسیاری از شیوه‌های نادرست توسط صاحبان وب‌سایت‌ها برای به دست آوردن لینک‌ها وجود دارد. برخی از این اقدامات نادرست عبارت‌اند از: خرید بک لینک، شبکه‌های تبادل لینک، فروش لینک‌ها و …. بیشتر این روش‌ها توسط موتورهای جستجو توصیه نمی‌شود. این لینک‌ها معمولاً deindex می‌شوند و احتمال مجازات وب‌سایت‌هایی که از این لینک‌ها استفاده می‌کنند بسیار زیاد است. در اغلب موارد این وب‌سایت‌ها توسط گوگل “پنالتی” می‌شوند.

پنالتی گوگل

google penalty- پتالتی گوگل
پنالتی گوگل در بک لینک گرفتن

یکی دیگر از اقدامات گوگل برای حفظ کیفیت نتایج جستجوی خود این بود که جریمه‌هایی را در وب‌سایت‌هایی که سعی در دست‌کاری الگوریتم‌های گوگل با خرید لینک و شرکت در شبکه‌های تبادل لینک دارند، در نظر می‌گیرد.

گوگل نه‌تنها وب‌سایت‌هایی را که لینک‌ها را دریافت کرده‌اند مجازات می‌کند، بلکه وب‌سایت‌هایی را که لینک‌ها را قرار داده‌اند را نیز مجازات می‌کند. و اینجاست که بدرستی به موجودیت سوال بک لینک چیست؟ پی می‌بریم. به اعمال شدن این مجازات “پنالتی” می‌گویند. اگر یک سایت پنالتی شود در رتبه‌بندی نتایج گوگل به‌شدت افت می‌کند.

گرفتن و دادن بک لینک

page rank- رنک و امتیاز صفحات
رنک و امتیاز صفحات

دریافت لینک یک جزء ضروری از سئوی خارجی است. برخی از لینک‌ها به‌طور ذاتی بیشتر از دیگر لینک‌ها ارزشمند هستند. دریافت لینک از وب‌سایت‌های قابل‌اعتماد، محبوب و قدرتمند می‌تواند بسیار مطلوب باشد، درحالی‌که گرفتن لینک از سایت‌های کم قدرت، احتمال دارد به سایت شما لطمه وارد کند.

همان‌طور که در دریافت و ساخت بک لینک باید احتیاط کرد، در دادن بک لینک هم باید احتیاط کنید. به هر وب‌سایتی لینک ندهید. به وب‌سایت‌هایی که رتبه خیلی پایین‌تر از شما را دارند و یا احتمال دارد بعد از مدتی تعطیل شوند لینک ندهید. چون باعث می‌شود رتبه شما تنزل پیدا کند. حتی اگر شما لینک مربوطه را nofollow قرار دهید بازهم احتمال دارد که روی سایت شما تأثیر منفی بگذارد.

لینک‌های فالو (Follow) و لینک‌های نوفالو (noFollow)

لینک های فالو نوفالو
لینک های فالو نوفالو

هنگامی‌که به یک سایت لینک می‌دهید باید مشخص کنید که آن لینک فالو باشد یا نوفالو. منظور از لینک فالو این است که ربات‌های گوگل می‌توانند آن لینک را دنبال کنند. برای لینک‌های نوفالو، شما از دنبال کردن لینک توسط ربات‌های گوگل جلوگیری می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال شما یک لینک در سایت خود قرار داده‌اید و آن را فالو در نظر گرفته‌اید. هنگامی‌که ربات‌های گوگل وارد آن صفحه می‌شوند و به عبارت یا کلمه‌ای که شما لینک کرده‌اید، برسند، اگر فالو باشد وارد آن و اگر نوفالو باشد از روی آن رد می‌شوند.

دقت کنید لینک‌هایی که از سایت‌های معتبر برای سایت خودتان می‌گیرید، حتماً فالو باشد و هم‌چنین لینک‌هایی که از سایت خودتان به سایت‌های نامعتبر می‌دهید، حتماً نوفالو قرار دهید.

برخی از افراد در بخش دیدگاه‌های سایت‌های مختلف لینک سایت خودشان را قرار می‌دهند. این لینک‌ها فالو است و شما باید این لینک‌ها را نوفالو کنید. معرفی ویژگی nofollow مشکل تبلیغات، نظرات و سایر لینک‌هایی که برخی از مدیران وب‌سایت می‌خواستند با استفاده از آن به سایت خود اعتبار ببخشند، حل کرد.

Nofollow کردن لینک‌ها

به‌صورت پیش‌فرض تمامی لینک‌ها در وردپرس فالو هستند اما شما می‌توانید با استفاده از دو روش زیر لینک‌ها را به نوفالو تبدیل کنید:

1- می‌توانید از دستور rel=”nofollow” استفاده کنید. به این صورت که برای هرکدام از لینک‌ها دستور rel=”nofollow” را قرار دهید.

<a href=”https://example.com” rel=”nofollow”>Google</a>

2- می‌توانید از افزونه Nofollow for external link استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از آموزش افزونه nofollow وردپرس با Nofollow for external link استفاده کنید.

چه کسی به سایت من لینک داده است؟

پیگیری لینک‌های داده‌شده به سایت شما بسیار مهم است. می‌توانید از بخش Links در گوگل وبمستر لینک‌هایی که به سایت شما داده‌شده است را مشاهده کنید. البته در این قسمت علاوه بر این، می‌توانید همه‌ی لینک‌های موجود در سایت خودتان را نیز مشاهده کنید.

ساخت بک لینک

لینک‌ها باید طبیعی باشند؛ به این معنی که شما نباید از شیوه‌های نادرست که در ابتدای مقاله ذکر کردیم برای ایجاد لینک در وب‌سایت خود استفاده کنید. این کار باعث جریمه شما توسط گوگل می‌شود. در نظر داشته باشید که کیفیت لینک‌ها بسیار مهم‌تر از تعداد آن‌ها است.
ما در این مقاله سعی کردیم در وهله اول به شما بگوییم بک لینک چیست؟ و سپس به‌صورت جامع بک لینک‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. شما هم اگر پیشنهاد و یا نکته‌ای دارید که می‌تواند به کاربران کمک کند لطفاً در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

397,695 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های آموزشی