بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست؟ تفاوت آن با SEO در چیست ؟

بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست؟ تفاوت آن با SEO در چیست ؟ بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست؟ تفاوت آن با SEO در چیست ؟

در حال حاضر عصر تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده است که بیشتر کسب و کارها به صورت اینترنتی خدمات یا محصولات خود را به مشتریان ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر عصر حاضر، عصر دیجیتال مارکتینگ است. برای اینکه از رقبا خود عقب نمانیم، بهتر است تنها از بازاریابی موتورهای جستجو رایگان استفاده نکنیم تا سئو سایت خود را نسبت به دیگران تقویت کرده باشیم. استراتژی‌های زیادی برای بالا بردن رتبه سایت هر کسب و کار وجود دارد که تمام آنها  رایگان نیستند. اگر به فکر افزایش ترافیک سایت خود هستید، توصیه می‌کنیم از بازاریابی موتورهای جستجو غیر رایگان استفاده کنید. در عصر ارتباطات کسی به صورت حضوری بازاریابی نمی‌کند و همه چیز به اینترنت و الکترونیک مرتبط است.

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • بررسی مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو
 • تفاوت میان SEO و SEM
 • پنج اصول اصلی SEM
 • چطور نتیجه بازاریابی موتورهای جستجو را بهبود بخشیم؟

بررسی مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو SEM

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو استراتژی غیر رایگانی برای افزایش بازدید سایت شما در زمان جستجو کاربران است. پیش‌تر این عبارت برای توصیف بهینه‌سازی موتور جستجو استفاده می‌شد. در برخی مواقع نیز صاحبان کسب و کارهای دیجیتالی SEO و SEM را با یکدیگر اشتباه می‌گرفتند. این در حالی است که این 2 استراتژی تفاوت زیادی باهم دارند. در ادامه این مقاله به تفاوت آنها نیز اشاره خواهیم کرد. با کمک این استراتژی غیر رایگان، انواع برندها برای نمایش تبلیغات خود هزینه پرداخت می‌کنند. در نتیجه تبلیغات آنها در صفحات نتایج جستجو قابل مشاهده خواهد بود. روش استفاده از این استراتژی، هدف قرار دادن کلمه کلیدی است. زمانی که کاربر آن کلمه را جستجو می‌کند، تبلیغ مرتبط به آن کلمه نمایش داده می‌شود. در ادامه زمانی که کاربر بر روی لینک آن برند کلیک کند و ترافیک سایت آن برند توسعه یابد، کم کم هزینه این تبلیغات نیز جبران می‌شوند.

تفاوت میان SEO و SEM

بعد از درک مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو نوبت به تفاوت این استراتژی با سایر عبارات و اصطلاحات کاربردی دیجیتال مارکتینگ می‌رسد. همان‌طور که گفتیم بازاریابی جستجو یک تکنیک کلی است که برای افزایش بازدید از سایت، در نتیجه جستجوی کاربر استفاده می‌شود. با کمک این استراتژی یک برند یا نام تجاری بیش از سایر سایت‌ها دیده می‌شود. در ضمن این استراتژی جزء کارایی‌های غیر رایگان به حساب می‌آید. در مقابل بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO تکنیکی است که به صورت طبیعی بازدید سایت را در نتیجه جستجوی کاربر افزایش می‌دهد. طی SEM مالک سایت هزینه می‌کند تا بهترین روش‌های SEO را در سایت خود به کار برد. بهینه‌سازی موتورهای جستجو بدون دخالت و دستکاری سبب افزایش بازدید سایت می‌شوند. در واقع لازم نیست تبلیغات گسترده‌ای برای افزایش بازدید سایت انجام شوند و این تکنیک به صورت رایگان در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

پنج اصول اصلی SEM

در این بخش قصد داریم شما را با اصول اصلی بازاریابی موتورهای جستجو آشنا کنیم. این تکنیک یکی از موثرترین راه‌ها برای رشد هر کسب و کار دیجیتالی محسوب می‌شود. در حال حاضر بازار دیجیتال مارکتینگ به طور فزاینده‌ای رقابتی شده است، پس مالکان سایت‌ها و کسب و کارها باید محتاطانه قدم بردارند. میلیون‌های کسب و کار اینترنتی وجود دارند که از طریق همین تکنیک موتورهای جستجو محصولات و خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. در ادامه 5 مورد از اصول اصلی این مورتوها را برای شما نام می‌بریم.

بستر SEM

بستر SEM موتور جستجویی است که انواع برندها می‌توانند تبلیغات خود را بعد از جستجوی کاربران به نمایش بگذارند. رایج‌ترین بسترهای SEM گوگل و بینگ هستند.

 • تبلیغات گوگل: پرکاربردترین بستر SEM است. روزانه میلیاردها جستجو در گوگل انجام می‌شوند. از این‌رو با کمک این بستر می‌توانید بیشترین مخاطبان آنلاین را جذب کنید.
 • تبلیغات بینگ: این بستر مدعی است که 3 میلیون جستجوگر دارد که حتی گوگل نیز به آنها دسترسی ندارد. بینگ با کمک سایت‌های همکار خود همانند یاهو به شما کمک می‌کند جستجوگران بیشتری برای خود دست و پا کنید.

انواع کلمات کلیدی بازاریابی موتورهای جستجو

کلمات کلیدی SEM اصطلاحات و عباراتی هستند که شما در کمپین‌های بازاریابی موتورهای جستجوی خود هدف قرار می‌دهید. زمانی که کاربران کلمات کلیدی را جستجو کنند، بلافاصله تبلیغات شما برای آنها نمایش داده می‌شود.

برای مثال کاربر خرید میز را جستجو می‌کند و سایت شما که فروشنده و سازنده میز هستید، نمایش داده می‌شود. در نظر داشته باشید 4 نوع کلمه کلیدی داریم که شما می‌توانید برای جذب بیشتر کاربر و بالابردن ترافیک سایت خود از آنها استفاده کنید:

 • کلمات کلیدی منطبق: بعضی از کلمات کلیدی با هر موضوعی منطبق هستند. این کلمات شامل موضوعاتی است که روزانه افراد بسیاری در مورد مسائل مختلف آنها را جستجو می‌کنند. می‌توان گفت این کلمات کلیدی به طور تخصصی مرتبط به کسب و کار شما نخواهند بود.
 • عبارات کلیدی منطبق: به عباراتی که از چندین کلمه کلیدی منطبق تشکیل شده باشند، عبارات کلیدی منطبق گفته می‌شود. این عبارات بسیار نزدیک به عباراتی هستند که کاربران در اینترنت جستجو می‌کنند.
 • کلمات کلیدی یکسان: این نوع کلمات کلیدی به طور دقیق مربوط به کسب و کار شما هستند. در واقع این نوع از کلمات کلیدی نیاز کاربرانی که به با کسب و کار شما سروکار دارند را برآورده می‌کند.
 • کلمات کلیدی منفی: این دسته از کلمات کلیدی، کلماتی هستند که به هیچ‌وجه هدف شما نخواهند بود. ممکن است این کلمات به کسب و کار شما مرتبط باشند، ولی از نظر جستجو نتیجه خوبی نخواهند داشت. برای مثال شما زبان انگلیسی آموزش می‌دهید، حقوق استاد زبان به سایت شما مرتبط نخواهد بود. در حالی که استاد زبان جزء کلمات کلیدی یکسان سایت شما است.
  بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل

هدف‌گذاری بازاریابی موتورهای جستجو

هدف‌گذاری بازاریابی موتورهای جستجو به بستر جستجو اعلام می‌کند در چه زمانی تبلیغات شما را نشان دهد. با هدف‌گذاری SEM یک قدم جلوتر خواهید بود. از این طریق معیارهای بیشتری برای زمان نمایش آگهی خود مشخص می‌کنید. 4 مورد از این هدف‌گذاری‌های پرکاربرد را برای شما شرح می‌دهیم:

 • هدف‌گذاری موقعیت مکانی: با این هدف‌گذاری تبلیغات شما تنها به افرادی نشان داده می‌شود که در یک زیپ کد مخصوص یا منطقه جغرافیایی خاص زندگی می‌کنند.
 • هدف‌گذاری زمان نمایش تبلیغات: با کمک این روش می‌توانید در زمان و تاریخ مشخصی از ماه و هفته آگهی خود را برای کاربران به نمایش بگذارید.
 • هدف‌گذاری جمعیتی: تبلیغات خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که فقط افراد خاصی براساس سن و جنسیت بتوانند آن را مشاهده کنند. در واقع افراد را به دسته‌های جمعیتی خاصی تقسیم کنید.
 • هدف‌گذاری دستگاه: تبلیغات طوری تنظیم می‌شوند که فقط بر روی دستگاه‌های خاصی مانند تلفن همراه، رایانه، یا تلبت نشان داده شوند.

ساختار حساب SEM

ساختار حساب جزء اصولی است که کمپین‌های بازاریابی موتورهای جستجوی شما را سازماندهی و راه‌اندازی می‌کند. این ساختار، کلمات کلیدی مرتبط را برای ایجاد انواع کمپین‌ها در حساب شما گروه‌بندی خواهد کرد. نمودار گوگل، سطح عملکرد ساختار حساب موتورهای جستجو را نشان می‌دهد. 3 مورد از ساختار حساب‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • کمپین‌ها: پرکاربردترین ساختار حساب SEM به حساب می‌آیند. هر کمپین دارای هدف، بودجه، استراتژی، پیشنهاد قیمتی، و تنظیمات منحصربه‌فرد است. کمپین‌ها اغلب به منظور سازماندهی حساب‌ها و ارائه اطلاعات خاص در مورد محصولات، خدمات، مخاطبان هدف، و تبلیغات استفاده می‌شوند.
 • گروه‌های تبلیغاتی: در یک کمپین، گروه‌های تبلیغاتی وجود دارند که کمپین را با موضوعات خاص‌تری تقسیم‌بندی می‌کنند. به طور معمول بیشتر کمپین‌ها، دارای چند گروه تبلیغاتی هستند و توصیه می‌شود بین 7 تا 10 گروه تبلیغاتی برای کمپین خود انتخاب کنید. بهتر است از این تعداد تجاوز نکنید.
 • کلمات کلیدی و تبلیغات: هر گروه تبلیغاتی مجموعه‌ای از کلمات کلیدی و تبلیغات را مورد هدف قرار می‌دهد. کلمات کلیدی باعث می‌شوند موضوع گروه تبلیغات شما منحصربه‌فرد به حساب آید. توصیه می‌کنیم 2 تا 3 تبلیغ انتخاب کنید و بیش از 20 کلمه کلیدی در هر گروه تبلیغاتی قرار ندهید.

کپی تبلیغات بازاریابی موتورهای جستجو

در بیشتر موارد، کپی تبلیغات SEM نتایج جستجو طبیعی را تقلید می‌کند. البته این کپی تبلیغات، فضایی برای نمایش اطلاعات اضافی خواهند داشت. به طور معمول یک تبلیغ استاندارد از 2 بخش تشکیل شده است: توضیح و آدرس وب‌سایت. البته موارد دیگری نیز می‌توانید به این کپی تبلیغات اضافه کنید:

 • پسوند لینک سایت
 • پسوند با اطلاعات جزئی
 • پسوند متنی
 • پسوند موقیت مکانی
 • رتبه‌بندی تبلیغ‌کنندگان
 • پسوند قیمتی
 • پسوند ساختار

چطور نتیجه بازاریابی موتورهای جستجو را بهبود بخشیم؟

بسیاری از صاحبان کسب و کارها به فکر روش‌های جدیدی برای توسعه بازار فروش دیجیتالی خود هستند. این افراد به فکر ایجاد کمپین‌های قدرتمند خواهند بود. اما چطور می‌توان نتیجه جستجو سایت خود را بالا برد؟ آیا سئو و بهینه‌سازی کافی است؟

به خاطر داشته باشید، ایجاد کمپین‌های SEM موثر نیاز به تحقیق و بررسی زیادی دارد. در واقع شما باید تکنیک‌های مختلفی را به کار گیرید تا به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. براساس روش‌های زیر می‌توانید کمپین خود را بهینه سازید تا افراد بیشتری به سایت شما دسترسی پیدا کنند. در ضمن بهتر است بودجه خود را به حداکثر برسانید.

 • در مورد انتخاب کلمه کلیدی تحقیق و جستجو کنید
 • کلمات کلیدی هدف خود را با توجه به اهداف کاربران در نظر بگیرید
 • بر روی قیف فروش خود کار کنید
 • با توجه به بودجه خود پیش بروید
 • تبلیغات جذابی طراحی کنید
 • سطح کیفی خود را افزایش دهید
 • کمپین‌های حاضر را بهینه‌سازی کنید

سخن آخر

بازاریابی موتورهای جستجو یکی از روش‌های پرکاربرد در دیجیتال مارکتینگ است. طی این روش صاحبان سایت‌ها با پرداخت پول به نمایش تبلیغات خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو کمک می‌کنند. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند کلمات کلیدی خود را بر روی سرویس‌هایی همانند گوگل و بینگ پیاده کنند. از این طریق کاربران این سرویس‌های محبوب در زمان جستجوی محصول یا خدمات مورد نظر خود، با تبلیغات مالکان انواع سایت‌ها روبه‌رو می‌شوند. هزینه این تبلیغات نیز با کلیک بر روی سایت مورد نظر جبران می‌شود. توجه داشته باشید SEM و SEO با یکدیگر تفاوت دارند، پس آنها را اشتباه نگیرید.

منبع:

https://www.wordstream.com/search-engine-marketing

https://blog.alexa.com/what-is-sem/#difference

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.