آموزش کامل حل مشکل صفحه سفید وردپرس در سایت

صفحه سفید وردپرس
صفحه سفید وردپرس

یکی از خطاهای رایج وردپرس که ممکن بسیار ناخوشایند باشد، با نام صفحه سفید مرگ شناخته می‌شود. چنانچه از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید به احتمال زیاد با این صفحه روبرو شده‌اید. در هنگام بروز این مشکل در هنگام باز کردن صفحات سایت خود، تنها با یک صفحه سفید مواجه خواهید شد، این مشکل می‌‌تواند در بخشی از سایت یا کل آن و حتی داشبورد مدیریت نیز رخ دهد. بسیاری از وبمستران و مدیران وبسایت‌ها ناآگاهانه و از روی نگرانی دست به اقداماتی بزنند که ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد و به کلی سایت خود را از دست بدهند. پس در صورتی که با صفحه سفید وردپرس روبرو شدید توصیه می‌کنیم با انجام راهکارهای استاندارد و اصولی مشکل را برطرف کنید. به وجود آمدن صفحه سفید مرگ علل مختلفی دارد که لازم است با مورد بررسی قرار دادن آن‌ها مشکل خود را به راحتی حل کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه رفع مشکل صفحه سفید مرگ با روش‌های اصولی به شما آموزش دهیم.

حل مشکل صفحه سفید وردپرس

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • صفحه سفید وردپرس در سایت
 • استفاده از حالت بازیابی وردپرس
 • افزایش میزان حافظه وردپرس
 • غیرفعال‌سازی کلیه افزونه‌­ها
 • غیرفعال‌سازی قالب فعلی و استفاده از قالب پیش­فرض
 • فعالسازی حالت اشکال­‌زدایی وردپرس
 • بررسی و پاکسازی حافظه پنهان وردپرس

صفحه سفید وردپرس در سایت

صفحه سفید وردپرس یا WordPress White Screen of Death که با نام اختصاری WSoD نیز شناخته می‌شود از رایج‌ترین مشکلات در وبسایت‌های وردپرسی است و به حالتی گفته می‌‌شود که پس از باز نمودن صفحات سایت تنها با یک صفحه سفید مواجه می‌شوید، این صفحه سفید ممکن است بخشی از صفحات سایت، کل سایت و حتی پیشخوان وردپرس شما را نیز شامل شود. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید جای نگرانی نیست، زیرا به وجود آمدن این مشکل می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد اما در بیشتر مواقع به دلیل اشغال زیاد حافظه توسط یک اسکریپت می‌باشد؛ بنابراین لازم است مواردی که در بروز این خطا نقش مهمی دارند را مورد بررسی قرار داده تا مشکل را برطرف کنید. در ادامه این مقاله به آموزش و بررسی کامل حل مشکل صفحه سفید وردپرس در سایت می‌پردازیم.

استفاده از حالت بازیابی وردپرس

در برخی موارد ممکن است خطای صفحه سفید مرگ ناشی از یک افزونه یا قالب وردپرس باشد که در بعضی مواقع وردپرس قادر است علت خطا را پیدا کند. در وردپرس 5.2 یک ویژگی جدید جهت مقابله با صفحه سفید مرگ وردپرس عرضه شده است که می‌تواند علت بروز خطا را در قالب پیام نمایش دهد. بنابراین به جای مشاهده یک صفحه سفید، یک پیام خطا مطابق تصویر زیر که نشان‌دهنده وجود مشکلات فنی است را مشاهده خواهید کرد.

پیام در وبسایت شما خطایی رخ داده است
پیام در وبسایت شما خطایی رخ داده است

پس از دریافت این خطا، یک پیغام به ایمیل مدیر سایت ارسال خواهد شد که در آن افزونه یا قالب معیوبی که سایت شما را دچار مشکل کرده است نشان می‌دهد، همچنین یک لینک در اختیار شما قرار می‌دهد که با کمک آن وارد “حالت بازیابی یا ترمیم وردپرس” خواهید شد. پس از کلیک بر روی لینک وارد بخش پیشخوان وردپرس خود خواهید شد و با صفحه‌ای مانند تصویر زیر روبرو خواهید شد.

حالت بازیابی یا ترمیم وردپرس
حالت بازیابی یا ترمیم وردپرس

این صفحه به شما می‌گوید خطایی در قالب یا پلاگین‌های شما وجود دارد که با کلیک بر روی لینک “رفتن به صفحه افزونه‌ها” می‌توانید به صفحه پلاگین‌ها مراجعه و افزونه معیوب را مشاهده کنید.

افزایش میزان حافظه وردپرس

یکی از راهکارهای موثر برای حل مشکل صفحه سفید وردپرس افزایش میزان حافظه PHP در وردپرس است. مشکل کم بودن حافظه از احتمالاتی است که در برخی از موارد باعث بروز چنین مشکلی در وردپرس می‌شود، پس چنانچه با صفحه سفید مرگ در وردپرس مواجه شدید بهتر است برای رفع این مشکل این روش ساده و بدون دردسر را مورد آزمایش قرار دهید. برای افزایش میزان حافظه PHP در وردپرس کافیست فایل wp-config.php را در سایت خود باز نموده و کد زیر را پیدا کنید و میزان حافظه وردپرس را افزایش دهید.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' ); 

غیرفعالسازی کلیه افزونه‌­ها

چنانچه افزایش میزان حافظه مشکل صفحه سفید مرگ سایت شما را رفع نکرد از روش غیرفعالسازی تمام افزونه‌های موجود در وردپرس استفاده کنید.

در صورتی که به داشبورد مدیریت وردپرس سایت خود دسترسی دارید به سادگی می‌توانید به بخش افزونه‌ها مراجعه و سپس افزونه‌های نصب شده را انتخاب کنید. در پنجره باز شده همه افزونه‌ها را انتخاب و از بخش “کارهای دسته جمعی” گزینه “غیرفعال کردن” را انتخاب و بر روی دکمه “اجرا” کلیک کنید تا کلیه افزونه‌های فعال در وردپرس شما غیرفعال شوند.

غیرفعال کردن افزونه های وردپرس
غیرفعال کردن افزونه های وردپرس

اما در صورتی که به بخش مدیریت سایت خود دسترسی ندارید می‌‌توانید این کار را از طریق سرویس‌دهنده file manager میزبان وب خود انجام دهید. برای اینکار کافیست وارد هاست سایت خود شده یا از طریق Filezilla به آن دسترسی پیدا کنید. وارد پوشه wp_content شده و پوشه Plugins را پیدا و نام آن را به هرچیز دیگری تغییر دهید.

غیرفعال کردن افزونه های وردپرس توسط فایل زیلا برای رفع صفحه سفید مرگ
غیرفعال کردن افزونه های وردپرس توسط فایل زیلا

با این کار به طور خودکار تمام افزونه‌‌ها را غیرفعال خواهند شد، زیرا وردپرس قادر به یافتن آن‌ها نخواهد بود. هنگامی که خواستید افزونه‌ها را مجددا فعال کنید، کافیست نام پوشه را به حالت اولیه برگردانید.

اگر پس از غیرفعال کردن افزونه‌ها، مشکل صفحه سفید وردپرس برطرف شد می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مشکل از یکی از پلاگین‌ها بوده است. اکنون می‌بایست افزونه‌ها را مجددا به صورت یک به یک فعال کرده و سایت خود را مورد بررسی قرار دهید، در این صورت به راحتی می-توانید افزونه‌ای که دچار مشکل شده است را پیدا کنید. پس از یافتن افزونه معیوب آن را غیرفعال کنید و برای پشتیبانی با توسعه دهنده آن تماس بگیرید، همچنین می‌توانید آن را به طور کل حذف و با یک افزونه دیگر جایگزین کنید.

غیرفعالسازی قالب فعلی و استفاده از قالب پیش‌­فرض

اگر مشکل با غیرفعالسازی افزونه‌ها حل نشد از دیگر مواردی که ممکن است در این راه به شما کمک کنند غیرفعالسازی قالب فعلی و استفاده از قالب پیش‌فرض وردپرس می‌باشد. دقیقا مانند همان فرآیندی که برای غیرفعالسازی پلاگین‌ها انجام شد لازم است برای قالب نیز انجام دهیم. اگر به داشبورد مدیریت سایت وردپرسی خود دسترسی دارید، می‌‌توانید از منوی “نمایش” زیرمنوی “پوسته‌ها” را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده پوسته فعال خود را غیرفعال کنید تا وردپرس به طور خودکار یکی از افزونه‌های پیشفرض خود را جایگزین قالب شما کند.

فعال کردن قالب پیشفرض وردپرس برای رفع صفحه سفید مرگ
فعال کردن قالب پیشفرض وردپرس

اما اگر به داشبورد مدیریت سایت دسترسی ندارید، این کار را با استفاده از FTP هاست می‌توانید انجام دهید. پس از ورود به هاست خود مطابق تصویر زیر پوشه wp_content و سپس themes را باز کنید. بر روی پوسته فعلی خود کلیک راست کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

 حذف پوشه قالب فعلی وردپرس
حذف پوشه قالب فعلی وردپرس

با این کار وردپرس به طور خودکار شروع به استفاده از پوسته پیش‌فرض خواهد کرد. اگر با این کار مشکل برطرف شد و سایت شما به حالت اولیه برگشت، باید به فایل functions.php خود مراجعه کنید، اگر در انتهای این فایل فضای اضافی وجود دارد، می‌بایست این موارد را حذف کنید، زیرا در برخی موارد این کار موجب رفع خطا می‌شود.

فعالسازی حالت اشکال­‌زدایی وردپرس

چنانچه هنوز با انجام موارد فوق موفق به برطرف کردن مشکل صفحه سفید مرگ سایت خود نشدید، گام بعدی فعال‌سازی حالت اشکال‌زدایی وردپرس (DEBUG) می‌باشد. این ابزار در کلیه نسخه‌های وردپرس وجود دارد اما در حالت پیشفرض غیرفعال است در صورت لزوم شما می‌-توانید آن را فعال کنید. برای فعال کردن حالت اشکال‌زدایی می‌بایست از طریق FTP به file manager هاست سایت خود دسترسی پیدا کرده و فایل wp-config.php موجود در سایت خود را ویرایش کنید. کد زیر را پیدا کنید:

define( 'WP_DEBUG', false );

همانطور که گفتیم این گزینه به صورت پیش فرض بر روی حالت “false” تنظیم شده است که برای فعال کردن آن باید آن را به حالت “true” تغییر دهید، همچنین در صورتی که این خط را در فایل wp-config.php مشاهده نکردید آن را به فایل خود اضافه نمایید:

define( 'WP_DEBUG', true );

با این کار حالت اشکال‌زدایی وردپرس فعال خواهد شد، همچنین برای ساخت فایل debug.log در پوشه wp-content و نمایش پیغام خطا در صفحه نمایش لازم است کدهای زیر را نیز به فایل wp-config.php خود اضافه نمایید.

define( 'WP_DEBUG_LOG', true );
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', true );

تغییرات ایجاد شده را ذخیره کرده و برای یافتن و مشاهده پیغام خطا به سایت خود مراجعه کنید.

چنانچه پس از ورود به سایت خطایی را مشاهده نکردید مجددا به هاست سایت و پوشه wp-content مراجعه کنید، در آنجا یک فایل جدید به نام debug.log مشاهده خواهید کرد که یک گزارش از کلیه خطاها، اخطارها و هشدارهای احتمالی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پس از پیدا و برطرف نمودن مشکل حتما لازم است که حالت اشکال‌زدایی وردپرس را غیرفعال کنید، برای این کار می‌توانید بار دیگر فایل wp-config.php را باز کرده و عبارت WP_DEBUG را به false تغییر دهید. فعال نگه داشتن حالت عیب‌یابی، می‌‌تواند منجر به بروز مشکلات گسترده و مسائل امنیتی شود پس توصیه می‌کنیم پس در صورت عدم نیاز نسبت به غیرفعالسازی آن اقدام نمایید.

بررسی و پاکسازی حافظه پنهان وردپرس

از دیگر راهکارهای اصولی برخورد با خطای صفحه صفحه سفید مرگ پاکسازی حافظه پنهان وردپرس است. در چنین مواردی ممکن است به بخش مدیریت پیشخوان سایت خود دسترسی داشته باشید اما در داخل صفحات سایت صفحه سفید مشاهده کنید، در این صورت مشکل می-تواند از حافظه کش وردپرس باشد. وردپرس همواره نسخه‌های قدیمی فایل‌‌ها را ذخیره می‌کند که همین محتواهای قدیمی ممکن است باعث بروز مشکلاتی شوند، به همین دلیل با پاک‌سازی حافظه پنهان، کلیه اطلاعات غیرضروری از سایت شما پاک خواهد شد. پس از انجام این کار نیز سایت خود را به منظور حل مشکل بررسی کنید.

صفحه سفید مرگ

صفحه سفید وردپرس از رایج‌ترین و البته نگران‌کننده‌ترین خطاها در وردپرس می‌باشد. بروز این پدیده ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، در هنگام مواجه شدن با این خطا به منظور حفظ و نگهداری سایت خود لازم است از راه صحیح و استاندارد نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در این مقاله بهترین روش‌های اصولی که نقش موثری در این مشکل دارند را به شما آموزش دادیم، امیدواریم مطالعه این مقاله در برطرف نمودن مشکل صفحه سفید مرگ به شما کمک کرده باشد. شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید؛ همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

398,041 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 5 سال عضو همیار وردپرس

  من صفحه خریدم مشکل داشت؛ از قسمت وضعیت ووکامرس > ابزارها > صفحه ها رو دوباره نصب کردم. (البته قبلش برگه رو پاک کرده بودم)
  گفتم شاید به درد دوستان بخوره ❤

 2. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  زیر اسلایدر اصلی سایت من صفحه سفیدی به وجود امده ممنون می شوم راهنماییم کنید

  • 4 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   مشکل یا از افزونه‌های شماست و یا کدهای قالب. حتما سایت رو به دست یک متخصص بسپارید تا بررسی کنن.

 3. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  ببخشید من ی مشکلی دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  تو لپ تاپ سایت که راه اندازی کردم بالا می یاد اما با گوشی فقط ی صفحه سفید نشون میده باید چیکار کنم تو گوشی هم درست شه

 4. 5 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من تک تک افزونه ها رو فعال و غیر فعال کردم مشکل برطرف شد
  فهمیدم از افزونه فرم تماس بود !

 5. سلام خسته نباشید
  سایت من فقط وقتی صفحه اش سفید میشه که رو دکمه بروزرسانی صفحه اصلیم میزنم
  یعنی وقتی صفحه های دیگ رو بروز میکنم سفید نمیشه فقط آبدیت صفحه اصلی
  من وفتی سایت رو میخواستم تفییر بدم زیاد از دکمه پیش نمایش تفییرات استفاده کردم و پایین صفحه رونوشت های زیادی برام درست شده احتمالش هست از این باشه؟
  اگه کمک کنید ممنون میشم

  • 8 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   نه از این مورد نیست. باید بررسی کنید که به چه دلیلی هستش. از صفحه ساز استفاده می‌کنید؟
   صفحه ساز رو بروز کنید.

 6. سلام – مشکل من هم حل شد – سپاس از همیار وردپرس عزیز

  با استفاده از ر.وش زیر موفق شدم :
  نخست به پوشه وردپرس سایت‌تان و بعد به پوشه wp-content بروید، پوشه‌ای با نام Plugins مشاهده می‌کنید. حال نام این پوشه را به Plugins-deact تغییر دهید.
  (البته هرنامی می‌توانید برای پوشه قرار دهید).
  با تغییر نام این پوشه، تمام افزونه‌های سایت‌تان غیر فعال می‌شوند. اگر مشکل حل شد پس حتما یکی از افزونه‌هایتان مشکل‌ساز شده. به پیشخوان وردپرس بروید و بعد نام پوشه را دوباره به plugins بازگردانید و یکی یکی افزونه‌ها را فعال کنید تا افزونه خراب‌کار را پیدا کنید.

 7. سلام سایت من سفید شده صفحه قسمت wp-admin که میرم برای ورود همه چیز عربی شده و وارد نمیتونم بشم رمز و یوزر میگه اشتباه ایمیل هم میدم ایمیل رو قبول نمیکنه

 8. سلام
  سایت من هم همین مشکلو داره تمام را ه حل ها رو رفتم ولی هیچ چیزی نشون نمیده حتی خطای 500

  INSTRUMENTTOOLS.IR
  این ادس سایتمه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. سلام سایتم این ارورها رو میده چکار کنم
  Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function jannah_get_banner() in /home/newskala/public_html/wp-content/themes/jannah/header.php:35 Stack trace: #0 /home/newskala/public_html/wp-includes/template.php(688): require_once() #1 /home/newskala/public_html/wp-includes/template.php(647): load_template(‘/home/newskala/…’, true) #2 /home/newskala/public_html/wp-includes/general-template.php(41): locate_template(Array, true) #3 /home/newskala/public_html/wp-content/themes/jannah/page.php(10): get_header() #4 /home/newskala/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include(‘/home/newskala/…’) #5 /home/newskala/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once(‘/home/newskala/…’) #6 /home/newskala/public_html/index.php(17): require(‘/home/newskala/…’) #7 {main} thrown in /home/newskala/public_html/wp-content/themes/jannah/header.php on line 35

 10. عالی – درست شد

دوره‌های آموزشی