5 دلیل خوانده نشدن محتوای وبسایت توسط کاربران

خوانده نشدن محتوای وبسایت

تولید کنندگان محتوا ساعات زیادی را برای نوشتن محتوای وب سایت، صرف می کنند. بیشتر از 60% کار روزانه حداقل برای تولید یک محتوا صرف می شود! اما جای تعجب است که چرا محتواهایی که ممکن است ارزشمند هم باشند برای کاربران خسته کننده می شود و نمی خوانند!
ما همه تلاش می کنیم محتوای منحصر به فرد و اساسی تولید کنیم اما هدف خیلی از وب سایت ها و وبلاگ ها به نتایج مطلوبی نایل نمی شود. مشکل در تلاش نیست بلکه بعضی از نویسندگان محتوای وب سایت ها تعدادی از مراحل ضروری و موثر در نوشتن محتوا را رعایت نمی کنند بنابراین دلیل خوانده نشدن محتوای وبسایت آنها می شود!

خوانده نشدن محتوای وبسایت

ما پنج مورد برای نوشتن محتوا و غلبه بر خوانده نشدن محتوای وبسایت را که اغلب تولید کنندگان محتوا به آن توجه ندارند برای شما بیان می کنیم:

 1. عناوین: اولین موردی که یک کاربر می خواند و به آن عکس العمل نشان می دهد.
 2. ساختار محتوا: محتوایی تولید کنید که به راحتی قابل خواندن باشد.
 3. الگوی شکل F : بررسی اینکه واقعاً چطور کاربران یک صفحه وب سایت را می خوانند.
 4. کلیدواژه ها: جای کلیدواژه ها را در محتوا پیدا کنید.
 5. ویرایش: لیاقت و اعتبار برای خود ایجاد کنید.

1- عنوان شما مطلوب نیست

شما تنها چند ثانیه برای دریافت علاقه خواننده فرصت دارید. به عنوان در شروع کار توجه کنید! عناوین برای محتوای اینترنتی می توانند دارای انواع زیادی باشند. عناوینی به کار ببرید که علاقه هیجانی ایجاد کند. این ها را می توانید یاد بگیرید تا چیزهای جدیدی تولید کنید که شوخی، کنجکاوی و حتی ترس را القاء کند. بزرکترین چیزی که از محتوا در ذهن باقی می ماند، سادگی و رک بودن آن است که می تواند با خوانده نشدن محتوای وبسایت مبارزه کند. هر چیزی را برای محتوا قبول نکنید که قابل ارائه نباشد. به موارد زیر در انتخای عنوان دقت کنید:

 • استفاده از عناوین و تیترهای جذاب و حرفه ای
 • حفظ سادگی، مستقیم و ساده باشد.
 • واقعی باشد، عنوان شما منعکس کننده محتوای شما باشد.

زمانی که کاربران میخواهند مقاله شما را بخوانند، اول عنوان می آید بعد متن، مراقب باشید عناوین در نظر خوانندگان ساده و جذاب باشد. هربار که شما علاقه خواننده را به محتوای تان دارید، نیاز دارید این حالت را به راحتی ادامه دهید.

2- محتوای شما دارای ساختار ضعیفی است

یکی از بهترین راهها برای حفظ علاقه خواننده و مبارزه با خوانده نشدن محتوای وبسایت، تولید محتوای ساده و بهینه کردن آن است. پاراگراف های کوتاه و جملات قدرتمند در پایان، ایجاد کنید. این ایده خوبی است که نقاط “های لات شده” یا “بولد” را برای تمرکز بیشتر به کار ببرید. این مورد کمک می کند که اطلاعات محتوای شما برای خواننده قابل درک و هضم باشد. به موارد زیر در این راستا دقت نمایید:

 • پاراگراف های کوتاه با جملات غیر پیچیده و ساده بنویسید.
 • از نکات بولد شده، فهرست شماره بندی و زیر شاخه ها برای جلب توجه کاربران استفاده کنید.
 • بین بخش های بلندتر متن را با تصاویر ،ویدئو ،و دیگر موارد بصری جایگزین کنید.

3- شما طرح F را اجرا نمی کنید

f pattern-خوانده نشدن محتوای وبسایت

توجه کاربران را  به خواندن محتوای تان، در همان گام کوچک اولیه جلب کنید. حالا محتوا را در یک سبکی در موقعیتی قرار دهید که کاربر بتواند آن را بخواند.گروه Nielsen Norman روی 132 مدل کاربر مطالعه ای داشته است. آنها دریافتند که کاربران علاقه مند محتوای وب سایت را در یک سبک ویژه ای می خوانند:”الگوی شکل F “. این الگو  برای افراد، متنوع می باشد اما بر مبنای همان جریان پایه و اساسی کار می کند.

چون کاربران مقاله را از راست به چپ در فارسی و بالعکس در انگلیسی در سراسر صفحه مطالعه می کنند، عنوان و چند خط اولیه رونوشت، را مورد توجه قرار می دهند. این کار خط افقی بالای F را ایجاد می کند. بعد آنها پایین، چند خطی را دوباره از راست به چپ می خوانند. اگرچه آنها اطلاعات زیادی را از اولین اسکن یا بررسی محتوا نمی گیرند!
این کار خط دوم افقی
F را می سازد. سرانجام کاربر به مطالعه سمت بعدی صفحه می پردازد. در این حالت آنها معمولاً تنها لغت های چند گانه اولیه از جملات شما را می خوانند. این حالت خط عمودی F را ایجاد می کند. موارد زیر را در مبارزه با خوانده نشدن محتوای وبسایت در نظر بگیرید:

 • اطلاعات مهم تان را در دو پاراگراف اولیه قرار دهید. نیاز به یک مقدمه طولانی ندارید.
 • در زیر شاخه ها و نکات بولد شده، کلیدواژه ها را به کار ببرید که مطلوب خوانندگان شما است و آنها را به مطالعه بیشتر صفحه سایت، تشویق می کند.

4- شما هرگز تحقیق نمی کنید

تحقیق روی کلیدواژه ها، یک عنصر مهمی در نوشتن محتوا است که ممکن است نویسندگان از آن ابا داشته باشند. تحقیق عالی یک ترافیک حیاتی، برای بازاریابی محتوا ایجاد می کند. مهم است که تحقیق را پیشتر برای اطمینان انجام دهید.
وقتی شما کلید واژه ای را انتخاب می کنید آن باید مرتبط با مخاطبان و عناوین شما باشد. یک لیستی از کلید واژه ها را ایجاد کنید. به ارتباط آنها به کارتان دقت کنید. ترافیک تان را به وسیله کلید واژه ها ببینید و به نوبت آنهایی را که بهترین تناسب را با محتوای شما دارند انتخاب کنید. سعی نکنید، بیش از حد از آنها استفاده کنید یا کلیدواژه های نامربوط به کار ببرید (انباشتگی کلید واژه).

انباشتگی کلید واژه، عمل قرار دادن کلید واژه های نا مرتبط به داخل متن شما برای بهبود نتایج تحقیق است که هرگز ایده خوبی نیست و همین امر سبب خوانده نشدن محتوای وبسایت می گردد.
موتورهای جستجو گر شما را با کاهش
SERPS  یعنی نتایج صفحات در جستجو تنبیه می کنند. به موارد زیر در این راستا توجه کنید:

 • برای کلید واژه ها تحقیق کنید  و یک لیستی از آنها برای محتوا آماده کنید.
 • کلید واژه های مرتبط را در عنوان قرار دهید.
 • بیش از اندازه از کلید واژه ها استفاده نکنید.

5- ویرایش محتوا را فراموش نکنید

ویرایش خوب به بهینه کردن محتوای تان کمک می کند و یک تجربه خوب برای کاربر فراهم میسازد. خوب نوشتن و تهیه منابع مناسب برای خواننده، اعتماد ایجاد می کند. بیشتر اعتبار مقاله شما یا وبلاگتان از کاربر می باشد که در واقع مربوط به خواندن بیشتر محتواها از سوی کاربران می باشد. این باعث می شود که ارتباط بهتری با شما داشته باشند و محتوای بیشتری از شما را بخواهند.

همچنین ویرایش کردن مناسب، مهم است. حتی اگر اطلاعات حرفه ای دارید و اگر نخواهید آن را ویرایش یا پاک کنید، اعتمادی که شما آرزوی آن را دارید از بین خواهد رفت. در این راستا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پس از اتمام محتوا، آن را کنار بگذارید و بعد به آن رجوع کنید. مجدداً به دقت آن را مطالعه کنید و اشتباهات را پیدا کنید! قبل از اینکه کاربران شما این کار را انجام بدهند.
 • مقاله یا نوشته خودتان را با صدای بلند مطالعه کنید که می تواند در پیدا کردن اشتباهات و تصحیح آنها به شما کمک کند.
 • افراد دیگری بگمارید که آنها را مطالعه کنند و به شما برای ارزیابی آن کمک کنند. ما اغلب اشتباه مان را نمی بینیم!

نوشتن محتوای اثربخش همیشه آسان نیست. اما نتیجه آن به پیوند کاربر و رسیدن به هدف برمی گردد. یک وب سایتی که مشکل دارد،ارتباطی با کاربران ندارد اما نوشته های خوب و موثر این پیوند را برقرار می کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.