4 فاکتور مهم که پیش از بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس باید بدانید!

بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس

باسلام خدمت شما کاربران وردپرسی!
سئو و بهینه‌سازی وردپرس از جمله مواردی است که مدیریت یک سایت باید برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل باشد. یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئوی وردپرس، سرعت بارگذاری سایت یا Page Speed است که باید خدماتی را برای کاهش زمان بارگذاری سایت انجام داد. بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس در رتبه‌بندی‌ نیز تاثیر بسیار زیادی دارد و سایت‌هایی که دارای رتبه‌های بهتری در موتورهای جستجو نظیر گوگل هستند، معمولا از سرعت بارگذاری بسیار خوبی برخودارند.

بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس

بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس و افزایش سرعت سایت امری ساده نیست و نمی‌توان آن را به نصب چند پلاگین، بهینه‌سازی تصاویر و یا حذف چند پلاگین سنگین محدود کرد. فاکتورهای بسیار زیادی هستند که در امر افزایش سرعت بارگذاری سایت باید رعایت و بر روی سایت اعمال شوند. شما نیز باید برای این امر برنامه‌ریزی کنید و به افزایش سرعت بارگذاری سایت خود فکر کنید! زیرا سرعت یک سایت تاثیر مستقیمی بر روی تجارت شما خواهد داشت و نمی‌توان از اهمیت آن چشم‌پوشی کرد.

جالب است بدانید بسیاری از بازدیدکنندگان در صورت زیاد بودن زمان بارگذاری وبسایت، به سراغ سایت دیگری می‌روند. طبق آمار، اگر سایت شما بیشتر از 10 ثانیه برای بارگذاری به زمان احتیاج داشته باشد، بیش از نیمی از بازدیدکنندگان سایت خود را از دست خواهید داد.  باتوجه به این نکته حتما متوجه اهمیت آن شده‌اید و می‌دانید که بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس یکی از جنبه‌های کلیدی برای درآمد ماهانه شما از کسب‌وکارتان است.

Justin Frydman به عنوان یکی از توسعه‌دهندگان وردپرس می‌گوید:

” بسیاری از شرکت‌های بزرگ که به دنبال افزایش درآمد خود هستند، هزینه‌های بسیار زیادی را صرف می‌کنند تا زمان بارگذاری سایت خود را به کمتر از 100 میلی‌ثانیه کاهش دهند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ به ازای هر ثانیه که سایت مربوط به کسب‌وکار آنها دیرتر بارگذاری شود، در سال حدود 2.5 میلیون دلار درآمدشان کاهش پیدا می‌کند. “

شما باید مواردی که مخاطبان کسب‌وکار شما به دنبال آن هستند را به خوبی بشناسید و پس از بهبود شرایط فعلی خود برای تامین خواسته‌هاشان، آنها را به خرید کردن از خود متقاعد کنید. این امر سبب می‌شود که جریان درآمدی شما نیز به مرور زمان بهبود پیدا کند و کسب‌وکارتان رونق بیشتری بگیرد.

پروژه بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس امری نیست که طی یک شب اتفاق بیفتد؛ زیرا چنین پروژه‌ای نیازمند بررسی و آنالیز دقیق وضعیت فعلی شما دارد تا بتوان با ارائه راهکارهای مناسب به بهینه‌سازی آن کمک کرد. این موارد به اندازه‌ای مهم هستند که شاید نیاز باشد شما یک تغییر و تحول کلی را بر روی کسب‌وکار خود ایجاد کنید.

مهم‌ترین مواردی که پیش از شروع یک پروژه‌ بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس نیاز دارید، چیست؟

بهینه‌سازی داده محور

Justin Frydman می‌گوید:

” هر وب‌سایت منحصر به‌ فرد است! به طوری‌که کدها، قالب و افزونه‌هایی که برای یک سایت استفاده می‌شود ممکن است با سایت دیگر کاملا متفاوت باشد. شما باید به دنبال موارد استفاده کاربران از سایت و همچنین اهدافی که آنها در پی رسیدن به آن هستند، را بررسی کنید. این اولین گام برای رسیدن به یک استراتژی موفق در زمینه بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس است. باید بدانید که تمامی راه‌حل‌ها به یک اندازه مهم و کارآمد نیستند و برخی از آنها کارآمدتر از سایر استراتژی‌ها خواهند بود. “

تشخیص این جنبه مهم‌ترین مورد برای دست‌یابی به یک وبسایت سریع‌تر است. وبسایت شما دارای تنظیمات، اهداف و ویژگی‌های منحصر به فرد است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید در حالی که برای سریع‌تر شدن سرعت آن تلاش می‌کنید! به همین دلیل است که شما باید از توسعه‌دهنده سایت خود اطلاعاتی مانند وضعیت فعلی سایت، داده‌های موجود در زمان بارگذاری، اندازه صفحه، درخواست‌های ارسالی به سرور و تمامی مواردی که سبب کندشدن سایت می‌شود، بخواهید.

یک توسعه‌دهنده وبسایت برای شروع یک پروژه بهینه‌سازی، ابتدا باید اطلاعات جامعی از تمامی موارد ذکر شده داشته باشد تا بتواند با استفاده از نتایج آن، مسیر را برای شما مشخص کند. اگر فردی بدون داشتن اطلاعاتی از این موارد دست به بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس بزند، قطعا نمی‌تواند آن پروژه را به خوبی اجرا کند.

  بهترین ابزارهای سئوی وردپرس در سال ۱۴۰۱

انتخاب بهترین هاستینگ برای میزبانی سایت 

یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمینه پایین بودن سرعت بارگذاری سایت شما وجود داشته باشد، استفاده از هاستینگ نامناسب برای میزبانی سایت است. در واقع اگر شما سایت خود را بر روی هاستینگی که برای سایت شما مناسب نیست میزبانی کنید، نمی‌توانید به افزایش سرعت بارگذاری سایت خود کمک کنید. اگر شما نیز چنین مشکلی دارید، بهتر است پیش از هر عمل دیگری، به انتقال سایت خود به یک میزبان حرفه‌ای و مناسب اقدام نمایید.

Justin Frydman می‌گوید:

” اگر سایت بر روی سروری میزبانی می‌شود که در منابع آن سرور با 700 نفر دیگر مشترک است، ممکن است این سرور نتواند نیازهای شما را در زمینه سرعت بارگذاری پاسخگو باشد! برای رفع این مشکل بهتر است از سرورهایی با منابع اختصاصی که بتوانند پاسخگوی نیاز شما باشند استفاده کنید. همچنین سرور شما باید از کانفیگ مناسبی جهت میزبانی داده‌های وبسایت برخوردار باشد تا بتوانید به افزایش سرعت سایت خود کمک کنید.”

استفاده صحیح و کارآمد از ابزارها پس از آگاهی کامل

ابزارهای مختلفی نظیر ابزار اشتراک‌گذاری، ابزار آنالیز، ابزار پاپ‌آپ و… وجود دارند که مدیران سایت‌ها بدون آگاهی از آن، استفاده می‌کنند؛ استفاده بی‌مورد از چنین مواردی سبب افزایش حجم سایت می‌شود! پیش از استفاده از این ابزارها ابتدا باید سعی کنید اطلاعات کاملی از نیازهای خود تهیه کنید و پس از آن اقدام به آگاهی کامل پیدا کردن از ابزارهای مختلف کنید. در میان ابزارها ممکن است یکی از آنها علاوه بر کارایی بیشتر، بهینه‌تر طراحی شده باشد و بتوانید با اینکار در بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس موثر باشید.

Justin Frydman می‌گوید:

“شناسایی ابزاری که سبب کندی و کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود، یک گام بسیار مهم در فرآیند بهینه‌سازی سایت است. در این فرآیند پس از شناخت چنین ابزارهایی باید اقدام به سنجش آن کنید و ببینید چنین کاهش سرعتی واقعا ارزش دارد یا خیر! ممکن است پس از چنین سنجشی نیاز به حذف آن ابزار یا یافتن جایگزین‌هایی برای آن داشته باشید.”

بنابراین شما باید به یک درک درست از ابزاری که در سایت خود استفاده می‌کنید، داشته باشید تا بتوانید تصمیم به استفاده کردن یا نکردن آن ابزار بگیرید.

ممکن است نیاز به انقلابی در کسب‌وکار خود داشته باشید

پس از آنکه متوجه شدید سایت شما بر روی یک سرور قدرتمند نگهداری می‌شود و از آن جهت خیالتان راحت شد، اکنون زمان آن رسیده است که بتوانید اطلاعات بدست آمده را در دسترس توسعه‌دهنده قرار دهید تا بتواند در امر بهینه‌سازی نهایت تخصص خود را به کار ببرد.

Justin Frydman می‌گوید:

” حافظه پنهان یا Cache  در وردپرس یکی از ابزارهای بسیار مفید در زمینه بهینه‌سازی در بارگذاری وردپرس است! اگر بتوانید ذخیره‌سازی حافظه پنهان سایت خود را به حداکثر برسانید، توانسته‌اید کمک بسیار بزرگی در زمینه بهینه‌سازی سرعت سایت خود کنید. همچنین این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید خدمات بیشتری به بازدیدکنندگان خود ارائه کنید. “

این جنبه از روند بهینه‌سازی سرعت، ممکن است نیاز به تغییر در شیوه کار کردن شما و همکارانتان در وبسایت داشته باشد؛ این امر درست همان چیزی است که بسیاری از افرادی که سایت سریع‌تر نیاز دارند به آن توجه نمی‌کنند.

جمع‌بندی

اطلاعات، هسته اصلی استراتژی بهینه‌سازی سایتی است که می‌خواهد نتایج خوبی بدست آورد. برای حفظ عملکرد برای مدتی طولانی، نیاز به یک رویکرد مبتنی بر داده ها خواهید داشت. استفاده از برخی ابزارها نظیر سایت GTmetrix گاهی نمی‌تواند در استراتژی به شما کمک کنند؛ زیرا چنین ابزاری گاهی بروز نیستند و نمی‌توانند کاملا مفید باشند اما استفاده از آنها بد نیست. بهینه‌سازی شما را مجبور به بررسی تمامی بخش‌های سایت می‌کند و با اینکار می‌توانید به پایداری کسب‌وکار خود کمک کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.